Včera jsem dala výpověď. Bez papírování. Bez dvoutýdenní výpovědní lhůty. Prostě jsem položila na stůl talíř s dortem, vzala kabelku a odešla z domu své dcery. Moje „zaměstnavatelka“ byla vlastní dcera – Oksana. A plat, jak jsem si dlouhá léta myslela, byla láska. Ale včera jsem pochopila: v naší rodinné ekonomice nemá moje láska žádnou hodnotu vedle nového tabletu. Jmenuji se Anna. Je mi 64 let. Podle dokladů jsem důchodkyně, bývalá zdravotní sestra, žiju ve skromném domku na předměstí. Ve skutečnosti jsem řidič, kuchařka, uklízečka, domácí učitelka, psycholožka i pohotovost pro dvě vnoučata: Maxe (9 let) a Dana (7 let). Jsem to, čemu se říká „vesnice“. Pamatujete si přísloví: „Dítě vychovává celá obec“? V dnešní době je tou „obcí“ zpravidla jedna unavená babička, která žije na kávě, kozlíku a tabletách proti bolesti. Oksana pracuje v marketingu. Její manžel Ondřej – ve financích. Jsou to dobří lidé. Aspoň jsem se o tom přesvědčovala. Pořád unavení. Pořád v poklusu. Školka – drahá. Škola – složitá. Kroužky – ještě složitější. Když se narodil Max, hleděli na mě jako topící se na záchranu. „Mami, na chůvu nemáme. A cizím nevěříme. Jen tobě,“ řekla tenkrát Oksana se slzami v očích. A já souhlasila. Protože jsem nechtěla být přítěží. Stala jsem se oporou. Můj den začíná v 5:45. Jedeme k nim. Vařím kaši – ne ledajakou, ale „normální“, protože Dan nejí instantní. Chystám děti. Vedu je do školy. Vrátím se a vytřu podlahu, kterou jsem nezamazala, a uklidím toaletu, kterou jsem nepoužila. Pak zase škola, kroužky, angličtina, fotbal, domácí úkoly. Jsem babička režimu. Babička „ne“. Babička pravidel. A pak je tu Světlana. Světlana – máma Ondřeje. Bydlí v novostavbě u jezera. Lifting, nové auto, dovolené. Vnoučata vidí dvakrát do roka. Neví, že Max má alergii. Neví, jak uklidnit Dana, když má záchvat kvůli matematice. Nikdy neprala zvratky z dětské sedačky. Světlana je babička „ano“. Včera měl Max deváté narozeniny. Připravovala jsem se několik týdnů. Peněz mám málo, ale chtěla jsem dát něco opravdového. Tři měsíce jsem mu pletla těžkou deku, protože špatně spí. Vybrala jsem jeho oblíbené barvy. Vložila jsem do toho všechno. Upekla jsem pravý dort – ne z krabice. V 16:15 někdo zazvonil. Světlana vletěla jako vichr – parfém, účes, tašky. „Kde jsou moji kluci?!“ Vnoučata mě doslova odstrčila, aby se k ní rozeběhla. „Babičko!“ Světlana si sedla na gauč a vytáhla tašku s logem. „Nevěděla jsem, co se jim líbí, tak jsem vzala to nejnovější,“ řekla. Dva herní tablety. Nejlepší modely. „Bez omezení,“ mrkla. „Dnes platí moje pravidla!“ Děti ztratily rozum. Na dort zapomněly. Na hosty taky. Oksana a Ondřej svítili štěstím. „Mami, proč tak…“ řekl Ondřej a naléval jí víno, „ty je akorát kazíš.“ Stála jsem tam s dekou v ruce. „Maxíku… mám taky dárek… i dort je hotový…“ Nezvedl hlavu. „Teď ne, babi. Právě hraju level.“ „Vždyť jsem ho pletla celou zimu…“ Vzdychl. „Babi, deky nikdo nechce. Světlana přinesla tablety. Proč jsi pořád tak nudná? Nosíš jen jídlo a oblečení.“ Podívala jsem se na dceru. Čekala jsem, že zasáhne. Oksana se rozpačitě zasmála: „Mami, nezlob se. On je dítě. Samozřejmě, tablet je zajímavější. Světlana je ta ‘veselá babička’. A ty… no… ty jsi každý den.“ Každodenní babička. Jako každodenní nádobí. Každodenní kolona. Potřebná, ale neviditelná. „Já chci, aby tu bydlela Světlana,“ dodal Dan. „Nechá nás být.“ V tu chvíli se ve mně něco zlomilo. Složila jsem deku. Položila ji na stůl. Sundala zástěru. „Oksano. Já… končím.“ „Jak to myslíš? Mám krájet dort?“ „Ne. Končím.“ Vzala jsem kabelku. „Nejsem stroj, který vypnete. Jsem tvoje matka.“ „Mami, kam jdeš?!“ zakřičela. „Zítra mám prezentaci! Kdo vyzvedne děti?“ „Nevím,“ řekla jsem. „Možná prodáte tablet. Nebo ať zůstane ‘veselá babička’.“ „Mami, potřebujeme tě!“ Zastavila jsem se. „Právě v tom je ten problém. Potřebujete mě. Ale nevidíte mě.“ Odešla jsem. Dnes jsem vstala v devět. Uvařila jsem si kávu. Seděla na zápraží. Poprvé za dlouhé roky mě nebolela záda. Miluji vnoučata. Ale už nikdy nebudu žít jako neplacená služka skrytá pod slovem ‘rodina’. Láska není sebeobětování. A babička není zdroj. Jestli chtějí babičku režimu, ať si váží režimu. A zatím… Možná se přihlásím do tanečního. Prý to dělají „veselé babičky“.

Hele, představ si, co se mi včera stalo. Končila jsem. Bez papírování, bez dvoutýdenní lhůty, prostě jsem položila na stůl talíř s dortem, vzala kabelku a odešla z bytu svojí dcery.

Moje šéfová byla právě ona moje vlastní dcera, Petra. A ta moje mzda? Celé roky jsem si myslela, že to je láska. Ale včera mi docvaklo, že v ekonomice naší rodiny nemá moje láska hodnotu vedle úplně nového tabletu.

Jsem Alena, mám šedesát čtyři. Oficiálně jsem důchodkyně, bývalá zdravotní sestra, žiju z malé penze kousek za Brnem. Ve skutečnosti jsem taxikářka, kuchařka, uklízečka, domácí učitelka, psycholožka a hrdinná rychlá záchranka pro dva vnuky: Marek (9) a Daniel (7).

Jsem prostě babička na všechno. Znáš to: Vychovává celé vesnice, se říká. V dnešním světě ta vesnice často znamená jen jednu unavenou babičku, co žije na silné kávě, meduňce a prášcích proti bolesti.

Petra dělá v marketingu. Její muž Michal je v bankovnictví. Jsou to fajn lidi aspoň jsem si to pořád říkala. Věčně vyčerpaní, věčně spěchají. Školka drahá, škola složitá, kroužky samá logistika. Když se narodil Marek, koukali na mě jako topící se po záchraně.

Maminko, nemáme na chůvu, řekla Petra se slzami v očích. Nevěříme cizím. Jen tobě.

Tak jsem kývla. Stejně jsem nechtěla být na obtíž. Tak jsem místo toho byla opora.

Můj den začíná v 5:45. Jezdím k nim, vařím kaši ne ledajakou, ale pořádnou, protože Daniel tu instantní nedá do pusy. Balím děti, vozím je do školy. Uklízím podlahu, která mi nepatří, a WC, kam sama nechodím. Zpět ke škole, pak kroužky, angličtina, fotbal, úkoly…

Jsem babička s rozvrhem. Babička, co říká ne. Babička pravidlo.

A pak tu máme i Zuzanu. Zuzana je mamka Michala, žije v novém bytě v Praze s výhledem na Vltavu, facelift, nové auto, cestuje po světě. Kluky vidí dvakrát za rok. Zuzana netuší, že Marek má alergii. Netuší, jak utěšit Dana, když brečí kvůli matice. Nikdy nedrhla zvratky z dětské sedačky.

Ona je babička ano.

Včera měl Marek deváté narozeniny. Týdny jsem se chystala. Peněz moc není, ale chtěla jsem dát něco opravdu od srdce. Tři měsíce jsem mu pletla těžkou deku špatně spí, tak aby měl jeho oblíbené barvy a moji péči. A upekla domácí dort žádná krabice.

V 16:15 zazvonil zvonek. Zuzana vchází v obláčku parfému, účes, nové tašky.

Kde mám kluky?!

Vnuci mě skoro odstrčili, aby mohli za ní běžet.

Babičko!

Sedla na gauč a vytáhla tašku s logem.

Nevím, co by se vám líbilo, tak jsem vzala to nejnovější, mávla rukou.

Dva herní tablety. Ty nejdražší, za víc než dvacet tisíc korun každý.

Bez omezení, mrkla. Dneska platí moje pravidla!

Děti byly v euforii. Dort šel stranou. Hosté taky.

Petra s Michalem se culili.

Mami, takhle je rozmazluješ… řekl Michal s vínem v ruce. Moc je hýčkáš.

Stála jsem s dekou v rukou.

Marku… já mám taky dárek… dort už čeká…

Ani nezvedl oči.

Babi, teď ne. Zrovna dohrávám úroveň.

Pletla jsem to celou zimu…

Vzdychl:

Babi, deky dneska nikoho nezajímají. Zuzana dala tablety. Proč musíš být vždycky tak nudná? Nosíš jen jídlo a oblečení.

Koukla jsem na Petru. Čekala zásah.

Petra rozpačitě zasmála:

Mami, neber si to. Je dítě. Jasně, tablet je lákavější. Zuzana je prostě babička na radost. Ty jsi… no… ta pro běžné dny.

Babička na každý den.

Jako hrnek na kafe nebo ranní tramvaj potřebná, neviditelná.

Já chci, aby tu bydlela Zuzana, dodal Dan. Ona nenutí dělat úkoly.

V tu chvíli něco ve mně křuplo. Složila jsem deku, položila ji na stůl, sundala zástěru.

Petro. Já už končím.

Vážně? Mám krájet dort?

Ne. Opravdu končím.

Vzala jsem kabelku.

Nejsem domácí spotřebič, co můžeš vypnout. Jsem tvoje máma.

Mami, kam jdeš?! vyjekla. Zítra mám prezentaci! Kdo vyzvedne kluky?

Nevím, řekla jsem. Prodejte třeba tablet. Nebo ať tu zůstane zábavná babička.

Mami, potřebujeme tě!

Zastavila jsem se.

No právě. Potřebujete. Ale nevidíte mě.

Vyšla jsem ven.

Dneska jsem vstávala až v devět. Udělala si kávu, sedla si na zápraží. Poprvé za dlouhé roky mě nebolely záda.

Kluky miluju. Ale už nehodlám být zdarma služka jen proto, že se tomu říká rodina.

Láska není oběť. A babička není věc.

Pokud chtějí babičku, co drží režim, ať ho respektují.

A mezitím…

Možná se přihlásím na tanec. Prej to dělají babičky pro radost.

Rate article
DoN
Včera jsem dala výpověď. Bez papírování. Bez dvoutýdenní výpovědní lhůty. Prostě jsem položila na stůl talíř s dortem, vzala kabelku a odešla z domu své dcery. Moje „zaměstnavatelka“ byla vlastní dcera – Oksana. A plat, jak jsem si dlouhá léta myslela, byla láska. Ale včera jsem pochopila: v naší rodinné ekonomice nemá moje láska žádnou hodnotu vedle nového tabletu. Jmenuji se Anna. Je mi 64 let. Podle dokladů jsem důchodkyně, bývalá zdravotní sestra, žiju ve skromném domku na předměstí. Ve skutečnosti jsem řidič, kuchařka, uklízečka, domácí učitelka, psycholožka i pohotovost pro dvě vnoučata: Maxe (9 let) a Dana (7 let). Jsem to, čemu se říká „vesnice“. Pamatujete si přísloví: „Dítě vychovává celá obec“? V dnešní době je tou „obcí“ zpravidla jedna unavená babička, která žije na kávě, kozlíku a tabletách proti bolesti. Oksana pracuje v marketingu. Její manžel Ondřej – ve financích. Jsou to dobří lidé. Aspoň jsem se o tom přesvědčovala. Pořád unavení. Pořád v poklusu. Školka – drahá. Škola – složitá. Kroužky – ještě složitější. Když se narodil Max, hleděli na mě jako topící se na záchranu. „Mami, na chůvu nemáme. A cizím nevěříme. Jen tobě,“ řekla tenkrát Oksana se slzami v očích. A já souhlasila. Protože jsem nechtěla být přítěží. Stala jsem se oporou. Můj den začíná v 5:45. Jedeme k nim. Vařím kaši – ne ledajakou, ale „normální“, protože Dan nejí instantní. Chystám děti. Vedu je do školy. Vrátím se a vytřu podlahu, kterou jsem nezamazala, a uklidím toaletu, kterou jsem nepoužila. Pak zase škola, kroužky, angličtina, fotbal, domácí úkoly. Jsem babička režimu. Babička „ne“. Babička pravidel. A pak je tu Světlana. Světlana – máma Ondřeje. Bydlí v novostavbě u jezera. Lifting, nové auto, dovolené. Vnoučata vidí dvakrát do roka. Neví, že Max má alergii. Neví, jak uklidnit Dana, když má záchvat kvůli matematice. Nikdy neprala zvratky z dětské sedačky. Světlana je babička „ano“. Včera měl Max deváté narozeniny. Připravovala jsem se několik týdnů. Peněz mám málo, ale chtěla jsem dát něco opravdového. Tři měsíce jsem mu pletla těžkou deku, protože špatně spí. Vybrala jsem jeho oblíbené barvy. Vložila jsem do toho všechno. Upekla jsem pravý dort – ne z krabice. V 16:15 někdo zazvonil. Světlana vletěla jako vichr – parfém, účes, tašky. „Kde jsou moji kluci?!“ Vnoučata mě doslova odstrčila, aby se k ní rozeběhla. „Babičko!“ Světlana si sedla na gauč a vytáhla tašku s logem. „Nevěděla jsem, co se jim líbí, tak jsem vzala to nejnovější,“ řekla. Dva herní tablety. Nejlepší modely. „Bez omezení,“ mrkla. „Dnes platí moje pravidla!“ Děti ztratily rozum. Na dort zapomněly. Na hosty taky. Oksana a Ondřej svítili štěstím. „Mami, proč tak…“ řekl Ondřej a naléval jí víno, „ty je akorát kazíš.“ Stála jsem tam s dekou v ruce. „Maxíku… mám taky dárek… i dort je hotový…“ Nezvedl hlavu. „Teď ne, babi. Právě hraju level.“ „Vždyť jsem ho pletla celou zimu…“ Vzdychl. „Babi, deky nikdo nechce. Světlana přinesla tablety. Proč jsi pořád tak nudná? Nosíš jen jídlo a oblečení.“ Podívala jsem se na dceru. Čekala jsem, že zasáhne. Oksana se rozpačitě zasmála: „Mami, nezlob se. On je dítě. Samozřejmě, tablet je zajímavější. Světlana je ta ‘veselá babička’. A ty… no… ty jsi každý den.“ Každodenní babička. Jako každodenní nádobí. Každodenní kolona. Potřebná, ale neviditelná. „Já chci, aby tu bydlela Světlana,“ dodal Dan. „Nechá nás být.“ V tu chvíli se ve mně něco zlomilo. Složila jsem deku. Položila ji na stůl. Sundala zástěru. „Oksano. Já… končím.“ „Jak to myslíš? Mám krájet dort?“ „Ne. Končím.“ Vzala jsem kabelku. „Nejsem stroj, který vypnete. Jsem tvoje matka.“ „Mami, kam jdeš?!“ zakřičela. „Zítra mám prezentaci! Kdo vyzvedne děti?“ „Nevím,“ řekla jsem. „Možná prodáte tablet. Nebo ať zůstane ‘veselá babička’.“ „Mami, potřebujeme tě!“ Zastavila jsem se. „Právě v tom je ten problém. Potřebujete mě. Ale nevidíte mě.“ Odešla jsem. Dnes jsem vstala v devět. Uvařila jsem si kávu. Seděla na zápraží. Poprvé za dlouhé roky mě nebolela záda. Miluji vnoučata. Ale už nikdy nebudu žít jako neplacená služka skrytá pod slovem ‘rodina’. Láska není sebeobětování. A babička není zdroj. Jestli chtějí babičku režimu, ať si váží režimu. A zatím… Možná se přihlásím do tanečního. Prý to dělají „veselé babičky“.