Zrada vlastních dětí Dáša znovu s obdivem sledovala svého bratra a sestru. Byli tak krásní! Vysocí, tmavovlasí, modroocí. Znovu byli oceněni. Znovu vyhráli na soutěži. Dáša vstala, aby tam byla první. Pokulhávala na pravou nohu a spěchala. Upletla pro bratra a sestru dva zajíčky. V sukýnce a kostkovaných kalhotách. Chtěla je darovat. Nešikovná, silně oplácaná, řídké vlasy jen napůl sepnuté, na rtech bezelstný úsměv. Kristýna a Marek dělali, že sestru nevidí. Ona se k nim probojovávala ze všech sil. — Pustíte mě, prosím? To jsou můj bratr a sestra! Prosím, pusťte mě! — volala radostně Dáša. — Kristýno, támhle nějaká tlustá holka. Řve, že je vaše sestra. To jako fakt? — obrátila se na Kristýnu kamarádka, světlovlasá Lída. Kristýna se trochu otočila a zahlédla Dášu. — Blbá tlustá! Přivalila se. Určitě jí to máma řekla. Ostuda! — pomyslela si pro sebe. Nahlas ale řekla: — Ne, samozřejmě, že ne. Mám jen jednoho bratra. Marka. — Tak to jsem si myslela. Chtěla se přilepit. Chudinka! Ještě vám cpe nějaké hračky, — uchechtla se Lída. — Asi naše místní fanynka. Vem si od ní ty hračky, Lído. A pak nás dožeň, já s Markem jdeme! — poslala Kristýna vzdušný polibek a chytila bratra za ruku, aby se dostali z davu. Lída vzala od Dáši zajíčky, ujistila ji, že je předá. — Dobře! Já na vás doma počkám! Upeču vám koláčky! — a holčička, neohrabaně kulhající, se vydala pryč. — Tady, předala jsem ti to. Prý na vás počká doma. Upeče ještě koláčky. Sama vypadá jako koláč. Kristýno, fakt není tvoje rodina? Proč pořád leze za vámi? — vyptávala se Lída. — Ne! Neznám ji! Nás se pořád někdo snaží do slávy přilepit. Dost, jdeme! — a hodila zajíčky do odpadkového koše, Kristýna spolu s kamarádkou a Markem šli na vyhlášení výsledků. Lídě zalhala. Dáša byla opravdu její sestra. Nevlastní. Kristýnina a Markova maminka, paní Inessa Ivanovna, ji vzala do domu, když zemřela jejich vzdálená příbuzná. Jeli domů z dovolené celá rodina — a zbyla malá, postižená Dáša. Inessa Ivanovna vlastně ani nebyla moc blízká příbuzná — spíš přes „sedmé koleno“. Měli jiná příjmení. Ani blížší příbuzní o Dášu nestáli. Ale ona se jí ujala. Přestože od manžela i dětí schytala hysterické scény. Když zjistili, že budou mít sestru, doslova ječili. Kristýna a Marek byli rozmazlení, rodiče jim nic neodepřeli. — Mami, neber ji k nám! Je tlustá, kulhá, hloupá. Stydím se s ní jít i vedle sebe! — Dcerko, synku. Té holčce je přece líto. Je sama. Lidi si domů berou i pejsky a kočky, a tady je živý človíček, malý. Nebude nám na obtíž, máme velký dům! — přesvědčovala je Inessa Ivanovna. Souhlasili se skřípěním zubů. Inessa byla ředitelkou obchodu, finance v rodině obstarávala ona. Otec byl jejím zástupcem a moc stresů si nepřipouštěl. Míval spoustu aférek za jejími zády. Pokud to Inessa věděla, mlčela — Leonid byl fešák, děti šly po něm. Dáša rostla. Malá, vtipná, světlovlasá. Oči. Stejně modré jako Markovy a Kristýniny, ale skoro průzračné. — Ona je má jako mlíko s modrým inkoustem. Tlustá holka! — smála se Kristýna. Dáša byla jako buchtička. Roztomilá, s dolíčky ve tvářích. Velmi hodná. Jenže si musela hrát sama. Bratr se sestrou ji do her nebrali. A vůbec… odnesla si to naplno. Drahá váza — rozbil ji Marek, když běžel. Kristýna řekla, že to byla Dáša. Sama si oblékla mamin moderní halenku, roztrhala ji o hřebík, zase to svedla na Dášu. A ta se nebránila. Jen kývala hlavou a omlouvala se. Věděla, kdo udělal průšvih. Ale nechtěla, aby nadávali bratrovi a sestře. Protože jsou tak krásní! Macecha Inessa Ivanovna na Dášu nezařvala nikdy. Zato otec vybuchoval. — Proč, PROČ jsi to příšeru přivedla domů! Před hosty hanba! Chodit to neumí, váží jako slůně. Syn a dcera jsou nádherní, to jsi ji přivedla schválně na kontrast? Jiní byli rozumnější, nevzali si ji. A tys to naložila na krk. Kdo ji bude chtít, až vyroste? To strašidlo? — hulákal Leonid. Dáša poslouchala za zavřenými dveřmi. Pak šla k zrcadlu. Neměla ráda svůj vlastní odraz. Chtěla být krásná jako Mark a Kristýna. Ale… Dali ji do jiné školy. Dvojčata si to prosadila. Řekli matce, že budou chodit za školu a přestanou nosit dobré známky. Inessa Ivanovna to musela vzdát. Viděla, že ten křehký most, který pracně budovala mezi vlastními dětmi a nevlastní dcerou, se téměř zřítil… A nebylo co s tím dělat. Čas šel. Marek a Kristýna odjeli studovat. Dáša požádala mámu, že chce zůstat doma. — Ale dcerko! Můžeš jít kamkoliv, já ti vše zaplatím! Chceš být designérka, překladatelka, prostě cokoliv, Dášinko? — tiskla ji Inessa k sobě. Dáša se choulila k její tváři, objímala ji. Matka se v tu chvíli vždy uklidnila. Vlastní děti matku občas letmo políbily, a to ještě neochotně. Proč s nimi nikdy nebylo tolik srdečnosti, co s Dášou? I z práce ji vždy čekala. Když se Inessa vracela pozdě, Dáša na ni čekala venku. Dokonce i v zimě. Nebo seděla v předsíni na taburetu. Zatímco manžel a děti byli zabraní do svých věcí, ani „ahoj“ neřekli. Když je Inessa napomenula, Kristýna křikla: — Mami, my jsme přece zaneprázdnění! Ta hloupá tady na tebe čeká jako pejsek, protože nemá nic lepšího! Ani o ničem nesní. Dáša zvedla ke své matce průzračné oči. Zašeptala: — Mami, můžu léčit zvířata? Psy, kočky, křečky, prasátka. Chci být veterinářka. Dá se tady vystudovat. Její výběr byl vcelku jasný. Dáša domů nosila všechna zvířata. Koťata, štěňata. Léčila je, pak jim nacházela domov. Jeden velký chlupatý pes, napůl kavkazák, u nich zůstal. Kristýna zuřila, chtěla nějakého šampiona, ale Inessa dala za pravdu Dáše. Tak žily. Krátce nato musela Inessa Ivanovna kvůli zdraví zůstat doma. Manžel, když viděl, že by peníze doputovaly ke konci, rychle utekl k kamarádce své ženy, majitelce kadeřnictví. Děti přijížděly hlavně kvůli matčiným penězům. Naštěstí byly nějaké úspory. S ní zůstala jen Dáša. Pokulhávala, každý den mamince vařila dobroty. Masírovala ji. Vařila bylinky. Večer seděli pod jabloní a čajovali. Nikdo nebyl v tu chvíli šťastnější než Dáša. Kristýna i Marek založili rodiny. Matka jim pomohla koupit byty. Ale pak přišel šok. Syn přijel v noci, skoro brečel, že má dluhy. Musí vrátit velkou sumu. — Jak to? Kde to vzít. Otec? Není? No, kde by taky vzal. Synku, i když všechno prodám, ani desetina to nebude! Co dělat? — zoufala si matka. — Mami, tak potom sbohem. Už žádného syna nemáš, — usmál se Marek. — Co to povídáš? To nemyslíš vážně? — matka ho objala. Marek navrhl řešení. Prodat dům. Tak bude na všechno. — Ale synku… A my s Dášou? Kam půjdeme? — omdlela matka. — Kam půjde ta tlustá hloupá, je mi fuk. Je dospělá, ať se uživí. Stačilo, tahali jsme ji celý život. A ty… Ty půjdeš k nám! Liduška bude ráda! — usmál se Marek. Liduška byla jeho žena. Upřímně, Inessa Ivanovna tomu moc nevěřila. Ale nehádat se — syna bylo třeba zachránit! Dala jen podmínku — Dáša pojede taky. Marek musel souhlasit. Až pak přišla Dáša za matkou: — Mami… Ty jeď sama. Já… Přestěhuju se k jednomu člověku. Máme vztah. Už dlouho mě zve. Neměj o mě strach! — Ale jak to? Kdo to je? Musíme se přece seznámit, Dášinko! Proč jsi nic neřekla? — usmála se Inessa. — Později, poznáš ho. Neboj se, mami! — objala ji Dáša. Marek měl hned lepší náladu. Nemuseli vymýšlet, jak se Dáši zbavit, domů by ji stejně nechtěl. Jenže ona zalhala. Neměla nikoho. Srdcem dávno vycítila, že ji tam nečekají rádi. Z toho by matka měla trápení, a už tak byla slabá. Ne, Dáša nechtěla, aby si matka dělala starosti. Protože ji milovala nade vše. Našla si podnájem. Podle inzerátu, v menším domku. Bydlel tam osamělý děda Prokop. Už bylo těžko být sám — hledal spolubydlící. A doma měl slepice, kozy, prasata. S Dášou se našli, jakoby se hledali celý život. Když zjistil, že je veterinářka, měl děda Prokop takovou radost, že jí ani nechtěl brát nájem. Dáša ale trvala na svém. Nakonec jí děda strkal peníze zpět do kabelky. Dařilo se jí. Měla svoje bydlení, práci; lidé si jí vážili. Zvířata ji milovala! Neutíkala, nebála se. Na každého měla Dáša hodné slovo. A po ošetření koupila z výplaty zvířátkům dobrůtky. — Tak pojď, Šárko, tady máš, co ti Dáša přinesla! Neboj se, zlatíčko. Když bude něco, volejte mi kdykoliv! — povzbuzovala Dáša každého, kdo za ní přišel. — Ty jsi zlatíčko. V nemocnici mě tak nepřijímají jako ty našeho Barona! — kroutila hlavou paní Nováková, chovatelka nádherného kocoura. A Dáša rozkvétala. Jen srdce mělo strach — jak se má maminka? Volala jí, často. Ale matka jakoby už s ní nemluvila. Posledně už telefon zvedal Marek, který jen hrubě řekl, že matka odpočívá. — Nevím. Stýská se mi. Půl roku jsem ji neviděla, — povzdychla si Dáša při večerním čaji s dědou Prokopem. — A proč? Proč ji nenavštívíš? Víš co, pojedu s tebou. Vždyť mám starého „Favorita“. Zkroucené jak já, ale jede! Řidičák mám taky, — nabídl děda Prokop. Dáša se potěšila. Markovu adresu měla. A tak jeli. Klepali dlouho. Nakonec otevřela vysoká blondýna v županu, zívající. — Kdo jste? Něco prodáváte? Nechceme nic! — zkoušela zabouchnout dveře. — Vy jste asi Lída? Marekova žena? — tipovala Dáša. — Ano… — natáhla dívka. — A vy jste kdo? — Já jsem Dáša! Jeho sestra! — Dáša se snažila projít, Lída jí ale zastoupila cestu. — A co tady chcete? Jdu ke kosmetičce, nemám čas, — povytáhla obočí Lída. — Jen na chvíli, tohle je děda Prokop, jede se mnou. Kde je maminka? Chci jen vidět, odjet hned pryč, nebudu vám překážet, — prosila Dáša. — Není tady. Marek ji odvezl. Kam? Do domova. Už byla ležící. Kdo by se staral? On je v práci, já mám svoje věci. Kam přesně, nevím. Nikdy jsem tam nebyla. Marek, ta tvoje Dasha tu je s nějakým dědkem. Potřebují adresu. Dobře. Napíšu jí to na papírek. A už sem nejezděte! — říkala Lída, vonící drahým parfémem. Dáša nedbala. Popadla lístek, s dědou utekla dolů. — Jak to… Proč mi nikdo nic neřekl? Já bych něco vymyslela… — šeptala Dáša. — Cos to povídala? Vždyť bychom ji u nás ubytovali! Mám velký dům! Měli nám říct! To je nepořádek! — rozčiloval se děda Prokop. Dojeli na místo. Ta hubená stařenka s propadlýma očima — byla to Dášina maminka? Dříve statná, dobrosrdečná, řešilavá. Teď ležela slabě na polštáři, hleděla do stropu. — Mami! To jsem já, Dáša! Maminko, promiň, že jsem nepřijela dřív. Myslela jsem… Maminko, neodpustím si to! Slyšíš? Odvedu tě domů! K dědovi Prokopovi! Má slepice! Uvařím ti omeletu! A kozí mléko dostaneš, bude ti hned líp. Prosím, mlč! Já tě miluji! Domů pojedeme, mami! — plakala Dáša, držela v ruce lehkou ruku Inessy Ivanovny. Nakonec se jim ji podařilo vzít domů. Dáša byla v dokladech zapsaná jako dcera. Děda Prokop navíc vyhrožoval, že zavolá generálovi (byl prý válečný veterán). Navíc Marek chtěl, aby matka už zůstala v domově důchodců napořád… Inessa Ivanovna se po deseti dnech postavila. Přišla k oknu. Na dvoře šla čuně Tekla. Kohout kokrhal. Voněla tráva a mléko. A taky koláčky. Ty Dáša pekla. Vběhla do pokoje, kulhala, ale viděla matku. Stála u okna a plakala. Nemotorně k ní Dáša přistoupila. Objímala ji, prosila za odpuštění, že tak dlouho nepřijela. Omlouvala se, že budou muset bydlet spolu, a ne s Markem a Kristýnou. Inessa Ivanovna ji tiše držela. Jako by zase viděla malou legrační holčičku. Ne pokrevní dceru. Ale jedinou, která s ní zůstala na konci života, když už ji vlastní krásné a úspěšné děti nechtěly. — To nic, Dášinko. Teď už všechno bude dobré. To nic, dcerko, — šeptala Inessa Ivanovna. — Holky! Tak co, jdeme čajovat? — vstoupil děda Prokop do pokoje. Veselý smích, ruce v rukou, a tři lidé šli do kuchyně. A do nové etapy života… Zrada vlastních dětí

Zrada vlastních dětí

Dáša opět obdivně hledí na bratra a sestru. Jsou tak krásní! Vysocí, tmavovlasí, modrooké oči. Zase jsou oceněni opět vyhráli v soutěži. Dáša vstává, aby k nim byla první. Kulhá na pravou nohu, spěchá k nim. Upletla bráškovi a sestře dva zajíčky jeden v sukýnce, druhý v kostkovaných kalhotách. Chtěla jim je dát jako dárek. Nemotorná, silná, řídké vlasy jen tak spletené, na rtech bezelstný úsměv. Kristýna s Markem dělají, že ji nevidí. Protlouká se davem co může.

Prosím, pusťte mě, to je můj bratr a sestra! Pusťte! volá Dáša vesele.

Kristý, tam nějaká tlustá holka křičí, že je vaše sestra. To je fakt pravda? zeptá se Kristýny její nejlepší kamarádka, blonďatá Lenka.

Kristýna se nepatrně otočí a zahlédne Dášu.

Blázen! Co sem leze. Máma jí to nařídila, to je ostuda! pomyslí si posměšně.

Nahlas však řekne: Samozřejmě, že ne. Mám jenom jednoho bratra, Marka.

No, to jsem si myslela. Chtěla se k vám přichomýtnout, hrozná ostuda! Ještě vám vnucuje nějaké hračky, směje se Lenka.

Asi jsme tu slavné, máme fanynku. Vem si od ní ty hračky a doběhni nás. My s Markem už jdeme! pošle vzdušný polibek Kristýna, chytne bratra za ruku a táhne ho pryč z davu.

Lenka vezme od Dáši zajíčky a slíbí, že je předá.

Dobře! Tak já vás budu doma čekat. Upeču vám koláče! volá za nimi Dáša a kulhavě odchází stranou.

Lenka podá Kristýně hračky: Hele, dala ti to. Prý bude doma, peče prý koláče. Sama je jak koláč. Kristý, fakt není vaše? Co se k vám pořád cpe?

Ne! Vůbec ji neznám! Takových se na nás lepí spousta, chtějí být blízko slávy. Pojď, hodí Kristýna zajíčky do koše a s Markem a Lenkou kráčí na slavnostní vyhlášení.

Lhala. Dáša byla skutečně její sestra. Nevlastní. Matka Kristýny a Marka, Irena Nováková, si ji vzala k sobě, když zemřela dávná příbuzná. Celá rodina jela z dovolené, nehoda a… zůstala jediná Dáša. Malá, zraněná.

Irena Nováková byla dálná příbuzná pátá voda po čaji, příjmení měly odlišné. Bližší rodina Dášu odmítla. Ale Irena ji přijala, i když doma bylo kvůli tomu mnoho hysterie od muže i dětí. Sotva se dověděli, že budou mít sestru, začali křičet na celé kolo. Kristýna a Marek byli rozmazlení, rodiče jim téměř vše dovolili.

Mami, neber ji! Je tlustá, kulhá, hloupá. Je s ní ostuda i chodit!

Děti, je mi jí líto. Je úplně sama. Vedeme si psy a kočky, tohle je živý človíček. V domě je dost místa, přesvědčuje je Irena Nováková.

Dohodli se až s odporem. Jenže hlavní peníze měla doma ona ředitelka obchodu. Otec byl jejím zástupcem, moc se nenamáhal, využíval různých avantýr. Pokud o tom Irena věděla, mlčela Leonid byl hezký a děti šly po něm.

Dáša rostla. Malá, baculatá, s dolíčky ve tvářích, světlé vlasy a zvláštní oči jako by modré, ale téměř průhledné.

Má je jak mléko se savem. Tlustoprdelek, smála se Kristýna.

Byla milá jako bochánek, velmi dobrosrdečná. Jenže hrát musela vždy sama. Bratr a sestra ji ke svým hrám nebrali, spíš na ni všechno svalovali. Marek rozbil drahou vázu svedl to na Dášu. Kristýna roztrhla mámin elegantní svetřík opět na Dášu.

Ta nikdy neodporovala. Jen kývla hlavou a omluvila se. Věděla, kde je vina, ale nechtěla, aby bratra nebo sestru někdo huboval protože jsou tak krásní!

Irena Nováková ji také moc nekárala, spíš otec propadal hněvu.

Proč jsi ji brala? Dělá nám ostudu! Neumí ani chodit rovně, váží jak slůně. Děti máme krásné, a ty nám sem přitáhla… Co s ní bude, až vyroste?

Dáša poslouchala za dveřmi, pak šla před zrcadlo. Ráda se neměla. Přála si být jako Kristýna a Marek, ale…

Ve škole ji dali na jinou. Dvojčata si vydupala, že budou chodit za školu i s horšími známkami, když bude s nimi. Irena Nováková se musela podvolit, protože cokoliv mezi vlastními a nevlastní sestrou budovala, to bylo téměř zbořeno… a nevěděla, co s tím.

Čas plynul. Marek a Kristýna odjeli studovat. Dáša požádala mámu, jestli může zůstat doma.

Ale proč, Dášičko? Můžeš být čímkoli, zaplatím ti vše! Chceš být návrhářkou, překladatelkou?

Dáša, jako koťátko, se otře o mámino tvář a obejme ji. Matka cítí klid. Její vlastní děti matku sotva někdy líbnou. S Dášou je nepochopitelně hlubší vřelost.

Vždy ji po návratu z práce vítala. Když se Irena vracela i pozdě večer, Dáša stála na dvoře, dokonce i v zimě. Nebo seděla v předsíni na stoličce. Manžel i děti byli zabraní do svých věcí, mnohdy ani nepozdravili. Když na to Irena upozornila, rozčilila se Kristýna:

Mami, jsme zaneprázdněné! A ta hlupačka tě vítá, protože nemá co dělat! Na nic nemyslí!

Dáša vzhlédla průhlednýma očima a tiše prosila:

Mami, mohu léčit zvířata? Psíky, kočky, křečky… Chci být veterinářkou. U nás se dá vystudovat.

To dávalo smysl Dáša neustále domů nosila zvířata, kočky i psy, ošetřovala je, hledala jim nové domovy. Jeden velký, chlupatý pejsek u nich zůstal. Kristýna chtěla psa s rodokmenem, ale Irena se postavila za Dášu.

Tak žily. Brzy musela Irena kvůli zdraví zůstat doma. Manžel rychle přeběhl k její přítelkyni, majitelce kadeřnictví, když uviděl, že přísun peněz se krátí.

Děti jezdily jen když potřebovaly peníze. Skrze její úspory. S Dášu zůstává doma jedině ona, vaří jí dobroty, masíruje ji, bylinky vaří. Večer spolu sedí pod jabloní a pijí čaj. To jsou dny, kdy je Dáša šťastná.

Kristýna i Marek si udělali vlastní rodiny. Máma jim na byt přispěla. Ale pak přišel zvrat. Marek přijíždí v noci, téměř v slzách. Má obrovské dluhy.

Kde na to vzít, synku? U táty jsi byl? Nemá? I kdybych dala vše, nestačí to, třese se Irena Nováková.

Pak už nejsem tvůj syn, usměje se Marek ironicky.

Co to povídáš? objímá ho zoufalá matka.

Řešení má prodat dům. Sečtou-li vše, bude to stačit.

Ale synku… A co my s Dášou? Kam půjdeme?

Kam půjde ta trapná tlustá, je mi jedno. Ať se živí sama. Dost jste ji živili. Ty pojď ke mně! Liduška bude ráda! usměje se Marek.

Liduška, jeho žena, o tom ale matka pochybuje. Ale hádat se nechce. Syn je hlavní! Dává jedinou podmínku Dáša s ní pojede. Marek neochotně souhlasí. Ale Dáša pak přijde k mámě:

Mami Jeď sama. Já… já půjdu k jednomu člověku. Už dlouho mě zve. Určitě budu v pořádku, neboj se!

A kdo to je? Musím ho poznat! Proč ses mi nesvěřila, Dášičko?

Později. Určitě poznáš. Neboj se, mami! objímá ji Dáša.

Marek je spokojený, že nebude muset Kristýně přemýšlet, jak se Dášy zbavit.

Jenže Dášina slova nebyla pravda. Neměla nikoho. Poznala jemně, že tam o její přítomnost nestojí maminku by jen zbytečně trápila ještě víc. Tak moc ji milovala.

Sehnala si skromný pokojíček přes inzerát v rodinném domku starého pána, dědy Prokopa. Sám už nezvládal, tak sháněl podnájemnici. Paralelně měl kolem domu slepice, kozy, prasátka. Dáša byla veterinářka, což dědu Prokopa velmi potěšilo až ji chtěl za podnájem nechat bydlet zdarma. Dáša ale trvala na placení, děda jí stejně čas od času něco vrátil zpět.

Dášeně se začalo dařit. Práci měla, domov taky. Lidé ji měli rádi a zvířata ji zbožňovala. Nikdo se u ní nebál, vždy měla pro každého zvířecího pacienta vlídné slovo, po zákroku dala pamlsek ze svých peněz.

Tak, Šarik, neboj se! Tohle máš od Dáši. Kapky do ouška dostal, kdykoliv volejte! povzbuzovala majitele.

Panenko, v nemocnici nás tak mile nepřivítají! Zlatá holka! kroutila nadšeně hlavou paní Anna, majitelka krásného kocoura.

Dáša rozkvétala. Jen srdíčko cítilo tesknotu co maminka? Často volala. Poslední měsíce však telefon zvedal Marek, odsekl: Matka odpočívá.

Nevím, už je půl roku neviděla, posteskne si Dáša dědovi Prokopovi u večerního čaje.

A proč nepojedeš? Vezmu tě, mám přece Žigulíka, starý, ale jezdí! A já mám řidičák. navrhne děda Prokop.

Dáša se zaraduje. Marekův adres zná, jedou tedy spolu. Dlouho zvoní, až dveře otevře vysoká, světlovlasá žena v krátkém županu, zívajíc.

Kdo jste? Něco prodáváte? My nic nepotřebujeme! zabouchává dveře.

Vy jste Lída? Markova žena? tipuje Dáša.

Anooo, protáhne Lída.

A vy jste?

Jsem Dáša, jeho sestra! snaží se vejít, ale Lída ji zatarasí.

A co tu chcete? Já jdu za kosmetičkou, nemám čas, odsekne.

Jen rychle. To je děda Prokop. Chci za maminkou, jen se uvidím, pak odcházíme.

Není tu. Marek ji odvezl do domova. Je nemocná. On je v práci, já mám své. Kam ji vezl? Nevím, nikdy jsem tam nebyla. Moment, zavolám. Haló, Marku? Je tu ta vaše. S nějakým dědkem. Chce adresu. Dobře. Tak napíšu. A už k nám nechoďte! vyšlehla Lída, jako závan drahého parfému.

Dáša neslyší. Vezme papírek a s dědou utíkají ze schodů.

Proč mi to neřekli? Copak jsem nemohla něco vymyslet…, šeptá Dáša.

Kde jsme to? Mamku bys mohla k nám! Mám volný pokoj! Museli to říct! Co je to za jednání! zlobí se děda Prokop.

Dorazí do zařízení. Skutečně, ta maličká, vyhublá stařenka s vpadlýma očima je její matka ta, co byla dřív vysoká, statná, vždy aktivní. Nyní leží bezmocně na polštáři a zírá do stropu.

Mami! To jsem já, Dáša! Odpusť, že jsem dlouho nebyla. Nic mi neodpusť, jen teď jedeme domů! Děda má slepice, budu ti dělat míchaná vajíčka, kozí mléko… Hned se uzdravíš! Mami, mluv se mnou! Já tě mám strašně ráda!

Domluví se a mohou matku odvést podle dokumentů je Dáša dcera. Prokop slíbil, že bude volat svému kamarádovi generálovi, když by je nepropustili, neboť Marek si přál, aby matka zůstala v zařízení navždy.

Irena Nováková se postavila na nohy desátý den. Došla k oknu. Na dvoře se klidně prochází prasnice Fanynka, kohout zpívá, voní tráva a čerstvé mléko. A koláče Dáša peče. Vběhne do pokoje, stále se belhavě pohybuje, ale spatří mámu. Ta stojí a pláče. Dáša ji neohrabaně obejme a pořád se omlouvá, že nepřijela, že budou muset žít spolu, a ne s Markem a Kristýnou.

Irena ji tiše tiskne k sobě. Jakoby opět viděla malé, směšné dítě. Ne vlastní krví, ale nejlaskavějšího a nejpečlivějšího člověka, které ve stáří s ní zůstalo. Na rozdíl od krásných a úspěšných dětí

Neboj, Dášičko. Teď už všechno bude dobré. Nic se neděje, šeptá Irena Nováková.

Tak co, holky, půjdeme si dát čaj?” vběhne děda Prokop.

Všichni se rozesmějí, chytí za ruce a jdou do kuchyně vstříc novému životuDáša pomůže mámě do zahrady. Tráva studí bosé nohy, na obloze září jarní slunce. Děda Prokop postaví na stůl konvičku s čajem a starý hrnek s voňavým kozím mlékem.

Chutná ti? zvedne Irena pohled.

Dáša se jen usměje: Jako doma.

Zůstávají sedět vedle sebe ruce položené na stole, v tichu, které nebolí. Kolem nich se sbíhají slepice, pes spokojeně dříme. Kočka vrní u máminých nohou.

Tam, mezi květinami a smíchem, Irena už ví, že spadla zpátky do světa, kde domov neurčuje krása, krev ani peníze ale to, komu na vás opravdu záleží. Dáša ji drží za dlaň, nedbá na kulhání ani na vlastní slzy štěstí. Víc už netouží být někým jiným. Je konečně přijímaná, taková, jaká je.

Na prahu chalupy postává děda Prokop se slepým králíkem v náručí: Potřebovali bychom tvojí péči, paní doktorko! mrkne na Dášu.

Dáša políbí matku do vlasů a rozběhne se za svými zvířaty, za novými dny. Ví, že opravdová rodina není ta, která se pyšní na pódiích, ale ta, která s vámi utírá stůl, když dozněl smích.

A kolem už kvetou jabloně. A někde hluboko v srdci narostl klid, pevnější než všechny kruté pohledy. Koláče voní, maminka se usmívá a Dáša došla domů.

Rate article
DoN
Zrada vlastních dětí Dáša znovu s obdivem sledovala svého bratra a sestru. Byli tak krásní! Vysocí, tmavovlasí, modroocí. Znovu byli oceněni. Znovu vyhráli na soutěži. Dáša vstala, aby tam byla první. Pokulhávala na pravou nohu a spěchala. Upletla pro bratra a sestru dva zajíčky. V sukýnce a kostkovaných kalhotách. Chtěla je darovat. Nešikovná, silně oplácaná, řídké vlasy jen napůl sepnuté, na rtech bezelstný úsměv. Kristýna a Marek dělali, že sestru nevidí. Ona se k nim probojovávala ze všech sil. — Pustíte mě, prosím? To jsou můj bratr a sestra! Prosím, pusťte mě! — volala radostně Dáša. — Kristýno, támhle nějaká tlustá holka. Řve, že je vaše sestra. To jako fakt? — obrátila se na Kristýnu kamarádka, světlovlasá Lída. Kristýna se trochu otočila a zahlédla Dášu. — Blbá tlustá! Přivalila se. Určitě jí to máma řekla. Ostuda! — pomyslela si pro sebe. Nahlas ale řekla: — Ne, samozřejmě, že ne. Mám jen jednoho bratra. Marka. — Tak to jsem si myslela. Chtěla se přilepit. Chudinka! Ještě vám cpe nějaké hračky, — uchechtla se Lída. — Asi naše místní fanynka. Vem si od ní ty hračky, Lído. A pak nás dožeň, já s Markem jdeme! — poslala Kristýna vzdušný polibek a chytila bratra za ruku, aby se dostali z davu. Lída vzala od Dáši zajíčky, ujistila ji, že je předá. — Dobře! Já na vás doma počkám! Upeču vám koláčky! — a holčička, neohrabaně kulhající, se vydala pryč. — Tady, předala jsem ti to. Prý na vás počká doma. Upeče ještě koláčky. Sama vypadá jako koláč. Kristýno, fakt není tvoje rodina? Proč pořád leze za vámi? — vyptávala se Lída. — Ne! Neznám ji! Nás se pořád někdo snaží do slávy přilepit. Dost, jdeme! — a hodila zajíčky do odpadkového koše, Kristýna spolu s kamarádkou a Markem šli na vyhlášení výsledků. Lídě zalhala. Dáša byla opravdu její sestra. Nevlastní. Kristýnina a Markova maminka, paní Inessa Ivanovna, ji vzala do domu, když zemřela jejich vzdálená příbuzná. Jeli domů z dovolené celá rodina — a zbyla malá, postižená Dáša. Inessa Ivanovna vlastně ani nebyla moc blízká příbuzná — spíš přes „sedmé koleno“. Měli jiná příjmení. Ani blížší příbuzní o Dášu nestáli. Ale ona se jí ujala. Přestože od manžela i dětí schytala hysterické scény. Když zjistili, že budou mít sestru, doslova ječili. Kristýna a Marek byli rozmazlení, rodiče jim nic neodepřeli. — Mami, neber ji k nám! Je tlustá, kulhá, hloupá. Stydím se s ní jít i vedle sebe! — Dcerko, synku. Té holčce je přece líto. Je sama. Lidi si domů berou i pejsky a kočky, a tady je živý človíček, malý. Nebude nám na obtíž, máme velký dům! — přesvědčovala je Inessa Ivanovna. Souhlasili se skřípěním zubů. Inessa byla ředitelkou obchodu, finance v rodině obstarávala ona. Otec byl jejím zástupcem a moc stresů si nepřipouštěl. Míval spoustu aférek za jejími zády. Pokud to Inessa věděla, mlčela — Leonid byl fešák, děti šly po něm. Dáša rostla. Malá, vtipná, světlovlasá. Oči. Stejně modré jako Markovy a Kristýniny, ale skoro průzračné. — Ona je má jako mlíko s modrým inkoustem. Tlustá holka! — smála se Kristýna. Dáša byla jako buchtička. Roztomilá, s dolíčky ve tvářích. Velmi hodná. Jenže si musela hrát sama. Bratr se sestrou ji do her nebrali. A vůbec… odnesla si to naplno. Drahá váza — rozbil ji Marek, když běžel. Kristýna řekla, že to byla Dáša. Sama si oblékla mamin moderní halenku, roztrhala ji o hřebík, zase to svedla na Dášu. A ta se nebránila. Jen kývala hlavou a omlouvala se. Věděla, kdo udělal průšvih. Ale nechtěla, aby nadávali bratrovi a sestře. Protože jsou tak krásní! Macecha Inessa Ivanovna na Dášu nezařvala nikdy. Zato otec vybuchoval. — Proč, PROČ jsi to příšeru přivedla domů! Před hosty hanba! Chodit to neumí, váží jako slůně. Syn a dcera jsou nádherní, to jsi ji přivedla schválně na kontrast? Jiní byli rozumnější, nevzali si ji. A tys to naložila na krk. Kdo ji bude chtít, až vyroste? To strašidlo? — hulákal Leonid. Dáša poslouchala za zavřenými dveřmi. Pak šla k zrcadlu. Neměla ráda svůj vlastní odraz. Chtěla být krásná jako Mark a Kristýna. Ale… Dali ji do jiné školy. Dvojčata si to prosadila. Řekli matce, že budou chodit za školu a přestanou nosit dobré známky. Inessa Ivanovna to musela vzdát. Viděla, že ten křehký most, který pracně budovala mezi vlastními dětmi a nevlastní dcerou, se téměř zřítil… A nebylo co s tím dělat. Čas šel. Marek a Kristýna odjeli studovat. Dáša požádala mámu, že chce zůstat doma. — Ale dcerko! Můžeš jít kamkoliv, já ti vše zaplatím! Chceš být designérka, překladatelka, prostě cokoliv, Dášinko? — tiskla ji Inessa k sobě. Dáša se choulila k její tváři, objímala ji. Matka se v tu chvíli vždy uklidnila. Vlastní děti matku občas letmo políbily, a to ještě neochotně. Proč s nimi nikdy nebylo tolik srdečnosti, co s Dášou? I z práce ji vždy čekala. Když se Inessa vracela pozdě, Dáša na ni čekala venku. Dokonce i v zimě. Nebo seděla v předsíni na taburetu. Zatímco manžel a děti byli zabraní do svých věcí, ani „ahoj“ neřekli. Když je Inessa napomenula, Kristýna křikla: — Mami, my jsme přece zaneprázdnění! Ta hloupá tady na tebe čeká jako pejsek, protože nemá nic lepšího! Ani o ničem nesní. Dáša zvedla ke své matce průzračné oči. Zašeptala: — Mami, můžu léčit zvířata? Psy, kočky, křečky, prasátka. Chci být veterinářka. Dá se tady vystudovat. Její výběr byl vcelku jasný. Dáša domů nosila všechna zvířata. Koťata, štěňata. Léčila je, pak jim nacházela domov. Jeden velký chlupatý pes, napůl kavkazák, u nich zůstal. Kristýna zuřila, chtěla nějakého šampiona, ale Inessa dala za pravdu Dáše. Tak žily. Krátce nato musela Inessa Ivanovna kvůli zdraví zůstat doma. Manžel, když viděl, že by peníze doputovaly ke konci, rychle utekl k kamarádce své ženy, majitelce kadeřnictví. Děti přijížděly hlavně kvůli matčiným penězům. Naštěstí byly nějaké úspory. S ní zůstala jen Dáša. Pokulhávala, každý den mamince vařila dobroty. Masírovala ji. Vařila bylinky. Večer seděli pod jabloní a čajovali. Nikdo nebyl v tu chvíli šťastnější než Dáša. Kristýna i Marek založili rodiny. Matka jim pomohla koupit byty. Ale pak přišel šok. Syn přijel v noci, skoro brečel, že má dluhy. Musí vrátit velkou sumu. — Jak to? Kde to vzít. Otec? Není? No, kde by taky vzal. Synku, i když všechno prodám, ani desetina to nebude! Co dělat? — zoufala si matka. — Mami, tak potom sbohem. Už žádného syna nemáš, — usmál se Marek. — Co to povídáš? To nemyslíš vážně? — matka ho objala. Marek navrhl řešení. Prodat dům. Tak bude na všechno. — Ale synku… A my s Dášou? Kam půjdeme? — omdlela matka. — Kam půjde ta tlustá hloupá, je mi fuk. Je dospělá, ať se uživí. Stačilo, tahali jsme ji celý život. A ty… Ty půjdeš k nám! Liduška bude ráda! — usmál se Marek. Liduška byla jeho žena. Upřímně, Inessa Ivanovna tomu moc nevěřila. Ale nehádat se — syna bylo třeba zachránit! Dala jen podmínku — Dáša pojede taky. Marek musel souhlasit. Až pak přišla Dáša za matkou: — Mami… Ty jeď sama. Já… Přestěhuju se k jednomu člověku. Máme vztah. Už dlouho mě zve. Neměj o mě strach! — Ale jak to? Kdo to je? Musíme se přece seznámit, Dášinko! Proč jsi nic neřekla? — usmála se Inessa. — Později, poznáš ho. Neboj se, mami! — objala ji Dáša. Marek měl hned lepší náladu. Nemuseli vymýšlet, jak se Dáši zbavit, domů by ji stejně nechtěl. Jenže ona zalhala. Neměla nikoho. Srdcem dávno vycítila, že ji tam nečekají rádi. Z toho by matka měla trápení, a už tak byla slabá. Ne, Dáša nechtěla, aby si matka dělala starosti. Protože ji milovala nade vše. Našla si podnájem. Podle inzerátu, v menším domku. Bydlel tam osamělý děda Prokop. Už bylo těžko být sám — hledal spolubydlící. A doma měl slepice, kozy, prasata. S Dášou se našli, jakoby se hledali celý život. Když zjistil, že je veterinářka, měl děda Prokop takovou radost, že jí ani nechtěl brát nájem. Dáša ale trvala na svém. Nakonec jí děda strkal peníze zpět do kabelky. Dařilo se jí. Měla svoje bydlení, práci; lidé si jí vážili. Zvířata ji milovala! Neutíkala, nebála se. Na každého měla Dáša hodné slovo. A po ošetření koupila z výplaty zvířátkům dobrůtky. — Tak pojď, Šárko, tady máš, co ti Dáša přinesla! Neboj se, zlatíčko. Když bude něco, volejte mi kdykoliv! — povzbuzovala Dáša každého, kdo za ní přišel. — Ty jsi zlatíčko. V nemocnici mě tak nepřijímají jako ty našeho Barona! — kroutila hlavou paní Nováková, chovatelka nádherného kocoura. A Dáša rozkvétala. Jen srdce mělo strach — jak se má maminka? Volala jí, často. Ale matka jakoby už s ní nemluvila. Posledně už telefon zvedal Marek, který jen hrubě řekl, že matka odpočívá. — Nevím. Stýská se mi. Půl roku jsem ji neviděla, — povzdychla si Dáša při večerním čaji s dědou Prokopem. — A proč? Proč ji nenavštívíš? Víš co, pojedu s tebou. Vždyť mám starého „Favorita“. Zkroucené jak já, ale jede! Řidičák mám taky, — nabídl děda Prokop. Dáša se potěšila. Markovu adresu měla. A tak jeli. Klepali dlouho. Nakonec otevřela vysoká blondýna v županu, zívající. — Kdo jste? Něco prodáváte? Nechceme nic! — zkoušela zabouchnout dveře. — Vy jste asi Lída? Marekova žena? — tipovala Dáša. — Ano… — natáhla dívka. — A vy jste kdo? — Já jsem Dáša! Jeho sestra! — Dáša se snažila projít, Lída jí ale zastoupila cestu. — A co tady chcete? Jdu ke kosmetičce, nemám čas, — povytáhla obočí Lída. — Jen na chvíli, tohle je děda Prokop, jede se mnou. Kde je maminka? Chci jen vidět, odjet hned pryč, nebudu vám překážet, — prosila Dáša. — Není tady. Marek ji odvezl. Kam? Do domova. Už byla ležící. Kdo by se staral? On je v práci, já mám svoje věci. Kam přesně, nevím. Nikdy jsem tam nebyla. Marek, ta tvoje Dasha tu je s nějakým dědkem. Potřebují adresu. Dobře. Napíšu jí to na papírek. A už sem nejezděte! — říkala Lída, vonící drahým parfémem. Dáša nedbala. Popadla lístek, s dědou utekla dolů. — Jak to… Proč mi nikdo nic neřekl? Já bych něco vymyslela… — šeptala Dáša. — Cos to povídala? Vždyť bychom ji u nás ubytovali! Mám velký dům! Měli nám říct! To je nepořádek! — rozčiloval se děda Prokop. Dojeli na místo. Ta hubená stařenka s propadlýma očima — byla to Dášina maminka? Dříve statná, dobrosrdečná, řešilavá. Teď ležela slabě na polštáři, hleděla do stropu. — Mami! To jsem já, Dáša! Maminko, promiň, že jsem nepřijela dřív. Myslela jsem… Maminko, neodpustím si to! Slyšíš? Odvedu tě domů! K dědovi Prokopovi! Má slepice! Uvařím ti omeletu! A kozí mléko dostaneš, bude ti hned líp. Prosím, mlč! Já tě miluji! Domů pojedeme, mami! — plakala Dáša, držela v ruce lehkou ruku Inessy Ivanovny. Nakonec se jim ji podařilo vzít domů. Dáša byla v dokladech zapsaná jako dcera. Děda Prokop navíc vyhrožoval, že zavolá generálovi (byl prý válečný veterán). Navíc Marek chtěl, aby matka už zůstala v domově důchodců napořád… Inessa Ivanovna se po deseti dnech postavila. Přišla k oknu. Na dvoře šla čuně Tekla. Kohout kokrhal. Voněla tráva a mléko. A taky koláčky. Ty Dáša pekla. Vběhla do pokoje, kulhala, ale viděla matku. Stála u okna a plakala. Nemotorně k ní Dáša přistoupila. Objímala ji, prosila za odpuštění, že tak dlouho nepřijela. Omlouvala se, že budou muset bydlet spolu, a ne s Markem a Kristýnou. Inessa Ivanovna ji tiše držela. Jako by zase viděla malou legrační holčičku. Ne pokrevní dceru. Ale jedinou, která s ní zůstala na konci života, když už ji vlastní krásné a úspěšné děti nechtěly. — To nic, Dášinko. Teď už všechno bude dobré. To nic, dcerko, — šeptala Inessa Ivanovna. — Holky! Tak co, jdeme čajovat? — vstoupil děda Prokop do pokoje. Veselý smích, ruce v rukou, a tři lidé šli do kuchyně. A do nové etapy života… Zrada vlastních dětí