Vím, že mnoho mužů se mnou nebude souhlasit, ale poté, co jsem prožil, už nevěřím na definitivní změnu. Pokud muž jednou podváděl, může se chvíli držet, může se snažit, může slibovat, ale dřív nebo později opět klopýtne. Poznal jsem to na vlastní kůži.
Poprvé mě podvedla, když jsme teprve chodili. Byli jsme spolu skoro dva roky. Zjistil jsem to tak, že mi zavolala neznámá dívka na pevnou linku domů a všechno mi řekla. Když jsem Ivu přinutil mluvit, s pláčem tvrdila, že to byla jen hloupost, pouhý flirt, že prý mezi nimi nic fyzického nebylo. Byl jsem zamilovaný, mladý a plný naivních iluzí. Uvěřil jsem jí. Odpustil jsem. Pokračovali jsme, jako by se nic nestalo.
Tři roky poté už jsme byli svoji. Měli jsme vlastní byt v Brně, spoustu plánů, společné sny. Druhá nevěra byla mnohem horší. Nešlo o drby. Bylo to paralelní vztah, který trval několik měsíců. Našel jsem ukryté zprávy, pozdní příchody, podezřelé platby v korunách. Když jsem jí postavil před fakta, tentokrát nic nezapírala. Řekla mi, že byla zmatená, že ji rutina unavila, že se chtěla zase cítit žádaná. Opět slzy, sliby, přísahy. A znovu jsem odpustil.
Pak jsme spolu prožili osm let zdánlivě pokojných. Jezdili jsme nakupovat na trhy, cestovali do Beskyd a po Moravě, slavili Vánoce s rodinou. Měl jsem pocit, že dospěla, že si uvědomila, o co bychom mohli přijít. Ale začal jsem si všímat maličkostí příliš dlouhé pohledy na cizí muže v kavárně, nepatřičné poznámky, Instagram plný slečen, rychle vypínané chaty, když jsem se přiblížil k počítači. Raději jsem nic neřešil, držel jsem se stranou, abych nerozvířil klid, který jsme měli.
Potřetí to už zatajovat nešlo. Tentokrát mi to sama přiznala. Jednou večer přišla domů vážná a s provinilým pohledem. Řekla: Osm let jsem to v sobě držela, snažila jsem se být lepší. Ale už jsem to nedokázala. Svěřila mi, že si poslední týdny píše s jiným, že má pocit, jako by znovu ožila, že pokušení tu vždycky bylo a chtělo jen počkat na příležitost.
Tentokrát jsem neplakal. Jenom jsem mlčel a díval se na ni. Cítil jsem jen únavu. Vyčerpanost z nekonečných odpouštění, ze všeho vysvětlování a opětovných slibů. Zeptal jsem se, jestli na mě vůbec myslela, když do toho znovu šla. Řekla, že ano, ale že touha byla silnější.
A tehdy jsem pochopil krutou pravdu nikdy se vlastně nezměnila, jen se naučila lépe skrývat. A já jsem mezitím jen čekal. Ona nebyla věrná, byla jen trpělivá.
Ten večer jsem si sbalil věci a odešel protože ona odejít nechtěla. Neudělal jsem žádnou scénu. Nekřičel jsem. Neprosil jsem ji. Odejít mě naplnilo tichým klidem tím klidem, když už není co zachraňovat. Nevzal jsem nábytek ani památky. Jenom svou důstojnost.
Když dnes slyším nějakou ženu říkat: Změnil se kvůli mně, vybaví se mi má vlastní zkušenost. Umí se držet na uzdě nějaký čas. Mohou se tvářit hodně dlouho, že jsou jiní. Ale když je základ shnilý, celý dům se jednou zřítí.



