Nemohu ti být mámou a nemohu tě milovat, ale budu se o tebe starat a nesmíš se kvůli tomu zlobit. U nás ti stejně bude lépe než v dětském domově Dnešní den byl těžký. Ivan pohřbíval svou sestru. Sice byla komplikovaná, ale přesto jeho vlastní. Neviděli se skoro pět let, až teď je tady taková tragedie. Věra se snažila být Ivanovi oporou, většinu starostí vzala na sebe. Po pohřbu na ně čekala další důležitá záležitost. Ivanova sestra Irena zanechala malého syna. Všichni příbuzní, kteří v ten den přišli dát Ireně poslední sbohem, ihned přenesli veškerou odpovědnost na Irenina mladšího bratra. Kdo jiný by se měl o chlapce postarat než vlastní strýc? Nikdo o tom nepochyboval, všichni to brali jako jediné správné řešení. Věra všechno chápala a nebyla proti, ale měla jedno „ale“. Nikdy si nepřála děti. Ani vlastní, natož cizí. Tohle své rozhodnutí učinila už dávno. Ivanovi se před svatbou přiznala a on to bral na lehkou váhu. Vždyť kdo v dvaceti opravdu přemýšlí o dětech. Ne a ne, budeme žít jen sami pro sebe, rozhodli se před deseti lety. Teď ale musí Věra přijmout úplně cizí dítě. Nemá jinou možnost. Ivan by nikdy nedovolil dát synovce do dětského domova, ani Věra by se neodvážila zvednout tohle téma. Věděla, že toho kluka nikdy nebude milovat, ani mu nebude moct nahradit matku. Vojta byl na svůj věk až překvapivě rozumný a chytrý, a tak se Věra rozhodla říct mu upřímně pravdu. – Vojto, kde bys raději bydlel? U nás nebo v dětském domově? – Já chci bydlet doma, sám. – Ale sám ti nedovolí být doma. Je ti teprve sedm. Takže si musíš vybrat. – Tak tedy u strýce Ivana. – Dobře, pojedeš s námi, ale musím ti něco říct. Nemohu ti být mámou a nedokážu tě milovat, ale budu se o tebe starat, nesmíš se kvůli tomu zlobit. U nás ti stejně bude lépe než v dětském domově. Některé formality byly vyřešené a konečně se mohli vrátit domů. Věra měla pocit, že po tom rozhovoru už nemusí před chlapcem hrát starostlivou tetičku, může být sama sebou. Nakrmit, vyprat, pomoct s úkoly – to zvládne, ale do citového světa, tam už nedokáže jít. Vojta měl pořád na paměti, že je „nemilovaný“ a aby ho neposlali do dětského domova, musí se dobře chovat. Doma mu určili nejmenší pokojíček – ale ten bylo potřeba upravit pro kluka. Výběr tapet, nábytku, dekorací – tohle Věra milovala, s nadšením se pustila do zařizování dětského pokoje. Vojta si mohl vybrat tapetu, vše ostatní vybírala Věra. Peněz jí nebylo líto, nebyla lakomá, jen prostě neměla ráda děti, a tak pokoje byl opravdu krásný. Vojta byl šťastný! Škoda jen, že maminka neuvidí, jaký má pokojíček. Ach, kdyby ho ještě Věra mohla mít ráda… Je skvělá, hodná, jen děti nemiluje. O tom často Vojta před spaním přemýšlel. Radoval se ze všeho, i z maličkostí. Cirkus, zoo, lunapark – chlapec dokázal projevit opravdové nadšení tak spontánně, že to začalo těšit i Věru. Bavilo ji nejdříve ho překvapit a pak sledovat jeho reakci. V srpnu měli s Ivanem letět k moři, Vojtu na deset dní měla vzít blízká příbuzná. Ale Věra to na poslední chvíli změnila. Najednou strašně chtěla, aby kluk moře viděl. Ivan byl tou změnou překvapený, ale v hloubi duše šťastný – Vojtu si zamiloval. A Vojta byl skoro šťastný! Kdyby ho ještě milovali. Ale tak aspoň uvidí moře! Výlet byl úžasný. Moře teplé, ovoce sladké, nálada skvělá. Ale dovolená skončila. Začaly běžné dny. Práce, domov, škola. Ale v jejich malém světě se něco změnilo, byl tam nový pocit. Jakési očekávání zázraku. A zázrak se stal. Věra si přivezla od moře nové životy. Jak se to stalo, když tomu léta úspěšně předcházeli? Nevěděla, co dělat. Říct Ivanovi, nebo vše řešit sama? Po Vojtovi si už nebyla jistá tím, že manžel je skutečně „childfree“. S Vojtou trávil čas rád – bral ho na fotbal, učil ho všemu možnému. Ne, jeden čin Věra zvládla, ale na druhý nebyla připravená. Rozhodnutí si nakonec vzala sama. Seděla v nemocnici, když zavolali ze školy – Vojta skončil v sanitce, podezření na zánět slepého střeva. Všechno musí počkat. Vyběhla na pohotovost, Vojta ležel bledý, zimnice. Jak viděl Věru, rozplakal se. – Věro, prosím, neodcházej, bojím se. Buď dnes mojí mámou. Prosím, jen jeden den a už nikdy nikdy nebudu prosit. Chlapec ji pevně držel za ruku, slzy mu stékaly proudem. Až měl záchvat. Věra ho ještě neviděla plakat, jen den pohřbu. Teď se zlomil. Věra přitiskla jeho ruku k vlastní tváři. – Kluku můj, vydrž chvíli. Za chvíli přijde doktor, všechno bude v pořádku. Jsem tady, jsem s tebou. Bože, jak ho v tu chvíli milovala! Ten kluk s rozzářenýma očima – byl v tu chvíli to nejdůležitější, co měla. Childfree – jaká hloupost. Večer řekne Ivanovi o nastávajícím miminku. Tohle rozhodnutí padlo v momentě, kdy jí Vojta sevřel ruku bolestí ještě pevněji. Uběhlo deset let. Dnes má Věra téměř kulaté jubileum – přesněji 45. Přijdou hosté, gratulace. Ale zatím, u kávy, ji přepadl nával vzpomínek. Jak rychle to uteklo. Mládi, dospívání, teď je ženou, šťastnou manželkou a mámou dvou skvělých dětí. Vojtovi je skoro osmnáct, Sofii deset. A ničeho nelituje. Tedy vlastně jedné věci přece jen – těch slov o nelásce. Kéž by je Vojta zapomněl, nikdy si je nepamatoval… Kolikrát mu teď opakuje, jak moc ho má ráda. Ale jestli si pamatuje její první přiznání, to už se nikdy neodvážila zeptat.

Já ti nemohu být matkou a nemohu tě milovat, ale mohu se o tebe postarat. Neměla bys být zklamaný, protože u nás to bude určitě lepší než v dětském domově.

Dnes byl náročný den. Jan pohřbíval svou sestru. Nebyla dokonalá, ale přece jen to byla rodina. Nepotkali se skoro pět let, a najednou přišla taková tragédie.

Karolína, Janova manželka, se snažila být mu oporou a vzít na sebe většinu starostí.

Po pohřbu však na ně čekal další velký úkol. Po Ivaně, Janově sestře, zůstal malý syn. Všichni příbuzní, kteří se ten den sešli na rozloučení, automaticky přesunuli veškerou odpovědnost na Jana, mladšího bratra.

Kdo jiný by se měl postarat o chlapce než vlastní strýc? Řešení bylo jasné, a nikdo se ani nedivil byla to jediná možnost.

Karolína věděla, že to je správně, nebránila se tomu, ale jedno ji tížilo. Nikdy nechtěla děti. Ani své, natož cizí.

Toto rozhodnutí učinila už dávno. Před svatbou se s tím Janovi svěřila a on to tehdy bral na lehkou váhu. Kdo by řešil děti ve dvaceti? Rozhodli se, že budou žít pro sebe, tak to bylo už deset let.

A teď před ní stála nutnost přijmout cizí dítě. Jiná cesta nebyla. Poslat synovce do dětského domova by Jan nikdy nepřipustil a Karolína by si netroufla o tom vůbec mluvit.

Věděla, že si toho chlapečka nikdy nezamiluje a matku mu nenahradí. Byl až nezvykle dospělý na svůj věk, a Karolína se rozhodla být k němu upřímná.

Radku, kde bys chtěl víc žít u nás, nebo v dětském domově?

Já chci žít doma, sám.

Ale to nejde, jsi teprve sedmiletý. Musíš si vybrat.

Tak u strýce Jana.

Dobře, pojedeš tedy s námi. Musím ale říct pravdu. Nebudu ti maminkou, nezamiluji se do tebe, ale budu se o tebe dobře starat. Nezlob se na mě. I tak budeš mít u nás lepší život než v domově.

Formality byly částečně vyřešené, a konečně se vrátili domů.

Karolína předpokládala, že po tomto rozhovoru už nemusí před Radkem hrát starostlivou tetu bude prostě sama sebou. Najíst, vyprat, pomoci s úkoly, to není těžké; dávat své city asi ne.

Malý Radek si stále připomínal, že není milovaný. Aby neskončil v dětském domově, snažil se vzorně chovat.

Doma mu přidělili nejmenší pokoj. Bylo nutné ho upravit podle chlapce.

Volba tapet, nábytku, dekorací to bylo to, co Karolína milovala. S nadšením se pustila do zařizování. Tapety si vybral Radek, zbytek vybrala sama. Peněz Karolína nelitovala; nebyla lakomá, jen prostě neměla ráda děti, takže pokoj byl opravdu krásný.

Radek byl šťastný! Jen škoda, že to nevidí jeho maminka. Jak by si přál, aby ho Karolína měla ráda! Je hodná, dobrá jen děti nevyhledává.

O tom často Radek přemýšlel, když šel spát.

Uměl radovat se z maličkostí. Cirkus, zoo, lunapark dokázal tak upřímně vyjadřovat nadšení, že Karolína začala chodit na takové procházky ráda. Bavilo ji překvapovat ho a sledovat jeho reakce.

V srpnu měli letět s Janem k moři, a Radka na deset dní měla vzít jejich sestřenice.

Nakonec ale Karolínu něco přemohlo strašně zatoužila, aby Radek spatřil moře. Jan byl překvapený, ale měl radost. Na Radka si velmi zvykl.

A Radek byl štěstím bez sebe! I když jej nemilovali, aspoň uvidí moře!

Výlet dopadl skvěle. Moře bylo teplé, ovoce šťavnaté a nálada výborná. Ale vše jednou končí.

Začala běžná rutina: práce, domov, škola. Ale něco se u nich doma změnilo objevilo se nové napětí, pocit života, očekávání zázraku.

A zázrak se skutečně stal. Karolína si z moře přivezla nové životní překvapení. Jak je možné, že tolik let se jí něco podobného vyhýbalo?

Nevěděla, co dělat. Říct to Janovi, nebo rozhodnout sama? Po příchodu Radka už si nebyla jistá, že je Jan opravdu přesvědčený odpůrce dětí. Radka si zamiloval, hrál s ním fotbal, chodil s ním ven.

Jedno rozhodnutí Karolína zvládla, ale podruhé na to už neměla sílu. Rozhodla se sama.

Seděla v klinice, když jí ze školy zavolali. Radka odvezli do nemocnice s podezřením na zánět slepého střeva. Vše se muselo odložit.

Přiběhla na oddělení. Radek ležel na lůžku, celý bledý, třásl se. Když uviděl Karolínu, začal plakat.

Karolíno, prosím, neodcházej. Mám strach. Buď dnes moji maminkou. Aspoň na jeden den. Nikdy už tě o nic nepoprosím.

Chlapec se jí pevně držel, slzy tekly proudem. Propukl u něj opravdový záchvat. Karolína ho nikdy neviděla plakat, jen v den pohřbu.

Teď to všechno propuklo naráz.

Karolína přitiskla jeho ruku ke své tváři.

Radku, vydrž chvíli. Za chvíli přijde lékař a všechno bude dobré. Jsem tady, nenechávám tě.

V té chvíli ho milovala snad nejvíc na světě. Ten chlapec s rozzářenýma očima byl to nejcennější, co má.

Dítě? Jaká hloupost to vlastně je. Večer se Janovi svěří s novým těhotenstvím. To rozhodnutí přišlo přesně ve chvíli, kdy jí Radek bolestně stiskl ruku.

O deset let později.

Dnes Karolína slaví kulaté narozeniny 45. Přijdou hosté, gratulace. Ale zatím jen sedí s kávou a vše se jí vybavuje.

Jak ten čas letí. Mládí je pryč, z dívky se stala žena, šťastná manželka, maminka dvou báječných dětí. Radkovi bude zanedlouho osmnáct, Sofii deset. Ničeho nelituje.

Až na jednu věc, kterou si vyčítá. Slova o tom, že ho nebude milovat. Táhlo ji přání, aby je Radek zapomněl a nikdy si je už nepřipomínal.

Od té nemocniční noci mu svou lásku opakovala co nejčastěji, ale zda první její slova přebila, se nikdy neodvážila zeptat.

Život jí ukázal, že ne vždy je důležitá dokonalá mateřská láska hned od začátku stačí se snažit být blízko, chybovat, ale být opravdová. Děti odpouštějí, pokud cítí, že je máte doopravdy rádi.

Rate article
DoN
Nemohu ti být mámou a nemohu tě milovat, ale budu se o tebe starat a nesmíš se kvůli tomu zlobit. U nás ti stejně bude lépe než v dětském domově Dnešní den byl těžký. Ivan pohřbíval svou sestru. Sice byla komplikovaná, ale přesto jeho vlastní. Neviděli se skoro pět let, až teď je tady taková tragedie. Věra se snažila být Ivanovi oporou, většinu starostí vzala na sebe. Po pohřbu na ně čekala další důležitá záležitost. Ivanova sestra Irena zanechala malého syna. Všichni příbuzní, kteří v ten den přišli dát Ireně poslední sbohem, ihned přenesli veškerou odpovědnost na Irenina mladšího bratra. Kdo jiný by se měl o chlapce postarat než vlastní strýc? Nikdo o tom nepochyboval, všichni to brali jako jediné správné řešení. Věra všechno chápala a nebyla proti, ale měla jedno „ale“. Nikdy si nepřála děti. Ani vlastní, natož cizí. Tohle své rozhodnutí učinila už dávno. Ivanovi se před svatbou přiznala a on to bral na lehkou váhu. Vždyť kdo v dvaceti opravdu přemýšlí o dětech. Ne a ne, budeme žít jen sami pro sebe, rozhodli se před deseti lety. Teď ale musí Věra přijmout úplně cizí dítě. Nemá jinou možnost. Ivan by nikdy nedovolil dát synovce do dětského domova, ani Věra by se neodvážila zvednout tohle téma. Věděla, že toho kluka nikdy nebude milovat, ani mu nebude moct nahradit matku. Vojta byl na svůj věk až překvapivě rozumný a chytrý, a tak se Věra rozhodla říct mu upřímně pravdu. – Vojto, kde bys raději bydlel? U nás nebo v dětském domově? – Já chci bydlet doma, sám. – Ale sám ti nedovolí být doma. Je ti teprve sedm. Takže si musíš vybrat. – Tak tedy u strýce Ivana. – Dobře, pojedeš s námi, ale musím ti něco říct. Nemohu ti být mámou a nedokážu tě milovat, ale budu se o tebe starat, nesmíš se kvůli tomu zlobit. U nás ti stejně bude lépe než v dětském domově. Některé formality byly vyřešené a konečně se mohli vrátit domů. Věra měla pocit, že po tom rozhovoru už nemusí před chlapcem hrát starostlivou tetičku, může být sama sebou. Nakrmit, vyprat, pomoct s úkoly – to zvládne, ale do citového světa, tam už nedokáže jít. Vojta měl pořád na paměti, že je „nemilovaný“ a aby ho neposlali do dětského domova, musí se dobře chovat. Doma mu určili nejmenší pokojíček – ale ten bylo potřeba upravit pro kluka. Výběr tapet, nábytku, dekorací – tohle Věra milovala, s nadšením se pustila do zařizování dětského pokoje. Vojta si mohl vybrat tapetu, vše ostatní vybírala Věra. Peněz jí nebylo líto, nebyla lakomá, jen prostě neměla ráda děti, a tak pokoje byl opravdu krásný. Vojta byl šťastný! Škoda jen, že maminka neuvidí, jaký má pokojíček. Ach, kdyby ho ještě Věra mohla mít ráda… Je skvělá, hodná, jen děti nemiluje. O tom často Vojta před spaním přemýšlel. Radoval se ze všeho, i z maličkostí. Cirkus, zoo, lunapark – chlapec dokázal projevit opravdové nadšení tak spontánně, že to začalo těšit i Věru. Bavilo ji nejdříve ho překvapit a pak sledovat jeho reakci. V srpnu měli s Ivanem letět k moři, Vojtu na deset dní měla vzít blízká příbuzná. Ale Věra to na poslední chvíli změnila. Najednou strašně chtěla, aby kluk moře viděl. Ivan byl tou změnou překvapený, ale v hloubi duše šťastný – Vojtu si zamiloval. A Vojta byl skoro šťastný! Kdyby ho ještě milovali. Ale tak aspoň uvidí moře! Výlet byl úžasný. Moře teplé, ovoce sladké, nálada skvělá. Ale dovolená skončila. Začaly běžné dny. Práce, domov, škola. Ale v jejich malém světě se něco změnilo, byl tam nový pocit. Jakési očekávání zázraku. A zázrak se stal. Věra si přivezla od moře nové životy. Jak se to stalo, když tomu léta úspěšně předcházeli? Nevěděla, co dělat. Říct Ivanovi, nebo vše řešit sama? Po Vojtovi si už nebyla jistá tím, že manžel je skutečně „childfree“. S Vojtou trávil čas rád – bral ho na fotbal, učil ho všemu možnému. Ne, jeden čin Věra zvládla, ale na druhý nebyla připravená. Rozhodnutí si nakonec vzala sama. Seděla v nemocnici, když zavolali ze školy – Vojta skončil v sanitce, podezření na zánět slepého střeva. Všechno musí počkat. Vyběhla na pohotovost, Vojta ležel bledý, zimnice. Jak viděl Věru, rozplakal se. – Věro, prosím, neodcházej, bojím se. Buď dnes mojí mámou. Prosím, jen jeden den a už nikdy nikdy nebudu prosit. Chlapec ji pevně držel za ruku, slzy mu stékaly proudem. Až měl záchvat. Věra ho ještě neviděla plakat, jen den pohřbu. Teď se zlomil. Věra přitiskla jeho ruku k vlastní tváři. – Kluku můj, vydrž chvíli. Za chvíli přijde doktor, všechno bude v pořádku. Jsem tady, jsem s tebou. Bože, jak ho v tu chvíli milovala! Ten kluk s rozzářenýma očima – byl v tu chvíli to nejdůležitější, co měla. Childfree – jaká hloupost. Večer řekne Ivanovi o nastávajícím miminku. Tohle rozhodnutí padlo v momentě, kdy jí Vojta sevřel ruku bolestí ještě pevněji. Uběhlo deset let. Dnes má Věra téměř kulaté jubileum – přesněji 45. Přijdou hosté, gratulace. Ale zatím, u kávy, ji přepadl nával vzpomínek. Jak rychle to uteklo. Mládi, dospívání, teď je ženou, šťastnou manželkou a mámou dvou skvělých dětí. Vojtovi je skoro osmnáct, Sofii deset. A ničeho nelituje. Tedy vlastně jedné věci přece jen – těch slov o nelásce. Kéž by je Vojta zapomněl, nikdy si je nepamatoval… Kolikrát mu teď opakuje, jak moc ho má ráda. Ale jestli si pamatuje její první přiznání, to už se nikdy neodvážila zeptat.