PRO KAŽDÝ PŘÍPAD
Dívám se na plačící Janu, moji kolegyni. Beze slova se otočím zpět k počítači a začnu rychle psát, abych nemusela nic říkat.
Srdce z kamene máš, Veroniko, zaslechnu hlas šéfky Olgy.
Já? Proč myslíte?
Jenže když tobě se v osobním životě daří, nemůžeš čekat, že všem je stejně. Aspoň bys Janu mohla politovat, nebo poradit, předat zkušenost. Tolik si tě vážím.
Tak to ne Já mám Janě něco radit? To by se její dušičce opravdu nelíbilo. Zkoušela jsem to, asi před pěti lety, když chodila do práce se samou modřinou. Tehdy tu ještě Olga nebyla. A ne, nebylo to od muže, to ona sama nešikovně padala. Když pak její třetí odešel, modřiny najednou zmizely. Tehdy jsem se snažila být oporou a skončilo to tak, že mi bylo řečeno, že vím kulový! Jana přece všechno ví nejlíp a já jsem byla za tu zlou, co jí rozbila štěstí. Tehdy běhala po kartářkách a magických rituálech. Teď už je moderní, chodí ke koučům a terapeutům. Pracuje na svých traumatech. Ale já vím, že pořád žije v jednom a tom samém scénáři, jen mění herecké obsazení. Takže pardon, ale kapesník jí podávat nebudu.
I tak ale, Veroniko Takhle to nejde.
Obědváme všechny ženy pohromadě. Za stolem není řeč o ničem jiném než o Janiném bývalém padouchovi a lháři. Mlčky jím, naleju si kafe a jdu si ho vypít do kouta, abych si vyčistila hlavu a projela zprávy na Facebooku.
Verčo, sedá si ke mně robustnější, vždycky rozesmátá Tereza, dneska podivně vážná. Tobě nejsou Janiny slzy fakt líto? Ani trošku?
Terezo, co víc ode mě chcete?
Nech ji, Terezo, volá kolem procházející Irena. Veronika má svého Vasila, žije si jak v bavlnce, neví, co to je být sama se škvrnětem, bez pomoci, bez alimentů od bývalého.
Neměla rodit! Neví od koho, a ještě v pětatřiceti. V tom má Verča pravdu, přidává se paní Alena, nejstarší dáma v našem oddělení, všem známá jako babička Alenka. Kolikrát už tu kvůli chlapům brečela. Už když byla těhotná, dělal jí ze života peklo.
Ženský postávají v hloučku u stále vzlykající Jany a hází jeden tip za druhým.
A pak se to zlomilo. Silná a nezávislá Jana, co už se rozhodla, že bude zářit. Do Prahy si povolala maminku, aby jí pomáhala se synem (a s tím nevděčníkem), sama si nechala nastřelit obočí, prodloužila vlasy, přilepila řasy, chtěla si propíchnout nos, ale to jí všichni rozmluvili. A rozjela to: Nic se neděje, Janí, on ještě bude litovat, za tebou poleze. Děvčata ji povzbuzují, ale já si pro sebe řeknu: Nebude litovat, nebude plakat. A Jana si najde dalšího Samozřejmě mě uslyší a začnou do mě šťouchat: Tobě se to mluví, tvůj Vasil je asi jiný A tak to pokračuje: Ano, Vasil je zlatý, nepije, nechodí za holkama, nikdy by mě nezradil
Jo, to říká každá. Počkej, některá ti ho přebere.
Nikdo mi ho nevezme, je věrný jako pes.
Až tak jistá bych si být být, Veroniko.
Při sklence vína už jsou holky rozjeté jak stádo na pouti.
Tak pojeďme k tobě, Veroniko, uvidíme, jestli tvůj Vasil odolá naší kráse!
Klidně, pojďte.
No jasně, pojeďme všechny k Verče, že, babi Alenko, jedete taky?
Děti moje, doma mě čeká Emil, vyrazte beze mne, směje se Alenka.
Halasně dorazíme ke mně domů, smějí se, kramaří po kuchyni.
Rychle něco uvaříme, aby měl Vasil po příchodu prostřený stůl.
Moc nevařte, je vybíravý a stejně moc nesní. Ale jo, už bude brzy doma.
Holky se uklidní, jedna po druhé spěchají domů, protože povinnosti volají. Zůstala jen Jana, Olga a Tereza. Pijeme čaj v mé malé kuchyňce a povídáme si, ale všechny jsou trochu nervózní v očekávání neznámého Vasila.
Nakonec se rozhodnou, že půjdou.
A vtom někdo přijde.
Vasile, můj drahoušku, pojď ke mně! povolám na chodbu.
Rozpačitě sklouznou oči kamkoliv jinam, když vchází vysoký pohledný mladý kluk.
Až teď jim svitne vždyť ten chlap je mnohem mladší než já!
No, holky, seznamte se, to je můj Daniel!
Z jejich udivených očí čtu: Daniel? Jako že syn?
Ano, můj Dan. Jak je na tom Vasil, Dane? Choval ses hezky?
Jo, mami, teď musí hlavně odpočívat, zítra už bude běhat. Nedávej mu okusovat stehy
Dámy zčervenají
Tak my asi půjdeme
Počkejte, ještě jste neviděly Vasila osobně! Ale potichu po operaci potřebuje klid, Daniel a jeho přítelkyně ho dneska vezli na kastraci. Já byla v práci. Šel tam kvůli tomu, že začal značkovat závěsy. Pojďte se na něj podívat.
Dámy beze slova nakouknou: Na gauči spí přerostlý tlustý kocour.
Všechny tři mají co dělat, aby nevyprskly smíchy.
To byl celý váš slavný Vasil?
Jistě, kocour. Vy jste doufaly v co?
A ten váš manžel?
Manžela nemám. Vy jste si to o mně domyslely. Jednou jsem jen zmínila, že mám doma jednoho zlatého chlapa, Vasila, a nebyla příležitost to doříct. Prvního muže jsem vzala hned po maturitě láska jak trám, nedostudovala jsem, přišel Daniel. Tři roky jsme se trápili, pak rozvod, rodiče mi pomáhali. Druhý manžel až po třicítce. Milouš, plánoval děti syn a dceru, snad ještě Daníka poslat na vojnu, aby sám nezacláněl Ten šel rovnou zpátky ke své mamince.
Pak už jsem byla s Danem sama, do třetice jsem to ještě jednou zkusila. Ale ten mě hned v zárodku vztahu žárlivě zbil. Jenže Dan už od šesti chodil na karate, já jsme trénovala s ním, takže když mě napadl, skončil sám na zemi. A já si řekla dost.
Daniel se oženil, já si pořídila Vasila. Kino mám s kým zajít, i na dovču. Nikdo nikomu nic nedluží a jsme spokojení. Občas uvařím Danovi oběd a zavolám ho na návštěvu. Jsem svobodná, nikomu se nemusím ospravedlňovat.
Danovi dřív vrtalo hlavou, proč spolu nebydlíme.
Na co by to bylo? Každý máme své zvyky. Kdybychom byli spolu od mládí, jako třeba brácha s manželkou ti po třiceti letech žijí v dokonalé souhře. Ale já to tak nikdy neměla, tak proč bych něco hrála?
Vasil se protáhne, mžourá a já mu domluvím: Vidíš, říkala jsem ti, že když nepřestaneš řvát a značkovat závěsy, přijdeš o kulky!
Holky odcházejí zamyšlené, nejvíc Jana.
Ale Jana Věru napodobit neuměla.
Za měsíc už zase brebentila o novém objevu a do práce jí nosili kytice.
Já s babi Alenou se jen usmíváme.
Jak tvůj Emil? Ten jeho ťapky?
Má se dobře, Veruško, na procházce o něco škrábl, ale už se zahojila, díkybohu, jak na psu Vnuci mě lanaří, ať s Emilem jdeme na výstavu, ale co bych z něj dělala šaška, když se máme dobře i bez medailí. Zato u Jany se zase blýská na štěstí
Jo, každý si pořizuje, co potřebuje někdo psa, někdo chlapa Ať tentokrát vydrží.
Aspoň trochu
O čem si šuškáte?
O tobě, Jano, přejeme ti štěstí!
Děvčata, vím, jak to vypadá, ale já fakt nemůžu být sama. Nejde to.
Nám je to jedno, přestaň se omlouvat, každý si žije po svém.
Veroniko, zaslechnu Janin hlas, když odcházím na parkoviště.
Hele, kdyby něco, poradíš mi, jak se starat o kocoura? Co je lepší, kocour nebo kočka?
Klidně. Zavolej. Uvidíš, to půjde směju se.
To jen prostě pro jistotuJana stojí ještě chvíli vedle auta a nervózně se na mě usmívá. Víš, já bych chtěla umět být sama, aspoň někdy. Jako ty, přizná tiše.
Podívám se na ni, na její ustarané oči a pevně sevřenou kabelku, a přece si nemůžu odpustit úsměv. Nepočítej s tím, že jsem pokaždé klidná. I já mám někdy strach ze samoty. Ale už vím, že větší strach mám z toho, kdybych zase žila pro někoho jiného.
A kocour? Ten pomáhá?
Občas víc než člověk, občas otravuje. Ale vždycky je upřímný a to je mnohem vzácnější, než si myslíme.
Janě se na vteřinu zaleskne v očích jiskra smíchu. Tak dobře, dám tomu šanci. Můžeš mi o víkendu poradit v útulku?
Jasně. Ale připrav se ti chlupáči tě změní.
Rozloučíme se, auta odjíždějí a v podvečerním tichu přede mnou cupitá po chodníku Vasil, který už zas vesele zkouší hlasitost svého mňoukání. Doma už není prázdno, je tam zvyk, pohoda, a hlavně klid v duši. A za oknem se plíží večer, co slibuje, že všechno bude přesně takové, jaké to už je a to úplně stačí.




