Klíč v zámku zacinkal přesně ve chvíli, kdy jsem dočišťovala poslední kousky drobků ze stolu po návštěvě tchyně. Vanilkové sušenky prý speciálně pro vnoučka, i když Tonda má teprve rok a sladké by rozhodně jíst neměl. A ještě ta skvrna od rozlité kávy starý dobrý zvyk paní Věry, vždycky zavadí hrnkem, když začne rozebírat, jaký strašný vzor dítěti dávám.
Ahoj, ozval se unaveně Petr, shodil bundu na židli, ani se na mě nepodíval.
Mlčela jsem. Kroužila hadrem po stole i když už zářil čistotou. V nitru to ve mně bublalo a chtělo to ven. Tři roky. Už tři roky.
Co se děje? obrátil se na mě, asi už vycítil, že není něco v pořádku.
Mrskla jsem hadru do dřezu, voda rozstříkla po kachličkách.
Už mám dost těch jejích výstřelků! Podávám žádost o rozvod, a tím to pro mě končí!
Slova vyletěla ostře, jako facka. Ani jsem to neměla promyšlené. Jen se to prostě sesypalo.
Petr oněměl. Otevřel pusu, zase zavřel. Nervózně se pousmál trapně, falešně.
Proč prosím tě?
Už jsem řekla všechno, promluvila jsem klidně aspoň na povrch. Sbal si věci. Nebo já sbalím svoje. Jak chceš.
Bez řečí prošel do kuchyně a sedl si ke stolu. Dlaně sklouzly po obličeji. Zůstala jsem u dřezu s rukama založenýma na prsou a dívala se na člověka, kterého jsem si čtyři roky zpátky brala v bílých šatech s vírou, že spolu něco opravdového vybudujeme.
Marti, pojďme to probrat v klidu
V klidu? ušklíbla jsem se. V klidu bylo dneska odpoledne, když tvoje maminka přišla s náhradním klíčem, o kterém jsem nevěděla, rozjela výslech, proč máme v lednici hotovky.
Jen se o nás bojí
Ona mi ztrpčuje život! zvýšila jsem hlas. Každý týden, Petře! Každý zatracený týden se sem cpe, rýpe, komentuje, jak tu uklízím, jak vařím, jak oblékám Tondíka!
Mlčel a hleděl do stolu.
Dnes, víš co padlo? polkla jsem, protože to bolelo i vyslovit. Přede mnou, přede synem, mi řekla, že jsem hrozná máma! Toník sice ještě mluvit neumí, ale rozumí už všemu!
Máma to tak nemyslela
Ona nikdy nic nemyslí zle! praštila jsem rukou o stůl. Ale pokaždé se cítím jako ten špatný já! Ta, co to kazí! Nikdy se jí nelíbilo, jak vařím, jak vypadám, jak žijeme
Petr pozvedl pohled. Nezlobil se, ani neodporoval. Byla v něm jen únava.
A co bys po mně chtěla?
Právě na tohle jsem čekala. Právě to byla poslední kapka.
Chci, abys mě jednou bránil! Jednou za tři roky! Aspoň jednou, ať má tvoje žena přednost před maminkou!
Přeháníš
Já přeháním? hlas mi přeskočil. Ze vzdálenosti dětského pokojíčku se ozvalo zamručení slyšela jsem to přes chůvičku. Ztlumila jsem hlas: Já přeháním když ona před půl rokem zuřila, že bychom měli jezdit na chalupu každou sobotu? Když musím vysvětlovat, za co utrácíme? Když rozhoduje, do jaké školky má Toník jít?
Ona to myslí dobře
Vážně dobře? popadla jsem igelitku, kterou dnes přinesla. Dala mi prádlo. Pro mě. Koupila ho bez ptaní! Protože a teď cituji nemám vkus a měla bych pro jejího syna vypadat slušně.
Jedním trhnutím jsem vysypala obsah. Obrovské béžové bombarďáky, s k nim ladící šedou podprsenkou, že by v nich chodila moje babička. Petr zrudnul.
To už je trochu moc
Trochu? To je urážlivé. Já už prostě nemůžu! Každý den se děsím, co si zas vymyslí. Jakou radu dneska udělí, jak mi pokazí náladu!
Hekticky jsem přecházela po kuchyni. Naštvání, zklamání, ponížení všechno v jednom chumlu.
A ty vždycky stojíš na její straně. Maminka to nemyslela zle. Maminka se bojí. Maminka chce pomoct. Ale kdo ochrání mě?
Já tě mám rád, zašeptal.
Láska nejsou jen slova, Petře. Láska je, když uděláš něco, co mě ochrání i kdyby šlo o tvoji maminku.
Zapřel se do opěradla a zíral z okna. Za ním byla černá prosincová noc.
Ona těžko snáší, že už jsem dospělý. Že mám vlastní rodinu
Jí těžko? A co já? Já tu žiju ve stresu! Nikdy klidně doma! Pořád ve střehu, kdy zas přiletí a co začne řešit!
Vezmu jí klíče
Nejde o klíče! sedla jsem si naproti a dívala se mu do očí. Jde o to, že ji necháváš zasahovat. Nikdy neřekneš stop. Nikdy mě nechráníš.
Ticho. Jen lednice ševelí a hodiny tikají.
Nevím, jak to udělat, zašeptal po chvíli. Celý život všechno kontroluje.
Tak si vyber. Buď ona, nebo já.
Znělo to tvrdě. Asi byla poslední možnost.
Marti, to je neférové
Neférové? Bylo neférové snášet tři roky ty ponižování. Mlčet, když mě u mých rodičů nařkla, že jsem si tě vzala kvůli penězům. Ani se neusmát, když v porodnici tvrdila, že syn vlastně vůbec není po mně!
Vstal, přistoupil ke mně, chtěl mě obejmout. Uhýbala jsem.
Ne. Myslím to vážně. Dneska s ní promluvíš a nastavíš hranice nebo odcházím.
Marti
Ne. Už dost. Nebudu se pořád omlouvat za to, že jí nejsem dost dobrá. Nechci žít svůj život podle ní!
Na stole zav vibroval telefon. Petr koukl na displej ztuhl. Kdo jiný než Máma.
Zvedl to.
Ano mami ne, nic se neděje
V té chvíli mi definitivně něco prasklo.
Chytila jsem mu telefon a zapnula hlasitý odposlech.
řekl jsi jí to? byl slyšet napjatý hlas paní Věry. O tom bytě?
Přelétla jsem Petra pohledem. Zbledl.
O jakém bytě? nadhodila jsem klidně.
Dlouhá pauza. Pak sladce předstíraný tón:
Martino, zlatíčko, to není tvoje starost
Jsem jeho manželka. Jaký byt?
Petr něco zkoušel, ale ucukla jsem před ním.
S Petrem jsme přemýšleli, začala tchyně, moje sestra Libuše prodává dvoupokoják. Potřebuje peníze hned Štěpánka jde na univerzitu
Štěpánka. Její neteř, co u rodinných stolů vždycky komentovala, že jsem neschopná, zato její manželka je spořádaná a pracuje i zvládá domácnost.
A co s tím?
Maminka přišla s tím, že bychom ten byt koupili, za výhodnou cenu.
Za čí peníze?
Nic.
Za čí peníze, Petře?
Z tvých úspor, procedil. A něco bych dal já
Moje úspory. Těch sto osmdesát tisíc, které jsem si dávala bokem pět let. Ještě před svatbou. Makala na dvou brigádách, šetřila každou korunu. Sny: otevřít si vlastní kosmetický salón. Už jsem měla napsaný byznys plán.
Domlouvali jste to bezemě.
Marti, to je přece výhodné! Byt v dobré čtvrti
A já? mluvila jsem překvapivě klidně. Moje plány, moje sny?
Salón počká
Počká? Je mi třicet! Dva roky doma s dítětem Kdy ještě čekat?
Do hovoru skočila tchyně:
Zlato, přece nebudeš řešit nějaký salón, když Toník je tak malý! Byt je investice! Libuše sleví jen nám, jsme rodina!
Rodina, zopakovala jsem pomalu. Rodina, kde za mě rozhodujete, jak mám žít. Kde nemám hlas.
Zavřela jsem telefon, upřeně se zadívala Petrovým směrem:
Chtěl jsi mi to vůbec říct? Nebo bys prostě jen sáhl na moje peníze?
Chtěl jsem nejdřív všechno domluvit
S kým? S mámou už jsi domluvil. A se Štěpánkou možná taky. Se mnou kdy to mělo být?
Zaklaply dveře od bytu známý druhý klíč. Vpadla maminka v kožichu, v patách za ní Libuše, tělnatá, s úsměvem vítěze.
Co se tu děje? Petře, proč na mě křičí?
Libuše zamávala složkou.
Ahoj Martino, zrovna jsme šly kolem a přinesly dokumenty ke koupi bytu
Dokumenty. Připravily vše, aniž by se mě někdo zeptal.
Odejděte, vypustila jsem potichu.
Prosím? vyvalila oči paní Věra.
Říkám: vypadněte z mého bytu. Obě!
Jak se opovažuješ! přiskočila tchyně. Petře, slyšíš ji?!
Mami, možná byste mohly radši teď zabručel Petr.
Teď?! vrhla se k němu. Celý život jsem tě sama táhla! Všechno jsem obětovala! A teď mě kvůli týhle
Mlčte! zařvala jsem. Libuše nadskočila. Mlčte a vypadněte. Okamžitě!
Martino, nebuď hysterická, pokoušela se Libuše mírnit. Tohle je pro vás výhodné. Štěpánka potřebuje peníze, vy byt všichni spokojení.
Já váš byt nepotřebuju! Chci jen manžela, pro kterého znamenám něco já, ne jeho matka! Chci rodinu, kde nejsem cizí!
Kdo si myslíš, že jsi?! zaječela tchyně. Myslíš, že když jsi mladá a pěkná, že jsi něco víc? Petr si tě vzal, protože jsi byla těhotná! Jinak bys k nám nikdy nepatřila!
Ticho.
Petr stál celý bílý s pusou dokořán.
Opravdu? tázala jsem se.
Mlčel.
Petře?
Já měl jsem tě rád
Měl. Minulý čas. Rozumím.
Vzala jsem kabelku z poličky. Mobil do kapsy.
Marti, počkej natáhl se po mně.
Ani se ke mně nepřibližuj. Klíče nech na stole. Zítra si vezmi věci, až tu nebudu.
To přece nemůžeš jen tak odejít!
Můžu. A taky odcházím. Od tebe, od tvojí maminky, od tohohle cirkusu.
Tchyně mě chytla za ruku:
Necháš tu dítě?!
Tondu si zítra vyzvednu. S policií, pokud bude nutné. Musí dnes spát v klidu na rozdíl od nás, jeho vaše dramata nezajímají.
Vyrazila jsem na chodbu, ledový vzduch mě bodl do tváří. Kroky mě nesly dolů po schodech.
Za mnou bouchly dveře Petr vyběhl ven.
Marti, počkej! Kam jdeš?!
Neohlížela jsem se. Sestupovala níž. Čtvrté patro, třetí, druhé
Všechno spravím! Promluvím s ní! Slibuju!
První patro. Výstup ven. Ven do zimy.
Mráz mě pálil do plic. Šla jsem rychle, bylo mi jedno, kam. Bunda rozepnutá, šála nikde hlavně pryč. Pryč od téhle rodiny, od tohohle života.
Mobil zavibroval. Máma. Nedovolala se. Další vibrace Petr. Taky odmítnuto. Zase tchyně. Vypnula jsem zvuk.
Zastavila jsem se až u metra. Sedla na lavičku. Ruce se mi třásly možná zimou, možná nervy, možná oběma.
Co jsem právě udělala?
Odešla. Bez věcí, bez dítěte, bez plánu. Jako ve filmu. Jenže ve filmu hlavní hrdinka nakonec najde samu sebe, potká někoho lepšího a žije šťastně. Ale v životě?
V životě sedím na promrzlé lavičce v prosinci, peněženka doma, v kapse jen mobil. Netuším kam jít. K mámě? Malá garsonka s mojí mladší ségrou Alžbětou, studentkou. Na matraci už není místo.
K Lence? S manželem a dvěma dětmi jsou rádi, že mají kde spát. Další starost jim teď nepředám.
Zase mi někdo píše. Petr: Omlouvám se. Promluvme si zítra v klidu.
Jako by šlo klidně mluvit o tom, že můj život je fraška. Že manžel si mě bral z povinnosti. Že pro jeho mámu nejsem nikdo. Že moje sny nikoho nezajímají.
Další sms, tentokrát z neznámého čísla: Martino, tady Libuše. Neunáhluj se. Byt je skvělá investice. Mysli na Tondu potřebuje prostor. Ozvi se mi, probereme to.
Probereme to. Všichni chtějí probírat. Ale mezi sebou, ne se mnou. Já se o výsledku jen dozvím.
Zvedla jsem se a vešla do stanice. V kapse jsem našla kartu aspoň něco. Sjela jsem do metra a nechala se unášet. Kam nevím.
Vystoupila jsem na Náměstí Míru. Prostě proto, že to jméno znělo hezky. Bloumala jsem ulicemi, město žilo světly, výlohy zářily, lidé spěchali domů. Já mezi nimi cizí, ztracená, nechtěná.
Skrčila jsem se do non-stop kavárny, objednala si čaj karta naštěstí fungovala. Usadila jsem se u okna a koukala ven.
Na Tondu. Zítra ráno se vzbudí a zavolá maminku. Jenže já tam nebudu. Petr co mu poví? Řekne, že maminka odešla? Že je nechala?
Srdce mě bodlo. Ne, nenechala. Potřebuju trochu času. Promyslet, co dál.
Přistoupila ke mně číšnice mladá, opotřebovaná pohledem, sotva pětadvacet.
Chcete ještě něco?
Ne, děkuji.
Nevzdálila se. Zůstala stát.
Promiňte, nechci být vtíravá, ale jste v pořádku?
Usmála jsem se:
Asi ne.
Potřebujete si promluvit?
Zvláštní. Úplná cizí holka mi nabízí vyslechnutí. Možná vidí, že jsem na dně? Možná se jen nudí na šichtě?
Právě jsem odešla od manžela, vydechla jsem. Před hodinou.
Sedla si proti, opřela ruce o stůl.
Mám pauzu. Vyprávějte.
A já jí všechno vylila. O tchýni, o bytě, o zraňujícím přiznání, o tom, že nevím, co teď. Slova tekla sama. Bylo to jako rozlomit hráz.
Mlčela a poslouchala a pak řekla:
Víte Já měla něco podobného. Tři roky zpátky. Partner, jeho máma neustále všude zasahovala. Dlouho jsem snášela, říkala si snad to poleví. Jenže bylo to čím dál horší.
A co jste udělala?
Odešla jsem. Jako teď vy. Bez peněz, bez věcí. Ze začátku jsem žila u kamarádky, pak v podnájmu. Bylo to těžké, dost. Ale první po letech jsem se nadechla opravdu zhluboka.
Měla jste děti?
Ne. Vy ano?
Syn. Jeden rok.
Přikývla:
To je těžší. Ale všechno jde, když opustíte toxickou situaci. Kdybyste se vrátila, bude to jen horší. Poznají, že nemáte kam jít a budou vás tlačit ještě víc.
Dopila jsem čaj.
Mám strach, že to sama neustojím.
A kdo říká, že zůstanete sama? usmála se. Jsou tu přece rodiče, kamarádi. A hlavně jste silnější, než si myslíte. Utekla jste. To je první krok.
Předaly jsme si čísla. Jmenuje se Radka. Jednoduchá servírka, a přesto mi během půl hodiny dala víc porozumění než manžel za celé čtyři roky.
Vyšla jsem ven za svítání. Město se probouzelo. Koukla jsem na mobil dvacet tři nepřijatých hovorů. Petr, Věra, máma, Lenka i další.
Napsala jsem Petrovi: Zítra ve dvě si promluvíme, bez tvé matky. O Toníkovi a o rozvodu. Prosím už nevolej.
Odesláno. Vydechla jsem.
Nevím, co bude dál. Podnájem, soudy, boj o syna. Bojím se? Ano. Ale méně, než prožít celý život v prostředí, kde nikdo nerespektuje, kým jsem.
Procházela jsem ranní Prahou a poprvé za dlouhé roky cítila, že jsem volná. A že ať čeká cokoliv zasloužím si žít život, který si vytvořím já sama. A možná to je to nejdůležitější, co jsem se kdy naučila.




