— Pane Václave, zase jste zaspal! — ozve se dobromyslně, ale s lehkým povzdechem hlas řidiče autobusu. — Už potřetí tento týden za autobusem běžíte, jak by vám šlo o život. Důchodce v pomačkané bundě těžce oddechuje, opřený o madlo. Rozcuchané šedivé vlasy, brýle sklouzlé na špičku nosu. — Promiňte, Ondřeji… — vydechne a tahá z kapsy pomačkané bankovky. — Hodinky mi asi jdou pozadu. Nebo už jsem prostě celý… Ondřej Novák — zkušený řidič, kolem pětačtyřiceti, opálený ze stálého ježdění po trase. Vozí lidi už dvacet let, většinu cestujících zná od vidění. Tento stařík mu však utkvěl v paměti — vždycky slušný, tichý, každý den ve stejný čas. — Ale no tak, pojďte si sednout. Kam dneska? — Na hřbitov, jako vždycky. Autobus se rozjíždí. Václav Ivanovič si najde své obvyklé místo — třetí řada za řidičem, u okna. V rukou ošoupaná igelitka s nějakou výbavou. Cestujících není moc — všední ráno. Několik studentek si povídá o svých věcech, pán v saku je zabraný do telefonu. Klasický obrázek. — Řekněte, pane Václave, — Ondřej na něj mrkne do zpětného zrcátka, — vy tam jezdíte každý den? Není to náročné? — No kam bych chodil, — šeptne důchodce a hledí z okna. — Manželka tam… už rok a půl odpočívá. Slib jsem dal, že přijdu každý den. Ondřejovi se něco sevře u srdce. Sám je ženatý, manželku miluje. Nedovede si to představit… — Je to daleko od domova? — Ani ne, busem půl hodiny. Pěšky bych šel hodinu a to už nezvládám. Na autobus z důchodu to ještě klapne. Týdny plynou. Václav Ivanovič je stálicí ranní linky. Ondřej si zvykne, dokonce se těší, až ho zase uvidí. Někdy starý pán přijde později — Ondřej naschvál pár minut počká. — Nemusíte na mě čekat, — připomene jednou Václav Ivanovič, když si všimne, že ho Ondřej vyhlíží. — Jízdní řád je jízdní řád. — To je maličkost, — zahání to Ondřej. — Pár minut se svět nezboří. Jedno ráno ale Václav Ivanovič nejde. Ondřej čeká — snad se zpozdil. Ani druhý den, ani třetí den nic. — Hele, ten pán, co jezdil na hřbitov, ten se už neukazuje, — hlásí Ondřej průvodčí Martině. — Není nemocný? — Těžko říct, — pokrčí rameny žena. — Možná má návštěvu, možná něco jiného… Ondřej nemá klid. Zvykl si na tichého pasažéra, na jeho každodenní poděkování, na smutný úsměv. Uběhne týden. Václav Ivanovič stále nikde. Ondřej se odhodlá — během polední pauzy jede na konečnou u hřbitova. — Dobrý den, — osloví ženu-hlídačku u vchodu, — chodil sem každý den starší pán, Václav Ivanovič… Šedivé vlasy, brýle, vždycky s igelitkou. Neviděla jste ho náhodou? — Ale ano, vím o koho jde. Přicházel každý den, za ženou. — Teď se neukazuje? — Už týden ne. Asi mu něco je. Jednou mi říkal, kde bydlí — není to daleko. Sadová ulice, číslo to a to. Vy jste kdo? — Řidič autobusu. Vozil jsem ho každý den. Sadová 15. Starý panelák, oprýskaná fasáda. Ondřej vyběhne do druhého patra, zvoní na první dveře. Otevře muž kolem padesáti, zachmuřené tváře. — Koho hledáte? — Václava Ivanoviče. Jsem řidič autobusu, často s ním jezdil… — Jé, děda z dvanáctky, — muž povolí. — Před týdnem ho odvezli do nemocnice, měl mrtvici. Ondřejovi poklesne srdce. — V které nemocnici? — Ve městské, u Bulovky. Prý to bylo vážné, ale snad se už lepší. Večer po směně jede Ondřej do nemocnice. Najde oddělení, na chodbě se ptá sestřičky. — Pan Václav Ivanovič, je tady? — Ano, leží tu. A vy jste kdo? — Známý… — podá rozpaky. — Pokoj šest. Moc ho neunavujte, je slabý. Václav Ivanovič leží u okna, bledý, ale při vědomí. Když Ondřeje spatří, nejprve ho nepoznává, pak mu v očích zableskne překvapení. — Ondřeji? To jste vy? Jak jste mě našel? — Hledal jsem vás, — nesměle se usměje Ondřej, pokládá na stoleček tašku s ovocem. — Chyběl jste, měl jsem obavy. — Vy jste měl starost kvůli mně? — v očích starého pána se zaleskne něco vlhkého. — Vždyť já… vždyť jsem jen cestující… — Kdepak! Můj věrný pasažér. Už na vás čekám každé ráno. Václav Ivanovič mlčí, dlouho hledí do stropu. — Na hřbitov… tam už jsem nebyl deset dní, — šeptne. — Poprvé za rok a půl jsem nedodržel slib… — Ale prosím vás, paní to jistě pochopí. Nemoc je nemoc. — Kdoví… — vrtí hlavou. — Vždycky jsem jí povídal, jak je venku, co je nového… Teď tu jen ležím a ona tam sama… Ondřej vidí, jak to s tím člověkem cloumá, a nápad přijde okamžitě. — Chcete, abych šel za ní místo vás? Řeknu, že jste v nemocnici a brzy přijdete… Václav Ivanovič na něj pohlédne — napůl s nedůvěrou, napůl s nadějí. — Udělal byste to? Kvůli cizímu člověku? — Nejsme si cizí, — mávne rukou Ondřej. — Vidíte, už rok a půl jste mi ráno bližší než mnozí příbuzní. Druhý den, ve volnu, jde Ondřej na hřbitov. Najde hrob — na náhrobku fotografie laskavě vypadající ženy: „Anna Novotná, 1952–2024“. Nejdřív trochu rozpačitě, pak najde slova: — Dobrý den, paní Anno. Já jsem Ondřej, řidič autobusu. Váš muž k vám každý den jezdíval… teď je v nemocnici, ale lepší se mu. Vzkazuje, že vás miluje a brzy přijde sám… Povídá ještě něco o tom, jak věrný je Václav Ivanovič manžel, jak na vás myslí, jak mu chybíte. Připadá si nejdřív hloupě, ale něco v srdci říká, že to bylo správné. V nemocnici už zastihne Václava, jak pije čaj. Vypadá lépe, tváře se mu trochu vybarvily. — Byl jsem tam, — řekne Ondřej tiše. — Vyřídil jsem všechno, co jste chtěl. — A jak… jak to tam vypadá? — hlas se chvěje. — Vše v pořádku. Někdo jí donesl čerstvé květiny, asi sousedé. Je tam uklizeno. Pořád čeká, až zase přijdete. Václav Ivanovič zavře oči, po tvářích mu stékají slzy. — Děkuji vám, chlapče. Moc děkuji… Za dva týdny Václava propouštějí z nemocnice. Ondřej ho vyzvedne, zaveze až domů. — Zítra se uvidíme? — zeptá se, když stařík vystupuje z autobusu. — Jistě, — přikývne Václav Ivanovič. — V osm ráno, jako vždy. A opravdu — další ráno už sedí na svém místě. Ale teď už není mezi nimi „jen“ vztah řidiče a cestujícího. Je to víc. — Víte co, pane Václave, — navrhne jednou Ondřej — o víkendech vás svezu autem. Ne služebně, jen tak, s rodinou. Mám čas a je mi ctí. — Ne, to byste nemusel… — Ale jo, už jsem si zvykl. A žena říká: „Když je někdo tak dobrý člověk, musíme pomoct“. A tak to zůstalo: ve všední dny autobus, o víkendech Ondřejovým autem na hřbitov. Občas přiberou i Ondřejovu ženu — seznámili se, zpřátelili. — Víš, — řekne večer Ondřej své ženě, — myslel jsem, že to je jen práce: jízdní řád, trasa, pasažéři… Ale v každém autobuse je život, každý je příběh. — Máš pravdu, — přikývne jeho žena. — Dobře, že jsi nebyl lhostejný. A Václav Ivanovič řekne jednou oběma: — Víte, když Anna odešla, myslel jsem, že už nemá cenu žít. Pro koho bych tu byl… Ale ukázalo se, že na lidech záleží. A to je hodně. *** A co vy? Viděli jste někdy, jak obyčejní lidé dělají neobyčejné věci?

Pane Václave, zase jste zaspal! ozval se řidič autobusu laskavým, ale trochu káravým tónem. Už potřetí tento týden běžíte za autobusem jako o život.

Důchodce ve zmačkané bundě těžce oddychuje, opřený o madlo. Jeho šedivé vlasy jsou rozcuchané, brýle sklouzly na špičku nosu.

Omlouvám se, Ondřeji vydechne starý pán, když vytahuje z kapsy pomačkané bankovky. Asi mi hodiny zase pozadu jdou, nebo už prostě nestíhám

Ondřej Novák řídí autobus už dvacet let, je mu kolem pětačtyřiceti a od stálého ježdění po lince má tvář ošlehanou větrem. Většinu pasažérů zná od vidění, ale tento dědeček mu utkvěl v paměti vždy slušný, nenápadný, každý den jezdí ve stejnou dobu.

Ale to nemá cenu řešit, pojďte dál. Kam to dneska bude?

Jako vždycky, na hřbitov.

Autobus se rozjíždí. Václav Sedláček se posadí na své obvyklé místo třetí řada od řidiče, u okna. V ruce má ošoupanou igelitku s nějakými věcmi.

Cestujících je ráno v týdnu málo. Několik studentek si povídá svá tajemství, muž v saku něco hledá v mobilu. Běžný obrázek.

Řekněte mi, pane Václave, promluví Ondřej přes zpětné zrcátko, vy tam jezdíte každý den… není to pro vás moc náročné?

Kam bych šel odpovídá tiše důchodce a dívá se z okna. Manželka tam už rok a půl odpočívá. Sliboval jsem, že za ní budu chodit každý den.

Ondřeji sevře srdce. Sám má ženu, kterou moc miluje, neumí si to představit…

Je to daleko od domova?

Autobusem sotva půl hodiny, pěšky bych tam šplhal skoro hodinu už to není, co bývalo. Z důchodu na autobus našetřím.

Dny plynou. Václav Sedláček patří ke koloritu ranní linky. Ondřej si na něj zvykne a často se přistihne, že na něj čeká. Když je někdy děda ve skluzu, Ondřej autobus záměrně na zastávce zadrží o pár minut.

Neměl byste na mě čekat, řekne jednou Václav s porozuměním. Jízdní řád je jízdní řád.

Ach, to jsou maličkosti, mávne rukou Ondřej. Pár chvil nikoho nezabije.

Jedno ráno Václav Sedláček nedorazí. Ondřej ještě nějakou dobu přešlapuje na místě, pak ale musí zajet. Další den totéž. I další.

Hele, ten pán, co jezdil na hřbitov, už dlouho nebyl, prohodí Ondřej ke konduktorce Martině Veselé. Snad není nemocný?

To nevím, pokrčí rameny žena. Mohl za ním někdo přijet, nebo se něco stalo

Ondřej se ale nemůže zbavit špatného pocitu. Na toho tichého pasažéra si zvykl na jeho milé děkuji a smutný úsměv při vystupování.

Uteče týden. Václav stále nikde. Ondřej se rozhodne jednat v polední pauze jede až na konečnou, kde je hřbitov.

Dobrý den, osloví ženu, která hlídá u vchodu, chodil sem každý den takový starší pán, Václav Sedláček? Šedivé vlasy, brýle, igelitka Neviděla jste ho náhodou?

Ale jistě, znám ho, rozjasní se žena. Chodil každý den za ženou. Ale už týden jsem ho neviděla

Nevíte, stalo se mu něco?

Říkal mi kdysi adresu bydlí prý kousek odsud, nějaká Sadová 15. Vy ho znáte?

Jsem řidič autobusu, vozil jsem ho každý den.

Sadová 15, starý panelák s oprýskanou omítkou. Ondřej vystoupá do druhého poschodí a zazvoní.

Dveře otevře ustaraný muž kolem padesátky.

Koho hledáte?

Václava Sedláčka. Vozil jsem ho autobusem, často jezdil

Aha, děda z dvanáctky, muž povolí výraz. On je v nemocnici, před týdnem ho odvezli s mrtvicí.

Ondřejovi spadne kámen ze srdce, zároveň se mu stáhne hrdlo.

Kde je hospitalizovaný?

Ve fakultce na Karlově náměstí. Nejdřív to bylo vážné, ale snad už to jde k lepšímu.

Po směně Ondřej jede do nemocnice. Najde oddělení, obrátí se na sestru.

Václav Sedláček? Leží tu. Vy jste prosím kdo?

Známe se pokrčí Ondřej rameny, neví, jak vše vysvětlit.

Šestá postel. Ale je hodně slabý, nedělejte rozruch.

Václav leží u okna, tvář bledá, ale je při vědomí. Když uvidí Ondřeje, chvíli tápe, pak se mu v očích objeví zděšení i radost.

Ondřeji? Jak jste našel jste mě?

Tak trochu jsem pátral, pousměje se Ondřej a položí na stolek tašku s ovocem. Když jste nepřicházel, začal jsem mít strach.

Vy jste si dělal starosti? Václavovi se zalesknou oči. Já jsem jen obyčejný starý člověk

Ale kdepak. Jste můj stálý cestující. Mám vás už za svého.

Václav kouká chvíli do stropu, pak tiše promluví:

Na hřbitov jsem nebyl deset dní. Prvně za rok a půl jsem nedodržel slib.

Neříkejte… Určitě by to vaše žena pochopila. Nemoc je nemoc.

Nevím každý den jsem jí vyprávěl, co je nového, o počasí… Teď tu ležím a je tam sama.

Ondřej cítí jeho bolest a neváhá.

Co kdybych zašel místo vás? Řeknu jí, že jste v nemocnici a zase brzy dorazíte…

Václav se otočí, v očích opatrná naděje.

Udělal byste to? I když jsem vám vlastně cizí?

Nejste. Vidíme se docela často. To je víc, než s kdejakou rodinou.

Druhý den, ve svém volnu, Ondřej opravdu zajde na hřbitov. Najde hrob na pomníku fotografie usměvavé ženy s laskavýma očima. Sedláčková Libuše, 19522024.

Nejdřív se cítí rozpačitě, ale nakonec začne mluvit:

Dobrý den, paní Libuše. Jsem Ondřej, váš manžel jezdil každý den autobusem, vozil jsem ho Teď je v nemocnici, ale zotavuje se. Vzkazuje, že vás miluje a brzy přijde sám

Řekne ještě pár vět jaký je pan Václav člověk, jak na vás myslí, jak věrný byl a stále je. Možná si připadá trapně, ale v nitru ví, že tak je to správně.

V nemocnici zastihne Ondřej Václava při čaji. Je vidět, že zesílil a má lepší barvu v obličeji.

Byl jsem tam, řekne prostě Ondřej. Vyřídil jsem všechno, jak jste chtěl.

A jak jak to tam vypadá? ptá se Václav se staženým hrdlem.

Je tam čisto. Někdo donesl čerstvé květiny, asi sousedé z oddělení. Vaše žena čeká, až přijdete.

Václav zavře oči, slzy mu stékají po tvářích.

Děkuji vám, Ondřeji, děkuji…

Za dva týdny Václava propustí z nemocnice. Ondřej jej vyzvedne a zaveze domů.

Zítra jste zase na lince? ptá se, když vystupuje.

Samozřejmě, přikývne Václav. V osm ráno, jak vždycky.

A opravdu, další ráno je Václav opět na svém místě. Ale mezi ním a Ondřejem už není jen vztah řidičpasažér. Je to spíš blízkost přátel.

Víš co, řekne jednou Ondřej, o víkendech tě svezu autem, jen tak, ne služebně. Mám čas, rád pomůžu.

Ale to není třeba, proč bys

Zvykli jsme si na sebe. A manželka říká: když je někdo takový člověk, je hezké mu pomoct.

A tak si zvykli. Ve všední dny autobus, o víkendu Ondřejovo auto na hřbitov. Občas vezme i ženu, a stali se přáteli i s Václavem.

Jednoho večera řekne Ondřej doma:

Myslel jsem si, že je to jen práce: jízdní řád, linka, pasažéři Ale každý člověk v autobuse má svůj příběh, svůj život.

To je pravda, potvrdí jeho žena. Dobře jsi udělal, že jsi nezůstal lhostejný.

A Václav jednou řekne:

Když Libuška odešla, myslel jsem, že už mě tu nic nedrží. Proč bych měl žít? Ale poznal jsem, že lidem okolo mě není jedno, co se mnou bude. A to je opravdu hodně.

***

A co vy? Zažili jste někdy, že obyčejní lidé dokážou udělat něco velkého jen tím, že jim není lhostejné, co se děje kolem nich? Vždyť někdy i drobná laskavost může druhému změnit celý svět.

Rate article
DoN
— Pane Václave, zase jste zaspal! — ozve se dobromyslně, ale s lehkým povzdechem hlas řidiče autobusu. — Už potřetí tento týden za autobusem běžíte, jak by vám šlo o život. Důchodce v pomačkané bundě těžce oddechuje, opřený o madlo. Rozcuchané šedivé vlasy, brýle sklouzlé na špičku nosu. — Promiňte, Ondřeji… — vydechne a tahá z kapsy pomačkané bankovky. — Hodinky mi asi jdou pozadu. Nebo už jsem prostě celý… Ondřej Novák — zkušený řidič, kolem pětačtyřiceti, opálený ze stálého ježdění po trase. Vozí lidi už dvacet let, většinu cestujících zná od vidění. Tento stařík mu však utkvěl v paměti — vždycky slušný, tichý, každý den ve stejný čas. — Ale no tak, pojďte si sednout. Kam dneska? — Na hřbitov, jako vždycky. Autobus se rozjíždí. Václav Ivanovič si najde své obvyklé místo — třetí řada za řidičem, u okna. V rukou ošoupaná igelitka s nějakou výbavou. Cestujících není moc — všední ráno. Několik studentek si povídá o svých věcech, pán v saku je zabraný do telefonu. Klasický obrázek. — Řekněte, pane Václave, — Ondřej na něj mrkne do zpětného zrcátka, — vy tam jezdíte každý den? Není to náročné? — No kam bych chodil, — šeptne důchodce a hledí z okna. — Manželka tam… už rok a půl odpočívá. Slib jsem dal, že přijdu každý den. Ondřejovi se něco sevře u srdce. Sám je ženatý, manželku miluje. Nedovede si to představit… — Je to daleko od domova? — Ani ne, busem půl hodiny. Pěšky bych šel hodinu a to už nezvládám. Na autobus z důchodu to ještě klapne. Týdny plynou. Václav Ivanovič je stálicí ranní linky. Ondřej si zvykne, dokonce se těší, až ho zase uvidí. Někdy starý pán přijde později — Ondřej naschvál pár minut počká. — Nemusíte na mě čekat, — připomene jednou Václav Ivanovič, když si všimne, že ho Ondřej vyhlíží. — Jízdní řád je jízdní řád. — To je maličkost, — zahání to Ondřej. — Pár minut se svět nezboří. Jedno ráno ale Václav Ivanovič nejde. Ondřej čeká — snad se zpozdil. Ani druhý den, ani třetí den nic. — Hele, ten pán, co jezdil na hřbitov, ten se už neukazuje, — hlásí Ondřej průvodčí Martině. — Není nemocný? — Těžko říct, — pokrčí rameny žena. — Možná má návštěvu, možná něco jiného… Ondřej nemá klid. Zvykl si na tichého pasažéra, na jeho každodenní poděkování, na smutný úsměv. Uběhne týden. Václav Ivanovič stále nikde. Ondřej se odhodlá — během polední pauzy jede na konečnou u hřbitova. — Dobrý den, — osloví ženu-hlídačku u vchodu, — chodil sem každý den starší pán, Václav Ivanovič… Šedivé vlasy, brýle, vždycky s igelitkou. Neviděla jste ho náhodou? — Ale ano, vím o koho jde. Přicházel každý den, za ženou. — Teď se neukazuje? — Už týden ne. Asi mu něco je. Jednou mi říkal, kde bydlí — není to daleko. Sadová ulice, číslo to a to. Vy jste kdo? — Řidič autobusu. Vozil jsem ho každý den. Sadová 15. Starý panelák, oprýskaná fasáda. Ondřej vyběhne do druhého patra, zvoní na první dveře. Otevře muž kolem padesáti, zachmuřené tváře. — Koho hledáte? — Václava Ivanoviče. Jsem řidič autobusu, často s ním jezdil… — Jé, děda z dvanáctky, — muž povolí. — Před týdnem ho odvezli do nemocnice, měl mrtvici. Ondřejovi poklesne srdce. — V které nemocnici? — Ve městské, u Bulovky. Prý to bylo vážné, ale snad se už lepší. Večer po směně jede Ondřej do nemocnice. Najde oddělení, na chodbě se ptá sestřičky. — Pan Václav Ivanovič, je tady? — Ano, leží tu. A vy jste kdo? — Známý… — podá rozpaky. — Pokoj šest. Moc ho neunavujte, je slabý. Václav Ivanovič leží u okna, bledý, ale při vědomí. Když Ondřeje spatří, nejprve ho nepoznává, pak mu v očích zableskne překvapení. — Ondřeji? To jste vy? Jak jste mě našel? — Hledal jsem vás, — nesměle se usměje Ondřej, pokládá na stoleček tašku s ovocem. — Chyběl jste, měl jsem obavy. — Vy jste měl starost kvůli mně? — v očích starého pána se zaleskne něco vlhkého. — Vždyť já… vždyť jsem jen cestující… — Kdepak! Můj věrný pasažér. Už na vás čekám každé ráno. Václav Ivanovič mlčí, dlouho hledí do stropu. — Na hřbitov… tam už jsem nebyl deset dní, — šeptne. — Poprvé za rok a půl jsem nedodržel slib… — Ale prosím vás, paní to jistě pochopí. Nemoc je nemoc. — Kdoví… — vrtí hlavou. — Vždycky jsem jí povídal, jak je venku, co je nového… Teď tu jen ležím a ona tam sama… Ondřej vidí, jak to s tím člověkem cloumá, a nápad přijde okamžitě. — Chcete, abych šel za ní místo vás? Řeknu, že jste v nemocnici a brzy přijdete… Václav Ivanovič na něj pohlédne — napůl s nedůvěrou, napůl s nadějí. — Udělal byste to? Kvůli cizímu člověku? — Nejsme si cizí, — mávne rukou Ondřej. — Vidíte, už rok a půl jste mi ráno bližší než mnozí příbuzní. Druhý den, ve volnu, jde Ondřej na hřbitov. Najde hrob — na náhrobku fotografie laskavě vypadající ženy: „Anna Novotná, 1952–2024“. Nejdřív trochu rozpačitě, pak najde slova: — Dobrý den, paní Anno. Já jsem Ondřej, řidič autobusu. Váš muž k vám každý den jezdíval… teď je v nemocnici, ale lepší se mu. Vzkazuje, že vás miluje a brzy přijde sám… Povídá ještě něco o tom, jak věrný je Václav Ivanovič manžel, jak na vás myslí, jak mu chybíte. Připadá si nejdřív hloupě, ale něco v srdci říká, že to bylo správné. V nemocnici už zastihne Václava, jak pije čaj. Vypadá lépe, tváře se mu trochu vybarvily. — Byl jsem tam, — řekne Ondřej tiše. — Vyřídil jsem všechno, co jste chtěl. — A jak… jak to tam vypadá? — hlas se chvěje. — Vše v pořádku. Někdo jí donesl čerstvé květiny, asi sousedé. Je tam uklizeno. Pořád čeká, až zase přijdete. Václav Ivanovič zavře oči, po tvářích mu stékají slzy. — Děkuji vám, chlapče. Moc děkuji… Za dva týdny Václava propouštějí z nemocnice. Ondřej ho vyzvedne, zaveze až domů. — Zítra se uvidíme? — zeptá se, když stařík vystupuje z autobusu. — Jistě, — přikývne Václav Ivanovič. — V osm ráno, jako vždy. A opravdu — další ráno už sedí na svém místě. Ale teď už není mezi nimi „jen“ vztah řidiče a cestujícího. Je to víc. — Víte co, pane Václave, — navrhne jednou Ondřej — o víkendech vás svezu autem. Ne služebně, jen tak, s rodinou. Mám čas a je mi ctí. — Ne, to byste nemusel… — Ale jo, už jsem si zvykl. A žena říká: „Když je někdo tak dobrý člověk, musíme pomoct“. A tak to zůstalo: ve všední dny autobus, o víkendech Ondřejovým autem na hřbitov. Občas přiberou i Ondřejovu ženu — seznámili se, zpřátelili. — Víš, — řekne večer Ondřej své ženě, — myslel jsem, že to je jen práce: jízdní řád, trasa, pasažéři… Ale v každém autobuse je život, každý je příběh. — Máš pravdu, — přikývne jeho žena. — Dobře, že jsi nebyl lhostejný. A Václav Ivanovič řekne jednou oběma: — Víte, když Anna odešla, myslel jsem, že už nemá cenu žít. Pro koho bych tu byl… Ale ukázalo se, že na lidech záleží. A to je hodně. *** A co vy? Viděli jste někdy, jak obyčejní lidé dělají neobyčejné věci?