Deník, středa
Bývalý se mi znovu ozval s pozváním na večeři… A já šla, abych mu ukázala, jaká žena odešla.
Když ti po letech napíše bývalý, není to jako ve filmu.
Není v tom romantika.
Není to roztomilé.
Není to osud.
Nejdříve přijde jenom prázdno v žaludku.
A pak v hlavě blikne:
Proč zrovna teď?
Zpráva přišla v úplně obyčejnou středu, zrovna když jsem zaklapla notebook po práci a chystala si čaj. Ten moment, kdy konečně utichne ruch dne a člověk je sám se sebou. Mobil na lince potichu zavibroval.
Zasvítilo mi jeho jméno.
Takto jsem ho neviděla celá léta.
Čtyři.
Chvíli jsem zprávu jen sledovala. Ne že by mě šokovala. Ale zvědavost je zvláštní když to už dávno nebolí stejně.
Ahoj. Vím, že to je zvláštní. Ale… dáš mi hodinu? Rád bych tě viděl.
Žádná srdíčka.
Žádné chybíš mi.
Žádné drama.
Jen prostá pozvánka, napsaná stylem, jako by na to měl automaticky nárok.
Napila jsem se čaje.
A usmála se.
Ne že by mi to bylo po chuti. Spíš jsem se rozpomněla na sebe, tu starou Lucii ženu, která by se celá roztřásla, týdny by přemýšlela, jestli to není znamení.
Tentokrát jsem neřešila. Nebyla jsem už ta dívka zmítaná pochybnostmi.
Dnes jsem měla volbu já.
Odepsala jsem za deset minut.
Krátce.
Chladně.
Důstojně.
Dobře. Hodinu. Zítra. V 19:00.
Odpověděl hned:
Děkuju. Pošlu ti adresu.
A v tu chvíli mi docvaklo nebyl si jistý mou odpovědí. Takže už mě neznal.
A já… už byla úplně jiná žena.
Druhé ráno jsem se nepřipravovala, jako bych šla na rande.
Připravovala jsem se na scénu, kde nehraju nikoho jiného než sebe.
Vybrala jsem šaty, které byly klidné a elegantní tmavě smaragdové, rovné, s dlouhými rukávy. Ani vyzývavé, ani příliš cudné. Prostě takové, jako se cítím poslední dobou.
Vlasy jsem nechala volně rozpuštěné.
Líčení jemné.
Parfém drahý, nenápadný.
Nechtěla jsem, aby litoval.
Chtěla jsem, aby pochopil.
A v tom je velký rozdíl.
Restaurace byla z těch, kde neslyšíte zvýšený hlas. Jen cinkání skla, kroky a tlumené rozhovory. Vchod svítil, světlo lichotilo každé ženě a každý muž tam vypadal neochvějně.
Čekal už uvnitř.
Působil uhlazenější, pevnější. S tím zvláštním klidem člověka, co je zvyklý na druhou šanci vždycky se někdo najde, kdo ji dá.
Jakmile mě zahlédl, široce se usmál.
Ty… vypadáš úžasně.
Poděkovala jsem lehkým kývnutím.
Bez emocí.
Bez přehnaných díků.
Posadila jsem se.
Začal hned mluvit možná obava, že pokud zaváhá, zvednu se a odejdu.
V poslední době na tebe často myslím.
V poslední době? opakovala jsem tiše.
Rozpačitě se pousmál.
Jo… vím, jak to zní.
Mlčela jsem.
Ticho dokáže lidi, zvyklé být zachraňováni větami, krásně vykolejit.
Objednali jsme si. Na výběru vína trval on. Bylo cítit, jak se snaží působit jako muž, který ví. Ten, co má večer plně pod kontrolou.
Stejný typ jistoty, jakou kdysi měl i nado mnou.
Ale už nebylo co ovládnout.
Během čekání začal mluvit o svém životě.
O úspěších.
O lidech kolem sebe.
Jak je zaneprázdněný.
Jak je toho moc a vše utíká rychle.
Poslouchala jsem už očima ženy, která po něm netouží ani ve snech.
Najednou se naklonil a šeptl:
Víš, co je nejdivnější? Žádná nebyla… taková jako ty.
To by mě možná dřív dojalo, kdybych jeho tah neznala.
Muži se často vrací, když jim dojde pohodlí.
Ne když znovu najdou lásku.
Podívala jsem se klidně.
A co to jako znamená?
Povzdechl si.
Pravdivá. Čistá. Oddaná.
Oddaná.
Ten výraz, jímž kdysi omlouval všechno, co jsem měla spolknout.
Tehdy jsem byla oddaná, zatímco on se ztrácel v přátelích, v ambicích, v jiných ženách, v sobě.
Oddaná, když jsem čekala, až dospěje.
Oddaná, když se ve mně hromadilo ponížení jako voda ve sklence.
A pak pohár přetekl… a on mi řekl, že jsem příliš citlivá.
Podívala jsem se na něj. Úsměv byl jemný, ale ne hřejivý.
Nevolal jsi mě sem kvůli komplimentu.
Zaskočilo ho to.
Nebyl zvyklý, že ho žena přečte na první dobrou.
Dobře… ano. Chtěl jsem ti říct, že mě to mrzí.
Mlčela jsem.
Mrzí mě, že jsem tě nechal odejít. Že jsem tě nezastavil. Že jsem nebojoval.
To znělo… poprvé opravdově.
Ale pravda, která přijde pozdě, není dar to je prostě zpoždění.
Proč právě teď? zeptala jsem se.
Odmlčel se. Pak řekl:
Protože… jsem tě uviděl.
Kde?
Na jedné akci. Nemluvili jsme. Byla jsi… jiná.
V mém nitru se ozval klidný smích.
Ne kvůli vtipu.
Bylo to prostě tak typické.
Všiml si mě přesně ve chvíli, kdy jsem už nepotřebovala jeho.
A co jsi viděl? zeptala jsem se, klidně.
Polkl.
Ženu, která je… klidná. Silná. Lidi kolem tebe… všichni tě respektovali.
Tady je to.
Ne viděl jsem, že tě miluju.
Ale viděl jsem ženu, kterou už nemůžu mít samozřejmě.
To byl jeho hlad.
Jeho žízeň.
Ne láska.
Pokračoval:
A řekl jsem si: udělal jsem největší chybu života.
Dřív by mě ty věty rozbrečely.
Cítila bych se důležitá.
Byla bych ráda.
Dnes jsem ho jen sledovala.
A v očích nebyla krutost.
Byla jistota.
Řekni mi něco. začala jsem tiše. Když jsem odešla… co jsi řekl o mně?
Uhnul pohledem.
Jak to myslíš?
Kamarádům. Mámě. Lidem. Co jsi pověděl?
Pokoušel se pousmát.
Že… jsme si prostě nesedli.
Kývla jsem.
A řekl jsi pravdu? Že jsi mě ztratil, protože jsi mě nedržel? Že jsi nechával odcházet i když jsem stála vedle tebe?
Neodpověděl.
A tím vlastně odpověděl.
Dřív jsem hledala odpuštění.
Chtěla jsem vysvětlení.
Uzavření.
Teď jsem už nic z toho nepotřebovala.
Jen jsem si brala zpátky svůj hlas.
Natáhl ruku, ale zastavil se těsně před mojí. Jak někdo, kdo zkoumá, jestli má ještě nárok.
Chtěl bych začít znovu.
Netažila jsem se po jeho dotyku.
Jen jsem si dlaň stáhla do klína.
My už nemůžeme začít znovu, řekla jsem tiše. Protože já už nejsem na začátku. Jsem za koncem.
Mrknul zmateně.
Ale… já se změnil!
Pohlédla jsem na něj klidně.
Změnil ses tak, abys mohl odpustit sobě. Ne, abys udržel mě.
Ta věta zněla ostře i mně.
Ale nebylo v ní zloby.
Byla to upřímnost.
Pak jsem dodala:
Pozval jsi mě, abys zjistil, jestli máš ještě nějakou moc. Jestli můžu povolit. Jestli se za tebou ještě rozběhnu, když se správně podíváš.
Zčervenal.
Není to tak…
Ale je. špitla jsem. A není to hanba. Už to ale neumíš.
Zaplatila jsem svou část.
Ne proto, že bych potřebovala nezávislost ale nechtěla jsem žádné gentlemanské gesto, které by si chtěl vykoupit zpět.
Vstala jsem.
On také, trochu ztracený.
Odejdeš jen tak? zeptal se tiše.
Oblékla jsem si kabát.
Stejně jsem odešla už tehdy, řekla jsem klidně. Tehdy jsem si myslela, že ztrácím tebe. Ale vlastně… jsem našla samu sebe.
Napadla mě poslední věta:
Pamatuj si: neztratil jsi mě proto, že jsi mě nemiloval. Ztratil jsi mě, protože jsi byl přesvědčený, že nemám kam jinam jít.
Otočila jsem se a šla ke dveřím.
Ne se smutkem.
Ne s bolestí.
Ale s pocitem, že jsem si vzala zpátky něco mnohem cennějšího než jeho lásku.
Svoji svobodu.
A co ty kdyby se ti bývalý vrátil jako nový člověk, dala bys mu šanci, nebo zvolila jen sebe bez dalších vysvětlování?




