Před týdnem jsem znovu potkal svou první lásku – na pohřbu jeho manželky – a od té doby mám pocit, že se mi celý život převrátil vzhůru nohama

Před týdnem jsem po dlouhé době znovu spatřil svou první lásku na pohřbu jeho manželky a od té doby se cítím, jako by se mi celý život převrátil naruby. Je mi čtyřicet, jsem dva roky rozvedený a mám dvě děti. Byl jsem přesvědčený, že už mám veškeré důležité kapitoly života za sebou a že všechny věci spojené s láskou už jsou dávno uzavřené. Stačilo ho ale vidět a najednou jsem pochopil, že některé příběhy se nikdy úplně nezavřou.

Bylo mi sedmnáct, když jsme spolu byli. On byl má první velká láska. Taková ta, co vás tlačí na prsou, nutí vás psát dopisy a snít o společném životě. Jenže moji rodiče ho nikdy neuznali. Tvrdili, že ani nedodělal školu, že je automechanik a nemá budoucnost, že si zasloužím víc. Ten tlak byl tak obrovský, že jsem s ním nakonec musel ukončit vztah. Ne proto, že bych přestal milovat, ale protože jsem se cítil v koutě. Krátce na to mě rodiče poslali studovat do Brna a tím začal úplně nový život.

Roky plynuly. Dostudoval jsem, oženil jsem se, narodily se mi děti, vytvořil jsem rodinu. Zvenčí vše vypadalo v pořádku, ale manželství mi stejně nevyšlo a rozvedl jsem se. Před časem jsem se i s dětmi vrátil do svého rodného městečka nedaleko Znojma. Začal jsem se znovu potkávat s lidmi ze školy, sousedy a starými známými ale s ním ne. Nikdy jsem se na něj neptal. Těžko říct, jestli ze strachu, z úcty, nebo prostě proto, že jsem cítil, že do téhle staré bolesti není radno zabředávat.

Až do minulého týdne. Napsal mi známý: Slyšel jsi o něm? Nechápal jsem. Až mi řekl, že jeho žena umřela a že kolegové domlouvají květiny a zpěv pro pohřeb. Zeptal se mě, jestli chci přispět a dorazit. Zíral jsem na telefon několik minut a nevěděl, co napsat.

Nakonec jsem šel. Nedokážu vysvětlit proč prostě jsem musel. Když jsem ho uviděl u rakve, s unaveným výrazem a zarudlýma očima, srdce mi málem vyskočilo z hrudi. Už to nebyl ten sedmnáctiletý kluk, ale pořád zůstal stejný člověk. Zahlédli jsme se z dálky. Neobejmuli jsme se, nepromluvili jsme spolu, jen jsme si vyměnili pohled. A to stačilo, aby se ve mně všechno obrátilo vzhůru nohama.

Od té chvíle na něj nemůžu přestat myslet. Přemítám, kým jsme byli, čím jsme se mohli stát a co všechno nám tehdy nedovolili prožít. Připadá mi, že jsem byl až příliš poslušný. Teď mě tíží pocit viny, že mám tyto myšlenky právě v období, kdy on prochází tak bolestivou ztrátou. Nechci se vnucovat, nechci ho stavět do nepříjemné situace, ani do ničeho zasahovat. Nejsme ani propojeni na sociálních sítích. Nekomunikovali jsme. Všechno se odehrává jen v mé hlavě a v srdci.

A tak tady sedím čtyřicetiletý, s dvěma dětmi, s životem, co má nějaký řád a najednou mám pocit, jako bych byl zase ten sedmnáctiletý kluk, který se poprvé zamiloval. Nevím, jestli je to nostalgie, smutek po tom, co jsme nikdy nezažili, nebo jestli je prostě normální, že první láska v člověku probouzí něco, co jsme považovali za zapomenuté.

Jak na to pohlížím s odstupem, uvědomuji si, že některé příběhy v sobě člověk nosí po celý život. Ať už byly přerušené jakkoli, pořád někde v nás zůstávají. To, co bych si z toho měl odnést, je, že naše minulost nedefinuje naši budoucnost, ale musíme přijmout, že opravdu silné emoce nelze jen tak vymazat. Měl bych se nechat vést tím, co je správné teď ať už to znamená jen tichou vzpomínku, nebo otevření se novým věcem. Hlavní je být k sobě upřímný.

Rate article
DoN
Před týdnem jsem znovu potkal svou první lásku – na pohřbu jeho manželky – a od té doby mám pocit, že se mi celý život převrátil vzhůru nohama