Jela jsem po zasněžené silnici kousek za Humpolcem, les se na obou stranách třpytil ledovými krystaly. Byla jsem na téhle cestě už mnohokrát, znala jsem každou zatáčku. Provoz téměř žádný, pustila jsem si tichou hudbu, užívala to ztichnutí a v hlavě přemítala o svých věcech.
A najednou prudké zabrždění.
Auto přede mnou z ničeho nic duplo na brzdu. Reflexivně jsem sešlápla brzdový pedál a jen tak tak jsem do něj nenarazila. Srdce mi spadlo až do žaludku.
Co to má být zašeptala jsem a podívala se před sebe.
A tehdy jsem pochopila, proč řidič předemnou zastavil.
Na silnici stáli vlci. Ne jeden, ne dva celá smečka.
Vycházeli z lesa pomalým, klidným tempem, jako by měli všechen čas světa. Šedé stíny na bílém sněhu, jejich oči ve světlech reflektorů zářily skoro nadpřirozeně.
Ztuhla jsem. Vlci šli přímo k autům.
Jeden z nich zastavil přímo u mého čelního skla a zpříma se na mě zadíval. Měla jsem pocit, že mi vidí až do duše. Nedokázala jsem odtrhnout pohled, minuty se táhly nekonečně dlouho.
Snažila jsem se zařadit zpátečku. Ale v zrcátcích jsem uviděla něco ještě horšího byli všude. Zezadu, z boků, mezi stromy. Moje auto bylo úplně obklíčené.
Začala jsem těžce dýchat, ruce se mi třásly a křečovitě jsem svírala volant, až mi klouby zbělely. A pak jeden z vlků vyrazil. Skokem dopadl na kapotu mé škodovky. Tlapama sklouzl po karoserii, drápy škrábaly o plech. Tlumené údery až zamrazily, nakláněl čenich ke sklu a vydával hluboké, hrozivé zvuky, z nichž mi běhal mráz po zádech.
Vykřikla jsem.
Myslela jsem, že v tu chvíli je konec každou chvíli sklo praskne, vlci se dostanou dovnitř a já to nepřežiju. V hlavě mi bušila jediná myšlenka: To je konec.
A právě tehdy se stalo něco nečekaného.
Z lesa se ozval jiný zvuk. Hluboký, mocný hlas ne štěkot, ne vrčení. Bylo to jako volání.
V ten okamžik zmlkl i vlk na mé kapotě. Uši se mu vztyčily, hlavu prudce zvedl a zadíval se ke stromům. Z temnoty lesa pomalu vyšel vlnovládce působil větší a silnější než ostatní, kráčel jistě, odevšad vyzařovala síla a klid.
Klidně zastavil uprostřed silnice a jediným pohledem přehlédl celou smečku.
Stačil mu jediný povel. Vlk na mé kapotě uskočil zpátky. Bez vrčení, bez boje. Ostatní začali ustupovat do lesa, jeden po druhém. Vůdce vydal ještě jeden tichý zvuk, který zněl spíš jako rozkaz.
A najednou mi došlo: nešlo o útok. Byl to příkaz varování.
Jako by jim říkal: Tady není potrava. Lidé nejsou kořist. Auta nejsou nepřítel. Smečka ho bezvýhradně poslechla.
Vlci jeden za druhým mizeli zpět mezi stromy. Nakonec zůstal na silnici jen vůdce. Než se i on ztratil ve tmě, zadíval se na mě. Naše pohledy se setkaly. V jeho očích nebyla zloba, jen chladný klid a možná i něco víc. Jako by chápal, co dělá.
Potom zmizel. Všude se rozhostilo ticho.
Seděla jsem v autě ještě dlouhé minuty, ruce se mi stále třásly. Uvědomila jsem si, že jen díky jeho síle a rozvaze vše neskončilo tragicky. Silnice se vrátila do svého poklidného ticha s novým poznáním: I v těch nejnapjatějších chvílích nás může zachránit rozum a respekt a někdy i pouhé porozumění mezi světy, které na první pohled nemají nic společného.




