Je mi 63 let a už 40 let nosím v sobě jedno velké tajemství Se svou manželkou jsme se seznámili na…

Je mi 63 let a už čtyřicet let nosím v sobě jedno tajemství.

Se svou ženou jsme se seznámili na Karlově univerzitě. Ona studovala medicínu, já inženýrství. Zamilovali jsme se až po uši. Vzali jsme se ve třiadvaceti mladí a plní ideálů.

Dva roky po svatbě otěhotněla. Byli jsme štěstím bez sebe. Ale v sedmém měsíci jsme o dítě přišli. Komplikace. Lékaři nám sdělili, že už pravděpodobně nikdy nebude moct mít děti.

Upadla do hluboké deprese. Přestala mluvit, nejedla, nechodila ven. Vyčítala si to. Prohlašovala, že je neschopná žena, že jsem kvůli ní ztracený, že si zasloužím ženu, která mi dá rodinu.

Jednoho dne jsem přišel z práce a v obýváku stál kufr. Ona seděla na gauči, oči měla zapuchlé od pláče.

Odcházím, řekla mi.

Najdi si ženu, která ti dá děti. Není fér, abys zůstal se mnou.

To, co jsem toho dne udělal, všechno změnilo.

Klekl jsem si k ní a řekl jí:

Nevzal jsem si tě kvůli dětem, které bys mi mohla dát. Vzal jsem si tě, protože tě miluju jako člověka. Pokud děti mít budeme bude to krásné. Pokud ne žít se s tím dá taky. Ale nechci tě ztratit.

Plakali jsme ten večer dlouho v objetí. Pak kufr zase vybalila.

Za tři měsíce jsme navštívili dětský domov na okraji Prahy. Tam jsme potkali čtyřleté kluka, po kterém nikdo netoužil, protože měl problémy s chováním. Díval se na nás se strachem a zlostí.

Vzali jsme ho domů.

První roky byly peklo. Záchvaty vzteku, noční křik, bezesné noci. Prožil hodně a nikomu nevěřil.

Moje žena, Jana, se nikdy nevzdala. Držela ho, i když ji odstrkoval. Četla mu pohádky, i když křičel, že je nenávidí. Vařila mu jeho nejoblíbenější jídla, i když je házel na zem.

Já chtěl tolikrát odejít. Ale když jsem viděl její neochvějnou trpělivost… zůstal jsem.

Uplynulo pět let. Chlapci bylo devět.

Jednoho dne jsem se vrátil z práce a doma bylo neobvykle ticho. Vešel jsem do kuchyně a uviděl něco, co nikdy nezapomenu.

Seděl v jejím klíně, hlavou opřenou o její hrudník. Jana ho hladila po vlasech. Měl oči zavřené, klidné.

Mami, zašeptal,

uděláš mi ty tvoje šátečky, co umíš jen ty?

Podívala se na mě se slzami v očích. Bylo to poprvé, co ji oslovil mami.

Dnes je mu čtyřiačtyřicet. Je učitelem na základní škole. Má tři děti. Bydlí dvě ulice od nás a každou neděli chodí s rodinou na oběd.

Před měsícem, na mé narozeniny, mi dal obálku. Uvnitř byl dopis:

Tati, nikdy jsem ti to neřekl, ale myslím na to každý den: děkuji ti, že jsi mě nikdy nevrátil. Děkuji, žes zůstal, i když jsem byl nesnesitelný. Děkuji, žes mě vybral když mě nikdo nechtěl. Nemáme stejnou krev, ale mám tvé příjmení, tvůj příklad a tvoji lásku. To je víc než dost. Mám tě rád.

Ten večer mě Jana objala a řekla:

Někdy si říkám, že kdybych mohla mít vlastní děti, nikdy bychom nepotkali právě jeho. A já si život bez něj neumím představit.

Ani já ne.

Rodina není vždycky ta, kterou si naplánujete. Někdy vám ji život pošle ve chvíli, kdy to čekáte nejméně.

Rate article
DoN
Je mi 63 let a už 40 let nosím v sobě jedno velké tajemství Se svou manželkou jsme se seznámili na…