Už mám dost tvé maminky! Podávám žádost o rozvod a tím to končí! oznámila jsem manželovi.
Naše stará fabrika zabzučela přesně v tu chvíli, kdy jsem dokončovala úklid po návštěvě jeho matky. Drobečky od lineckých koleček, které přinesla jen pro vnuka jako by malý Toníček v roce a půl měl mít povoleno tolik cukru. Skvrna od vylitého kafe vždycky loktem shodila hrnek, jakmile začala ukazovat, že to s výchovou syna dělám všechno špatně.
Čau, ozval se vyčerpaný hlas Patrika. Zahodil bundu na židli tak, že by v policejní škole propadl už u první lekce slušného chování, a ani se na mě nepodíval.
Mlčela jsem. Otírala jsem stůl i v místech, kde už by kola od vozu mohla vést svatbu. Bublalo to ve mně, pěnilo, hrnulo se ven. Tři roky. Tři zatracené roky.
Co je? konečně se otočil, když zřejmě zaznamenal, že mám obličej nasazený na autodráhový režim.
Mrskla jsem hadrou do dřezu, cákance až za uši.
Už mám dost tvé maminky! Podávám žádost o rozvod a tím to končí!
Vylétlo to ze mě samospádem, ostře jako rána ledu do skla. Neplánovala jsem teď. Ale přes čáru.
Patrik ztuhl. Otevřel pusu, zavřel, pak se pousmál takovým tím nervózním úsměvem, že by i Karel Gott žasl.
Prosím tě, co blbneš?
Řekla jsem, co jsem chtěla. Hlas se mi zdál ledový a klidný, i když jsem uvnitř vřela. Zbal si věci. Nebo zbalím já své, jak chceš.
Přešel do kuchyně, sedl si. Promnul si tvář. Stála jsem u dřezu, ruce zkřížené, přímý pohled na muže, za kterého jsem se před čtyřmi lety v bílých krajkách vdávala a věřila, že jedeme na stejné vlně.
Alčo, pojďme si popovídat…
Popovídat? Dnes odpoledne bylo pokeců dost! Tvoje maminka dorazila opět s náhradním klíčem, který jsi jí dal, aniž bych o tom věděla, a začala vyšetřovací proceduru, proč máme v lednici hotovky!
Má o nás starost…
Má mi akorát otrávený život! přidala jsem na hlasitosti. Každý týden, Patriku! Každý svatý týden vymyslí důvod, proč zase přijít, vrazit nos do našeho soukromí, kritizovat úklid, vaření i jak Toníčka oblékám!
Mlčel. Hleděl rozpačitě na stůl.
Dneska… polkla jsem, bolelo to i zopakovat, dnes řekla, že jsem špatná matka. Před Toníkem! Tomu je sice rok a půl, ale tohle už docela chápe!
Máma to tak nemyslela…
Tvoje máma nikdy nic nemyslí zle! bouchnu pěstí do stolu. Ale pokaždé padne vina na mě! Nechtěla mi zkazit narozeniny, když vyprávěla, jak má kamarádčina snacha samé přednosti. Nechtěla urazit, když na Vánoce přede všemi vykřikla, že jsem lenivá a nejdu do práce!
Patrik se na mě podíval. V očích žádná hádka, jen únava.
Co bys po mně chtěla?
Tenhle dotaz. Právě na něj jsem čekala. A už to na mě bylo moc.
Chci, abys mě jednou během tří let manželství bránil! Dvakrát! Stačilo by dvakrát mě postavit nad vlastní matku!
Nedělej z toho drama…
Drama? Já dělám drama? Kdesi vedle v pokojíčku se pohnul Toník (měli jsme chůvičku). Musela jsem ztlumit hlas. Já dramatizuju, když půl roku hysterčila kvůli tomu, že nejezdíme na její chatu každý víkend? Když chce vědět, kam jdou naše peníze? Když rozhodne, do jaké školky Toníček půjde?!
Ale ona chce jen pomáhat…, zajíkl se.
Pomáhat?! popadla jsem igelitku, kterou dnes jeho máma přinesla. Hele, ty její dárky! Spodní prádlo. Pro mě. Bez optání! Protože prý NEMÁM VKUS a měla bych vypadat slušněji pro svého muže!
Vysypala jsem na stůl obsah: Béžové beztvaré bombarďáky minimálně o tři čísla větší, šedá podprsenka ze seriálu Nemocnice na kraji města. Patrik zrudl.
Tohle už je trochu moc…, zamumlal.
Trochu moc? To je naprosté ponížení! Nemůžu dál! Každé ráno se budím a čekám: co zase vymyslí? Jakou radu přinese? Jak mi dnes rozhodí nervy?!
Běhala jsem po kuchyni jak veverka na trávě. Směs vzteku, křivdy, frustrace tvořila uvnitř perfektní koktejl.
A ty? Ty pokaždé stojíš za ní. Máma nemyslela, máma se bojí, máma to myslí dobře! A kdo podrží mě?
Mil tě, Alčo, zašeptal Patrik.
Láska nejsou jen slova. Láska je postavit se za mě. Třeba i proti vlastní matce.
Odsedl si, pohlédl do tmy za oknem. Zimní prosinec, tma, že bys venku nepoznal vlastního psa.
Jí dělá problém přijmout, že už jsem dospělý. Že mám vlastní rodinu.
A co já? Mně se žije báječně, viď? Nedělej ze mě hysterku! Vlastní klidná domácnost je pro mě exotická dovolená, protože v kterémkoliv okamžiku sem může tvá matka vlítnout s dalším programem výčitek!
Vezmu si od ní klíče…
Nejde o klíče! posadila jsem se, vážně mu hleděla do očí. Jde o to, že jí DOVOLUJEŠ do všeho lézt! Ty nikdy neřekneš dost. Naše vztahy chránit neumíš.
V kuchyni ticho jen tikání hodin a lednice jak parní stroj.
Nevím jak na to, přiznal tiše. Celý život… všechno má pod kontrolou.
Tak si vyber. Ona, nebo já.
Slova tvrdá jako starý rohlík. Ale už nešlo jinak.
To není fér
Fér? Tři roky toleruju pomluvy! Bylo fér mlčet, když mě tvá máma před mými rodiči pomluvila, že jsem si tě vzala jen kvůli penězům? Bylo fér v porodnici snášet řeči, že dítě je po ní a já jsem jen nějaký inkubátor?!
Patrik vstal a pokusil se mě obejmout. Utekla jsem mu.
Ne. Myslím to vážně. Buď s ní dneska promluvíš a nastavíš pravidla, nebo to balím.
Alen…
Stačilo! Už nechci být pořád viníkem všeho zlého! Už nechci žít život, který není můj!
V tom telefon na stole zavibroval. Patrik mrkl na displej stačilo půl sekundy poznat napětí v jeho čelisti. Nápis: Máma.
Vzala jsem telefon a stiskla hlasitý režim.
řekl jsi jí to? zazněl napjatý hlas tchýně. O té bytě?
Pohled na Patrika bledý jako mandlové mléko.
Jaký byt? zeptala jsem se nevzrušeně.
Chvilka napětí.
Alenko, to není tvá věc
Jsem jeho žena. Je to můj boj. Tak jaký byt?
Patrik chtěl vzít mobil, ale uhla jsem.
No, s Patrikem jsme řešili začala tchýně, moje sestra Blažena bude prodávat svůj dvoupokojový byt. Má nouzi její syn potřebuje peníze, jde na práva do Prahy
Jirka vždycky na rodinných sešlostech vykládal o tom, jak jeho manželka zvládá domácnost i kariéru.
A dál? píchla jsem pohledem do Patrika.
Máma navrhla, ať byt koupíme. Se slevou.
Za co?
Mlčení.
Za CO, Patriku?!
Za tvé úspory i přidám něco svého
Mé úspory. Ty dvě stě čtyřicet tisíc korun, které jsem poctivě střádala pět let. Plánovala jsem za ně otevřít si vlastní kosmetický salon, měla jsem vypracovaný plán.
Takže jste to probrali bezemne.
Alenko, je to investice, salon počká… opět zazněl ten hlas přízraků minulých Vánoc.
Mně je třicet! Dva roky sedím doma s Toníkem! Kdy jako asi mám čekat?!
Do hovoru se vložila i Blažena, která už ve dveřích s úsměvem měla připravená lejstra.
Ahoj, my jely kolem, chtěly jsme ukázat papíry ke smlouvě zahlásila hned mezi dveřmi.
Vypadněte, řekla jsem potichu.
Prosím? vyvalila oči tchýně.
Vypadněte z mého bytu! Obě dvě!
Jak to mluvíš?! Patriku, slyšíš to?
Mami, možná byste teď…, řekl nejistě Patrik.
Cože?! Já ti dala celý život! Sama po smrti tvého táty! Vše pro tebe! A kvůli téhle… ukázala na mě prstem, kvůli téhle vděčné
SKLAPNĚTE! zařvala jsem. Tak nahlas, že Blažena nadskočila o půl metru. Okamžitě zmizte!
Alenko, proč vyvádíš? Byt je fajn, Jirka potřebuje peníze, vy prostor. Všichni spokojení
Já NECHCI váš byt! Chci respekt od svého muže! Chci rodinu, kde nejsem vetřelec!
A kdo si myslíš, že jsi?! Patrik by si tě nikdy nevzal, nebýt těhotenství! Jinak by ses k nám nikdy nedostala!
Ticho.
Patrik bílý, ústa dokořán.
Je to pravda? zašeptala jsem.
Ticho.
Odpověz!
Já já tě miloval
Miloval. Minulý čas.
Popadla jsem kabelku. Mobil do kapsy.
Alčo, počkej
Ne. Kličky na stůl. Zítra si vezmeš své věci, až tu nebudu. Ode mě, od tvé matky, z celého cirkusu.
Tchýně se mě snažila zachytit za ruku.
Necháš tady dítě?!
Zítra si Toníčka vezmu. Klidně s policií. Ať má aspoň jednu noc klid, narozdíl od nás.
Práskla jsem dveřmi. Mrazivý vzduch mě praštil jak štamprle rumu u nádraží. Nohy mi samy kmitaly dolů.
Za mnou se rozletěly dveře, Patrik s červeným nosem, volal.
Alčo, stůj! Kam jdeš?!
Neohlížela jsem se. Druhé, třetí patro. Dole.
Všechno to vyřešíme! Promluvím s mámou! Slibuju!
Ven. Štiplavý ranní mráz. Šla jsem, v rozepnutém kabátu a bez šály. Hlavně pryč. Pryč od nich, od téhle tragikomedie.
Mobil zavibroval. Máma. Ignorovala jsem. Zase vibruje Patrik. Zase nic. Ještě jednou tchýně. Vypla jsem zvuk.
Sedla jsem si na lavičku u metra. Klepala jsem se. Zimou? Nervy? Patrně od obojího.
Co to sakra dělám?
Odešla jsem. Bez věcí, bez dítěte, bez plánu. Jako ve filmu, jenže tam hlavní hrdinka najde v druhém dějství rytíře. Realita? Sedím na promrzlé lavičce, bez peněz (peněženka doma), jen s mobilem. Kam? K mámě? S mladší sestrou Terezou mají garsonku – tam už se nevejdu ani na futon.
Ke kamarádce Lucce? Dvojka dětí, manžel, oni ve dvoupokojáku. Zbytek světa je mi cizí.
Mobil zas pípá: Promiň. Zítra se sejdeme. Pokusíme se o klidný rozhovor. – Patrik.
Ano, to určitě. Jak klidně se dá probrat, že vaše manželství je divadelní fraška? Že vám klan manžela osud nalinkoval a vaše sny nikoho nezajímají?
Ještě sms, tentokrát z neznámého čísla Alenko, tady Blažena. Je ta nabídka opravdu dobrá. Mysli na Toníka potřebuje větší prostor. Zavolej, probereme to.
Probereme to. Všichni chtějí probírat. Jen ne se mnou. Všichni rozhodují, mně to pak oznámí.
Zvedla jsem se. Do kapsy našla kartu aspoň že tak. V metru v teple, skoro jako by život začínal od nuly. Vystoupila jsem na Náměstí Míru jen proto, že se mi líbilo jméno.
Procházela jsem se centrem pod vánočním osvětlením, všude samý cizí člověk s vlastním směrem. Jen já šla bez směru.
V non-stop kavárně jsem si objednala čaj karta pořád fungovala. Sedla si k oknu. Venku rozsvícený svět a já bez mapy.
Vybavovala se mi tvář Toníka. Ráno se probudí. Asi se rozpláče. Co mu řeknou? Máma odešla? Že maminka všechny opustila?
Zaťalo mě u srdce. Ne. Neopustila. Jen potřebuji čas. Rozhodnout.
Přistoupila servírka, mladá, typická studentka z koleje:
Ještě něco?
Ne, děkuju.
Chvíli postála.
Promiňte, do toho mi nic není, ale jste v pořádku?
Ušklíbla jsem se:
Nevypadám na to, co?
Chcete si popovídat?
Zvláštní. Úplně cizí holka nabízí rameno. Možná se nudí na noční.
Odešla jsem od manžela. Před hodinou.
Posadila se naproti:
Mám pauzu. Klidně si to vyslechnu.
A tak jsem vyklopila všechno. Tchýně, byt, investice, trapné staré spodky, vše. Ona tiše poslouchala.
Po chvíli řekla:
Taky mě s bývalou tchýní málem sežrali. Zůstala jsem sama, bez koruny. Ale víte co? Poprvé jsem se nadechla skutečně svobodná.
Jenže já mám syna…
Já ne. Vám bude hůř. Ale dá se to zvládnout. Hlavní: nikdy zpátky. Jinak to bude ještě horší.
Dopila jsem čaj.
Bojím se, že to sama nezvládnu.
Usmívala se:
Kdo říká, že musíte být úplně sama? Kamarády máte, rodinu. A když zvládnete odejít, zvládnete i žít.
Vyměnily jsme si čísla. Nikola. Obyčejná číšnice, ale za půl hodiny projevila víc pochopení než můj muž za čtyři roky.
Když jsem vyšla ven, už svítalo. Ulice Prahy se probouzely. V mobilu dvaadvacet zmeškaných hovorů. Od Patrika, tchýně, od mámy, dokonce i od Lucky – asi to roznášeli po známých.
Napsala jsem Patrikovi: Zítra ve dvě na neutrálním území. Bez tvé mámy. Řešíme Toníka a rozvod. Už nevolej.
Odešlo. Ulevilo se mi.
Přede mnou byla mlha i nejistota. Podnájem, soudy o dítě, hádání o pelíšek. Děsilo mě to? Jasně. Ale míň než představa, že další roky budu v panelákovém vězení mezi těmi, pro které vlastně neexistuju.
Šla jsem ranní Prahou. Poprvé po třech letech jsem cítila jsem svobodná.




