Dala jsem svůj byt dceři a zeťovi. A teď spím na rozkládacím lehátku v kuchyni mezi hrnci a vůní včerejší polévky.

Ležela jsem na skřípavém rozkládacím lehátku v kuchyni panelákového bytu v Praze a poslouchala smích za stěnou. Televize byla puštěná nahlas, skleničky cinkaly asi si zase otevřeli víno. Všude kolem mě pánev, hrnce, vůně po včerejším guláši a já mezi tím vším, ve vlastním domě, teď jak cizí.

Ani jsem se neodvážila otočit, abych nedělala hluk. Abych neslyšela z obýváku: Mami, nespal jsi nás!. Stejně jsem se jim většinou snažila neplést do cesty ráno jsem rychle vstala, šla do parku, potulovala se po knihovnách Prahy 8, domů se vracela až pozdě večer. Večer se usadili v obýváku a abych prošla do kuchyně, musela jsem se skoro omlouvat. Vždycky nešikovné.

Je mi čtyřiašedesát let. Celý život jsem učila děti na základní škole. Svou dceru jsem vychovala sama, manžel odešel, když byla malá. Tenhle byt jsem dostala ještě za komunismu, po revoluci jsem ho odkoupila. Dvojpokojový, kousek od metra, v klidné části Karlína. Byl to můj domov. Všechno, co jsem měla.

Když se moje dcera Monika provdala za Petra, neměli kam jít. Podnájem v Praze drahý, malý, hluční sousedi. Stěžovala si, že v tom nejde vychovávat dítě. Tak jsem udělala to, co jsem považovala za správné.

Převedla jsem na ně byt darem.
Ne jen na oko, ne dočasně. Opravdová smlouva u notáře, podpis, všechno. Byla jsem přesvědčená, že rodina patří k sobě. Představovala jsem si, že budeme žít společně, že budu pomáhat s vnoučaty, budu jim oporou.

Zpočátku to bylo krásné. Jedli jsme spolu večeře, povídali si, pomáhali si. Téměř rodinná idylka.
Pak ale, nevím přesně kdy, se něco změnilo.

Jednoho dne mi řekli, že potřebují mou ložnici na pracovnu. Protože home office. A já že prý jen prozatímně se mám přesunout do kuchyně.

Už jsou to čtyři měsíce, co spím jen dočasně v kuchyni.
Zkoušela jsem mluvit: Bolí mě záda. Je mi zima. Nejsem už mladá, je to pro mě těžké. Odpověď pořád stejná: Vydrž, mami, však to nebude na pořád.
To chvilku se natáhlo. V mé ložnici už jsou drahé skříně, nový monitor, relaxační křeslo. A já večer počítám, kolikrát za noc zapraská skládací lůžko, když se otočím.

Přestala jsem mít pocit, že jsem doma. Jako bych najednou bydlela ve vlastním domě na návštěvě.
Jednou večer jsem náhodou zaslechla jejich rozhovor nevnímali, že stojím za dveřmi. Říkali, jak je moje přítomnost obtěžuje. Že nepočítali s tím, že budu na furt. Padla slova o příspěvku na bydlení. O domově pro seniory.

V tu chvíli mi to došlo.
Vychovala jsem si dítě. Dala jí vše, co bylo v mých silách. A teď? Jsem třetí kolo u vozu.

Vyšla jsem ven, prošla se večerními ulicemi, mrzla jsem a přemýšlela, co dál. Vrátila se až po půlnoci, beze slova se svalila na rozložené lehátko.

Druhý den ráno jsem si vyslechla jejich výčitky, že jsem přišla pozdě. Ale já chtěla upřímný rozhovor.
Řekla jsem Monice i Petrovi klidně, ale pevně: Nechci moc. Chci zase jednu svoji místnost. Jednu svoji postel. Chci, aby mě manželé nebyli hosté. Chci žít důstojně.
Vysvětlila jsem jim, že svůj domov jsem nepředala do cizích rukou, ale vlastní dceři. A ne proto, abych stáří strávila mezi sporákem a lednicí.

Tentokrát mě konečně uslyšeli.
Hned se všechno nespravilo, týdny bylo napětí a ticho. Ale ložnice mi byla vrácena. Lehátko zmizelo. Opět spím jako člověk. A záda už tolik nebolí.

A tehdy mi došlo něco podstatného.
Pomáhat dětem to je láska.
Obětovat pro ně všechno už je sebezničení.
Neměli bychom dávat svůj život celý, protože i ten, komu dáme vše, snadno zapomene, že jsme ještě tady.

A co myslíte vy musí rodič obětovat pro svoje dítě úplně vše, nebo má někde vést hranici, za kterou už začínáme ztrácet vlastní důstojnost?

Rate article
DoN
Dala jsem svůj byt dceři a zeťovi. A teď spím na rozkládacím lehátku v kuchyni mezi hrnci a vůní včerejší polévky.