Seděl jsem u okna v našem panelákovém bytě na Jižním Městě, svíral jsem skleničku slivovice tak pevně, až mi zbělaly prsty. Hodiny na stěně tikaly zlověstně, každá vteřina se táhla jako věčnost.
Bylo pozdě. Moc pozdě.
A pak jsem zahlédl světla auta.
Černá Škoda Superb zpomalila a zastavila před domem. Zatajil se mi dech. Za volantem seděl muž vysoký, sebevědomý, úplně cizí člověk.
Pak se otevřely pravé dveře.
A z auta vystoupila moje žena Lucie.
V ten okamžik mi žaludek svázal uzel. Usmála se upřímným, teplým úsměvem, jaký jsem na její tváři už dlouho neviděl. Nahla se k řidiči, něco mu pošeptala, on se zasmál. Smál se.
Za chvíli zavřela dveře a pomalu šla k vchodu. Auto odjelo.
Měl jsem pocit, že mi krev vře v žilách.
Jak dlouho už to trvá? Kolikrát jsem klidně spal, zatímco ona se vracela z cizího auta?
Dveře bytu klaply, Lucie vešla dovnitř, odhodila kabelku na stůl.
Kdo byl ten chlap? vyhrkl jsem tlumeně, hlasem, který mě samého děsil.
Zastavila se uprostřed pohybu a překvapeně se na mě podívala. Cože?
Ten řidič. Kdo to byl?
Unaveně povzdechla: Proboha, Tomáši. To byl manžel Katky, jen mě svezl domů. Co ti zase je?
Další slova už jsem nevnímal.
Nepřeslechl jsem hučení krve v uších a myšlenky plné jedu.
A pak jsem zvedl ruku.
Zvuk mé dlaně na jejím tváři roztrhl ticho pokoje.
Ustoupila a chytila se za tvář. Na koutku nosu jí vytryskla tenká linka krve.
V nastalém tichu se mi sevřelo srdce.
V jejích očích se objevil strach něco, co jsem u ní nikdy předtím neviděl.
Překročil jsem hranici.
Za ní už nebyla cesta zpět.
Nezačala křičet. Ani neplakala. Bez slova si vzala kabát a odešla.
Ráno mi na stole ležely papíry k rozvodu.
Všechno jsem tím ztratil i svého syna.
Tvoje žárlivost mě dusila roky, řekla pak u posledního rozhovoru, hlas měla prázdný, ledový. Ale násilí už nepřekousnu.
Prosil jsem ji, sliboval, že to byla chyba, že takový nejsem. Že už se to nikdy nestane.
Ale bylo pozdě.
A pak přišla ta největší rána u soudu tvrdila, že jsem byl agresivní i ke svému synovi.
Lež.
Odporná lež. Na mého syna jsem nikdy neřval, nikdy jsem se ho ani nedotkl v hněvu.
Kdo by mi ale věřil? Muži, který vztáhl ruku na vlastní ženu?
Soudkyně neváhala.
Lucie dostala synka do péče.
Mně zbylo jen pár hodin týdně. Jednou týdně schůzka na neutrálním místě.
Bez domova. Bez uspávání. Bez společných snídaní.
Půl roku jsem přežíval jen pro ty chvíle.
Pro ty okamžiky, kdy ke mně běžel, smál se, objal mě a vyprávěl, co zažil.
A pak jsem ho musel zase pustit pryč. Dívat se, jak odchází, a já zase zůstal sám.
Jednou, během hry s autíčky, mi řekl něco, co mě zastavilo.
Pravda, kterou mi oznámil můj pětiletý syn
Roztávaly ledy, začínal si všímat věcí, pokládal otázky.
A pak jednou, úplně bezelstně, povídá:
Tati, včera večer maminka nebyla doma. Byla u mě paní.
Zmrazil jsem.
Paní? Jaká paní? ptal jsem se, jak nejklidněji to šlo.
Nevím. Chodí vždycky, když maminka někam jde.
Srdce mi přeskočilo.
A kam mamka chodí?
Pokrčil rameny. Neříká mi to.
Třásly se mi ruce.
Musel jsem zjistit pravdu.
A když jsem zjistil, jak doopravdy věci jsou, zatemnilo se mi před očima.
Lucie si na hlídání najala cizí paní.
Zatímco já bych za každou minutu se synem zaplatil klidně i tisíc korun, ona ho nechala u cizích lidí.
Popadl jsem telefon:
Proč se o naše dítě stará někdo cizí, když já jsem tady?
Klidná, věcná odpověď: Protože je to tak jednodušší.
Jednodušší?! drmolil jsem skrz zuby. Jsem jeho táta! Pokud nejsi doma, má být s mnou!
Unaveně povzdechla: Tomáši, nebudu ho vozit k tobě pokaždé, když mám večer program. Nejsem to o tobě.
Telefon jsem skoro rozdrtil v dlani.
Co jsem mohl dělat? Dát ji k soudu? Znovu bojovat o syna? A co když zase prohraju?
Jedna chyba.
Jedno slabé místo.
A všechno bylo pryč.
Ale svého syna?
Toho už nenechám odejít.
Budu bojovat.
Protože je to jediné, co mi zbylo.




