Už nevařím pro všechny! Jen pro mě a Aničku.
Proč to takhle? zakřičel Miroslav.
Protože v naší rodině, jak jsem pochopila, každý si vede sám. Takže žijte, jak chcete!
Mami, kde je moje snídaně? zakřikla Bára beze zvonu, vtrhávajíc se do ložnice. Už jsem pozdě do školy!
Eva se snažila vstát, ale hlava se jí zatočila. Teploměr ukazoval 38,7°C. Hrdlo jí hořelo jako oheň, v hrudi se chvělo.
Báro, jsem nachlazená Vezmi si něco zlednice.
Tam nic není! Jen jogurty pro malou! dívka zablokovala dveře, ruce si sevřela na prsou. Pořád jen otéhle mysliš!
Zdětského pokoje se ozvalo pláč. Hana se probudila. Eva donutila sebe vstát. Nohy se jí podlamovaly, před očima se točily kruhy.
Nino, kde je moje košile? vyšel Miroslav zkoupelny. Modrá spruhy?
Měla by být ve skříni
Není! Že jsi ji včera žehlila?
Eva se opřela ozeď. Včera strávila celý den shorečkou, snažila se starat se o mladší.
Ne, nestihla jsem.
Do prčic! Mám schůzku! zakřičel muž a zatřásl dveřmi koupelny.
Anča plakala čím hlasitěji. Eva se zachopila dítě, zvedla ho do náruče. Dcera se kní přitulila a šeptala slzy.
Mami! zavolala Bára zkuchyně. Tady vůbec nic není! Ani chleba!
Peníze jsou na stole, kup něco po cestě.
Do obchodu nepojedu! Mám zkoušku! A to je přece tvoje povinnost nakrmit rodinu!
Eva tiše šla do kuchyně sHanou vnáručí. Vytáhla zmrazáku karbanátky a položila je na pánvi.
A uvař itěstoviny! rozkázala Bára, zatápnutá do telefonu.
Když se snídaně chystala, Miroslav vyšel ze ložnice vzmačkané košili.
Musel jsem si ji obléct. Vypadám jako bezdomovec. Díky, že jsi mě zachránila!
Eva mlčela. Mluvit bylo bolavé a už jí síly na vysvětlení nechyběly.
Světěnka má dnes narozeniny, poznamenala Bára, nabírajíc si těstovinu. Po škole kní půjdu, vrátím se pozdě.
Báro, cítím se hrozně. Nezůstaneš doma a pomůžeš se sestřičkou?
Jasně! Na tu párty čekám půl roku! A vůbec jsem nechtěla pomoct sestře! To jsou vaše problémy!
Dcera popadla tašku a vyběhla zbytu, zatřásla dveřmi.
Miroslav dopíjel snídani, listoval novinkami na telefonu.
Mirek, můžeš přijít dřív? Opravdu se necítím dobře.
Nemůžu. Máme firemní akci po práci. Povinnosti, chápeš.
Ale jsem nemocná
Tak si něco dej. Paracetamol tam nebo něco jiného. Nejsi ležící. Drž se.
Přitiskl jí čelopotný, vlhký a odešel.
Eva zůstala sama se třemiletou Hanou. Hana žádala pozornosti, jídla, her. Eva automaticky splňovala všechno, cítila, jak síly opouštějí tělo.
Na oběd teplota vzrostla na39°C. Eva nakrmila dítě, položila ho spát a přisedla si na pohovku. V hlavě bušilo, srdce bušilo.
Telefon vibroval. Zpráva od Báry: Mami, pošli peníze na dárek proSvětěnku. Nutně!
Eva neodpověděla. Neměla sílu ani telefon zvednout.
Večer se jako první vrátil Miroslav, podělaný, veselý s taškou zobchodu.
Koupil jsem pivo achipsy! Dnes fotbal! seskočil na gauč, zapnul televizi.
Mirku, nakrm Aničku, prosím. Nemůžu vstát.
Co, vážně špatně? podíval se na manželku. Proč jsi tak červená?
Teplota vysoká. Celý den
Tak volej sanitku, pokud je to opravdu špatné. Kde je Anička?
Vkočárku. Brzy se probudí.
Dobře, souhlasím. Jen ať se nejdříve probudí.
Dcera se probudila popůl hodině, křičela, volala mámu. Miroslav neochotně odtrhl oči od televize, zvedl dítě do náruče.
Proč brečíte? Jděte ktátovi!
Malá se však přitiskla kmamince, křičela ještě hlasitěji. Miroslav byl zmatený.
Evičko, chce tě!
Dej jí sušenku ze skříně a šťávu.
Kde? Nenajdu!
Musela vstát. Svět se točil, sotva stihla chytit seza zeď. Eva vytáhla sušenky, nalila šťávu do skleničky. Hana se trochu uklidnila.
Bára se vrátila po půl noci. Eva nespala teplota jí nedovolila usnout.
Proč jsi neodpověděla na zprávu? začala dcera upráh. Musela jsem si půjčit peníze odSvětěnčiny mámy! To je ostuda!
Báro, celý den mám teplotu skoro čtyřicet
A co? Nemohla jsi si jen zvednout telefon? Dvě vteřiny!
Následující ráno Eva probudila, jak Miroslav jí drbal rameno.
Evičko, vstávej! Musím do práce, aAnička má zkoušku!
Teplota klesla, ale slabost zůstala. Eva vstala, vzala dceru a začala se oblékáním.
A snídaně? zeptal se manžel.
Udělej si sám. Já Aničku odvezu do školky.
Sám? To neumím! Ačas neexistuje!
Naučíš se.
Něco vjeho hlase přimělo Miroslava zmlknout. Zašuměl něco pod nosem a šel do kuchyně.
Když se Eva vrátila ze školky, doma byl bordel. Špinavé nádobí, rozházené věci, zmatené postele. Obvykle by hned začala uklízet, ale ne dnes.
Vydala se pod sprchu, vypila čaj alehla spát.
Večer se rodina sešla kvečeři vlastně kprázdnému stolu.
Mami, co kvečeři? zeptala se Bára.
Nevím. Co uvaříš, to bude.
Co tím myslíš? rozšířila oči dcera.
Přesně tak. Už nevařím pro všechny! Jen pro mě aAničku.
Aproč? zlostně se ozval Miroslav.
Protože vnaší rodině, jak jsem zjistila, každý si vede sám. Tak žijte.
Evičko, co to děláš? Miroslav se ji snažil obejmout, ale Eva se odtáhla.
Už mě nebaví být služebnou! Včera jste mi ukázali, že pro vás jsem jen bezplatná pomoc.
Mami, já se omluvila! lhala Bára.
Ne, neomluvil ses. Atatínek také. Nikdo se ani nezeptal, jak se máš.
Tak se omluv! Co teď, hladovat?
Lednice je plná potravin. Ruce jsou. Vařte.
První týden byl pekelný. Bára rozplývala výbuchy, Miroslav vrčel a třásl dveřmi. Eva vydržela stát, vařila jen pro sebe aHanou, prala jen jejich prádlo, uklízela jen vdětském pokoji.
Mami, moje džíny jsou špinavé! Všechno je špinavé! recitovala Bára.
Pračka je zde. Prášek ve skříni.
Já to neumím!
Naučíš se. Návod na víku.
Miroslav chodil do práce vzmatených košilích, najížděl do kaváren. Peníze se roztékaly jako voda.
Evi, to je zničení! Každý den vkavárně jíst!
Uvař doma. Bude levnější.
Já to neumím!
YouTube ti pomůže! Tam je milion receptů.
Dům se ponořil do chaosu. Špinavé nádobí, neumytá podlaha, prach. Eva vše viděla, ale nezasahovala. Pouze udržovala čistotu vdětském pokoji.
Po dvou týdnech se Bára pokusila uvařit těstoviny. Zapomněla osolit vodu, převařila je výsledek byl kaše.
Mami, pomoz!
Ne. Nauč se sama.
Jsi přece máma! Musíš!
Mám povinnost pečovat omenejší děti. Vařit ti delikatesy nepatří mezi mé úkoly. Chléb, mléko, obilí to máš. Hladovou nebudu.
Miroslav zkoušel usmažit vejce. Spálil je. Pak to zkusil znovu nakonec něco jedlé.
Podívej, Evičko! Udělal jsem vejce!
Eva přikývla a vrátila se ke své knížce. Žádného uznání, žádného potlesku.
Po třech týdnech byt připomínal skládku. Bára plakala nad horou špinavého prádla.
Mami, prosím! Poslední výzva! Nemám co nosit do školy!
Celý den jsi byla doma. Mohla jsi prát.
Dělala jsem úkoly!
Já pracuji na dálku, vařím, uklízím za Aničkou, venčím ji. Astihnu vše.
Jsi dospělá!
Aty chceš dospělá práva? Chodit pozdě, dostávat peníze na zábavu? Pak vykonávej i dospělou povinnost.
Do konce měsíce odpor byl zlomen. Bára se naučila prát, vařit jednoduchá jídla, uklízet po sobě. Miroslav nejen zvládl vejce, ale itěstoviny adokonce jednoduchý vývar.
Jednou večer Eva přišla sAnou zparku. Na kuchyni byl prostřený stůl, vůně jídla. Miroslav aBára stáli s vinovými výrazy.
Mami, připravili jsme večeři, řekla tiše dcera. Já udělala salát, táta pečené kuře.
Děkuji, odpověděla Eva klidně.
Mami, promiňte nás, sklonila Bára oči. Skutečně jsme nechápaly Jak tě to těžké je.
Evičko, už takhle nebudeme, doplnil Miroslav. Upřímně. Budeme pomáhat.
Eva se na ně podívala. Nezměnili se vněco úplně jiného, ale strach zztráty mámy, která vše dělá, se usadil hluboko.
Ateď věděli když přestřelíte hůl, máma vám už neodpustí. Může vás nechat samotné sšpinavým nádobím azmatenými košilemi.
Dobře, řekla. Ale zapamatujte si: nejsem sluha. Jsem člověk. Člen rodiny. Apostoj má být odpovídající!
Chápeme, přikývla Bára. Opravdu chápeme.
Uvečeře se moc nepromlouvali, ale atmosféra se změnila. Bára sama uklidila stůl, Miroslav umyl nádobí. Malé věci? Ano. Pro Evu to byl vítězství.
V noci, když ukládala Hanou, šeptala:
Vyrostete jako samostatné. Nebudeš myslet, že svět ti něco dluží. Najdeš imuže, který umývá talíř bez připomínky.
Hana ospale usmála se, objala mámu za krk. Vložnici Miroslav čekal shrnečkem čaje.
Podívej. Tvůj oblíbený, smedem.
Děkuji.
Evičko, opravdu bys nás opustila?
Eva mlčela.
Neodjela bych. Ale žít jako dřív by nechtěla. Dost. Já také jsem člověk. A mám právo na respekt.
Opravdu jsme to pochopili.
Uvidíme, Eva popila čaj. Čas ukáže.
Ačas ukázal. Ne, rodina se neproměnila videál. Bára občas zapomněla umýt nádobí po sobě, Miroslav zapomněl pověsit košili. Ale hlavní změna byla vpřístupu.
Teď viděli vEvě nebezplatnou službu, ale člověka. Ženu, matku, partnerku, která má právo být unavená, nemocná, chtít odpočinek.
Ato byl začátek. Začátek nového života, kde každý zodpovídá za sebe, ale pomáhá ostatním. Kde slovo děkuji zazní po připravené večeři. Kde máma může lehnout během dne anikdo se nebude hněvat, že chybí oběd.
Malá revoluce vjedné české rodině. Ale jak moc byla potřeba
Pokud máte podobnou situaci chytíte tip? Pomáhá
Tak co myslíte? Napište do komentářů, co otom soudíte. LajkujteA tak se naše malá rodinka naučila, že společně lze zvládnout i ten největší chaos.




