Moje tchyně se posmívala, že moje maminka uklízí v cizích domech… dnes uklízí u nás doma. Nikdy nezapomenu na první chvíli, kdy jsem přivedla manžela do bytu rodičů. Maminka tehdy upekla své slavné kuře na paprice a já byla tak nervózní, jako studentka na maturitě. Ale ne kvůli rodičům… bála jsem se jeho matky. – Tak co, zlatíčko, čím se živíš? – zeptala se máma, když servírovala okurkový salát. – Je inženýr. Pracuje ve velké stavební firmě. Jenže jsem zamlčela, že jeho matka mi neustále připomínala, odkud pocházím. Poprvé jsem byla u ní doma před třemi lety. Přivítala mě naoko vřele – v drahém kostýmku, s perlami na krku, obklopená nábytkem, který křičel „bohatství“. – Slyšela jsem, že tvoje maminka uklízí po domech – utrousila, když jsme popíjely kávu. To slovo „uklízí“ vyslovila, jako by řekla „vykrádá banky“. – Ano. Je poctivá a pracovitá žena. – Samozřejmě… každá práce je důstojná – odpověděla, i když tón mluvil za vše. – Ale člověk chce pro své děti vždycky víc… školu, dobrou profesi… – Studuji na univerzitě – řekla jsem. – Administrativu. – A kdo ti platí školné? Protože z příjmů maminky… Tehdy poprvé zasáhl on. – Má stipendium. Patří k nejlepším ve svém ročníku. Ale sdělení už zaznělo. Následující roky byly samé urážky a ponížení. – Ty můžeš umývat talíře, máš v tom přece zkušenosti… – Podivné, jak může být dívka v tvém postavení tak vybíravá v jídle. – Mohl se přece oženit s lékařovou dcerou… Maminka mi říkávala: – Nedělej si z toho těžkou hlavu. Někteří lidé se nezmění. Já jsem se ale změnila. Promovala jsem s červeným diplomem. Našla výbornou práci v mezinárodní firmě. Vzali jsme se. A ona na svatbě vypadala, jakoby dorazila na pohřeb – beze slova odporu. Pak se osud obrátil. Podnik jejího muže zkrachoval. Přišli o všechno – dům, auta, společenské postavení. Přestěhovali se do malého bytu. Její pýcha padla stejně rychle jako bankovní konto. Má kariéra šla naopak nahoru. Stala jsem se regionální manažerkou. Koupili jsme krásný dům. Jednou se mě manžel opatrně zeptal: – Rodiče jsou na tom špatně. Maminka má deprese. Myslíš, že…? – Že by mohli bydlet u nás? – doplnila jsem ho. Mohla jsem říct ne. Měla jsem k tomu dost důvodů. Ale vzpomněla jsem si na mámu – jak s důstojností uklízela v cizích bytech a večer se vracela domů unavená, ale šťastná. – Ať přijdou – řekla jsem. Když tchyně vešla do našeho domu, cosi se v ní zlomilo. Viděla jsem to v jejích očích – prostor, světlo, klid. – Je tu nádherně… – zašeptala. – I váš domov – odpověděla jsem. Ze začátku byla uzavřená. Pak jsem ji jedno ráno našla v kuchyni, jak uklízí. – Není to nutné – řekla jsem jí. Otočila se se slzami v očích. – Byla jsem na vás krutá. K tobě i k tvé mamince. Ale teď chápu. Důstojnost není v práci, ale v tom, jak ji člověk dělá. V lásce k blízkým. Objaly jsme se. Dnes vaří s mojí mámou. Společně se smějí. Hraje si s mými dětmi. Včera, když jsme skládaly prádlo, mi řekla: – Kdysi jsem se vysmívala, že tvoje maminka uklízí po domech. Dnes uklízím tady a je to ta nejdůstojnější práce v mém životě. Dělám to s vděčností. – Neuklízíte náš byt – řekla jsem tiše. – Jste doma. Život má zvláštní způsob, jak nás naučit ty nejdůležitější lekce. Zažili jste někdy, že jste odpustili někomu, kdo vám ublížil… a zjistili jste, že odpuštění osvobodilo hlavně vás?

Moje tchyně se nechala slyšet, že moje maminka uklízí lidem po domech… dnes uklízí u nás.

Nikdy nezapomenu první návštěvu, kdy jsem přivedla svého muže do bytu mých rodičů na pražském Žižkově. Maminka, paní Hana Nováková, připravila vyhlášenou pečenou kachnu, a já byla nervózní jako školačka před třídní besídkou. Nebála jsem se ale reakce rodičů, spíš té jeho matky.

Tak, drahá, čím se vlastně živíš? zeptala se maminka, když nám podávala okurkový salát.

Jaroslav je inženýr. Pracuje ve stavební společnosti.

To, co jsem neřekla, bylo, že jeho matka, paní Libuše Malá, nikdy neopomněla příležitost mi připomenout moje kořeny.

Poprvé jsem k nim do bytu na Vinohrady přišla před třemi lety. Přivítala mě strojeným úsměvem, v perlovém náhrdelníku, v obýváku, kde bylo víc starožitných sošek než bytové útulnosti.

Jaroslav říkal, že tvoje maminka uklízí v domácnostech, utrousila, když jsme popíjely horký čaj. Uklízí v domech znělo z jejích úst tak, jako by řekla vymetá trezory.

Ano, je poctivá a pracovitá žena, odpověděla jsem klidně.

Každá poctivá práce je důstojná, pronesla, ale tónem, který mluvil jasně. Ale člověk chce pro děti vždycky víc vzdělání, kariéru

Studuji na univerzitě. Administrativu, řekla jsem.

A kdo ti to platí? S platem tvoji maminky…

A tehdy se vložil Jaroslav poprvé. Je na stipendiu. Patří mezi nejlepší.

Ale poselství už zaznělo.

Další roky byly plné drobných ponižování.

Ty můžeš umýt talíře, máš s tím stejně zkušenosti, říkala na rodinných oslavách.

Je zvláštní, že dívka z vaší situace má takové nároky na jídlo.

Jaroslav mohl mít dceru doktora…

Maminka mi říkala:

Nevšímej si toho. Někteří lidé se nikdy nezmění.

Ale já se změnila.

Skončila jsem školu s vyznamenáním. Dostala jsem skvělou práci v mezinárodní firmě. Vzali jsme se. Tchyně seděla na svatbě s výrazem, jako by byla na pohřbu bez jediné možnosti protestovat.

Pak život otočil karty.

Podnikání jejího muže zkrachovalo. Všechno ztratili dům, auta, společenský postavení. Přestěhovali se do malého panelákového bytu na Smíchově. Hrdost se rozplynula s účtem v bance.

Moje kariéra však rostla. Povýšili mě na regionální manažerku. Koupili jsme krásný rodinný dům se zahradou v Říčanech.

Jednoho dne mě Jaroslav oslovil s obavami:

Rodiče jsou na tom špatně. Maminka má depresi. Myslíš, že bychom…

Přitom je pozveme k nám? doplnila jsem.

Měla jsem vše, co bych potřebovala k odmítnutí. Ale vzpomněla jsem si na svoji maminku jak chodila uklízet cizí byty s hrdostí, vracela se domů unavená, ale vždy s úsměvem pro nás.

Ať přijdou, řekla jsem.

Když paní Libuše vstoupila do našeho domu, něco v ní se zlomilo. Viděla jsem to v očích prostor, světlo, klid.

Je tu krásně… zašeptala.

Toto je také váš domov, odpověděla jsem jí.

Nejdřív byla uzavřená. Ale jedno ráno jsem ji našla, jak tiše uklízí kuchyň.

To nemusíte, řekla jsem.

Otočila se ke mně se slzami v očích.

Byla jsem krutá. K tobě i k tvé mamince. Teď už vím, že důstojnost nepochází z práce samotné, ale z toho, jak ji člověk dělá. A z lásky k blízkým.

Objaly jsme se.

Dnes vaří s mojí maminkou. Smějí se spolu. Hraje si s mými dětmi.

Včera mi při skládání prádla řekla:

Dřív jsem se posmívala, že tvá maminka uklízí v cizích bytech. Dnes uklízím tady a je to nejdůstojnější práce, kterou jsem kdy dělala. Protože ji dělám s vděčností.

Neuklízíte v našem domě, řekla jsem tiše. Jste tady doma.

Život nás někdy učí lekce, které nejvíc potřebujeme. Odpustit druhému nás může osvobodit víc, než si myslíme.

Rate article
DoN
Moje tchyně se posmívala, že moje maminka uklízí v cizích domech… dnes uklízí u nás doma. Nikdy nezapomenu na první chvíli, kdy jsem přivedla manžela do bytu rodičů. Maminka tehdy upekla své slavné kuře na paprice a já byla tak nervózní, jako studentka na maturitě. Ale ne kvůli rodičům… bála jsem se jeho matky. – Tak co, zlatíčko, čím se živíš? – zeptala se máma, když servírovala okurkový salát. – Je inženýr. Pracuje ve velké stavební firmě. Jenže jsem zamlčela, že jeho matka mi neustále připomínala, odkud pocházím. Poprvé jsem byla u ní doma před třemi lety. Přivítala mě naoko vřele – v drahém kostýmku, s perlami na krku, obklopená nábytkem, který křičel „bohatství“. – Slyšela jsem, že tvoje maminka uklízí po domech – utrousila, když jsme popíjely kávu. To slovo „uklízí“ vyslovila, jako by řekla „vykrádá banky“. – Ano. Je poctivá a pracovitá žena. – Samozřejmě… každá práce je důstojná – odpověděla, i když tón mluvil za vše. – Ale člověk chce pro své děti vždycky víc… školu, dobrou profesi… – Studuji na univerzitě – řekla jsem. – Administrativu. – A kdo ti platí školné? Protože z příjmů maminky… Tehdy poprvé zasáhl on. – Má stipendium. Patří k nejlepším ve svém ročníku. Ale sdělení už zaznělo. Následující roky byly samé urážky a ponížení. – Ty můžeš umývat talíře, máš v tom přece zkušenosti… – Podivné, jak může být dívka v tvém postavení tak vybíravá v jídle. – Mohl se přece oženit s lékařovou dcerou… Maminka mi říkávala: – Nedělej si z toho těžkou hlavu. Někteří lidé se nezmění. Já jsem se ale změnila. Promovala jsem s červeným diplomem. Našla výbornou práci v mezinárodní firmě. Vzali jsme se. A ona na svatbě vypadala, jakoby dorazila na pohřeb – beze slova odporu. Pak se osud obrátil. Podnik jejího muže zkrachoval. Přišli o všechno – dům, auta, společenské postavení. Přestěhovali se do malého bytu. Její pýcha padla stejně rychle jako bankovní konto. Má kariéra šla naopak nahoru. Stala jsem se regionální manažerkou. Koupili jsme krásný dům. Jednou se mě manžel opatrně zeptal: – Rodiče jsou na tom špatně. Maminka má deprese. Myslíš, že…? – Že by mohli bydlet u nás? – doplnila jsem ho. Mohla jsem říct ne. Měla jsem k tomu dost důvodů. Ale vzpomněla jsem si na mámu – jak s důstojností uklízela v cizích bytech a večer se vracela domů unavená, ale šťastná. – Ať přijdou – řekla jsem. Když tchyně vešla do našeho domu, cosi se v ní zlomilo. Viděla jsem to v jejích očích – prostor, světlo, klid. – Je tu nádherně… – zašeptala. – I váš domov – odpověděla jsem. Ze začátku byla uzavřená. Pak jsem ji jedno ráno našla v kuchyni, jak uklízí. – Není to nutné – řekla jsem jí. Otočila se se slzami v očích. – Byla jsem na vás krutá. K tobě i k tvé mamince. Ale teď chápu. Důstojnost není v práci, ale v tom, jak ji člověk dělá. V lásce k blízkým. Objaly jsme se. Dnes vaří s mojí mámou. Společně se smějí. Hraje si s mými dětmi. Včera, když jsme skládaly prádlo, mi řekla: – Kdysi jsem se vysmívala, že tvoje maminka uklízí po domech. Dnes uklízím tady a je to ta nejdůstojnější práce v mém životě. Dělám to s vděčností. – Neuklízíte náš byt – řekla jsem tiše. – Jste doma. Život má zvláštní způsob, jak nás naučit ty nejdůležitější lekce. Zažili jste někdy, že jste odpustili někomu, kdo vám ublížil… a zjistili jste, že odpuštění osvobodilo hlavně vás?