Pane Václave, zase jste zaspal! ozval se řidič autobusu laskavým, ale trochu káravým tónem. Už potřetí tento týden běžíte za autobusem jako o život.
Důchodce ve zmačkané bundě těžce oddychuje, opřený o madlo. Jeho šedivé vlasy jsou rozcuchané, brýle sklouzly na špičku nosu.
Omlouvám se, Ondřeji vydechne starý pán, když vytahuje z kapsy pomačkané bankovky. Asi mi hodiny zase pozadu jdou, nebo už prostě nestíhám
Ondřej Novák řídí autobus už dvacet let, je mu kolem pětačtyřiceti a od stálého ježdění po lince má tvář ošlehanou větrem. Většinu pasažérů zná od vidění, ale tento dědeček mu utkvěl v paměti vždy slušný, nenápadný, každý den jezdí ve stejnou dobu.
Ale to nemá cenu řešit, pojďte dál. Kam to dneska bude?
Jako vždycky, na hřbitov.
Autobus se rozjíždí. Václav Sedláček se posadí na své obvyklé místo třetí řada od řidiče, u okna. V ruce má ošoupanou igelitku s nějakými věcmi.
Cestujících je ráno v týdnu málo. Několik studentek si povídá svá tajemství, muž v saku něco hledá v mobilu. Běžný obrázek.
Řekněte mi, pane Václave, promluví Ondřej přes zpětné zrcátko, vy tam jezdíte každý den… není to pro vás moc náročné?
Kam bych šel odpovídá tiše důchodce a dívá se z okna. Manželka tam už rok a půl odpočívá. Sliboval jsem, že za ní budu chodit každý den.
Ondřeji sevře srdce. Sám má ženu, kterou moc miluje, neumí si to představit…
Je to daleko od domova?
Autobusem sotva půl hodiny, pěšky bych tam šplhal skoro hodinu už to není, co bývalo. Z důchodu na autobus našetřím.
Dny plynou. Václav Sedláček patří ke koloritu ranní linky. Ondřej si na něj zvykne a často se přistihne, že na něj čeká. Když je někdy děda ve skluzu, Ondřej autobus záměrně na zastávce zadrží o pár minut.
Neměl byste na mě čekat, řekne jednou Václav s porozuměním. Jízdní řád je jízdní řád.
Ach, to jsou maličkosti, mávne rukou Ondřej. Pár chvil nikoho nezabije.
Jedno ráno Václav Sedláček nedorazí. Ondřej ještě nějakou dobu přešlapuje na místě, pak ale musí zajet. Další den totéž. I další.
Hele, ten pán, co jezdil na hřbitov, už dlouho nebyl, prohodí Ondřej ke konduktorce Martině Veselé. Snad není nemocný?
To nevím, pokrčí rameny žena. Mohl za ním někdo přijet, nebo se něco stalo
Ondřej se ale nemůže zbavit špatného pocitu. Na toho tichého pasažéra si zvykl na jeho milé děkuji a smutný úsměv při vystupování.
Uteče týden. Václav stále nikde. Ondřej se rozhodne jednat v polední pauze jede až na konečnou, kde je hřbitov.
Dobrý den, osloví ženu, která hlídá u vchodu, chodil sem každý den takový starší pán, Václav Sedláček? Šedivé vlasy, brýle, igelitka Neviděla jste ho náhodou?
Ale jistě, znám ho, rozjasní se žena. Chodil každý den za ženou. Ale už týden jsem ho neviděla
Nevíte, stalo se mu něco?
Říkal mi kdysi adresu bydlí prý kousek odsud, nějaká Sadová 15. Vy ho znáte?
Jsem řidič autobusu, vozil jsem ho každý den.
Sadová 15, starý panelák s oprýskanou omítkou. Ondřej vystoupá do druhého poschodí a zazvoní.
Dveře otevře ustaraný muž kolem padesátky.
Koho hledáte?
Václava Sedláčka. Vozil jsem ho autobusem, často jezdil
Aha, děda z dvanáctky, muž povolí výraz. On je v nemocnici, před týdnem ho odvezli s mrtvicí.
Ondřejovi spadne kámen ze srdce, zároveň se mu stáhne hrdlo.
Kde je hospitalizovaný?
Ve fakultce na Karlově náměstí. Nejdřív to bylo vážné, ale snad už to jde k lepšímu.
Po směně Ondřej jede do nemocnice. Najde oddělení, obrátí se na sestru.
Václav Sedláček? Leží tu. Vy jste prosím kdo?
Známe se pokrčí Ondřej rameny, neví, jak vše vysvětlit.
Šestá postel. Ale je hodně slabý, nedělejte rozruch.
Václav leží u okna, tvář bledá, ale je při vědomí. Když uvidí Ondřeje, chvíli tápe, pak se mu v očích objeví zděšení i radost.
Ondřeji? Jak jste našel jste mě?
Tak trochu jsem pátral, pousměje se Ondřej a položí na stolek tašku s ovocem. Když jste nepřicházel, začal jsem mít strach.
Vy jste si dělal starosti? Václavovi se zalesknou oči. Já jsem jen obyčejný starý člověk
Ale kdepak. Jste můj stálý cestující. Mám vás už za svého.
Václav kouká chvíli do stropu, pak tiše promluví:
Na hřbitov jsem nebyl deset dní. Prvně za rok a půl jsem nedodržel slib.
Neříkejte… Určitě by to vaše žena pochopila. Nemoc je nemoc.
Nevím každý den jsem jí vyprávěl, co je nového, o počasí… Teď tu ležím a je tam sama.
Ondřej cítí jeho bolest a neváhá.
Co kdybych zašel místo vás? Řeknu jí, že jste v nemocnici a zase brzy dorazíte…
Václav se otočí, v očích opatrná naděje.
Udělal byste to? I když jsem vám vlastně cizí?
Nejste. Vidíme se docela často. To je víc, než s kdejakou rodinou.
Druhý den, ve svém volnu, Ondřej opravdu zajde na hřbitov. Najde hrob na pomníku fotografie usměvavé ženy s laskavýma očima. Sedláčková Libuše, 19522024.
Nejdřív se cítí rozpačitě, ale nakonec začne mluvit:
Dobrý den, paní Libuše. Jsem Ondřej, váš manžel jezdil každý den autobusem, vozil jsem ho Teď je v nemocnici, ale zotavuje se. Vzkazuje, že vás miluje a brzy přijde sám
Řekne ještě pár vět jaký je pan Václav člověk, jak na vás myslí, jak věrný byl a stále je. Možná si připadá trapně, ale v nitru ví, že tak je to správně.
V nemocnici zastihne Ondřej Václava při čaji. Je vidět, že zesílil a má lepší barvu v obličeji.
Byl jsem tam, řekne prostě Ondřej. Vyřídil jsem všechno, jak jste chtěl.
A jak jak to tam vypadá? ptá se Václav se staženým hrdlem.
Je tam čisto. Někdo donesl čerstvé květiny, asi sousedé z oddělení. Vaše žena čeká, až přijdete.
Václav zavře oči, slzy mu stékají po tvářích.
Děkuji vám, Ondřeji, děkuji…
Za dva týdny Václava propustí z nemocnice. Ondřej jej vyzvedne a zaveze domů.
Zítra jste zase na lince? ptá se, když vystupuje.
Samozřejmě, přikývne Václav. V osm ráno, jak vždycky.
A opravdu, další ráno je Václav opět na svém místě. Ale mezi ním a Ondřejem už není jen vztah řidičpasažér. Je to spíš blízkost přátel.
Víš co, řekne jednou Ondřej, o víkendech tě svezu autem, jen tak, ne služebně. Mám čas, rád pomůžu.
Ale to není třeba, proč bys
Zvykli jsme si na sebe. A manželka říká: když je někdo takový člověk, je hezké mu pomoct.
A tak si zvykli. Ve všední dny autobus, o víkendu Ondřejovo auto na hřbitov. Občas vezme i ženu, a stali se přáteli i s Václavem.
Jednoho večera řekne Ondřej doma:
Myslel jsem si, že je to jen práce: jízdní řád, linka, pasažéři Ale každý člověk v autobuse má svůj příběh, svůj život.
To je pravda, potvrdí jeho žena. Dobře jsi udělal, že jsi nezůstal lhostejný.
A Václav jednou řekne:
Když Libuška odešla, myslel jsem, že už mě tu nic nedrží. Proč bych měl žít? Ale poznal jsem, že lidem okolo mě není jedno, co se mnou bude. A to je opravdu hodně.
***
A co vy? Zažili jste někdy, že obyčejní lidé dokážou udělat něco velkého jen tím, že jim není lhostejné, co se děje kolem nich? Vždyť někdy i drobná laskavost může druhému změnit celý svět.




