Vždycky jsem si myslel, že mám svůj život pevně v rukou.
Dobrá pozice ve stabilní firmě, vlastní dům v klidné části Brna, manželství trvající přes deset let, sousedé, které znám doslova od dětství. Nikdy o mně nikdo nic netušil dokonce ani ona. Přesto jsem žil dvojí život.
Měl jsem už léta milenky. Sám jsem tomu nedával příliš velkou váhu, říkal jsem si, že to nic neznamená a že dokud se večer vracím domů, nikomu neubližuji. Žádné výčitky, žádné podezření, že bych mohl být odhalen. Žil jsem v jistém omamném klidu člověka, co si myslí, že zvládá hrát své hry, aniž by něco ztratil.
Moje žena, Marcela, byla klidná, nenápadná. Její dny plynuly ve stereotypech pevné rozvrhy, slušné pozdravy sousedům, na první pohled jednoduchý a uspořádaný život. Soused, pan Stránský z vedlejšího domu, byl přesně ten typ, který míjíte denně půjčíte si šroubovák, spolu vynášíte popelnice, zamáváte si z okna. Nikdy jsem v něm neviděl hrozbu. Ani na vteřinu mě nenapadlo, že někdy překročí hranici.
Odjížděl jsem, vracel se, jezdil na služebky, a vždy jsem měl dojem, že doma je vše tak, jak má být.
Všechno se zhroutilo jednoho dne, kdy se na sídlišti rozmohly krádeže. Výbor SVJ nás požádal, abychom společně zkontrolovali záznamy z kamer. Z nudy mě napadlo podívat se i na ty naše. Nehledal jsem nic konkrétního, pouštěl jsem si záznamy ze zvědavosti tam a zpátky, den za dnem.
A pak jsem zahlédl něco, co jsem hledat nechtěl.
Marcela vcházela zadními dveřmi přes garáž v době, kdy jsem byl v kanceláři. Vzápětí Stránský vklouzl za ní. Ne jednou. Ne dvakrát. Opakující se záběry. Data. Časy. Nápadná pravidelnost.
Nemohl jsem odtrhnout oči.
Celou tu dobu, kdy jsem žil v iluzi, že mám vše pod kontrolou, žila i ona svůj paralelní život. Rozdíl byl v tom, jak mě to zasáhlo. Nebyla to tíživá bolest ze ztráty, jakou jsem cítil, když mi umřel táta. Bylo to něco jiného.
Byl to stud.
Pokora.
Mé sebevědomí se rozpadalo s každým dalším záznamem.
Postavil jsem ji před pravdu. Ukázal jí dny, časy, záběry. Nepopírala. Řekla, že všechno začalo, když jsem byl citově mimo, když se cítila sama, že jedno vedlo k druhému. Nemluvila hned o lítosti. Prosila mě jen, ať ji neodsuzuji.
A v té nejnapjatější chvíli mi došlo, jak je to absurdní:
Nemám právo ji soudit.
I já jsem byl nevěrný.
I já jsem lhal.
Nic z toho mi bolest neulehčilo.
Nejhorší na tom nebyla samotná nevěra.
Nejhorší bylo zjištění, že oba jsme pod stejnou střechou žili stejnou lež, se stejnou dávkou drzosti.
Myslel jsem si, že jsem silný, protože jsem nic neprozradil.
Ve skutečnosti jsem byl jen zaslepený.
Zranilo to mé ego.
Zranilo to moji identitu.
Zranilo to můj pocit, že vím, co se v mém domě děje.
Nevím, co bude s naším manželstvím dál. Nepíšu to proto, abych se vymlouval, ani abych ji obviňoval. Jen vím, že existují bolesti, které jsou úplně jiného rázu, než na co jsi zvyklý.
Mám odpustit?
Nezná pravdu o mých nevěrách.
A zůstává ticho.




