Říkají, že s věkem se stáváš neviditelnou… Že už nejsi důležitá. Že překážíš. Říkají to s takovou chladností, že to bolí — jako by to, že tě lidé přestanou vnímat, bylo součástí dohody o stárnutí. Jako by ses měla smířit s koutem… a stát se jen dalším kusem nábytku v pokoji — mlčenlivá, nehybná, mimo cestu ostatních. Ale já pro kouty zrozená nejsem. Nebudu žádat o povolení k existenci. Nebudu tlumit svůj hlas, jen abych neobtěžovala. Nepřišla jsem na svět, abych se stala pouhým stínem sebe sama, ani se nezmenším, aby ostatním bylo pohodlně. Ne, pánové. V tomhle věku — kdy mnozí čekají, že pohasnu… já si vybírám hořet naplno. Za své vrásky se neomlouvám. Jsem na ně hrdá. Každá je podpisem života — že jsem milovala, smála se i plakala, že jsem něco zažila. Odmítám přestat být ženou jen proto, že už nejsem podle dnešních filtrů nebo že mé klouby nesnesou podpatky. Zůstávám touhou. Zůstávám tvořivostí. Zůstávám svobodou. A jestli to někoho dráždí… o to lépe. Nestydím se za své šediny. Styděla bych se, kdybych nežila dost na to, abych si je zasloužila. Já nehasnu. Nevzdávám se. A neslézám z pódia. Stále sním. Stále se směju nahlas. Stále tančím — jak nejlépe to umím. Stále křičím do nebe, že mám ještě co říct. Nejsem vzpomínka. Jsem přítomnost. Jsem klidný plamen. Jsem živá duše. Žena s jizvami — která už nepotřebuje citové berle. Žena, která nemusí čekat na cizí pohled, aby věděla, že je silná. Tak mi prosím neříkejte „chudinko“. Nepřehlížejte mě, protože jsem starší. Nazývejte mě odvážnou. Nazývejte mě silou. Nazývejte mě mým jménem — jasným hlasem a s pozvednutou sklenicí. Říkejte mi Milka. Ať je jasné: jsem tu stále… pevně stojící, s duší, která hoří.

Říkává se, že se stářím se člověk stává neviditelným…
Že už není důležitý. Že překáží.
Říkají to s takovým chladem, až to zabolí
jako by neviditelnost byla součástí nějaké smlouvy o stárnutí.
Jako by bylo třeba smířit se s koutem
a stát se dalším kusem nábytku v místnosti
tichá, nehybná, nenápadná.
Ale já jsem se pro kouty nenarodila.
Nebudu žádat o povolení, abych tu mohla být.
Nebudu tišit svůj hlas, abych nebyla na obtíž.
Nepřišla jsem na svět proto, abych se stala stínem sebe sama,
ani se zmenšovala pro pohodlí druhých.
Ne, páni.
V tomto věku kdy mnozí čekají, až pohasnu
volím raději, abych vzplanula.
Za své vrásky se neomlouvám.
Hrdě se k nim hlásím.
Každá z nich je podpis života
že jsem milovala, smála se, plakala, žila.
Odmítám přestat být ženou
jen proto, že už nezapadám do žádných šablon,
nebo protože mé nohy už nevydrží podpatky.
Zůstává ve mně touha.
Zůstává tvořivost.
Zůstává svoboda.
A pokud to někoho popouzí
tím lépe.
Nestydím se za své šediny.
Styděla bych se spíš, kdybych nežila dost dlouho, abych je vůbec získala.
Nehasnu.
Nevzdávám se.
A neodcházím z jeviště.
Pořád sním.
Pořád se směji nahlas.
Pořád tancuji tak, jak dovedu.
Pořád vykřikuji k nebi, že mám ještě co říct.
Nejsem jen vzpomínka.
Jsem přítomnost.
Jsem pomalý oheň.
Jsem živá duše.
Žena s jizvami
jež už nepotřebuje citové berličky.
Žena, která nepotřebuje cizí pohled, aby věděla, jak je silná.
Tak mě neoznačujte za chudinku.
Nepřehlížejte mě proto, že mám svá léta.
Nazývejte mě odvážnou.
Nazývejte mě silou.
Oslovujte mě mým vlastním jménem
pevným hlasem a s pozvednutou sklenicí.
Říkejte mi Milka.
A nechť je jasno:
jsem pořád zde
vzpřímená, s duší, která hoří.

Rate article
DoN
Říkají, že s věkem se stáváš neviditelnou… Že už nejsi důležitá. Že překážíš. Říkají to s takovou chladností, že to bolí — jako by to, že tě lidé přestanou vnímat, bylo součástí dohody o stárnutí. Jako by ses měla smířit s koutem… a stát se jen dalším kusem nábytku v pokoji — mlčenlivá, nehybná, mimo cestu ostatních. Ale já pro kouty zrozená nejsem. Nebudu žádat o povolení k existenci. Nebudu tlumit svůj hlas, jen abych neobtěžovala. Nepřišla jsem na svět, abych se stala pouhým stínem sebe sama, ani se nezmenším, aby ostatním bylo pohodlně. Ne, pánové. V tomhle věku — kdy mnozí čekají, že pohasnu… já si vybírám hořet naplno. Za své vrásky se neomlouvám. Jsem na ně hrdá. Každá je podpisem života — že jsem milovala, smála se i plakala, že jsem něco zažila. Odmítám přestat být ženou jen proto, že už nejsem podle dnešních filtrů nebo že mé klouby nesnesou podpatky. Zůstávám touhou. Zůstávám tvořivostí. Zůstávám svobodou. A jestli to někoho dráždí… o to lépe. Nestydím se za své šediny. Styděla bych se, kdybych nežila dost na to, abych si je zasloužila. Já nehasnu. Nevzdávám se. A neslézám z pódia. Stále sním. Stále se směju nahlas. Stále tančím — jak nejlépe to umím. Stále křičím do nebe, že mám ještě co říct. Nejsem vzpomínka. Jsem přítomnost. Jsem klidný plamen. Jsem živá duše. Žena s jizvami — která už nepotřebuje citové berle. Žena, která nemusí čekat na cizí pohled, aby věděla, že je silná. Tak mi prosím neříkejte „chudinko“. Nepřehlížejte mě, protože jsem starší. Nazývejte mě odvážnou. Nazývejte mě silou. Nazývejte mě mým jménem — jasným hlasem a s pozvednutou sklenicí. Říkejte mi Milka. Ať je jasné: jsem tu stále… pevně stojící, s duší, která hoří.