Oženil jsem se jen tři měsíce po maturitě.
Bylo mi osmnáct let, školní uniformu jsem měl ještě v šatníku a v hlavě plno naivních představ o životě.
Doma všichni věděli, že mám přítelkyni, ale rodiče mě prosili, abych počkal, studoval a využil šanci, kterou mi chtěli nabídnout možnosti pokračovat na univerzitu.
Neposlechl jsem je.
Oženil jsem se s ženou o pět let starší, v přesvědčení, že láska stačí ke všemu.
První bydlení jsme měli v pronajatém pokoji, postel jsme si půjčili, stará kamna a lednice hučela jako traktor.
První roky byly závodem s únavou.
Když mi bylo dvacet, čekali jsme první dceru, hned nato přišel syn.
Dlouho pracovala, vracela se unavená, podrážděná, často bez plné výplaty.
Já jsem dělával zázraky s jídlem: zředil jsem rýži, šetřil olejem, naučil se vařit čočku na deset způsobů.
Pral jsem ručně, nosil kýble s vodou, spal málo.
Nikdy jsem neměl ve zvyku říkat si o pomoc nebo mluvit o svých potížích.
Navenek jsem působil klidně, uspořádaně, dobře ženatý.
Uvnitř mě sžírala únava.
Po pěti letech jsme měli malý vlastní domek, z obecního programu, a tehdy se vše rozpadlo.
Dozvěděl jsem se, že si našla vztah s ženatým mužem.
Nebyla to jen fáma.
Manžel té ženy ji hledal, psal jí, objížděl kolem našeho domu.
Jedno ráno si sbalila věci, řekla, že musí na pár dnů pryč a už se nikdy nevrátila.
Nejenže odešla, ale nechala mě samotného se dvěma malými dětmi, složkami na platby a domem, který bylo třeba udržovat.
Tehdy začal skutečný život osamělého otce.
Nastoupil jsem jako uklízeč na základní škole.
Vstával jsem ve 4:30 ráno, připravil poloviční oběd, vzbudil děti, odvezl je k matce a odcházel do školy.
Výplata mi stačila jen na to nejpodstatnější.
Byly měsíce, kdy jsem musel volit mezi placením vody nebo koupí bot dětem.
Týdny jsme žili na chlebu a fazolích, rýži s vejcem, řídké polévce.
Nikdy jsem nežádal o pomoc.
Kousl jsem se a pokračoval dál.
Moje matka byla moje jistota.
Vyzvedávala děti ze školy, krmila je, koupala a pomáhala jim s úkoly.
Já přicházel večer, zdrcený únavou a bolavými zády.
Občas jsem si sedl na postel a tiše plakal, aby mě děti neslyšely.
Nechtěl jsem, aby vyrůstaly s pocitem, že jejich otec je utrápený.
Její návrat nikdy nepřišel.
Občas poslala zprávu omluvy, sliby, které nikdy nedodržela.
Alimenty dorazily jen když chtěla pokud vůbec.
Naučil jsem se s tím nepočítat.
Abych opravil střechu, prodával jsem pojištění, dělal přesčasy v kancelářích, poskytoval soukromé lekce fotografie (sám jsem se naučil).
V neděli jsem pral do noci, protože jsem neměl pračku.
Roky plynuly.
Moje dcera vyrostla pozorujíc, jak její otec odchází ráno a vrací se večer.
Od malička se naučila zodpovědnosti.
Můj syn byl disciplinovaný a chránil mladší sourozence.
Společenský život jsem neměl.
Nebyl čas na schůzky, procházky ani dovolenou.
Mé odpočinutí byly tiché noci, kdy celá rodina spala.
V den, kdy dcera dokončila právnickou fakultu, plakal jsem jako nikdy předtím.
Viděl jsem ji v taláru a s čepicí, sebevědomou, s krásnými slovy na jazyku, a v duchu jsem si vzpomněl na osmnáctiletého kluka, který kvůli lásce odložil další studium.
Pocítil jsem, že moje oběť nebyla marná.
Když můj syn absolvoval jako důstojník v armádě vzpřímený, s bezchybnou uniformou měl jsem stejný pocit v krku.
Dnes, když se ohlížím zpět, stále mě zaráží, co všechno jsem zvládl.
Většinu rodičovství jsem byl sám.
Děti jsem vychoval prací, disciplínou a láskou.
Nikdo mi nic nedal darem.
Nikdo mě nenosil na rukou.
A přece jsme tu.
Naučil jsem se, že skutečná síla člověka nevychází ze slov či slibů, ale z každodenního odhodlání pro své děti.
Press «Like» and get the best posts on Facebook ↓



