No vida! zvolal jsem. Vždyť je to správně! Poslední slovo má mít vždycky chlap.
Ráno k Novákovým přijel z Prahy náš dospělý vnuk, na jehož svatbě jsme byli nedávno. Přijel Petr pro brambory, protože vždycky pomáhal své oblíbené babičce s dědou tu brambory sázet, tu zase sklízet.
No tak pověz, Petře, jak se ti žije s tou tvou Jindřiškou? vyzvídala babička, zatímco se otáčela kolem sporáku.
No, babi, jak kdy odpověděl vnuk neochotně. Je to různé…
Počkej, počkej, zbystřil děda František. Jak to myslíš, různé? Vy už se hádáte, nebo co?
No, zas tak horké to není. Snažíme se zjistit, kdo z nás je doma pánem, svěřil se Petr.
Jéžišmarjá zasmála se babička u plotny nač to vůbec řešíte? To je přece jasné.
No právě, uchechtl se i děda. To víš, že hlavní v rodině byla a je vždycky manželka.
Jen se smějte ozvalo se od sporáku.
Dědo, vážně? podivil se vnuk. To myslíš vážně, nebo si děláš srandu?
Ani náhodou si nedělám srandu, mávl rukou František. Jestli mi nevěříš, zeptej se babičky. Tak pověz, Boženo, kdo má u nás doma poslední slovo?
Nebuď hloupý, pobaveně odbývala babička.
Ne, pověz, trval děda na svém. Kdo dělá konečná rozhodnutí, ty nebo já?
No, asi já…
To snad není pravda, zarazil se Petr. To jsem tu nikdy neviděl. Podle mě musí být chlap doma hlavou rodiny.
Ale prosím tě, Petře, smál se děda. V opravdové rodině to chodí jinak, než si myslíš. Povyprávím ti pár příhod, abys pochopil.
Příběh
Už to začíná, zamumlala babička. Zase bude o motorce.
O jaké motorce? podivil se Petr.
No o té, co rezaví ve stodole, potvrdil děda. Už jí bude skoro sto let. Víš, jak mě babička přiměla, abych ji koupil?
Babička? Přinutila?
Jo, dala mi na ni svoje vlastní našetřené peníze. Ale předtím to ještě bylo jinak.
Jednou jsem si vydělal peníze právě na motorku s postranním vozíkem. Říkám Boženě tedy tvojí babičce chci koupit motorku, že si s ní budeme vozit brambory z pole. Za starých časů nám dávali pole na brambory.
Jenže tvoje babička trvala na svém. Prý ať radši koupíme barevnou televizi, to tehdy nebyla žádná levná sranda. Brambory, povídá, jsi vždycky vozil na kole, tak v tom pokračuj.
Pytel na rám a jedeš. Tak jsem jí řekl, že u nás má stejně poslední slovo. Koupili jsme televizi.
A motorka? vyzvídal Petr.
Motorku jsme taky časem pořídili, povzdechla si babička. Ale až později, protože dědeček si zničil záda a tak jsem musela brambory na kole tahat já. Skoro všechny jsem je odvozila já sama.
No a když jsme na podzim poráželi prasata, dala jsem dědkovi všechny peníze, co jsme za to utržili, a řekla mu: Jeď do okresu pro tu motorku s vozíkem.
A příští rok na podzim se nám zase sešly nějaké peníze, pokračoval děda. Říkám, že by se měly použít na stavbu nové sauny, ta stará, zděděná po rodičích, už měla prohnilou střechu i stěny. Ale babička mě přesvědčila, že je prý lepší koupit nový nábytek. Aby to doma vypadalo jako u lidí. Tak jsem jí zas řekl, že má poslední slovo. Koupili jsme nábytek.
Jenže na jaře nám pak sauna spadla, doplnila babička. Napadlo tehdy moc sněhu a střecha to nevydržela Od té doby už dávám na dědu.
No vidíš! zvolal jsem. Vždyť je to správné! Poslední slovo má být chlapa.
Ale ne, Petře, špatně jsi to pochopil, rozesmál se děda. Já totiž než se do něčeho pustím, tak za ní přijdu a řeknu: Boženo, co si myslíš, můžu přestavět kamna? Když kývne, pustím se do toho.
Já poslední roky říkám jen: Jak myslíš, tak to udělej.
Takže, Petře, ve finále to vždycky rozhodne manželka, shrnul děda. Chápeme se?
Petr se na chvíli zamyslel, pak se najednou rozesmál. A když se dosmál, obličej se mu rozjasnil a prohlásil:
Tak teď to chápu, dědo! Jak přijedu domů, hned řeknu: Dobře, Jindřiško, pojedeme letos na dovolenou do Chorvatska, jak si přeješ. A to auto zatím prostě nedám do servisu. Automat tam stejně zlobí a bude ho potřeba vyměnit.
A když auto zkolabuje, no tak co. Budeme jezdit do práce v autobuse, holt budeme vstávat o hodinu dřív, to se přežije To myslím správně, dědo?
Naprosto správně, vesele přikývl děda. Uvidíš, za rok dva se to u vás doma usadí.
A hlavou domácnosti má být vždy žena. To má pak i chlap klid. To vím nejlíp sám ze sebe
Dnes jsem si odnesl poučení: Když chceš mít doma klid, nech prostě manželku rozhodovat člověk má pak v životě mnohem více pohody.




