Hlídala jsem vnoučata 8 let zadarmo… a včera mi řekli, že raději mají „druhou babičku“, protože je n…

Tak si představ, že jsem hlídala svá vnoučata osm let zadarmo a včera mi řekli, že mají radši tu druhou babičku, protože je nikdy neokřikne a nosí jim tablety.

Jsem ta babička, co vaří teplou polévku.
Ta, která vodí děti do školy, utírá nosy, vaří, pere, žehlí, tahá aktovky, zhasíná po nich světla a uspává je, když rodiče nestíhají.

Pak je tady ta druhá babička ta elegantní.
Objeví se jenom občas s kytkami, voňavkou, blyštivými dárky, velkým překvapením.
Nemá tušení, jaké to je sedět celou noc u nemocného dítěte.
Ale ví úplně přesně, jak koupit nejnovější tablet.

Včera mi moji vnoučci řekli, že by si přáli, abych byla jako ona.
A poprvé v životě jsem skutečně pochopila, co to je být neviditelný ve svém vlastním snažení.

Jsem babička Marie. Je mi 62.
Mám dceru Anetu,
a dvě vnoučata Matěje (8) a Kláru (6).

Aneta pracuje. Její muž Petr taky.
A protože nebyly peníze na chůvu a nevěří školkám, nějak automaticky počítali s tím, že já, důchodkyně, strávím zbytek života péčí o jejich děti.

A já to dělala.
Vědomě.
Z lásky.
S oddaností.

Vstávám v 5:30.
V 6:30 už jsem u nich doma.

Připravím snídani.
Lovím ponožky, hledám ztracená trička, oblékám, vážu tkaničky, tahám aktovky, vedu je do školy.

Pak úklid, vaření, praní.
Odpoledne znovu pro ně.
Úkoly, svačina, polévka a taky nějaká ta disciplína.

Jsem ta babička, co drží pravidla.
Babička hranic.
Babička, co říká:
Nejez sladké před večeří,
Umyj si ruce,
Nepovídej si pořád s tabletem,
Dělej si úkoly.

Tedy nudná babička.

Na té druhé straně je Ludmila Petrova maminka.

Ludmila nepracuje už hodně let.
Peníze má. A dost.
Paní s manikúrou, se salonem na vlasy, v šatech do města, jezdí do Itálie a Řecka.

Ludmila vařila čaj ve tři ráno pro nemocné dítě jen těžko.
Nehledala ponožky pod postelí.
Neumývala zvratky z koberce.
Nehonila dítě s lžící po bytě.

Ludmila je babičkahvězda.
Objeví se maximálně dvakrát do roka Vánoce a narozeniny
s bonboniérou, lesklými dárky a nejnovější elektronikou.

Děti ji zbožňují.
Jako většina dětí zbožňuje toho, kdo jim nedává žádné hranice.

Včera měl Matěj narozeniny.

Já vstávala v pět ráno, abych mu upekla jeho oblíbený domácí perník.
S vajíčkem, krémem, s vlašskými ořechy přesně tak, jak to má nejradši.

Koupila jsem mu pěknou knížku a teplou mikinu za to málo, co mi zbylo z důchodu.

Kolem čtvrté dorazila Ludmila.

Nakrátko ostříhaná, vůně, lesklá kabelka.
Vstoupila do bytu jak televizní hvězda.

Zlatička moje! volá.

Matěj a Klára úplně rozkvétli.
Prošli kolem mě, jako bych byla květina v koutě.

Ludmila vytáhla dvě velké bílé krabice.
Dva nové tablety.

Aby se vám nenudilo řekla. A dneska vám nikdo nesmí říct, kolik času na nich smíte strávit!

Děti jásaly.

Aneta s Petrem celí rozzáření:

Díky, mami! Jsi prostě nejlepší! Díky!

Já jsem stála v kuchyni a krájela dort.
Ten, kvůli kterému jsem vstávala za tmy.
Ten, který si nikdo ani nevšiml.

Přišla jsem za Matějem.

Matýsku, zlato, tady máš ode mě dárek. A tady ten dort

Ani se neotočil.

Teď ne, babi. Nastavuju si avatara.

Ale Matějku

Babi, pořád jenom dorty! Ta druhá babička nosí opravdové věci! Ty furt knížky a oblečení. Nuuuda.

To tak zabolelo…
To bych nikomu nepřála.

Podívala jsem se na Anetu.
Čekala jsem, že aspoň řekne Tohle babičce neříkej!.

A ona?

Se smála.

Mami, neřeš to. Děti mají radši novinky. Ludmila je ta bavička. Ty jsi ta s rutinou.

Ta s rutinou
Tak se tomu teď říká?

Klára tomu nasadila korunu:

Kéž by u nás bydlela babička Lída. Ta na nás nikdy nekřičí. Ty jsi pořád unavená.

Podívala jsem se na svoje ruce rozpraskané od mýdla, pračky a úklidu.

Podívala jsem se na Ludmilu naprosto fresh, dvě elektroniky v kabelce, hvězda na jeden den.

Podívala jsem se na Anetu odpočívající s vínem, protože já zařídím zbytek.

Sundala jsem si zástěru.
Složila ji pečlivě.
Nechala ji na lince.

Šla jsem do obýváku.

Anet, já jdu domů.

Cože!? A dort? A úklid? Kdo to uklidí?!

Copak nemá bavička chuť pomoct?

Ludmila nasadila krasosměv:

Maruško, já bych, ale víš, bolí mě záda

Neboj, nemusíš si špinit šaty.

Podívala jsem se na Anetu:

Děti mají pravdu. Jsem nudná. Jsem ta přísná. Ta, co jim dává pravidla a vaří brokolici.
A asi by jim prospělo trošku víc svobody.
Takže od zítřka končím.

Mami, prosím!? Zítra je kdo odveze do školy!?

Nevím. Třeba Ludmila. A nebo prodejte jeden tablet a zaplaťte si chůvu.

Potřebujeme tě!

Ne. Vy potřebujete služku. A to já nejsem.

Podívala jsem se na Matěje.

Babi nepřijdeš už?

Ne, zlatíčko. Zítra to bude fajn.
Nikdo vám nebude říkat, ať jíte zeleninu, učíte se, jdete spát včas.
Volnost.

A odešla jsem.

Telefon pořád zvoní.
Aneta brečí.
Petr tvrdí, že dělám dusno.

Ale já se nevrátím.

Zítra vstanu v devět.
Udělám si kafe pro sebe.
Dám si ten svůj dort.
A pustím si seriál.

Po letech budu sama hlavní postava svého života.

A co myslíš ty mají babičky povinnost starat se o vnoučata,
nebo to děti prostě rády využijí, aby ušetřily za péči?

Rate article
DoN
Hlídala jsem vnoučata 8 let zadarmo… a včera mi řekli, že raději mají „druhou babičku“, protože je n…