Žena utekla z domu a opustila manžela i děti, a po dvou dnech dostala dopis
Pamatuji si ten večer, jako by to bylo včera, přestože už uplynula celá léta. Byla jsem tehdy svědkem okamžiku, kdy se všechno převrátilo naruby. Otec přišel z práce unavený a chtěl se v klidu usadit před televizí, popít si svůj světlý ležák z Plzně a sledovat fotbal, aniž by měl starosti ohledně domácnosti či dětí v domě na okraji Plzně. Chtěl mít klid a nemuset uspávat křičící děti.
Ale právě toho večera došlo ke zvratu moje maminka ztratila trpělivost, bouchla dveřmi a odešla z domu. Nechala nás, mě a sestru, s tátou. Jeho poklidný svět večerního piva na pohovce byl náhle vzhůru nohama. A tehdy, po několika dnech, napsal tatínek mamince dopis:
Má drahá Miluše,
Před pár dny jsme se pohádali. Vrátil jsem se domů vyčerpaný. Bylo po osmé večer a já jsem jen toužil natáhnout se na gauč a dívat se na Slavii proti Spartě.
Ty jsi byla unavená a bylo vidět, že máš za sebou náročný den. Holky se hádaly a ječely, zatímco ses je snažila dostat do postele.
Já jsem si přidal hlasitost na televizi, abych je neslyšel.
Svět by se nezbořil, kdybys mi aspoň trochu pomohl a zapojil se víc do výchovy dětí, viď? zeptala jsi se, když jsi ztišila zvuk.
V podráždění jsem vyhrkl: Já dřu celý den, abys mohla být doma a hrát si s panenkami.
Začala hádka, výčitka padala za výčitkou. Plakala jsi, protože jsi byla vyčerpaná a rozčilená. Řekl jsem mnoho hloupostí. Křičela jsi, že už to nevydržíš. A utekla jsi z domu, nechala mě s dětmi.
Musel jsem je nakrmit a dát spát sám. Druhý den ses nevrátila. Vzal jsem si v práci volno a zůstal s dětmi doma.
Zažil jsem všechny jejich pláče a stížnosti.
Celý den jsem běhal po bytě a neměl ani chvíli na to, abych si došel do sprchy.
Strávil jsem celý den doma a nemohl si popovídat s nikým starším jak deset let.
Ani jedno jídlo jsem si nevychutnal v klidu musel jsem pořád dávat pozor na děti.
Byl jsem tak utahaný, že bych prospal dvacet hodin v kuse, ale to samozřejmě nejde, protože každé tři hodiny se jedno z dětí budí a křičí.
Dva dny a jednu noc jsem žil bez tebe. A v tom tichu jsem si uvědomil všechno.
Dospěl jsem k tomu, jak strašně moc jsi unavená.
Najednou chápu, že být mámou je neustálé obětování se.
Došlo mi, že je to mnohem těžší než sedět deset hodin v kanceláři a rozhodovat o platech, úvěrech a fakturách.
Pochopil jsem, žes kvůli dětem obětovala svou kariéru i finanční nezávislost.
Došlo mi, jak těžké je, když o rodinných penězích rozhoduji já a ty jen čekáš.
Vím, čeho všechno se vzdáváš, když odmítneš jít na kafe s přáteli nebo na cvičení. Nemůžeš dělat, co tě baví, a nemůžeš se ani pořádně vyspat.
Chápu, jaké to je být zavřená s dětmi a přijít o všechno, co se kolem děje.
Už rozumím, proč tě mrzí, když moje máma kritizuje, jak vychováváš děti. Nikdo na světě je nezná líp než jejich vlastní máma.
Dojde mi, že mámy nesou tu největší odpovědnost v celé společnosti. A přesto jim většina lidí nikdy neřekne děkuju.
Nepíšu tenhle dopis jen proto, abych ti řekl, jak moc mi chybíš. Už nechci, aby prošel jediný den tvého života, aniž bys slyšela slova:
Jsi neuvěřitelně statečná, děláš ohromnou práci a moc tě obdivuji!
Role manželky, mámy a hospodyně je v našem světě sice nejdůležitější, ale zároveň nejméně oceněná. Pošli prosím tenhle dopis svým přítelkyním, aby se konečně začalo mluvit o tom, kdo vykonává to nejkrásnější povolání na světě povolání mámy.Když jsem ten dopis četla, ruce se mi třásly a po tvářích mi tiše stékaly slzy. Byla to slova, která jsem tolik potřebovala slyšet, víc než cokoliv na světě. Moje únava, tichý hněv i smutek z nepochopení se najednou rozplývaly. Poprvé jsem cítila, že někdo opravdu vidí všechno, co dělám že mě slyší, vnímá a chápe.
Dopis jsem pečlivě složila, schovala ho pod svetr a vydala se do šedivého rána kráčet zpátky domů, za dětmi a mužem, kterého jsem vlastně nikdy nepřestala milovat. Když jsem otevřela dveře, holčičky mi skočily do náruče. A on tam stál, s omluvou v očích a nejistým úsměvem, který říkal víc než tisíc slov.
Objali jsme se, pevněji než kdy dřív. Věci se samozřejmě nemohly změnit přes noc, ale tentokrát jsme oba věděli, že už nejsme každý sám. Pochopení, které v nás zakořenilo, se jako tichý slib vznášelo nad naším domovem: budeme se snažit opakovaně, někdy neobratně, ale vždycky upřímně. Každý večer se teď najde chvíle pro společný úsměv, objetí, pohlazení. A pokaždé před spaním šeptá mé dcery i muž, tiše, ale jistě: Díky, mámo. Díky, žes tady.
Možná jsme v tom hledání vzájemného pochopení znovu našli i sebe samotné a náš domov byl o kousek šťastnější, než kdy dřív.




