Moje maminka má 89 let. Před dvěma lety se ke mně nastěhovala. Každé ráno ji slyším vstávat kolem 7:30. Potom si tiše povídá se svou starou kočkou a dá jí najíst. Připraví si snídani a usedne na prosluněnou terasu s šálkem kávy, dokud se úplně neprobudí. Pak vezme mop a projde celý dům (asi 240 metrů čtverečních) – říká, že to je její každodenní cvičení. Když má náladu, vaří něco dobrého, uklízí kuchyň nebo si zacvičí svou oblíbenou rozcvičku. Odpoledne má „svůj kosmetický rituál“, který pořád obměňuje. Někdy prohlíží svůj obrovský šatník – velmi luxusní, skoro jako sběratelská kolekce. Některé šaty daruje mně, jiné někomu známému, některé dokonce prodá – jako pravá podnikatelka. Často jí říkám: – Mami, kdybys ty peníze investovala, teď bys žila v luxusu! Ona se směje: – Já mám ráda svoje šaty, a jednou to bude tvoje. Tvoje sestra, chudák, nemá vůbec vkus. Abychom přišly na jiné myšlenky, asi pětkrát týdně chodíme tři kilometry kolem jezera. Jednou měsíčně má „dámský večer“ se svými kamarádkami. Moc ráda čte a stále něco hledá v mojí knihovně. Každý den telefonuje se svojí devadesátijednaletou sestrou, která žije v Praze a přijíždí k nám dvakrát ročně. (Mimochodem, teta ještě stále pracuje jako účetní pro soukromého klienta.) Kromě kočky je její největší radostí tablet, který dostala ode mě poslední Vánoce. Čte o svých oblíbených spisovatelích a skladatelích, sleduje zprávy, balet, operu a mnoho dalších věcí. Kolem půlnoci ji často slyším, jak si říká: – Měla bych už jít spát, ale na YouTube mi automaticky pustili Pavarottiho. Maminka i její sestra opravdu vytáhly výherní los v genetické loterii. Ale stejně si maminka posteskne: – Vypadám hrozně! – říká. Já se jí snažím povzbudit: – Mami, v tvém věku by většina lidí už byla na druhé straně.

Moje maminka má 89 let. Před dvěma lety se přestěhovala ke mně do Prahy. Každé ráno ji slyším, jak vstává kolem půl osmé. Pak tiše rozmlouvá se svou starou kočkou Mickou a podává jí krmení. Potom si připravuje snídani, sedá si s hrnkem kávy na slunný balkon a trpělivě čeká, až se skutečně probudí.

Pak se chopí mopu a projde celý byt těch zhruba 240 metrů čtverečních bere jako svou denní dávku pohybu. Jestli má náladu, pustí se do vaření, uklízí kuchyň nebo si zacvičí svou obvyklou ranní gymnastiku.

Odpoledne nastává čas jejího kosmetického rituálu, který se neustále mění. Občas začne procházet svým obrovským šatníkem je to sbírka tak drahá, že by ji mohli vystavit v muzeu. Některé šaty přenechá mně, jiné věnuje známým, a některé dokonce prodá jako pravá podnikatelka. Často jí říkám:
Mami, kdybys ty peníze raději investovala, dávno bys žila v luxusu!
Ona se jen zasměje:
Mám ráda své šaty. A jednou to stejně všechno bude tvoje. Tvá sestra, chudinka, na to nemá vůbec vkus.

Abychom přišly na jiné myšlenky, chodíme asi pětkrát týdně na tříkilometrovou procházku kolem Hostivařské přehrady. Jednou měsíčně drží svůj dámský večer s kamarádkami. Hodně čte a neustále se probírá mou knihovnou. Každý den volá své sestře, která má už 91 let, žije v Brně a jezdí za námi dvakrát ročně. (Mimochodem, teta stále pracuje jako účetní pro soukromého klienta.)

Kromě Micka jí největší radost dělá tablet, který dostala ode mě loni na Vánoce. Čte si o svých oblíbených spisovatelích a skladatelích, sleduje zprávy, balet, operu a spoustu dalších věcí. Kolem půlnoci ji často slyším, jak si pro sebe říká:
Měla bych už jít spát, ale YouTube mi sám pustil Pavaroottiho.

Ona a její sestra skutečně vyhrály hlavní cenu v genetické loterii. Ale maminka si stejně často posteskne:
Vypadám příšerně!
Snažím se jí dodat lepší náladu:
Mami, ve tvém věku by většina lidí byla dávno na druhém břehu.Maminka se na mě podívá trochu rozpačitě, pak se pousměje a pohladí Micku, která se při jejích slovech protahuje. Možná, řekne tiše, ale já bych stejně chtěla ještě pár dalších let tady s tebou, Mickou a vším tím svým harampádím. Každý den je tak nějak vzácný.

Společně se zasmějeme. Venku se pomalu rozednívá a na balkon padají první paprsky slunce. Maminka se usadí do svého oblíbeného křesla, znovu si nalije trochu kávy a gestem mě zve, ať si přisednu. Přisednu tedy, vím, že tenhle okamžik jako každé ráno s ní je nenahraditelný.

Chvíli jen tiše sedíme, obě hledíme na město probouzející se k dalšímu dni. Slyšíme zpívající ptáky, ocas Micka se líně pohupuje nad podlahou, a já si uvědomím, jak vzácné a krásné to všechno je. Každý den s maminkou je jako malý zázrak, dar, který bych nevyměnila za nic na světě.

A tak začíná další společný den i s vědomím, že některé poklady, jako je čas, se nikdy nedají vystavit v muzeu. Stačí je žít.

Rate article
DoN
Moje maminka má 89 let. Před dvěma lety se ke mně nastěhovala. Každé ráno ji slyším vstávat kolem 7:30. Potom si tiše povídá se svou starou kočkou a dá jí najíst. Připraví si snídani a usedne na prosluněnou terasu s šálkem kávy, dokud se úplně neprobudí. Pak vezme mop a projde celý dům (asi 240 metrů čtverečních) – říká, že to je její každodenní cvičení. Když má náladu, vaří něco dobrého, uklízí kuchyň nebo si zacvičí svou oblíbenou rozcvičku. Odpoledne má „svůj kosmetický rituál“, který pořád obměňuje. Někdy prohlíží svůj obrovský šatník – velmi luxusní, skoro jako sběratelská kolekce. Některé šaty daruje mně, jiné někomu známému, některé dokonce prodá – jako pravá podnikatelka. Často jí říkám: – Mami, kdybys ty peníze investovala, teď bys žila v luxusu! Ona se směje: – Já mám ráda svoje šaty, a jednou to bude tvoje. Tvoje sestra, chudák, nemá vůbec vkus. Abychom přišly na jiné myšlenky, asi pětkrát týdně chodíme tři kilometry kolem jezera. Jednou měsíčně má „dámský večer“ se svými kamarádkami. Moc ráda čte a stále něco hledá v mojí knihovně. Každý den telefonuje se svojí devadesátijednaletou sestrou, která žije v Praze a přijíždí k nám dvakrát ročně. (Mimochodem, teta ještě stále pracuje jako účetní pro soukromého klienta.) Kromě kočky je její největší radostí tablet, který dostala ode mě poslední Vánoce. Čte o svých oblíbených spisovatelích a skladatelích, sleduje zprávy, balet, operu a mnoho dalších věcí. Kolem půlnoci ji často slyším, jak si říká: – Měla bych už jít spát, ale na YouTube mi automaticky pustili Pavarottiho. Maminka i její sestra opravdu vytáhly výherní los v genetické loterii. Ale stejně si maminka posteskne: – Vypadám hrozně! – říká. Já se jí snažím povzbudit: – Mami, v tvém věku by většina lidí už byla na druhé straně.