Je mi 27 let a žiji v domácnosti, kde se neustále omlouvám za to, že existuji. Nejhorší na tom je, že můj manžel tomu říká „normální“. Jsem dva roky vdaná. Nemáme děti – ne proto, že bych je nechtěla, ale protože jsem si řekla, že nejdřív musíme mít skutečný domov. Klid. Úctu. Vnitřní mír. Jenže v našem bytě už dávno žádný mír není. Není to kvůli penězům. Není to kvůli práci. Nejde o vážné nemoci nebo opravdové tragédie. Ale kvůli jedné ženě – manželově matce. Myslela jsem, že je prostě přísná, kontrolující, z těch matek, které se stále pletou a mají na všechno názor. Snažila jsem se být milá, slušná. Přemáhat se. Říkala jsem si: Je to jeho maminka… časem se uklidní… přijme mě… chce to čas. Jenže čas ji nezklidnil. Čas ji udělal odvážnější. Poprvé mě ponížila jen drobně, vtipem: „Ach, vy mladé nevěsty… na úctě si moc zakládáte.“ Smála jsem se, aby nebyla trapná situace. Pak přišla „pomoc“. Nosila sklenice, jídlo, ptala se, jak se máme – ale vždycky dělala totéž. Prohlížela si byt. Kontrolovala. Očichávala. „Proč to je takhle?“ „Kdo ti řekl, že to má být tam?“ „Já bych to na tvém místě nikdy neudělala…“ To nejhorší bylo, že to neříkala jen mně. Říkala to před mým mužem. A on nijak nereagoval. Nezastavil ji. Když jsem něco řekla, hned odpověděl: „No tak, nevyšiluj.“ Začala jsem mít pocit, že jsem blázen – že přeháním, že já jsem ta „problémová“. Pak začaly nečekané návštěvy. Zvonek, klíč… a ona uvnitř. Vždy se stejnou větou: „Já nejsem cizí, tady je to jako u mě doma.“ Prvně jsem to přešla. Potřetí jsem jí klidně řekla: „Prosím, upozorněte mě dopředu, někdy jsem unavená, někdy spím, někdy pracuji.“ Podívala se, jako bych byla drzá. „Ty mi budeš říkat, kdy mám přijít za svým synem?“ Ještě ten večer mi muž udělal scénu: „Jak jsi ji mohla urazit?“ Stála jsem tam nevěřícně. „Já ji neurazila. Jen chci hranici.“ Odpověděl: „V mém domě nebudeš vyhánět moji maminku.“ V mém domě. Ne v našem. V jeho. Od té doby jsem se začala smršťovat. Volně jsem se neprocházela po bytě, když mohla přijít. Nepouštěla jsem si hudbu. Nesmála jsem se nahlas. Když jsem vařila, bála jsem se, aby neřekla „zase tohle“. Když jsem uklízela, bála jsem se, aby neřekla „je tu špína“. A hlavně jsem se začala pořád dokola omlouvat. „Promiň.“ „Už to neudělám.“ „Nechtěla jsem.“ „Nemyslela jsem to tak.“ „Neměla jsem to tak na mysli.“ Žena v 27 letech… která se omlouvá, že vůbec dýchá. Minulý týden přišla, když muž nebyl doma. Byla jsem v domácím oblečení, s copem, nastydlá. Otevřela dveře bez zvonění. „Jak vypadáš…“ řekla. „To si můj syn zaslouží?“ Neodpověděla jsem. Vešla do kuchyně, otevřela lednici: „Tady není nic pořádného.“ Pak otevřela skříňku. „Proč jsou ty hrnky tady?“ Začala přesouvat, nadávat, přerovnávat. Jen jsem stála. V jednu chvíli se obrátila: „Řeknu ti něco, abys to nezapomněla. Pokud chceš být žena, musíš znát své místo. Nikdy nad mým synem.“ Tehdy jsem cítila, jak se ve mně něco zlomilo. Nepřišel pláč, ani křik. Jen pocit, že jsem na konci. Když manžel přišel, ona seděla na gauči jako císařovna. Tiše jsem řekla: „Musíme si promluvit. Takhle už to nejde.“ Nepodíval se. „Ne teď.“ „Ne, právě teď.“ Povzdechl si. „Co zas?“ „Necítím se dobře ve vlastním domě. Přichází bez varování, ponižuje mě, mluví na mě jako na služku.“ Zasmál se. „Služku? Přestaň s nesmysly.“ „To nejsou nesmysly.“ Z gauče se ozvala: „Pokud tohle nezvládne, není žena do rodiny.“ A tehdy přišlo to nejhorší. On neřekl nic. Ani slovo na mou obranu. Sedl si k ní. Jen zopakoval: „Nedělej drama.“ Podívala jsem se na něj a poprvé ho viděla jasně. Nebyl mezi dvěma ženami. Byl jasně na straně, která mu vyhovovala. Podívala jsem se na jeho matku. Pak na něj. Řekla jsem jen: „Dobře.“ Nehádala jsem se. Neplakala. Nevysvětlovala. Jen jsem odešla do ložnice. Sbalila si věci do tašky. Vzala si doklady. Když jsem prošla chodbou, vyskočil: „Co děláš?!“ „Odcházím.“ „Zbláznila ses!“ „Ne. Probrala jsem se.“ Jeho matka se vítězně usmála: „Kam půjdeš? Vrátíš se.“ Podívala jsem se na ni klidně: „Ne. Vy chcete domov, kde budete vládnout. Já chci domov, kde můžu dýchat.“ Muž chytil tašku. „Nemůžeš odejít kvůli mojí matce.“ Podívala jsem se na něj. „Neodcházím kvůli ní.“ Zmrazil se. „A kvůli komu?“ „Kvůli tobě. Protože sis ji vybral. A nechal mě samotnou.“ Odešla jsem. A víte, co jsem cítila venku? Zimu. Ano. Ale i úlevu. Poprvé za měsíce jsem se nemusela nikomu omlouvat. ❓ Jak byste jednali na mém místě – zůstali byste a „snášeli kvůli svatbě“, nebo odešli hned, když váš muž mlčí, když vás ponižují?

Je mi 27 a žiju v bytě, kde se neustále omlouvám za to, že vůbec existuju. Nejstrašnější na tom je, že můj manžel tomu říká normálka.

Jsem vdaná dva roky, žádné děti zatím nemáme. Ne že bych si je nepřála, ale od začátku jsem si řekla: nejdřív domov, který je skutečně domovem. Klid. Respekt. Vnitřní pohoda.

Jenomže ta pohoda u nás už dávno není. A není to kvůli penězům, práci nebo vážné nemoci, ani kvůli opravdové tragédii. Důvodem je jedna paní. Můj tchyně.

Ze začátku jsem si myslela, že je jen přísná. Více kontrolující. Taková ta maminka, co ráda ve všem má prsty a vždycky k něčemu připomínky. Snažila jsem se být milá. Zdvořilá. Překousnout to.

Utcěšovala jsem se: to je jeho matka časem se uklidní přijme mě chce to trpělivost.

Jenže čas ji neuklidnil. Naopak, čas ji posílil. První ponižující poznámka byla nenápadná, skoro žertovná.

No jo, vy mladé nevěsty… pořád se oháníte respektem.

Zasmála jsem se, ať to není trapné.

Pak přišla pomoc.

Chodila údajně jen nechat zavařeninu, donést jídlo, nebo se zeptat jak se máme. Ale vždycky dělala to samé. Kontrolovala. Obcházela. Sáhla si.

Proč je to tady takhle?
Kdo ti řekl, že to má být tam?
Já bych na tvém místě nikdy…

A nebylo to jen do mě. Říkala to i před manželem. A ten? Nic. Ani slovo.

Když jsem se ohradila, hned začal:

Neřeš to, nebuď taková.

Začala jsem si připadat jako cvok. Jako přehnaně citlivá a problémová.

Pak nastaly neohlášené návštěvy.

Zazvonila, někdy přišla rovnou s klíčem šup dovnitř. Vždycky stejná věta:

Já nejsem cizí. Tady jsem doma.

První dvě návštěvy jsem mlčela. Třetí už jsem ji slušně požádala:

Prosím, oznamte mi to předem. Někdy jsem unavená, někdy spím, někdy pracuju.

Podívala se na mě, jako bych byla drzá:

Ty mi chceš říkat, kdy můžu přijít za svým synem?

A večer scéna.

Jak jsi ji mohla urazit?

Já jen nevěřícně koukám:

Já ji neurazila. Jen jsem stanovila hranici.

On hned:

V mém bytě nebudeš vyhánět moji mámu.

V MÉM. Ne v našem. V jeho.

Od toho dne jsem se začala stahovat. Nechodila jsem po bytě, když mohla každou chvíli přijít. Nepouštěla jsem si muziku. Nesmála jsem se nahlas.

Když jsem vařila, bála jsem se reakce zase tohle?
Když jsem uklízela, bála jsem se pořád špína.

A to nejhorší začala jsem se nepřetržitě omlouvat.

Omlouvám se.
Nebude se to opakovat.
Nechtěla jsem.
Neřekla jsem to schválně.
To nebylo tak myšleno.

Ženská v sedmadvaceti co se omlouvá, že dýchá.

Minulý týden přišla, když manžel nebyl doma. Já v teplákách, vlasy v culíku, navíc jsem byla nemocná. Otevřela dveře bez zazvonění.

Jak vypadáš povídá. Tohle si můj syn zaslouží?

Neodpověděla jsem. Vleze do kuchyně, otvírá lednici.

Tady není nic pořádného.

Pak mrkne do skříňky.

Tyhle hrnky proč tady?

Začala všechno přesouvat, remcat, přerovnávat.

Jen jsem tam stála.

A pak se otočila:

Řeknu ti jednu věc. Pokud chceš zůstat ženou… musíš znát své místo. Ne nad mým synem.

V tu chvíli se ve mně něco zlomilo. Ne slzy. Ne řev.

Jen pocit, že jsem skončila.

Když přišel manžel, seděla už na gauči jako vrchní velitelka.

Tichounce jsem mu říkala:

Musíme si promluvit. Takhle to dál nejde.

Ani pohled.

Teď ne.

Ne, teď.

Vzdechnul:

Co je zas?

Nejsem tu spokojená. Chodí bez ohlášení, ponižuje mě, mluví se mnou jako s levnou pomocnicí.

Zasmál se.

Pomocnice? Přestaň s hloupostmi.

To nejsou hlouposti.

A ona z gauče:

Jestli to nedokáže vydržet, není na rodinu.

A stalo se to nejhorší. On nic. Ani slovo, co by se mě zastalo.

Sedl si k ní. Jen opakoval:

Nedělej drama.

Dívala jsem se na něj. První jsem ho viděla opravdu. Ne mezi dvěma ženami. Ale jasně na jedné straně.

Na straně pohodlí.

Podívala jsem se na tchyni, pak na něj.

Dobře, řekla jsem.

Žádné hádky.
Žádné slzy.
Žádné vysvětlování.

Jen jsem odešla do ložnice, sbalila věci do tašky, vzala občanku a pas.

Když jsem vyšla na chodbu, vyskočil.

Co blbneš?!

Odcházím.

Jsi padlá na hlavu!

Ne. Právě jsem se probrala.

Tchyně se vítězoslavně usmála.

Kam půjdeš? Vrátíš se.

Podívala jsem se klidně.

Ne. Vy chcete domov, kde velíte. Já chci domov, kde můžu dýchat.

Chytl mi tašku.

Nemůžeš odejít kvůli mámě.

Podívala jsem se na něj.

Neodcházím kvůli ní.

Ztuhl.

A kvůli komu?

Kvůli tobě. Protože tys ji zvolil. A mě nechal samotnou.

Odešla jsem.

A víte, co jsem cítila venku?

Zimu. Jasně.

Ale hlavně úlevu.

Poprvé po měsících jsem se nemusela omlouvat nikomu.

Co byste udělali na mém místě? Zůstali byste doma kvůli manželství, nebo byste odešli, když partner mlčí, když vás ponižují?

Rate article
DoN
Je mi 27 let a žiji v domácnosti, kde se neustále omlouvám za to, že existuji. Nejhorší na tom je, že můj manžel tomu říká „normální“. Jsem dva roky vdaná. Nemáme děti – ne proto, že bych je nechtěla, ale protože jsem si řekla, že nejdřív musíme mít skutečný domov. Klid. Úctu. Vnitřní mír. Jenže v našem bytě už dávno žádný mír není. Není to kvůli penězům. Není to kvůli práci. Nejde o vážné nemoci nebo opravdové tragédie. Ale kvůli jedné ženě – manželově matce. Myslela jsem, že je prostě přísná, kontrolující, z těch matek, které se stále pletou a mají na všechno názor. Snažila jsem se být milá, slušná. Přemáhat se. Říkala jsem si: Je to jeho maminka… časem se uklidní… přijme mě… chce to čas. Jenže čas ji nezklidnil. Čas ji udělal odvážnější. Poprvé mě ponížila jen drobně, vtipem: „Ach, vy mladé nevěsty… na úctě si moc zakládáte.“ Smála jsem se, aby nebyla trapná situace. Pak přišla „pomoc“. Nosila sklenice, jídlo, ptala se, jak se máme – ale vždycky dělala totéž. Prohlížela si byt. Kontrolovala. Očichávala. „Proč to je takhle?“ „Kdo ti řekl, že to má být tam?“ „Já bych to na tvém místě nikdy neudělala…“ To nejhorší bylo, že to neříkala jen mně. Říkala to před mým mužem. A on nijak nereagoval. Nezastavil ji. Když jsem něco řekla, hned odpověděl: „No tak, nevyšiluj.“ Začala jsem mít pocit, že jsem blázen – že přeháním, že já jsem ta „problémová“. Pak začaly nečekané návštěvy. Zvonek, klíč… a ona uvnitř. Vždy se stejnou větou: „Já nejsem cizí, tady je to jako u mě doma.“ Prvně jsem to přešla. Potřetí jsem jí klidně řekla: „Prosím, upozorněte mě dopředu, někdy jsem unavená, někdy spím, někdy pracuji.“ Podívala se, jako bych byla drzá. „Ty mi budeš říkat, kdy mám přijít za svým synem?“ Ještě ten večer mi muž udělal scénu: „Jak jsi ji mohla urazit?“ Stála jsem tam nevěřícně. „Já ji neurazila. Jen chci hranici.“ Odpověděl: „V mém domě nebudeš vyhánět moji maminku.“ V mém domě. Ne v našem. V jeho. Od té doby jsem se začala smršťovat. Volně jsem se neprocházela po bytě, když mohla přijít. Nepouštěla jsem si hudbu. Nesmála jsem se nahlas. Když jsem vařila, bála jsem se, aby neřekla „zase tohle“. Když jsem uklízela, bála jsem se, aby neřekla „je tu špína“. A hlavně jsem se začala pořád dokola omlouvat. „Promiň.“ „Už to neudělám.“ „Nechtěla jsem.“ „Nemyslela jsem to tak.“ „Neměla jsem to tak na mysli.“ Žena v 27 letech… která se omlouvá, že vůbec dýchá. Minulý týden přišla, když muž nebyl doma. Byla jsem v domácím oblečení, s copem, nastydlá. Otevřela dveře bez zvonění. „Jak vypadáš…“ řekla. „To si můj syn zaslouží?“ Neodpověděla jsem. Vešla do kuchyně, otevřela lednici: „Tady není nic pořádného.“ Pak otevřela skříňku. „Proč jsou ty hrnky tady?“ Začala přesouvat, nadávat, přerovnávat. Jen jsem stála. V jednu chvíli se obrátila: „Řeknu ti něco, abys to nezapomněla. Pokud chceš být žena, musíš znát své místo. Nikdy nad mým synem.“ Tehdy jsem cítila, jak se ve mně něco zlomilo. Nepřišel pláč, ani křik. Jen pocit, že jsem na konci. Když manžel přišel, ona seděla na gauči jako císařovna. Tiše jsem řekla: „Musíme si promluvit. Takhle už to nejde.“ Nepodíval se. „Ne teď.“ „Ne, právě teď.“ Povzdechl si. „Co zas?“ „Necítím se dobře ve vlastním domě. Přichází bez varování, ponižuje mě, mluví na mě jako na služku.“ Zasmál se. „Služku? Přestaň s nesmysly.“ „To nejsou nesmysly.“ Z gauče se ozvala: „Pokud tohle nezvládne, není žena do rodiny.“ A tehdy přišlo to nejhorší. On neřekl nic. Ani slovo na mou obranu. Sedl si k ní. Jen zopakoval: „Nedělej drama.“ Podívala jsem se na něj a poprvé ho viděla jasně. Nebyl mezi dvěma ženami. Byl jasně na straně, která mu vyhovovala. Podívala jsem se na jeho matku. Pak na něj. Řekla jsem jen: „Dobře.“ Nehádala jsem se. Neplakala. Nevysvětlovala. Jen jsem odešla do ložnice. Sbalila si věci do tašky. Vzala si doklady. Když jsem prošla chodbou, vyskočil: „Co děláš?!“ „Odcházím.“ „Zbláznila ses!“ „Ne. Probrala jsem se.“ Jeho matka se vítězně usmála: „Kam půjdeš? Vrátíš se.“ Podívala jsem se na ni klidně: „Ne. Vy chcete domov, kde budete vládnout. Já chci domov, kde můžu dýchat.“ Muž chytil tašku. „Nemůžeš odejít kvůli mojí matce.“ Podívala jsem se na něj. „Neodcházím kvůli ní.“ Zmrazil se. „A kvůli komu?“ „Kvůli tobě. Protože sis ji vybral. A nechal mě samotnou.“ Odešla jsem. A víte, co jsem cítila venku? Zimu. Ano. Ale i úlevu. Poprvé za měsíce jsem se nemusela nikomu omlouvat. ❓ Jak byste jednali na mém místě – zůstali byste a „snášeli kvůli svatbě“, nebo odešli hned, když váš muž mlčí, když vás ponižují?