Moje tchyně mě jednou před všemi označila za dočasnou a já ji nechal, ať si vysloví svůj ortel sama.
Poprvé jsem slyšel tchyni, jak se za mými zády tiše směje, když jsem byl v kuchyni. Nebyl to hlasitý smích, spíš takové potlačené, sebejisté uchechtnutí, které říká:
Vím něco, co ty ještě nevíš.
Stál jsem za dveřmi s hrnkem čaje v ruce a na chvíli jsem zaváhal, jestli mám vejít. Nakonec jsem ale prošel dovnitř, klidně, bez spěchu, jako by se nic nedělo.
Tchyně seděla u stolu se dvěma svými kamarádkami. Byly to přesně ty ženy, které nikdy nesklopí pohled. Oblečené v decentním zlatě, s výraznou vůní a sebevědomím jako broží.
No podívejte, naše tchyně na chvíli zmlkla, jako by hledala přesné slovo mladá nevěsta.
Způsobem, jakým řekla nevěsta, to znělo, jako bych byl vzorek na vrácení.
Usmál jsem se zdvořile.
Dobrý den, pozdravil jsem.
Posad se, posad se, vybídla mě, ne však s vřelostí, ale jako by mě zvala jen proto, aby mě mohla lépe studovat.
Sedl jsem si. Čaj byl ještě teplý, můj pohled snad ještě vřelejší.
Tchyně si mě přeměřila odshora dolů. Měl jsem decentní světlé šaty, upravené vlasy, přirozeně působící rty.
Ty jsi ale pečlivý, prohodila. Je to vidět.
To byl dnešní první malý šťouchanec.
Kývl jsem, jako by mi tím lichotila.
Děkuju.
Jedna z kamarádek se ke mně naklonila s tím nasládlým tónem, který lidé používají, když se tváří mile, ale jejich slovům chybí upřímnost.
Řekni nám, odkud ses tu vzal?
Tchyně se zasmála.
Tak. Prostě se objevil.
Objevil se. Jako bych byl prach na skříni.
A pak pronesla větu, kterou si pamatuju dodnes:
Klid, děvčata. Takoví jako on jsou dočasní. Projdou životem mladého muže, než dospěje.
Ticho. Ne to dramatické z románů. Spíš zkouška.
Čekali na moji reakci.
Že se urazím.
Že zblednu.
Že odejdu.
Že budu hrdý.
V tu chvíli jsem pochopil něco zásadního:
Tchyně mě vlastně neměla ráda, protože byla zvyklá ovládat.
A já byl první, kdo jí dál ovládat nedal.
Podíval jsem se na ni bez zášti, spíš s odstupem, jako na člověka, co sám podepisuje svůj ortel, aniž to tuší.
Dočasní zopakoval jsem tiše, jako bych to obracel v hlavě. Zajímavé.
Tchyně vyčkávavě mlčela, připravená si užít moje trápení.
Ale já jí to nedopřál.
Jen jsem se slabě pousmál a zvedl se.
Nechám vás pokračovat v rozhovoru. Mám ještě připravit moučník.
A šel jsem pryč.
Neodešel jsem zahanbeně.
Odešel jsem klidný.
V dalších týdnech jsem začal sledovat drobnosti, které by mi dříve unikly.
Nikdy se neptala jak se mám.
Ptala se co dělám.
Neříkala jsem ráda, že se máte dobře.
Říkala: Kolik to bude stát?
Skoro nikdy mě neoslovila jménem.
On přijde?
Co on říkal?
On je zase unavený?
Jakoby se jednalo o nějaký předmět, který si syn pořídil bez jejího dovolení.
Před pár lety by mě to zničilo.
Ptal bych se, co je se mnou špatně, co mi chybí, co mám udělat jinak, abych uspěl.
Ale teď už jsem nechtěl vítězit u cizích.
Chtěl jsem získat sebe.
Začal jsem si dělat poznámky ne z posedlosti, ale pro lepší přehled.
Zapisoval jsem, kdy mě shazuje.
Jak to říká.
Před kým.
Co pak následuje.
Jak reaguje on můj manžel.
Nebyl špatný člověk. Právě proto byl snadno ovlivnitelný.
Nebyl drsný.
Nebyl krutý.
Byl měkký.
A tak se s ním dalo manipulovat.
Stále opakoval:
Neber to osobně.
To víš, moje máma
Znáš ji, ona někdy jen tak mluví.
Ale já už nechtěl být ten, kdo přežívá v jen tak mluví.
Blížila se rodinná večeře. Velká, uhlazená. S bílým ubrusem, svícny, elegantními příbory.
Tchyně tyhle večery milovala, tu byla na výsluní.
Hostů bylo dost.
Rodina, známí, lidé co rádi pozorují a rozebírají.
Oblékl jsem si smaragdově zelený oblek. Příjemný materiál, čisté linie.
Nic okázalého, ale přehlédnout mě nešlo.
Tchyně mě zpozorovala a s ledovým leskem v oku poznamenala:
Dneska ses rozhodl být pánem?
Řekla to dost nahlas, aby to všichni slyšeli.
Pár lidí se pousmálo.
Můj manžel se usmál nervózně.
Neodpověděl jsem hned. Nalil jsem si vodu, klidně se napil a pak ji pohledal pohledem.
Máš pravdu, řekl jsem nenuceně. Rozhodl jsem se.
Ten tón ji zaskočil.
Čekala slzy, obranu místo toho přišel klid.
A pak rozjela svou hru.
U večeře nechtěně poznamenala:
Vždycky jsem říkala, že můj syn potřebuje ženu z naší úrovně. Ne nějakou náhodnou známost.
Smích, pohledy.
Vyčkával jsem.
Pokračovala, fascinovaná pozorností:
Dočasní lidé se poznají podle toho, jak moc se snaží. Dělají vše proto, aby vypadali dostatečně.
Zírala mi do očí.
Jako by mě vyzývala na souboj.
Ale já nevstupuju do zápasů na cizím ringu.
Nechám druhého, ať se odhalí sám.
Proto jsem se pousmál a řekl:
To je zvláštní, jak někdo nazve druhého dočasným, a sám je jediným důvodem, proč doma není klid.
V sále to zašumělo jinak.
Několik hlav se obrátilo.
Zpytavé výrazy.
Tchyně se zamračila.
To bylo vše? To mi řekneš před všemi?
Ne, řekl jsem v klidu. Já před všemi nic neříkám.
Postavil jsem se, zvedl sklenici a udělal půl kroku vpřed.
Poděkuji jen za večeři. Za ten stůl. Za společnost.
Pohlédl jsem jí do očí bez nenávisti.
A za lekci. Ne všichni mají to štěstí poznat druhého tak dobře.
Chtěla něco říct.
Ale nevyšlo z ní nic.
Poprvé neměla odpověď.
Hosté ztuhli jako na snímku.
Manžel na mě koukal, jako by mě viděl poprvé.
A tehdy jsem udělal to nejdůležitější:
Nepokračoval jsem.
Nepřidal jsem urážky.
Nezačal jsem křičet.
Nevysvětloval.
Nechal jsem slova spadnout jako pírko a spočívat jako kámen.
Vrátil jsem se ke svému místu a začal krájet moučník, jako by se nic nestalo.
Ale všechno se změnilo.
Později, doma, mě manžel zastavil na chodbě.
Jak jsi to dokázal takhle? ptal se tiše.
Podíval jsem se na něj.
Co takhle?
Bez křiku. Bez zhroucení.
Poprvé mamince stranou nestál.
Poprvé uznal problém.
Nevyčítal jsem.
Nehádal se.
Neplakal.
Řekl jsem jen:
Nebojuji o místo v něčí rodině. Rodinu tvořím. A pokud mi někdo není schopen projevit respekt bude mě vidět jen z dálky.
Překlopil výdech.
Takže odejdeš?
Podíval jsem se klidně.
Ne. Nepředbíhej. Nebudu dělat oběti ze strachu. Rozhodneme se z úcty.
A tehdy pochopil:
Nepřijde o mě křikem.
Ztratí mě v tichosti pokud se nezmění.
Za týden mi zavolala tchyně.
Hlas měla měkčí, ne však z pokory.
Z výpočtu.
Potřebuju si promluvit.
Neptal jsem se kdy.
Řekl jsem:
Povídej.
Odmlčela se.
Možná jsem to přehnala, hlesla neochotně.
Vítězně jsem se neusmál.
Zavřel jsem na chvilku oči.
Ano, přehnala, řekl jsem klidně.
Ticho.
A dodal jsem:
Ale víš, co je dobré? Že odsud už to bude jiné. Ne proto, že ty se změníš Ale proto, že já už jsem jiný.
Zavěsil jsem.
Necítil jsem triumf.
Cítil jsem klid.
Když se člověk přestane doprošovat o respekt,
svět mu ho nabídne sám.
Co bys udělal na mém místě ty snášel bys to pro klid v rodině, nebo bys stanovil hranici, i když to může otřást celým stolem?




