Je mi 27 a žiju v bytě, kde se neustále omlouvám za to, že vůbec existuju. Nejstrašnější na tom je, že můj manžel tomu říká normálka.
Jsem vdaná dva roky, žádné děti zatím nemáme. Ne že bych si je nepřála, ale od začátku jsem si řekla: nejdřív domov, který je skutečně domovem. Klid. Respekt. Vnitřní pohoda.
Jenomže ta pohoda u nás už dávno není. A není to kvůli penězům, práci nebo vážné nemoci, ani kvůli opravdové tragédii. Důvodem je jedna paní. Můj tchyně.
Ze začátku jsem si myslela, že je jen přísná. Více kontrolující. Taková ta maminka, co ráda ve všem má prsty a vždycky k něčemu připomínky. Snažila jsem se být milá. Zdvořilá. Překousnout to.
Utcěšovala jsem se: to je jeho matka časem se uklidní přijme mě chce to trpělivost.
Jenže čas ji neuklidnil. Naopak, čas ji posílil. První ponižující poznámka byla nenápadná, skoro žertovná.
No jo, vy mladé nevěsty… pořád se oháníte respektem.
Zasmála jsem se, ať to není trapné.
Pak přišla pomoc.
Chodila údajně jen nechat zavařeninu, donést jídlo, nebo se zeptat jak se máme. Ale vždycky dělala to samé. Kontrolovala. Obcházela. Sáhla si.
Proč je to tady takhle?
Kdo ti řekl, že to má být tam?
Já bych na tvém místě nikdy…
A nebylo to jen do mě. Říkala to i před manželem. A ten? Nic. Ani slovo.
Když jsem se ohradila, hned začal:
Neřeš to, nebuď taková.
Začala jsem si připadat jako cvok. Jako přehnaně citlivá a problémová.
Pak nastaly neohlášené návštěvy.
Zazvonila, někdy přišla rovnou s klíčem šup dovnitř. Vždycky stejná věta:
Já nejsem cizí. Tady jsem doma.
První dvě návštěvy jsem mlčela. Třetí už jsem ji slušně požádala:
Prosím, oznamte mi to předem. Někdy jsem unavená, někdy spím, někdy pracuju.
Podívala se na mě, jako bych byla drzá:
Ty mi chceš říkat, kdy můžu přijít za svým synem?
A večer scéna.
Jak jsi ji mohla urazit?
Já jen nevěřícně koukám:
Já ji neurazila. Jen jsem stanovila hranici.
On hned:
V mém bytě nebudeš vyhánět moji mámu.
V MÉM. Ne v našem. V jeho.
Od toho dne jsem se začala stahovat. Nechodila jsem po bytě, když mohla každou chvíli přijít. Nepouštěla jsem si muziku. Nesmála jsem se nahlas.
Když jsem vařila, bála jsem se reakce zase tohle?
Když jsem uklízela, bála jsem se pořád špína.
A to nejhorší začala jsem se nepřetržitě omlouvat.
Omlouvám se.
Nebude se to opakovat.
Nechtěla jsem.
Neřekla jsem to schválně.
To nebylo tak myšleno.
Ženská v sedmadvaceti co se omlouvá, že dýchá.
Minulý týden přišla, když manžel nebyl doma. Já v teplákách, vlasy v culíku, navíc jsem byla nemocná. Otevřela dveře bez zazvonění.
Jak vypadáš povídá. Tohle si můj syn zaslouží?
Neodpověděla jsem. Vleze do kuchyně, otvírá lednici.
Tady není nic pořádného.
Pak mrkne do skříňky.
Tyhle hrnky proč tady?
Začala všechno přesouvat, remcat, přerovnávat.
Jen jsem tam stála.
A pak se otočila:
Řeknu ti jednu věc. Pokud chceš zůstat ženou… musíš znát své místo. Ne nad mým synem.
V tu chvíli se ve mně něco zlomilo. Ne slzy. Ne řev.
Jen pocit, že jsem skončila.
Když přišel manžel, seděla už na gauči jako vrchní velitelka.
Tichounce jsem mu říkala:
Musíme si promluvit. Takhle to dál nejde.
Ani pohled.
Teď ne.
Ne, teď.
Vzdechnul:
Co je zas?
Nejsem tu spokojená. Chodí bez ohlášení, ponižuje mě, mluví se mnou jako s levnou pomocnicí.
Zasmál se.
Pomocnice? Přestaň s hloupostmi.
To nejsou hlouposti.
A ona z gauče:
Jestli to nedokáže vydržet, není na rodinu.
A stalo se to nejhorší. On nic. Ani slovo, co by se mě zastalo.
Sedl si k ní. Jen opakoval:
Nedělej drama.
Dívala jsem se na něj. První jsem ho viděla opravdu. Ne mezi dvěma ženami. Ale jasně na jedné straně.
Na straně pohodlí.
Podívala jsem se na tchyni, pak na něj.
Dobře, řekla jsem.
Žádné hádky.
Žádné slzy.
Žádné vysvětlování.
Jen jsem odešla do ložnice, sbalila věci do tašky, vzala občanku a pas.
Když jsem vyšla na chodbu, vyskočil.
Co blbneš?!
Odcházím.
Jsi padlá na hlavu!
Ne. Právě jsem se probrala.
Tchyně se vítězoslavně usmála.
Kam půjdeš? Vrátíš se.
Podívala jsem se klidně.
Ne. Vy chcete domov, kde velíte. Já chci domov, kde můžu dýchat.
Chytl mi tašku.
Nemůžeš odejít kvůli mámě.
Podívala jsem se na něj.
Neodcházím kvůli ní.
Ztuhl.
A kvůli komu?
Kvůli tobě. Protože tys ji zvolil. A mě nechal samotnou.
Odešla jsem.
A víte, co jsem cítila venku?
Zimu. Jasně.
Ale hlavně úlevu.
Poprvé po měsících jsem se nemusela omlouvat nikomu.
Co byste udělali na mém místě? Zůstali byste doma kvůli manželství, nebo byste odešli, když partner mlčí, když vás ponižují?




