S Olegem jsme žili 12 let – za tu dobu jsme si nepořídili hypotéku, ale měli jsme auto, oba stálou práci a syna v páté třídě.

Dnes jsem se rozhodla zapsat si do deníku něco, co by mi možná ještě před půl rokem připadalo naprosto nepředstavitelné. S Petrem jsme spolu žili dvanáct let. Za tu dobu jsme si sice nepořídili hypotéku, ale měli jsme auto, oba jsme měli jistou práci a náš syn Jakub právě nastoupil do páté třídy. Navenek jsme působili jako příkladná rodina upravení, klidní, žádné bouřlivé hádky, život v poklidu v Brně. Věřila jsem, že rodinné štěstí je založené na drobnostech: teplá večeře po práci, čistě vyžehlené košile, pořádek ve skříních a povinné víkendové návštěvy u jeho rodičů v Novém Městě na Moravě.

Prostě jsem si myslela, že být tím pevným zázemím je moje hlavní poslání jako manželky. Ale Petr měl podle všeho o dost jiné představy o tom, co mu v životě vlastně schází.

Ten večer přišel domů evidentně rozmrzelý. Nechtěl jíst, jen bezcílně přecházel z pokoje do pokoje, pohazoval věcmi, jako by hledal sám sebe. Pak se beze slova posadil naproti mně ke kuchyňskému stolu a, jakoby trochu do zdi, spustil:

“Aneto, jsem unavený. Dům, práce, Jakubovy úkoly, tvoje večerní seriály… Každý den je to stejné. Je mi devětatřicet a připadám si, že už jen přežívám. Chtěl bych něco jiného, něco, co mi dá pocit života. Chci zkusit žít chvíli sám.”

Zůstala jsem stát v kuchyni, v ruce utěrku.

“Jak to myslíš? Vadí ti něco konkrétního?”

“Vadí mi ta předvídatelnost,” řekl. “Chci zase zažít vzrušení, ocenit ticho, zjistit, kdo vlastně jsem bez toho každodenního kolečka. Potřebuju pauzu. Půjdu na měsíc bydlet k Lukášovi, ten je služebně v Praze. Ráno budu vstávat, jak chci, udělám si smažené vejce, budu pařit na konzoli dlouho do noci. Potřebuju restart. Nechci, abys na mě tlačila. Kdybys začala hysterčit, odejdu navždy.”

Druhý den si sbalil sportovní tašku s nevyhnutnými věcmi a odešel. Na rozloučenou mě políbil na tvář, skoro už jen ze zvyku, a slíbil, že o víkendu přijde za Kubou. První týden jsem prožila ve stále se stupňující úzkosti. V noci jsem plakala, v myšlenkách jsem stále znovu přehrávala náš rozhovor, hledala vinu u sebe. Připadala jsem si nudná, nezajímavá, přibraná. Čekala jsem na každý jeho telefonát s pocitem, že na tom závisí moje přežití. A on skutečně někdy zavolal, zněl ale povzbuzeně, skoro šťastně. Přednesl mi, jak úžasný večer zažil v hospodě s kamarády, jak si v sobotu dýl pospal, než kdy u nás byl.

“Ty se zatím drž, Anetko,” řekl mi s blahosklonností. “Dělej si, co tě baví. Já ještě nevím, jestli se chci vrátit. Potřebuju čas.”

Druhý týden přišly první změny. Koš na špinavé prádlo se přestal plnit tak rychle Petr si totiž dřív oblékal nové triko třikrát denně. Teď jsem prala s Jakubem jen jednou za pár dní. Lednice byla najednou pořád plná. Uvařila jsem hrnec polévky a vydržel nám na tři dny. Nemusela jsem stát u plotny den co den a vymýšlet nové menu. V bytě bylo uklizeno déle než pět minut. Nikdo nerozhazoval ponožky nebo si nedrobil na gauč, televize neměla večer maximální hlasitost a já si mohla v klidu uvařit čaj a podívat se na oblíbený film. Nikdo nebrblal, nechtěl mou pozornost nebo nehodnotil, jak mám udělané vlasy.

Kolem třetího týdne mi došlo, že mi vlastně nechybí. A ani trošku. Naopak, představa jeho návratu ve mně budila znovu jen stres. Věděla jsem, že po jeho “přestávce” se zase všechno vrátí jeho protivné poznámky, nároky, řeči o kruhu, ze kterého není cesta ven, přestože ho vlastně tvořil on sám. Uvědomila jsem si, že jeho únava nebyla nikdy ze vztahu jako takového, ale z jeho vlastní prázdnoty, kterou jsem já léta zalepovala péčí, pohodlím, stabilitou. Když jsem přestala, bylo mi najednou lehčeji.

V pátek večer mi zazvonil telefon.

“Ahoj, Anetko!” veselým hlasem zašvitořil Petr. “Víš co, stavím se na víkend. Dala by sis boršč? Měl jsem na tvůj chuť. Jen na chvilku, pak se zas vrátím, pořád potřebuji být chvíli sám.”

Došlo mi v tu chvíli, že mě chce využívat jen jako pohodlné zázemí, když se mu to hodí. Chce si přijít pro teplou večeři, trochu té lásky, a pak zase odejít, kdy se mu zachce.

“Ne, Petře,” odpověděla jsem klidně. “Nepřijížděj.”

“Cože? Jak to myslíš?”

“Naprosto vážně. Už jsem se rozhodla.”

V sobotu jsem vstala dřív, vzala dva velké modrobílé tašky z IKEA a začala balit jeho věci. Zimní bundy, boty, nářadí, rybářské pruty i oblíbený hrnek všechno jsem uložila pečlivě, systematicky. Nebylo to s pláčem nebo vztekem, spíš s překvapivým klidem. Objednala jsem dodávku a nechala všechno odvést na adresu bytu jeho kamaráda. Když mi řidič napsal, že už má tašky před dveřmi, poslala jsem Petrovi jen krátkou zprávu:

“Petře, chtěl jsi svobodu a žít chvíli sám. Respektuji to. Tvé věci máš u nové adresy. Návrat není třeba ani na víkend, ani později. Já zjistila, že mi takhle samé taky vyhovuje. Sbohem.”

Celý následující týden mi telefon vyzváněl dnem i nocí, stál mi před domem, snažil se mě přesvědčit, že vše bylo jen sranda, test, impulz. Ale dveře jsem už neotevřela. Poznala jsem, jaký může být život bez stálých výčitek a citového vydírání klidný, vyrovnaný, dostatečný sám o sobě. Do role pohodlné manželky jsem se už vracet nechtěla.

Je jeho demonstrativní odchod, to jeho hraní na city, bylo jen zkouškou mých nervů. Chtěl zvýšit svou cenu, aby se mi vrátil za lepších podmínek. Jenže zapomněl, že celý ten domácí život, na který si stěžoval, držel právě na mně. A jeho ztráta mi život nezhatila, naopak mi najednou ulevila.

Nenechala jsem se držet v nejistotě a to, co byla pauza, jsem sama proměnila v definitivní rozhodnutí. Manželství není hotel, do kterého si člověk skočí, když se mu zrovna zachtělo. Když jsem vzala věci do svých rukou, odešla jsem se vztyčenou hlavou bez hádek i ponižování.

Co byste dělali vy, kdyby vám partner navrhl přehodnotit vztah tím, že spolu nebudete bydlet? Čekali byste, nebo byste udělali tečku i vy?

Rate article
DoN
S Olegem jsme žili 12 let – za tu dobu jsme si nepořídili hypotéku, ale měli jsme auto, oba stálou práci a syna v páté třídě.