– Tak tedy, na svátky tě nevyhoštěme. Připrav nám tři ložnice – mé sestry a neteř zůstanou na přespání. Sama budeš nocovat v kuchyni. – Paní Hano Vasilová, a co když jsem jediná vlastnice tohoto domu? Mám i papíry. Tak se vůbec nepokoušejte dostat do domu – vyženou vás s policií.

Ahoj, poslouchej, co se mi dnes stalo, ať ti to nevyzní jako špatný film, ale je to fakt naše obyčejná pražská drama.

No, takže řekla Gábina Vasilieva není potřeba nás během svátků vyhazovat. Připravte tři pokoje moje sestry a neteř budou přenocovat. Já sama zůstanu v kuchyni.
Gábino Vasilievo, a co když jsem jediná majitelka toho domu? Mám i papíry, co to dokazují. Takže ani nezkoušejte vniknout dovnitř vyhodí vás s policií.

Dnes po práci se Valentýna chystala zajít do OC Palladium. Za dva týdny bude Nový rok a pozvala ji stará kamarádka Olga. Valentýna věděla, že se tam sejde velká parta: Olga s manželem a dětmi, její sestra a neteřstudentka. Valentýna u Olgy často chodila, tak už měla v hlavě, co každému pořídit. Výběr dárků uměla, balení ještě milovala. Předstírala už ten pocit, jak prochází výzdobou obchodu, sleduje prodavače, jak balí zboží do lesklého papíru.

Ale nálada se jí rozproudila hned, jak vyšla ven. Na parkovišti před autem na ni čekala Rita sestra jejího bývalého manžela.

Čau, Val! pozdravila Rita. Co tak dlouho? Už mi zima šla do kostí.
Dobrý den, Rito, nečekala jsem tě tady.
Proč ne? My jsme přece rodina, aspoň tak se to po dvacet letech myslí.
No, už to ne, odpověděla Valentýna a už se chystala otevřít dveře vozu.

Rita ji ale zastavila.

Poslouchej, Val, mám k tobě prosbu. Nebyla by to jen moje, ale celé naši rodiny.
Jaké rodiny, Rito? Už rok nemám s vámi žádný kontakt, tak žádné prosby neslyším.
Prostě poslouchej. Nevim, jak jste s Mikulášem majetek rozdělili, ale máma pořád tvrdí, že ten dům, kde bydlíš, patří naší rodině.
Koupili jste ho s Míšou, on tam deset let všechno zařizoval. Všichni jsme se tam scházeli o Vánocích i o svátcích v květnu. A teď co?
Máma chtěla na své jaronarozeniny pozvat celou rodinu, rozložit stoly na terasu, jak to vždycky děláme. A ty nás nevpustila a odjela někam pryč.
Proč mi to říkáš? zeptala se Valentýna. Byla jsem jen u kamarádky, chtěla jsem si odpočinout a odešla. Promiň, zapomněla jsem se zeptat.
A naše rodinné posedení v mém domě zapomeň. Když jsme se s Míšou rozváděli, dohodli jsme se: byt, auto i garáž on, dům já. Všechno jsme hned úředně vyřídili. Takže můžete slavit u Mikuláše. To je vše.

Rita pokračovala:

Máma žádala, aby 31. prosince mohli hosté přijít do domu, jako předtím. Přijde spousta lidí, nebudeme mít kde všem ubytovat.

Valentýna se posadila do auta. Už neměla náladu na nákupy. Zítra koupím, pomyslela si a zamířila domů.

S Mikulášem žila skoro dvacet let. Ten dům, o kterém Rita mluvila, koupili před deseti lety. Před rokem mu řekl, že ve čtyřiceti pěti letech život nekončí a že dál bude budovat se svojí mladou sekretářkou. Valentýna ho nezadržela, ale ani se nepodvolala. Dům i úspory zůstaly jí, Mikuláš dostal dvoupokojový byt, auto Škoda Octavia a garáž.

Protože po rozvodu zůstala Valentýna s dceroustudentkou, Mikuláš už nechtěl sdílet společný účet. Před pár dny jí Lízka zavolala a řekla, že zůstane na Silvestra v koleji.

Mami, nebudu naštvaná? zeptala se. A na prázdniny přijdu domů.

Pak Valentýna přijala Olginu pozvánku. V té partě se nebudu nudit. Věděla ale, že Rita to takhle nenechá nebude to poslední hádka. A netrápila se.

Ten večer jí zavolala bývalá tchyně:

Valentýno, neděláš si moc velký balík? Převzala jsi Míšu dům a teď si myslíš, že nás nepřepadne policie?

Valentýna odpověděla:

Tak tohle: o Novém roce se sejdeme všichni v našem domě, kde můj syn milostivě dovolil, abys tam zůstala. Rozumíš?

Tchyně řekla:

Dobře, během svátků nás nevyháníš. Připrav tři pokoje moje sestry a neteř přespí. Já zůstanu v kuchyni.

Valentýna reagovala:

Gábino Vasilievo, a co když jsem jediná majitelka? Mám i papíry. Takže se nepokoušejte vniknout vyhodím vás s policií.

Tchyně se jen zasmála:

Uvidíme, kdo koho vyhodí! Připrav pokoj, my přineseme veškerý potraviny, takže ti nic nebude třeba vařit. A nesnaž se protestovat, budeš tenhle Nový rok pamatovat celý život!

Myslím, že za ten rok se Mikulášova matka úplně zbláznila, pomyslela si Valentýna.

Gábina Vasilieva nebyla mírná holubice, a přesto její výstup šokoval Valentýnu. Opravdu si myslela, že Valentýna uteče a bude plnit její rozkazy?

Dříve byla Valentýna v té rodině považována za nejlepší snachu dvě další se smířily a uznaly právo tchyně na vedení. Teď, když se s Mikulášem rozvedli, slova bývalé tchyně vyvolala jen údiv: na co to všechno čekají?

Mezitím v Gábině kuchyni se rozjížděl plán.

Rita, ty a Aleš (jejich syn) budete za nákup potravin. Koupíme vše dopředu, připravíme večeři 31. prosince i ráno 1. ledna.
My se postaráme o studený i teplý pokrm. Světlana a Olga budou dělat saláty. Vše rozložíme do krabiček, nádobí, které potřebujeme na stůl, vezmeme od Valentýny má dva komplety nádobí, protože Mikuláš při stěhování nic nebral.
Mami, a co když se Valentýna vůbec neotevře? zeptala se Rita.
Ať zkusí! Budeme dvanáct lidí, celá rodina. Bude se jí stydět! Jak si to představuješ?

Rita pokračovala:

Otevře dveře, a na verandě stojí strýc Karel, teta Lída, Lýdie s Natálií a další. Myslíš, že jim zavře? Přijde, pomůže i s výzdobou. To je přece rodina!

31. prosince kolem deváté hodiny večer se před domem č.14 na Východní ulici zastavily čtyři auta.

Divný, řekl Aleš, Ritin manžel. Světla nesvítí. Možná Valentýna není doma?

Kde by se mohla skrývat? V domě je. A Lízka určitě přijela. Schovaly se, škrábou se, pouskla se Gábina. Zazvoněte.

Nikdo nezareagoval, dveře zůstaly zamčené.

Počkejte, mám klíče, řekla Gábina. Věděla jsem, že Valentýna něco takového udělá, a schovala je.

Odvřeli vchod a celá banda vešla na dvůr.

Počkejte, já otevřu dům. Zapněte světla a všechno rozveďte do kuchyně, hned připravíme stůl. Valentýna, ať se schová, my ji nebudeme zvát k jídlu.

Po dvaceti minutách se v chodbě ozval hluk.

Tady je paní, prohlásil Aleš.

Ale nebyla to paní. Mezitím Valentýna pomáhala Olze s výzdobou, hosté měli dorazit každou chvíli.

Najednou zazvonil telefon.

Paní Valentýna Mikulášová? Ve vašem domě se spustila alarmová signalizace, přišel policejní zásah.

Tady je dvanáct lidí, říkají, že jsou naše příbuzné a jsou zde s naším souhlasem.

Nikomu jsem nedala povolení k příchodu. Pravděpodobně to jsou příbuzní mého bývalého manžela. Nikdo jsem nepozvala. Vnikli sem sami.

Pošlete zprávu?

Samozřejmě. Jen teď nejsem ve městě, vrátím se až pozítří.

Nevítaní hosté museli jít na policejní stanici, kde strávili několik hodin. Mezitím, co dorazili k Gábině, saláty už tekly, teplé jídlo zchladlo.

Když se Valentýna vrátila domů, volal jí bývalý manžel a chtěl, aby podala trestní oznámení.

Val, myslel jsem, že jsi zamkla dveře, ne? ptal se.
Neměnila jsem zámek, proč bych rozbíjela dveře? Používám ten starý, co mám.

Proč jsi ho, když odjíždíš, zamkla na starý?

Tušila jsem se, že tvoje matka nebude spokojená a přijde s hosty slyšel bys, jak se mnou baví. Nechtěla jsem, aby nepřátelští hosté dveře rozbil, vysvětlila Valentýna.

Takže jsi úmyslně zamkla na starý zámek, kde měla matka klíč, a nastavila alarm? Vyprovokovala jsem je! Chcela jsi, aby je policie zastihla?

Míšo, tvoje rodina mohla slavit Nový rok u sebe, ale rozhodla se jít jinam, tak skončili na policejní stanici. To není moje vina.

A proč jsi neřekla Ritě, že dům bude pod alarmem?

Proč ne? Na branách i dveřích jsou cedule Ochrana policie, všichni umí číst.

Přepiš to prosím mamince, Ritě, Alešovi a všem ostatním, a dej vědět, že už u mě nebudu čekat hosty.

Tentokrát jsem podala oznámení, ale další se už nebude. Budou se řídit zákonem do poslední koruny

Tak co na to říkáte? Napište mi, jaký je váš názor, a dejte like, pokud vás to baví.

Rate article
DoN
– Tak tedy, na svátky tě nevyhoštěme. Připrav nám tři ložnice – mé sestry a neteř zůstanou na přespání. Sama budeš nocovat v kuchyni. – Paní Hano Vasilová, a co když jsem jediná vlastnice tohoto domu? Mám i papíry. Tak se vůbec nepokoušejte dostat do domu – vyženou vás s policií.