Vzala jsem si muže, se kterým jsem vyrůstala v českém dětském domově, a hned ráno po svatbě nám zakl…

Jmenuji se Ludmila, je mi 28 let a celé dětství jsem strávila v dětských domovech. Do osmi let jsem vystřídala více rodin než jsem měla narozenin. Lidé říkají, že děti jsou “odolné”, ale ve skutečnosti jsme se jen naučili rychle si sbalit věci a nepřikládat jim hodnotu. Když mě přivezli do posledního dětského domova v Pardubicích, měla jsem jedinou zásadu: nezačínat si s nikým.

Právě tam jsem poznala Petra. Bylo mu devět, byl hubený, až nezvykle zamyšlený na dítě a jezdil na vozíku, což ostatní trochu znejisťovalo. Děti mu nechtěly ublížit, ale nevěděly, jak s ním být. Zdravily ho zpovzdálí a utíkaly hrát si tam, kam za nimi nemohl.

Jedno odpoledne jsem si sedla k němu na zem s knížkou a řekla: Když hlídáš okno, měla bych mít nárok na stejný výhled. Podíval se na mě, zvedl obočí a řekl: Jsi nová. Spíše vrátilá, odpověděla jsem. Ludmila. Přikývl. Petr. Od té chvíle jsme byli nerozluční.

Dospívali jsme spolu, v těch nejhorších i nejlepších chvílích. Když do domova přicházely “milé” páry hledající děti bez komplikací, zůstávali jsme vždy stranou. Měli jsme svůj rituál: Jestli tě někdo adoptuje, vezmu si tvůj svetr, říkala jsem. Petr se smál: A já si nechám tvá sluchátka. Byla to legrace, přesto oba tušili, že nikdo nepřijde pro holku s neúspěšným umístěním nebo pro kluka na vozíku. Tak jsme se drželi navzájem.

Když nám bylo osmnáct, dali nám papíry k podpisu: Podepište tu. Jste dospělí. Odešli jsme s pár plastovými pytli, bez oslav, bez gratulací. Jen složka, měsíční jízdenka na MHD a přání hodně štěstí.

Budování domova
Našli jsme malý byt nad prádelnou v Brně. Sice byl cítit pracím práškem a měl strmé schody, ale byl levný a majitel se neptal. Přihlásili jsme se na univerzitu, sdíleli starý notebook a brali jakoukoliv práci za hotové. Petr dělal IT podporu a doučoval, já obsluhovala v kavárně a třídila zboží v noci.

Byt jsme zařídili věcmi z bazaru nebo z popelnice. Měli jsme tři talíře, jednu slušnou pánev a rozkládací pohovku, která tlačila, ale byl to poprvé náš vlastní domov. Uprostřed shonu se naše přátelství změnilo. Nebyla to velká slova, spíš malé jistoty zprávy, že jsme dobře dorazili, nebo prostě společné usínání na pohovce.

Asi spolu chodíme, ne? zeptala jsem se jednou večer po vyčerpávající studijní noci. Jsem rád, že sis toho všimla, usmál se. Myslel jsem, že to jen já cítím.

Když jsme oba získali titul, Petr mě požádal o ruku v kuchyni u hrnce těstovin: Chceš to dělat dál? Myslím oficiálně. Smála jsem se i plakala a řekla ano. Svatba byla malá, jednoduchá a krásná. Druhý den ráno však někdo zaklepal na dveře.

Stál tam pan Tomáš, pán středního věku v saku, který chtěl mluvit s Petrem. Je něco, co o vašem manželovi nevíte, řekl mi a podal tlustou obálku. Petr přišel ke dveřím, snubní prsten mu zářil na ruce. Tomáš se usmál: Ahoj, Petře. Možná si mě nepamatuješ, ale jsem tady kvůli člověku jménem Eduard Holý.

Pozvala jsem jej dál. Tomáš byl advokátem pana Holého, muže, který nedávno zemřel, a zanechal jasné pokyny. Petr otevřel dopis a četl. Eduard v něm popisoval, jak před lety upadl na chodníku před obchodem. Lidé procházeli kolem, ignorovali ho nebo předstírali, že ho nevidí. Jediný, kdo se zastavil, byl Petr.

Petr mu pomohl, čekal s ním a nevyvíjel nátlak. Eduard si na něj vzpomněl; kdysi pracoval jako údržbář v tom dětském domově. Pamatoval si klidného kluka na vozíku, který si nikdy nestěžoval.

Eduard neměl rodinu, děti ani manželku. Zbyl mu dům, úspory a nevšední kolekce věcí. Rozhodl se vše odkázat někomu, kdo nikdy nepřestal být laskavý, i když byl přehlížen. Doufám, že je to opravdové poděkování za to, že jste mě viděl, psalo se na závěr.

Tomáš vysvětlil: Eduard zřídil fond, jehož jediným příjemcem je Petr. Dům, úspory i účty. Nebyly to miliony, ale dost, abychom už nemuseli řešit nájem. Dům je přízemní, s přístupovou rampou.

Celý život ke mně chodili lidé v saku, aby mi řekli, že něco ztrácím nebo musím odejít, zamyslel se Petr. Teď mi říkáš, že jsem něco získal? Ano, usmál se Tomáš.

Nový začátek
Po odchodu advokáta jsme chvíli mlčeli. Celý náš život byl postavený na tom, že nic dobrého netrvá. Jen jsem mu pomohl s taškami, zašeptal Petr. Viděl jsi ho, Petře. Všichni ostatní ho minuli.

O pár týdnů později jsme navštívili dům. Byl malý, pevný a měl starý strom na dvoře. Uvnitř byla cítit vůně kávy a prachu, spousta knih a starých vzpomínek. Opravdový domov. Nevím, jak žít na místě, které nemůže jen tak zmizet pod mýma nohama, přiznal Petr. Naučíme se to, slíbila jsem mu. Zvládli jsme těžší věci.

Celý život si nás nikdo nevybral. Nikdo se nedíval na vystrašenou holku nebo kluka na vozíku s tím, že “tohle chci”. Ale jeden člověk, na kterého jsme už málem zapomněli, viděl, jaký Petr skutečně je, a rozhodl, že jeho laskavost si zaslouží odměnu. Konečně…

Rate article
DoN
Vzala jsem si muže, se kterým jsem vyrůstala v českém dětském domově, a hned ráno po svatbě nám zakl…