Já chci domů, kluku
Viktor Novotný vyšel na balkon svého paneláku v Brně, zapálil si starou Startku a sedl na nízkou štokrli. V krku se mu usadil hořký knedlík, snažil se vzpamatovat, jenže ruce mu zrádně podklesly jak po deseti pivech na vesnické pouti. Kdysi by ani ve snu nevěřil, že přijde den, kdy mu nebude stačit vlastní byt…
Tati! Prosím tě, nedělej scény! vyběhla na balkon jeho dcera Zuzana, jedině Zuzana jak jinak by se mohla jmenovat v Česku. Já toho vážně moc nechci… Prostě nám dej svůj pokoj a bude to! Aspoň trochu mysli na vnoučata. Kluci za chvilku půjdou do školy, a my se tu tlačíme v jedné místnosti, jak sardinky!
Zuzi, nepůjdu do žádného domova seniorů, řekl Viktor klidně, až to vypadalo, že se mu v žilách leje slivovice místo krve. Jestli vám je těsno, tak se přestěhujte k matce Michala. Ta tam vegetuje sama ve třech pokojích bude vám tam hej.
To bych musela být padlá na hlavu, abych s ní žila pod jednou střechou! zavřela za sebou balkonové dveře tak, že sousedce v patře níž spadla kytka z parapetu.
Viktor pohladil svého starého psa, vyčmáranou fenu Bety, která mu věrně dělala společnost celé roky. Vzpomněl si na svoji Aničku a rozbrečel se. Slzy mu vždycky vyhánělo, když na ni pomyslel. Odešla před pěti lety a jeho nechala na holičkách. Cítil se jak sirotek, byť s dospělou dcerou a dvěma vnuky za zadkem. Celý život byl s Aničkou jak dvě jablka na větvi a nikdy by neřekl, že ho čeká samota pod tlustou peřinou.
Zuzanu vychovávali s láskou, pokoušeli se jí vštípit dobré mravy. A nakonec vyrostla v tvrdou, sebevědomou a hlavně trochu panovačnou osobu, co myslí v první řadě na sebe.
Bety zticha knikla a lehla k pánovým nohám jako chlupatý smutný ponožkovač. Cítila, že Viktorovi je ouvej, a sama se z toho šourala.
Dědo, ty nás snad vůbec nemáš rád? vřítil se do pokoje osmiletý vnuk Martin.
Co to povídáš, kluku? Kde jsi to slyšel? podivil se Viktor.
Proč nechceš odejít? Nemáš snad pokoj pro mě a Kubu? Jsi tak sobec! kluk ho probodl pohledem naštvaným jak učitelka na třídní schůzce.
Viktor pochopil, že synáček mluví přesně to, co doma Zuzana nabubnovala. Zřejmě z něho už udělali vetřelce.
Dobře. Odejdu, prohlásil tiše, hlasem jako zvuk tramvaje v půl páté ráno. Pokoj je váš.
Doma už nemohl zůstat. Cítil se tam jak figurka, co akorát překáží. Vnuk ho už neměl rád, zeť ho slušně ignoroval, vnučka věřila, že je děda na obtíž, doma ho už nikdo nechtěl.
Tati, to vážně! vřítila se Zuzana opět, tentokrát s úsměvem širokým jak festival piva na Vysočině.
Vážně, řekl tiše Viktor. Slib mi, že Bety nebudeš nikdy týrat. Cítím se jak zrádce
Přestaň! Budeme se o ni starat, chodit s ní na procházky třikrát denně. A o víkendech tě s Betynkou budeme navštěvovat, slibovala Zuzana. Vybrala jsem ti nejlepší domov na Moravě, budeš tam mít pohodu, uvidíš.
Za dva dny Viktor balil kufr do domova seniorů v okrajové části Brna. Zuzana už tiše domluvila a čekala, kdy se otec vzdá. Když Viktor otevřel dveře malé, zatuchlé cimry, kde voněl pouze plíseň a cigarety, hned mu bylo jasné, že Zuzana vyprávěla pohádky. Tohle nebyl luxusní domov, ale obyčejný ústav, kde se život zastavil před dvaceti lety.
Rozložil si věci a šel před barák na lavičku, kde místo relaxu skoro brečel. Kolem postávali důchodci bez nálady, co snadno připomínali smutné postavičky ze starých českých filmů.
Nový, co? zeptala se drobná paní vedle něho a sedla si, jako by byla doma.
Jo…, povzdechl si Viktor.
Nebojte se, taky jsem první týden furt brečela. Pak už to přejde. Jmenuji se Milada.
Viktor, těší mě. Vás sem šouply děti?
Ne. Synovec. Když mi Bůh nenadělil děti, myslela jsem, že tu garsonku nechám synovci. Chyba! Hned ji shrábl a mě tady.
Do večera si vyprávěli veselé historky z mládí, vzpomněli na partnery, co už tu nejsou. Druhý den hned po snídani si dali kolečko kolem domova, protože jinak by je sežrala nuda.
Milada byla jediné veselé světélko v jeho novém, smutném světě. Celý čas radši trávil venku než ve smradlavé jídelně, kde se vařilo něco, co vonělo jako turistická polévka na chalupě.
Viktor čekal, že Zuzana se rozmyslí a vezme ho zpět. Jenže čas běžel a ona nikdy nepřijela. Když jednou zavolal domů, nedodržel nikdo z rodiny ani sekundu, že by se mu ozval zpět.
Jednoho odpoledne u vchodu Viktor spatřil dávného souseda, Petra Dvořáka. Soused vypadal překvapeně, rychle k němu zamířil.
Tak tady tě máme! Cože tvoje dcera tvrdí, že jsi šel bydlet na vesnici? Hned jsem cítil, že je v tom nějaká čertovina. Věděl jsem, že bys přece nenechal Bety na pospas.
O čem to mluvíš, Petře? nechápal Viktor. Co je s mojí Betynkou?
Neboj, je v útulku. On tam seděla celé dny u vchodu, a ty nikde. Zuzanu jsem potkal, řekla, že ses odstěhoval na venkov, ona prodává byt a stěhuje se za manželem. O Betynce říkala, že je stará, a tobě se s ní už nechce drbat. Co se děje?
Viktor mu povyprávěl vše, otevřeně jak na pivu s kamarády. Vyprávěl, jak by všechno nejradši vzal zpátky a neudělal tu závěrečnou chybu. Dcerka ho vystrnadila z domova, Betynku zahnala na ulici.
Já chci domů, kluku, vzdychl starík.
Náhodou se tímhle živím jsem právník pro starší lidi. Právě řeším případ pána, kterému sousedka zabrala dům. Klid, hlavně jestli tě nevypsala z bytu?
Ne, leda že to stihla bez mého podpisu, což už by mě vážně překvapilo
Tak se bal! Čekám tě v autě. Je čas vzít to do vlastních rukou! řekl Petr. Tohle není žádná dcera, kdepak!
Viktor ze sebe udělal třídního rychlíka, naházel věci do tašky a pelášil dolů. U dveří se potkal s Miladou.
Mili, jedu pryč. Soused mi řekl, že mě dcera vyhodila a ještě prodala byt. Vidíš, jak to dopadlo.
Co já teď? smutně se ptala Milada.
Ale prosím tě, až se to uklidní, přijedu pro tebe! Slibuju.
Kdo by o mě stál? povzdechla s beznadějí.
Neboj, já tě čekám! rychle ji utěšil Viktor.
Domů se Viktor už nedostal byt byl zamknutý, klíče neměl a Zuzana už tam dávno nebyla, přestěhovala se k tchýni a byt pronajala. Díky Petru si ale prosadil právo na bydlení i na své bety.
Díky, chlape, poděkoval Viktor. Ale jak dál? Nenechá mě být, dokud mě úplně nevyhodí
Jediná možnost, navrhl Petr. Prodej byt, Zuzce dej její díl, a zbytek bude na malý domek někde na Vysočině. Tam bude klid.
To je ono! zaradoval se Viktor. To je přesně život pro mě!
Za tři měsíce Viktor Novotný už stěhoval kufry do nového domku v malé vesnici u Tišnova. S Petrem jako společníkem naložil věci i Betynku
Jen ještě jedna zastávka, poprosil Viktor.
V dálce zahlédl Miladu. Seděla na jejich lavičce, koukala zamyšleně před sebe.
Mili! zavolal na ni. Jedem s Betynkou za tebou! Máme chalupu je tam čerstvý vzduch, rybník, lesy, borůvky, houby jedeš s námi?
Jak bych jela? rozpačitě se ptala Milada.
Zvedni se z té lavičky a pojď s námi! zasmál se Viktor. Žádné váhání! Tady už stejně není co dělat.
Počkej deset minut, sbalím si pár věcí, usmála se Milada, hledající kapesník na slzy.
Jasně, počkám! zasmál se Viktor.
Navzdory šovinistickým zvyklostem a lidské malosti si tihle dva uhájili svoje malé štěstí. Život jim ukázal, že dobří lidé stále existují a že jich je víc než těch škodolibých. Viktor a Milada o tom vědí své. Ve stáří našli klid a spokojenost, tak jako to umí jen Češi srdcem na dlani.




