Jak jsme se rozloučili s manželkou
Ano, tehdy jsme se rozhodli, že to tak bude lepší. Bylo to klidné rozhodnutí, oba jsme to zvládli se ctí. Dokonce jsme si i žertovali přece jsme slušní lidé.
Manželka si zabalila věci. A vzala si s sebou i naši fenku.
Odjela.
Na tři dny ke své mladší sestře.
Holky holt chtěly trochu zapařit o prázdninách, válet se, jak dlouho chtěly, povídat si, koukat na filmy, jíst čokoládu v posteli, smát se nad fotkami z Instagramu. A rozmazlovat naši malou fenku.
A co jsem dělal já? Vlastně nic zvláštního. Neutíkal jsem pro pivo, nevolal jsem kamarády-alkoholiky. Proč bych to dělal?
Snad jen jsem si ráno pustil hudbu trochu víc nahlas. A, ano ještě jsem umyl sporák a lednici všechny mé velké výstřelky.
Včera večer se manželka i fenka vrátily. No, nějaké to objetí, pusy, to je jasné. Ale hned jsem navrhl, že se půjdeme projít s fenkou společně. Většinou chodí manželka sama, a ještě jen krátce. Oblekli jsme fenku do teplého kabátku a vyrazili jsme na malou pouť kolem našeho domu. Šli jsme vedle sebe a povídali a povídali. Fenka ztratila jednu ze svých zimních botiček, a my jsme to ani nezaznamenali.
Jindy večer sedáváme u filmu nebo čteme. Ten večer jsme nečuměli na nic a ani nečetli. Šli jsme spát dřív než obvykle.
Víte, jsem přesvědčený, že malé odloučení posiluje manželství. Dokonce bych řekl, že taková odloučení jsou nutná aspoň jednou za půl roku. Bez dramat a výkřiků odjíždím k mamince!. Ne, myslím ta zdravá rozloučení. Opravdu si to domluvit někdo odjede na tři dny, třeba k sestře, za kamarádem na chalupu na grilovačku, do Karlových Varů, možností je spousta.
Dovolená od sebe samých to je důležitá a prospěšná věc i při nejlepším vztahu. Protože je třeba změna, trochu napětí. Spokojené manželství je fajn, ale příběh musí mít občas obrat, pro oživení.
A chlap prostě někdy musí být sám. Ne že by kvůli tomu hned zdivočel nebo pil od rána, ale prostě být chvíli sám. Možná je to důležité i pro ženu, v tomhle se nevyznám. Ale tak nějak si myslím, že žena je přece jen tvor víc společenský a komunikačně naladěný. Ale nevím, nejsem expert.
Pro muže je to krátké osamění doslova nutnost. Proč myslíte, že chlapi jezdí na ryby? Potřebují ryby? Vůbec ne, jsou jim ukradené. Potřebují na den, dva sedět sami u vody, poslouchat ptáky. Je to taková meditace.
Ale hlavní je to setkání. To, pánové a dámy, je radost, něha a vzrušení. Kvůli tomu to všechno je. Vítej zpátky, má milá!
A jít spát co nejdřív. Opravdu co nejdřív.




