Víš, od začátku jsem věděla, že Marek má za sebou rozvod. Nikdy to netajil býval ženatý, má dceru a posílá alimenty. Zdálo se mi to správné, vlastně docela obdivuhodné, že za ni nese zodpovědnost. Ale pomalu mi začalo docházet, že to, co jsem brala jako odpovědnost, je spíš jeho hluboký pocit viny. Taková únavná, neodbytná vina, která se za ním táhla jako stín a někdo ji zatraceně dobře využíval.
Alimenty chodily pravidelně, částky nebyly malé. Jenže vedle nich tu byl ještě obrovský svět mimořádných výdajů.
Prý potřebovala nový notebook do školy, ten starý byl pomalý a ostatní děti už měly novější. Marek vzdychl a koupil jí ho.
Pak tu byl jazykový tábor. Bez něj by prý zůstala za ostatními. Marek souhlasil, i když to stálo skoro stejně jako dovolená, na kterou jsme chtěli jet my dva.
Dárky na Vánoce, narozeniny, na Den matek, na Mezinárodní den žen, jen tak všechno muselo být nejlepší, nejdražší, nejblyštivější. Protože správný táta se pozná. Bývalka přesně věděla, jak na něj mluvit. Volala se smutným tónem: Bude z toho nešťastná chápeš? Sama to nezvládnu.
Samozřejmě, Marek to chápal. Chápal tak moc, že úplně zapomněl, že žije i se mnou. My taky máme život, plány, sny ale peníze mizely, pomalu kapaly do minulosti, které se nechtělo zmizet.
Snažila jsem se to probrat: Nemyslíš, že už to přeháníte? Ona má všechno. My si už druhý měsíc nemůžeme pořádně koupit pračku. Prober se
Vypadal provinile: To je dítě nemůžu jí odpírat. Prý je v těžkém věku. Musím ji podporovat.
A co moje sebevědomí? Náš život? zeptala jsem se už dost ostře.
Marek byl zmatený: Jakože žárlíš? Na dítě?
Ale nebyla to žárlivost. Byla to spravedlnost.
Byli jsme jak banda, co má neustále pohotovost všechno šlo na cizí nutné výdaje, které nikdy neměly konec.
Naše pračka už to měla za sebou, hrozně hučela, skákala, vypínala se uprostřed praní. Já snila o nové, klidné pračce. Pracovala jsem za každý haléř, vyhlídla model v akci a určila den nákupu.
Viděla jsem se, jak ji poprvé zapnu a nebudu se bát, že zase něco bouchne.
A právě v ten den byl Marek nějaký divný. Poletoval po bytě a něco hledal, vypadal neklidně.
Když už jsem brala tašku, povídá: Já vzal jsem peníze na tu pračku.
V mých prstech bylo najednou chladno. Vzal? Kam vzal?
Pro dceru. Prý akutní zubní ošetření. Bývalá mi volala pozdě, vyděšená tvrdila, že malá umírá bolestí, že musí ihned k soukromému lékaři, a on je drahý Prostě jsem nemohl říct ne
Opřela jsem se o zárubeň. A pomohli jí teda?
Jo, jo! Už je v pořádku. Prý to dopadlo skvěle. Byl úplně rozjasněný, jak kdyby to všechno bylo vyřešené.
Chvíli jsem se na něj dívala a tiše řekla: Zavolej jí. Teď hned.
Cože? Proč?
Zavolej jí. Zeptej se, jak se malá má a který zub to byl.
Zakabonil se, ale vytáčel. Slyšela jsem, jak mu v průběhu hovoru pohasíná tvář od jistoty do rozpaků.
Zavěsil.
No už je dobře. Nic ji nebolí.
Jaký zub? zopakovala jsem.
To teď není důležité
JAKÝ ZUB? Už mi v hlase zněla cizí tvrdost.
Marek jen vzdychl: Říkala že to vlastně nebolelo. Bylo to plánované. Bělení. Prý už v tom věku může. A malá na to prý čekala celou dobu
V tu chvíli jsem si jen sedla ke kuchyňskému stolu. Peníze na náš nový začátek šly na bělení zubů, protože si někdo prostě umínil.
A největší problém? On ani nezapochyboval. Neověřil si nic. Prostě vzal náš čas, úspory, dal je pryč. Protože vina je výborný nástroj hlavně na vydírání.
Naše domácnost se ponořila do ledového ticha.
Mluvila jsem s Markem už jen zřídka. Snažil se dělat drobné gesta, ale bylo to jako když lepíš díru v srdci náplastí.
Došlo mi, že to není boj s jeho bývalou. Je to zápas s duchem, kterého si Marek v sobě nosí. Duchem rozpadlého manželství, pocitem nedal jsem dost. A ten duch byl hladový. Pořád žral další peníze, čas, nervy, hrdost.
Vyvrcholení přišlo na narozeniny jeho dcery. Přemohla jsem vnitřní odpor a koupila jsem jí krásnou, kvalitní, ale skromnou knihu právě tu, o které se někdy zmínila.
Velké dárky byly samozřejmě od mámy a táty: nový telefon za dvacet tisíc korun, jaký mají jen bohaté děti ve třídě.
Bývalá byla oblečená jak z módního časopisu, celý večírek řídila jak královna. Usmívala se, ale byla tvrdá.
Když se rozdávaly dárky a malá sáhla po mojí knize, bývalá hlasitě, s úsměvem řekla do celé místnosti: Podívej, zlatíčko ten, kdo tě fakt miluje, ti dává to, o čem sníš a ukázala na ten drahý telefon. A tohle kývla pohrdavě k mé knize, to je jen od nějaké tety. Tak jako na oko.
V místnosti ztuhlo vzduch. Oči všech na mě. Pak na Marka.
A on neřekl nic. Nezastal se mě. Nevysvětlil. Prostě mlčel.
Koukal do talíře, do země, někam do sebe. Shrbený, sevřený, jako by se snažil být neviditelný.
Jeho mlčení bylo jako facka. Jako souhlas.
Tehdy mi v hlavě něco zlomilo. Usmála jsem se, pokyvovala, přežila narozeniny s kamennou tváří. Ale uvnitř už byl konec.
Nebylo to jen krize. Byl to definitivní bod.
Doma jsem neudělala scénu. Scény jsou pro ty, kdo ještě bojují.
Šla jsem do ložnice, z horní police vytáhla Marekův starý, zaprášený kufr ten, se kterým ke mně kdysi přišel.
Začala jsem mu balit věci. Pomalu. S klidem. Srovnala všechno košile, kalhoty, ponožky.
Marek vešel, viděl kufr, úplně ztuhl.
Co to děláš?
Pomáhám ti sbalit se, řekla jsem klidně.
Kam? Proč? Kvůli dnešku? Vždyť ona je vždycky taková
Ne kvůli ní, přerušila jsem ho. Kvůli tobě.
Zavřela jsem kufr.
Ty žiješ v minulosti. Každá tvoje koruna, každá myšlenka, každé mlčení patří tam. Já žiju tady, v přítomnosti. V té přítomnosti, kde nejsou peníze na pračku, protože šly na bělení zubů kvůli rozmaru. V té, kde mě ponižují veřejně a můj muž mlčí.
Vzala jsem kufr, položila ho u vchodových dveří.
Podívala jsem se Markovi přímo do očí: Běž. Běž za ní. Pomáhej jí se vším se zuby, s výukou, s jejími nekonečnými dramaty a manipulacemi. Odkupuj si vinu, když ji tak neseš. Ale dělej to tam, ne tady. Uvolni tohle místo.
Jaké místo?
Místo chlapa v mém životě. Je obsazené. Obsadil ho duch jiné ženy a já už nemám sílu s ním sdílet postel, peněženku ani budoucnost.
Odnesla jsem kufr ke dveřím. Marek ho vzal a konečně odešel.
Už jsem se neohlédla.
Poprvé po dlouhé době jsem cítila, že se mi zase dobře dýchá.
Dům byl můj. Duše byla moje.
Za dva měsíce jsme měli v papírech rozvod.




