Zůstat sama v padesáti: Příběh Natálie, která po třiceti letech manželství čelí manželově nevěře, bojí se samoty, ale hledá odvahu na nové začátky v Praze s podporou dcery i rodiny

Zůstat sama v padesáti

Chybíš mi, koťátko. Kdy se zase uvidíme?

Seděla jsem na okraji postele, v ruce telefon svého manžela, který ho zapomněl odložený na nočním stolku. Displej najednou rozsvítila příchozí zpráva. Jméno? Cizí. Ženské. Projela jsem prstem jejich zprávy a třicet let společného života se bortilo s každým slovem. Láskyplné přezdívky. Fotky. Plány na víkend, kdy prý jezdil s kamarády na ryby.

Telefon jsem položila opatrně zpět a chvíli jen seděla v tichu. Z kuchyně bylo slyšet tikání hodin a od sousedů televizi. Věděla jsem přesně, co přijde dál. Každou větu, každý úhybný pohled. Už jsem to zažila. Dvakrát.

Jindřich se vrátil domů něco po jedenácté, unavený a podrážděný. Odložil tašku v předsíni a zamířil do kuchyně, kde jsem si zrovna vařila čaj.

Ahoj, Dášo. Máme něco k jídlu?

Beze slova jsem před něj položila jeho telefon displejem nahoru. Automaticky po něm sáhnul a pak mu došlo, co se děje. V tu chvíli se mu tvář úplně změnila.

Dášo, já
Hlavně mi neříkej, že je to pracovní záležitost, otočila jsem se směrem ke sporáku. Aspoň tentokrát ne.

Nepromluvil. Jen si sedl ke stolu a promnul kořen nosu. Nakonec jsem se opřela zády o kuchyňskou linku a chvíli ho sledovala.

Kdo to je?
Nikdo hloupost. Prostě Hledal slova, zíral na podlahu. Nechal jsem se unést. Pitomost.
Pitomost, zopakovala jsem. Už jsem rozuměla.

Dva dny nato přišel domů s obrovskou kyticí červených růží, zabalených do kraftového papíru. Položil je doprostřed stolu, a přitom se mu trochu třásly ruce.

Dášo, pojďme si promluvit. Opravdu si promluvit.

Nalila jsem si sklenici vody a posadila se naproti.

Mluv.
Já vím, že jsem to zkazil. Vím, že je to potřetí, a že počítáš. Ale jsme spolu tolik let, je z nás rodina, děti už mají své životy. To pro tebe nic neznamená?

Tiše jsem otáčela sklenicí v dlaních.

Slibuju, už se to nestane. Přísahám. Nevím ani, jak se to mohlo stát. Ale fakt tě mám rád, natáhl se ke mně, chtěl vzít mou ruku, ale stáhla jsem ji ze stolu. Dášo, kam bys šla? Zůstaneš sama. V padesáti. Komu to bude k čemu? Začněme prostě znova Prosím.

Nebo jsem ta slova už někde slyšela Pamatuju si, jak jsem tomu chtěla věřit před dvěma lety. A před čtyřmi. S nadějí, že tentokrát už to bude skutečně naposledy.

Promyslím si to, řekla jsem jen, abych ten rozhovor uzavřela.

Následující týdny byly podivným soužitím dvou cizinců pod jednou střechou. Snažil se přicházel včas, pomáhal s domácností, byl pozorný. Ale já jsem začala všímat detailů. Jak pokaždé otočí telefon displejem dolů, když vejdu do pokoje. Jak nadskočí při každé notifikaci. Jak se jeho oči zastaví na prodavačce v supermarketu o vteřinu déle, než je slušné.

Po kom se to pořád rozhlížíš? zeptala jsem se jednou, když jsme stáli ve frontě.
Já? Nikdo uhnul pohledem. Pojď, ať nestojíme dlouho v autě.

Po čase začal být zase podrážděný. Vyjel na mě, když jsem vešla do pokoje a on něco psal do telefonu. Přesvědčení, že to neskončilo jen to teď lépe tají. Už jsem to nekontrolovala. Všechno bylo stejně jasné.

V noci jsem ležela a poslouchala jeho pravidelný dech. Nemyslela už na něj, jen na sebe. Co mě tu vlastně drží? Láska? Nepamatuju si, kdy jsem byla opravdu šťastná. Zvyk? Třicet let domácnosti, vzpomínek, dospělých dětí. Strach? Ano. Hlavně strach. Je mi osmačtyřicet, co budu dělat sama?

Jednou večer jsem zavolala dceři. Lenka telefon zvedla po třetím zazvonění.

Mami, děje se něco?
Ani ne Tedy Přivřela jsem oči. Leni, můžeme si popovídat upřímně?
Jasně, jen povídej.

Vyprávěla jsem. O zprávách. O třetím pokusu. O růžích i prázdných slibech. O tom, že si nevím rady.

Lenka mě vyslechla v tichosti.

A co chceš ty sama? zeptala se.
Nevím. Opravdu nevím.
Ale hlavně si uvědom, že to nemusíš snášet. Fakt ne. Tobě nikdo nic nedluží ani ty nikomu. Třicet let? No a? To není důvod ke stálému trápení.
Ale kam bych šla
Ke mně! skočila mi do řeči. Mám volný pokoj, budeš mít klid, srovnáš si myšlenky, najdeš si práci jsi účetní, taková se všude uživí. Najdeme ti byt. Mami, to není konec života, jen nová etapa v jiném městě. Pokud budeš chtít.

Mlčela jsem, telefon přitisknutý k uchu.

Rozmysli si to, dodala Lenka. Podpořím tě jak budeš chtít.

Nechtěla jsem jí odpovídat hned. Lenka ještě nabídla, že ve vedlejším domě je malý byt k pronájmu za slušné peníze, paní majitelka je prý fajn. Že vnoučata budou nadšená, když je bude babička vídat častěji než jednou za měsíc. Prý hledají v místní poliklinice účetní i s praxí.

Mami, vždyť ty máš právo být šťastná. Ne jen přežívat, ne jen odpouštět a držet se vztahu za každou cenu.

Něco ve mně povolilo. Snad poprvé za spoustu let mi někdo připomněl, že mám nárok na štěstí, ne jen na snášenlivost a odříkání.

K rozhovoru s Jindřichem jsem se odhodlávala tři dny. Přemýšlela jsem, co říct, budila se uprostřed noci s bušícím srdcem. Nakonec jsem to ale prostě vyslovila u snídaně, mezi míchanými vejci a šálkem kafe:

Podám žádost o rozvod.

Jindřich zůstal civět s hrníčkem v ruce. Po pár vteřinách na mě koukal, jako bych mluvila nějakou cizí řečí.

Cože? Dášo, to myslíš vážně?
Naprosto.
Ale neblázni. Odložil šálek a ušklíbl se. No hádali jsme se, to se stává. Kvůli tomu hned rozvod?
Není to jen hádka, Jindro. Jsou to tři nevěry za pět let. Už nemůžu.

Ty už nemůžeš A co já? Třicet let s tebou, myslíš, že to byl med?

Nemělo cenu se hádat. Dopila jsem čaj a vstala od stolu.

Počkej! Vyskočil a postavil se mi do cesty. Co blázníš? Kam chceš jít? Kdo tě bude chtít?

Já sama.

Sama! Podívala ses do zrcadla? Je ti skoro padesát. Myslíš, že se za tebou někdo pohrne?

Nepotřebuju frontu.

A co vlastně chceš? naklonil se ke mně, téměř mě přitlačil ke zdi. Já tě živil, oblékal, dal ti střechu nad hlavou. A ty? Čím jsi mě přiměla se těšit domů?

Podívala jsem se na něj červený v obličeji, napjatá žíla na spánku, slina v koutcích.

Můžu snad za tvé nevěry já?
Kdo by za to mohl? Ty! Podívej se na sebe župan, papuče, tvoje věčné polévky. Nuda! Není si s tebou co říct, o ničem se nebavíš zarazil se, mávl rukou. Přivedlas to k tomu sama. A teď děláš uraženou.

Ustoupila jsem o krok. Pět let jsem v něm hledala lítost, čekala pokání. Nikdy jsem ji nenašla. Nezlobil se proto, že mě ztrácí. Zlobil se, protože ztrácí pohodlný servis vyžehlené košile, teplá večeře, čistý byt.

Vážně ti děkuju, řekla jsem tiše.
Za co?
Za tuto hádku. Pochybovala jsem. Už ne.

Obešla jsem ho a odešla si balit. Řval za mnou něco o vděčnosti a zkažených letech, ať toho budu litovat. Ale neposlouchala jsem.

O měsíc později jsem stála uprostřed malé garsonky ve třetím patře, dvě zastávky od Lenkina domu. Z vedlejší místnosti hučela lednice a místností vonělo po čerstvě vymalovaném, propojeném s vůní jablek. V předsíni stály krabice. Nový začátek. Bylo to děsivé, podivné, nezvyklé ale najednou jsem cítila, že konečně dýchám naplno.

Vnoučata přiběhla hned ten večer. Pětiletá Markétka si důležitě prohlédla byt a oznámila, že tu chybí kočka. Osmiletý Tonda mi donesl svůj starý přehoz, abych neměla zimu. Lenka přinesla hrnec polívky a lahev Bohemia sektu.

Na nové bydlení, mami!

Smála jsem se s nimi. Bože, kdy jsem se naposledy smála takhle upřímně? Bez obav, že přijde výtka, že dělám hluk.

Za půl roku se do města přestěhoval i syn Zdeněk s manželkou a ročním chlapečkem. Nastoupil do práce, pronajal byt nedaleko. Nedělní obědy u mě se staly novou tradicí. Malá kuchyň, smích, děti pod nohama, Lenka se Zdeňkem se hádají o politiku.

Míchám omáčku a najednou mě napadne samota, které jsem se tolik bála, vůbec není skutečná. To já sama jsem se léta nechala svazovat strachem. Skutečná rodina byla tady. Kde mě mají rádi pro mě samotnou, ne pro to, co dělám.

Jindřich občas zavolal. Prosil mě, ať se vrátím, tvrdil, že už pochopil. Slušně jsem mu popřála, ať se má dobře, a zavěsila. Bez hněvu, bez bolesti. Už ke mně nepatří.

Markétka za mnou přiběhla:

Babi, půjdeme zítra do parku? Už se vrátily kačeny!

Půjdeme, zlatíčko.

A usmála jsem se. Život se dá znovu začít i v padesáti. A dýchat doopravdy.

Rate article
DoN
Zůstat sama v padesáti: Příběh Natálie, která po třiceti letech manželství čelí manželově nevěře, bojí se samoty, ale hledá odvahu na nové začátky v Praze s podporou dcery i rodiny