Srdce maminky: Příběh o synovské lásce, maminčině věštbě a jednom talíři poctivého českého boršče

Srdce matky

Tomáš seděl u kuchyňského stolu na svém oblíbeném místě v panelákové kuchyni na Žižkově. Před ním stála hluboká miska s matčinou pověstnou kulajdou voněla po houbách, kopru a zakysané smetaně, jako dětství.

Lžíce se mu monotónně pohybovala mezi talířem a ústy, zatímco myšlenky driftovaly pryč. Přemítal, jak moc se mu život v posledních letech změnil. Před několika lety si myslel, že úspěch znamená snídani v bistru v centru Prahy, oběd v povýšených podnicích, kde na účtenku napíšou tři hvězdy a večerní drinky s kolegy v kavárně na Vinohradech. Mohlo si dovolit humra dováženého z Chorvatska, lanýže z Itálie, wagyu z Japonska… Ale ač si mohl objednat cokoliv, žádné jídlo pro něj nemělo hodnotu maminčiny kulajdy.

Všechny ty flambované omáčky, drahé koření, nóbl prezentace v restauracích to všechno připadalo Tomášovi prázdné a bezduché proti jednoduchému, domáckému jídlu. V té polévce bylo víc než houby, kmín či smetana. Byla v ní mateřská péče, teplo rukou, co ji míchaly, vzpomínky na bezstarostné dny u babičky na chalupě. Ať seděl kdekoliv a jedl cokoliv, jedna kuchyně zůstávala navždy tou nejlepší ta maminčina.

Z rozjímání ho vytrhla Anna. Přinesla mu šálek čaje, tichounce ho postavila na stůl, ruce se jí trochu třásly. Byla bledší než obvykle, v očích stín zneklidnění.

Tomáši, kdy potřebuješ odjet?

Zvedl k ní oči s mírným úsměvem.

Zítra ráno. Auto mi včera odešlo, tak jedu s Jirkou.

Díval se na ni dlouze. Měla teď barvu ve tváři, vypadala zdravě a klidně, člověk by jí tipoval o deset let méně, než jí opravdu bylo a přitom už dávno opustila padesátku.

Je to jen pár hodin, mami, nebuď nervózní, chtěl ji uklidnit.

Anna jakoby ztuhla. Prsty se jí pevně sevřely o hranu stolu, hledajíc oporu. V kuchyni bylo až nezvykle ticho, přerušované jen tikáním hodin nad lednicí.

S Jirkou opakovala, sotva slyšitelně, a její tváře zbledly ještě víc. Prosím tě, Tomáši, nejezdi s ním.

Tomáš ztěžka polkl. Svou mámu už takhle nervózní dlouho neviděl. Položil lžíci a věnoval jí veškerou pozornost.

Vždyť ani nevíš, o kom mluvím, pokusil se o klidný tón, ale v jeho hlase zaznívala nejistota. Všechno bude v pořádku, stejně jedu s Jirkou, je zodpovědný, řídí opatrně, žádný raubíř. A má německý sedan s číslem 777, vyloženě šťastné číslo.

Anna pomalu došla až k němu a sevřela jeho ruku dvěma chladnými dlaněmi.

Tomáši, objednej si radši taxi. Nějak mám špatný pocit, rozumíš? Budu mít klid, když pojedeš taxíkem.

A co když řidič koupil řidičák?! pokusil se o vtip, ale byl falešně veselý. Hned jak dorazím, zavolám. Ani se nestačíš nervovat.

Políbil ji na tvář a objal, snaže se jí dodat oporu, kterou teď potřebovala víc než on. Přivinula se k němu na okamžik, jako by se chtěla ujistit, že je skutečný, a pak ho nechala jít.

Bude to dobré, mami, vážně, sliboval s pohledem upřeným do jejích očí.

Venku vzduch chladl, večer se rozléval po Praze, v rozzářených oknech se odráželo teplé světlo. Domů to měl už jenom kousek, šel pomalu, cizími i známými myšlenkami bloudil v hlavě. Maminčin vyplašený obličej mu nedál spát.

Byt ho uvítal tichem a něčím bezpečně známým. Prošel do ložnice, zkontroloval sbalenou tašku, všechno bylo tam, kde má. Zavřel ji, postavil ke dveřím, a hned nato si zkontroloval mobilní budík ukazoval za pět minut deset. “V šest vstávat, hlavně nezaspát,” připomněl si, aby na nic nezapomněl.

Oblékl pyžamo, zalehl a zhasl lampičku. Dlouho ne a ne usnout městem sonarovitě prostupovaly noční zvuky, tramvajová kolečka z Městkého okruhu, vzdálené klaksony. V myšlenkách se znovu vracel k mámě, měl pocit, že i ona v posteli přemítá, převalí se z boku na bok a napjatě naslouchá tichu bytu. Ve snaze zahnat úzkost si skládal plán, až ho konečně přemohl spánek.

****

Ráno bylo jiné, než si vysnil. Otevřel oči do běloby slunce, které se dralo skrz záclonu. Úplně zmatený setrval pár sekund nehybně, než mu došlo proč pohled padl na digitální hodiny. 8:55.

Do háje uniklo mu, když se prudce posadil, v hlavě mu tepalo rozčarování. Budík selhal, bylo jasné, že zaspal. “Proč mě Jirka nevzbudil, nepípal?” sáhl po mobilu ten byl úplně vypnutý. Přitom si byl jistý, že ho večer nechal nabíjet. Nahodil ho, vibroval příval upozornění hlavně od Jirky.

První zpráva dorazila v osm ráno:

Tomáši, kde jsi? Už 15 minut čekám dole, za deset minut odjíždím. Cesta je dlouhá, nemůžu dál čekat.

Tomáši, fakt jedeš? Ozvi se.

A promiň, ale jedem sám. Čekat už nemůžu.

Zaváhal Jirka se vážně snažil, přijel, čekal, volal. On zaspal a nechal ho ve štychu. V myšlenkách mu vytanul včerejší matčin pohled že by opravdu měla pravdu? Když teď už bylo po všem.

Rychle přemítal, co dál. Měl si vzít taxi, nebo půjčit auto. Ve stresu mu uteklo, že máma mezitím volala dvacetkrát jeden nepřijatý za druhým.

Ztuhlo mu u srdce. Popadl klíče a rozběhl se k mámě, v hlavě mu hřmělo: “Ať je všechno v pořádku.” Bytových pět set metrů zvládl jako blesk.

Dveře byly odemčené. Vřítil se dovnitř.

Mami, jsi v pořádku?! volal úzkostně, zadýchaný.

Anna seděla v obýváku, oči zarudlé, tvář bílá, ruce křečovitě sepjaté. Zbytek síly ji opustil, když spatřila syna a přivítala ho pohledem plným úlevy.

To jsi opravdu ty? Pane bože díky, díky

Tomáš se zastavil, nevěděl, kde začít. Jeho máma nikdy neplakala, teď se mu nesmírně chtělo ji obejmout, být zase malý kluk, který něco pokazil a prosí o odpuštění.

Co se stalo? zeptal se tiše.

V tu chvíli se z televize ozval monotónní hlas moderátora:

Při tragické nehodě u Humpolce havarovala čtyři vozidla, podle předběžných informací přežil jediný řidič Audi…

Tomáš se otočil na obrazovku. Kamera snímala trosky aut, policejní světla, záchranáře a mezi tím i bílou Audinu s poznávací značkou 777.

Zarazilo ho u srdce. Poznal Jirkovo auto. Pomalu mu začalo docházet máma viděla v televizi nehodu, poznala auto, on nebral telefon. Věděla jen to nejhorší.

Mami, jsem tady, žiju! pronesl, jak nejklidněji mohl, a vedl ji zpět na židli, pak běžel do kuchyně pro vodu a vrátil se. Napij se, podívej se na mě všechno je v pořádku.

Anna se třesoucíma rukama napila. Nepustila Tomáše ani na okamžik, tiskla ho k sobě, tvář zabořenou v jeho rameni, dech přerývaný tichým pláčem.

Myslela jsem že už tě nikdy neuvidím, chvěla se.

Tomáš ji hladil po zádech, ujišťoval, že je v pořádku, a snažil se tím utišit i svoje nervy. Když se na ni podíval, měla stále zbělelou tvář, ruce ledové. Zavolal okamžitě sanitku.

Rychlá záchranná služba? Prosím, moje maminka je špatně, je rozrušená, srdce… diktoval adresu, popsal situaci a čekal, až přijedou.

Seděl vedle matky, držel ji za ruku a čekal, až se za oknem ozve houkání. V hlavě mu opakovaně běželo: “Už to bude dobré. Už jsem tady.”

Za necelých deset minut lékař přišel, mladý muž ve zdravotnickém kabátu, v jedné ruce kufřík, v druhé tonometr.

Jak se cítíte? Motá se vám hlava? Nevolnosti? ptal se klidně.

Anna slabě zakývala hlavou. Tomáš stál stranou, připraven kdykoliv pomoci.

Po kontrole lékař s vážným pohledem zhodnotil situaci:

Doporučuji hospitalizaci. Ve vašem věku není radno podcenit tak silný stres.

Samozřejmě, hned ji odvezu do soukromé kliniky, přikývl Tomáš bez zaváhání, věděl, že kvalitní péče přijde na pár tisíc korun, ale na tom teď nesejde.

Lékař sepsal doporučení i zprávu. Tomáš mezitím pomohl matce obléknout se a už si v hlavě mapoval nejrychlejší cestu do nemocnice.

Na oddělení ji ihned převzali, sestra je doprovodila do ordinace, kde provedl lékař základní vyšetření, položil několik klidných, věcných otázek a předepsal podrobná vyšetření.

Tomáš seděl vedle matky, stále ji držel za ruku. Ujišťoval ji, že všechno bude v pořádku, i když mu nervozita svírala hruď. Anna se na něj slabounce usmála a šeptala:

Věděla jsem to… Intuice nikdy nelže.

Tomáš polkl, ta slova ho pálila. Uvědomil si, že všechny ty roky jeho matka dává všechno stranou pro jeho štěstí, a dneska ji málem připravil o klid a zdraví.

Promiň, že jsem tě vyděsil, zašeptal, cítil knot v krku. Už nikdy nebudu podceňovat tvé předtuchy

Anna ho pohladila po tváři stejnou stařeckou něžností, jako když byl malý kluk a při škole si rozbil koleno.

Hlavně že žiješ na ničem jiném nezáleží, pronesla tiše.

V nemocniční chodbě, hlučné a plné cizích lidí, byli sami. Jenom ruka v ruce, pohled do očí, ve kterém byla jistota, že spolu zvládnou jakoukoliv bouři.

****

Tomáš z nemocnice neodcházel. Spal v křesle vedle jejího lůžka, zažíval i občasnou bezmoc, ale především klid, že je jí nablízku. Dny plynuly pomalu. Lékaři opatrně doporučovali ještě několik dní hospitalizace.

Jednoho večera, kdy zapadající slunce zbarvilo zdi pokoje do růžova, Anna tiše začala mluvit:

Vždycky jsem se bála, že odejdeš a už se nevrátíš.

Tomáš zvedl oči. V tom okamžiku ji neviděl jen jako matku, ale jako ženu, která žije léta v tichém strachu.

Proč? zeptal se tiše.

Protože od malička všechno zvládáš sám. Už ve školce sis zavazoval tkaničky a nechtěl, abych ti pomáhala. Ve škole ses sbalil na výlet, sám kontroloval, jestli máš sešity. Byla jsem na tebe pyšná, ale občas jsem měla strach, že tě ztrácím že už mě nepotřebuješ.

Tomáš ji pohladil po ruce, sevřel její prsty.

Neodcházím nikam, musíš vědět, že jsi pro mě nejdůležitější na světě. Jen jsem nevěděl, že tě to tak trápí… promiň.

Anna mu stiskla ruku.

Teď už to víš. A já to konečně řekla.

Dlouho seděli v tichu. Vzpomněl si na Lenku kolegyni z práce, s kterou se vídal poslední měsíc. Sympatická, tichá, vždy uměla naslouchat i rozesmát.

Máma, já znám jednu dívku Lenka se jmenuje. Je jiná než ostatní. S ní je mi jednoduše dobře. Jen jsem nevěděl, jestli ti o ní říct, když jsem měl pocit, že to možná zamíchá tvým klidem.

Anniny oči se rozjasnily.

Vyprávěj mi o ní, pobídla ho.

Tomáš začal. Najednou se mu mluvilo lehce jako by shazoval tíhu, kterou dlouho nesl v sobě.

Myslím, že je ta pravá ale bál jsem se, že ti ublížím, že na tebe budu mít méně času

Anna se rozesmála jasně a upřímně, bez stopy výčitek.

Ty můj hlupáčku. Chci, abys byl šťastný. To je celá má starost A nikdy na mě nezapomeň, to mi slib.

Tomáš ji pevně stiskl za ruku a v očích měl, podobně jako ona, po dlouhé době klid.

Nezapomenu. Děkuji ti, že rozumíš, mami…

Rate article
DoN
Srdce maminky: Příběh o synovské lásce, maminčině věštbě a jednom talíři poctivého českého boršče