Vždyť jsem jasně psala, že děti na svatbu nepatří!
Dveře slavnostního sálu se pomalu otevřely a teplé světlo zaplavilo chodbu. Stála jsem v bílých šatech, jednou rukou svírala sukni, abych neprozradila, jak se mi třesou ruce. Hudba zněla tiše a sametově, hosté se smáli, číšníci rozlévali Bohemku Všechno bylo přesně takové, jak jsme si s Vojtou vysnili.
Téměř.
Zadržovala jsem dech před vstupem do sálu, když se venku náhle ozvalo skřípění brzd. Skleněnými dveřmi jsem zahlédla starý stříbrný minivan, který zastavil přímo před schody. Dveře auta vylítly a ven se hrnula hlučná parta: teta Hela, její dcera s manželem a pět dětí, které okamžitě začaly závodit kolem auta.
Strnula jsem.
To snad ne šeptla jsem.
Vojta se přiblížil.
Přijeli? zeptal se s napětím v hlasu.
Ano. A s dětmi.
Stáli jsme v průchodu, nachystaní vejít do sálu k hostům, místo toho jsme ale zamrzli na místě jako herci, kterým se najednou vymazal text z paměti.
Tehdy jsem pochopila: když teď povolím, celý den bude ztracený.
Abychom ale pochopili, jak jsme se sem dostali, musím skočit pár týdnů zpět.
Rozhodli jsme se s Vojtou udělat svatbu malou a útulnou, pro čtyřicet hostů, živý jazz, měkké světlo svíček, rodinná atmosféra. A hlavně bez dětí.
Ne, že bychom děti neměli rádi. Jen jsme si přáli večer bez křiku, pobíhání, pádu z trampolín, politých ubrusů a cizích výchovných scén.
Kamarádi to přijali v klidu. Moji rodiče taky. Vojtovi rodiče byli překvapení, ale rychle si zvykli.
Ale vzdálenější příbuzenstvo
První volala teta Hela ženská, která asi nikdy neslyšela o vnitřním hlasu.
Lucie! spustila bez pozdravu. Co to prý zas máš za výmysl, že děti nemůžou na svatbu? To myslíš vážně?
Ano, Hele, řekla jsem klidně. Chceme si večer užít a aby si i ostatní dospělí mohli opravdu odpočinout.
Odpočinout od dětí?! rozčílila se tak, jako bych navrhla zákaz dětí v celé republice. Celá rodina chodí přece všude společně!
Je to naše rozhodnutí. Nikdo nemusí přijít, pokud nechce, ale tohle je pravidlo.
Pauza. Těžká a studená jako žula.
Dobře, tak my nepřijdeme, pronesla nakonec kysele a zavěsila.
Zůstala jsem sedět s mobilem v ruce, jako bych právě někde odpálila bombu.
Za tři dny se vrátil domů Vojta se zasmušilým výrazem.
Luci Chvilku máš? zeptal se, sundávaje kabát.
Co se děje?
Sára brečí, prý je to urážka rodiny. Její tři děti nejsou žádné vřeštící příšery, a pokud nesmí přijít, nepřijdou ani oni, ani její muž, ani jeho rodiče.
Takže minus pět hostů?
Osm, opravil mě unaveně, když se svalil na gauč. Myslí si, že jsme porušili tradice.
Zasmála jsem se hystericky a trochu zlomeně.
Jakou tradici? Děti na svatbě, které převrhávají pití a bourají pinglové?
Vojta si povzdechl.
To raději neříkej. Už tak je to napjaté.
A bylo ještě hůř.
Za týden jsme šli k jeho rodičům na večeři. Čekalo mě překvapení.
Jeho babička tichá, klidná paní Marianna, kterou by nikdo do ničeho netahal náhle spustila:
Děti jsou požehnání, řekla s výčitkou. Bez nich bude svatba prázdná.
Chtěla jsem něco namítnout, ale předběhla mě Vojtova máma.
Mami, už dost! složila unaveně ruce do klína. Děti na svatbě znamenají chaos. Ty sama sis vždycky stěžovala na hluk a kolikrát jsme tahali malé běžce zpod stolů?
Ale rodina má být pospolu!
Rodina má respektovat svatební pravidla, odpověděla klidně tchyně.
Chtěla jsem tleskat. Babička zavrtěla hlavou:
I tak si myslím, že je to špatně.
V tu chvíli jsem pochopila: domácí drama velikosti seriálu. Jsme s Vojtou nechtění král a královna, které se pokouší někdo zbavit trůnu.
Poslední úder přišel za pár dní.
Zvoní telefon. Na displeji Vojtův strýc Karel nejklidnější muž v rodině, kterého se nikdy nic netýká.
Lucinko, ahoj, začal jemně. No víš s Olgou jsme se bavili Proč vylučovat děti? Jsou součástí nás. Jsme zvyklí chodit spolu.
Karle, povzdechla jsem, chceme prostě poklidný večer. Nikoho nenutíme, ale pravidla jsou jasná
Jo, to já chápu. Jenže Olga říká když naše děti nemůžou jít, tak ani ona. A já taky ne.
Zavřela jsem oči. Další dva mínus.
Seznam hostů zhubl tak, že by mu záviděl i výživový poradce.
Vojta si ke mně sedl a objal mě.
Je to správné, řekl potichu. Jinak by to nebyl náš den.
Tlak ale nepolevil.
Babička polohlasně zmínila, že bez dětského smíchu bude v obřadní síni mrtvo.
Sára napsala do rodinného chatu srdceryvný příspěvek: Škoda, že pro někoho děti na oslavě nemají místo
A pak nastal den svatby.
Minivan zastavil rovnou u schodů. Děti doslova vyběhly, jako by trénovaly spartakiádu. Teta Hela vystoupila, zamotala si pramen vlasů za ucho.
Z toho zešílím zašeptala jsem.
Vojta mi stiskl ruku.
Neboj, nějak to zvládneme.
Vyšli jsme jim naproti.
Teta Hela už byla na vršku schodů.
Tak vás zdravím, novomanželé! teatrálně rozhodila ruce. Promiňte, že jdeme pozdě, ale nakonec jsme přijeli. Jsme přece rodina, že jo? Děti tentokrát nebylo komu dát. Ale budou se chovat slušně. Stejně nebudeme dlouho.
Slušně? zašeptal Vojta, dívaje se na děti zvědavě zkoumající svatební bránu.
Nadechla jsem se zhluboka.
Helo Byli jsme domluvení, promluvila jsem klidně a nahlas. Věděla jsi, že děti tu být nemají. A to od začátku.
Ale přece svatba začala se hájit.
Do rozhovoru vstoupila babička Marianna.
Přišli jsme vás pozdravit, řekla rezolutně. Ale děti jsou rodina. Neodděluje se rodina.
Paní Marianno, řekla jsem měkce, vážíme si, že jste přišli. Jenže rozhodnutí je naše. Když se nebude respektovat, budeme muset
Nestihla jsem doříct.
MAMI! ostře zvýšila hlas Vojtova máma, která právě vyšla ze sálu. Přestaňte jim ničit svatbu. Slavíme my dospělí, děti patří dneska domů. Tečka. Jdeme.
Babička znejistěla. Teta Hela ztichla. I děti to asi ucítily a přestaly běhat.
Hela popotáhla nosem.
Tak jo Nechtěli jsme hádku. Jen jsme mysleli, že to tak bude lepší.
Odejít nemusíte, řekla jsem. Ale děti musí zpátky domů.
Sára protočila oči. Její muž vzdychl. Dvě minuty ticha a pak děti odvedli do auta. Sáry muž sedl za volant a odjel s nimi domů dospělí zůstali.
Poprvé v životě dobrovolně.
Když jsme vešli do sálu, byl přesně ten pravý obraz: plápolající svíčky, jazz, tlumený smích. Přátelé zvedli skleničky, gentlemani nám udělali cestu, číšník donesl sekty.
A tehdy jsem věděla: rozhodli jsme správně.
Vojta se ke mně naklonil:
Tak co, ženo Vyhráli jsme?
Zdá se, že ano, pousmála jsem se.
Večer byl kouzelný. První tanec jsme měli bez drobečků pod nohama. Kdo neřval, neběhal a nekradl koláče. Nikdo nepouštěl pohádky na mobilu. Hosté si povídali, smáli se, užívali si hudbu.
O pár hodin později za námi přišla babička.
Lucie, Vojto začala tiše. Mýlila jsem se. Dnes bylo krásně. Klid. Klid, jaký tu dlouho nebyl.
Usmála jsem se na ni.
Děkujeme, paní Marianno.
Víš povzdechla si, starým lidem se těžko pouští tradice. Ale vidím, že jste věděli, co děláte.
Ta věta pro mě měla větší váhu než jakýkoli přípitek za celý večer.
Na úplný závěr přišla i teta Hela se sklenkou, objímala ji jako záchranný kruh.
Luci ztišila hlas. Byla jsem zbrklá, promiň. Dělali jsme to vždycky jinak. Jenže dneska byla pohoda. Dospělé to bavilo.
Děkuji, že jste přišli, odpověděla jsem upřímně.
Člověk si s dětmi málokdy vydechne. Dnes jsem se najednou cítila jako člověk, svěřila se. Mrzí mě, že jsem na to nepřišla dřív.
Objaly jsme se. Všechen ten měsíce nahromaděný tlak se rozplynul.
Když všechno skončilo, šli jsme s Vojtou ven, do měkkého světla pouličních lamp. Vojta si sundal sako a přehodil mi ho přes ramena.
Tak co, líbila se ti naše svatba? zeptal se.
Byla dokonalá, řekla jsem. Protože byla opravdu naše.
A protože jsme si ji ubránili.
Přikývla jsem.
Ano, to bylo to nejdůležitější.
Rodina je důležitá. Tradice taky. Ale respekt k hranicím je stejně důležitý. Když svatebčané řeknou bez dětí, není to rozmar. Je to jejich právo.
A nakonec i ta nejzatvrdlejší rodina se dokáže přizpůsobit když pochopí, že rozhodnutí je konečné.
Tahle svatba seslala lekci pro všechny především pro nás:
někdy, abyste ochránili svůj den, musíte umět říct ne.
A právě to ne dává radosti skutečnou váhu.




