„– Ty jsi mě podvedla! – Michal stál uprostřed obýváku, rudý vzteky. – Jak jako podvedla? – Věděla jsi to! Věděla jsi, že nemůžeš mít děti, a stejně sis mě vzala! – Budeš ta nejkrásnější nevěsta, – maminka upravovala závoj a Antonie se usmála do zrcadla. Bílé šaty, krajka na rukávech, Michal ve slušivém obleku. Vše přesně tak, jak o tom snila od patnácti: velká láska, svatba, děti. Spousta dětí. Michal chtěl syna, ona dceru, domluvili se na třech, aby nikomu nebylo líto… – Za rok už budu vozit vnoučata v kočárku, – brečela mamka. Antonie věřila každému slovu. První měsíce v manželství byly jako sen. Michal přišel z práce, ona ho vítala večeří, usínali v objetí a každé ráno Antonie kontrolovala kalendář. Zpoždění? Nic. Další měsíc. A další. V zimě už se Michal neptal „Tak co?“. Jen mlčky sledoval, když Antonie vycházela z koupelny. – Nechceš jet k doktorovi? – navrhla v únoru, skoro po roce. – Už by to chtělo, – zamručel Michal, aniž by odlepil oči od telefonu. Klinika voněla dezinfekcí a beznadějí. Antonie seděla v čekárně s ostatními ženami s prázdnýma očima, listovala časopisem o šťastném mateřství a doufala, že je to jen chyba. Že je zdravá. Že jen neměla štěstí. Vyšetření, ultrazvuky, další testy. Zdravotní sestry s ledovýma očima. A pak ortel: šance na přirozené početí – asi pět procent. Antonie si psala poznámky, ale uvnitř z ní vše vyprchalo. Léčba začala v březnu. Spolu s ní se vše změnilo. – Zase brečíš? – stál Michal ve dveřích ložnice, jeho hlas byl podrážděný, ne soucitný. – To jsou hormony. – Tři měsíce? Nebylo už dost divadýlka? Už mě to nebaví! Chtěla vysvětlit, že takhle funguje léčba, že to chce čas, ale Michal už bouchnul dveřmi. První umělé oplodnění naplánovali na podzim. Dva týdny Antonie ležela v posteli, bála se pohnout. – Negativní, – oznámila sestra do telefonu. Sesunula se na zem a seděla tam až do večera, než se Michal vrátil. – Kolik už jsme do toho narvali peněz? – místo „jak ti je?“ se zeptal. – Nevím. – Já jsem počítal. Skoro milion. A co z toho? Mlčela. Odpověď nebyla. Druhá šance. Michal chodil domů po půlnoci, voněl cizím parfémem a Antonie se na nic neptala. Zase neúspěch. – A dost, – Michal seděl naproti s prázdným hrnkem. – Jak dlouho to chceš ještě zkoušet? – Lékaři říkali, že třetí pokus vyjde často nejlépe. – Lékaři řeknou, co si zaplatíš! Třetí pokus zvládla skoro sama. Michal „zůstával v práci“. Kamarádky už nevolaly, došly jim slova útěchy, máma brečela do telefonu. Když potřetí slyšela „bohužel“, už neplakala. Slzy došly mezi druhým pokusem a další hádkou o peníze. – Ty jsi mě podvedla! Michal stál uprostřed obýváku, rudý vzteky. – Jak jako podvedla? – Věděla jsi, že jsi neplodná, a přesto sis mě vzala! – Já to nevěděla! Diagnózu mi řekli až rok po svatbě, byl jsi u toho! – Nelži! – šel k ní a Antonie couvla. – Všechno jsi to naaranžovala! Našla sis troubu, vzala sis ho a překvapení! Žádné děti! – Michale, prosím… – Dost! – vzal vázu a hodil ji o zeď. – Já si zasloužím normální rodinu! S dětmi! A ne tohle! Ukázal na ni, jako by byla něco odporného. Hádky byly každý den. Michal chodil domů naštvaný, mlčel a vybuchl kvůli maličkostem. – Rozvedeme se, – řekl jedno ráno. – Cože? Michale, můžeme adoptovat, četla jsem o tom… – Cizí dítě nechci! Chci svoje! A ženu, která mi ho dá! – Dej mi ještě šanci! Prosím. Miluju tě. – Ale já už tebe ne! Řekl to tiše, ale o to to bolelo víc. – Balím si věci, – oznámil v pátek večer. Antonie seděla na gauči, koukala, jak si hází oblečení do kufru. – Odcházím, protože jsi jalová. Michal dál bodal do živého. – Najdu si normální ženskou. Antonie mlčela… Dveře se zavřely. Byt pohltilo ticho. A teprve tehdy Antonie opravdu plakala. První týdny po rozvodu byly šedé. Ráno vstala, uvařila čaj, šla spát. Někdy zapomněla jíst, někdy nevěděla, jaký je den. Kamarádky chodily, nosily jídlo, uklízely, ale většinou jen přikyvovala a pak se znovu zachumlala do deky. Ale čas běžel. Den za dnem. A jedno ráno Antonie procitla s myšlenkou: Dost. Osprchovala se, vyházela léky z lednice, zapsala se do posilovny. V práci si vyžádala těžký nový projekt. Začala jezdit na výlety – Praha, Brno, Krumlov. Život pokračoval. Dmitra potkala v knihkupectví – oba sáhli po posledním Kingovi. – Dáma má přednost, – usmál se. – A co když ho pustím vám a vy mě pozvete na kávu? – překvapila i sebe. Smál se, tím smíchem jí zahřál u srdce. U kávy vyprávěl o Daře – sedmileté dceři, kterou vychovává sám od pěti let, co jim zemřela maminka. Jak těžké to bylo, jak Dára hledala maminku a jak se učil zaplétat copánky podle youtube. – Jsi dobrý táta, – řekla Antonie. – Snažím se. Chtěla být upřímná. Na třetí schůzce řekla všechno. – Nemůžu mít děti. Diagnóza, tři nepovedená IVF, manžel mě opustil. Jestli je to pro tebe důležité, lepší to říct hned. Dmitr mlčel. – Já mám Dáru, – řekl nakonec. – Potřebuju tebe, i kdybychom neměli společné dítě. – Ale… – Zvládneš to, – přerušil ji. – Co myslíš? – Být mámou. Můžeš, když budeš chtít. Moje máma měla podobnou diagnózu. A tady mě máš. Zázraky se dějí. Dára ji přijala překvapivě lehce. První schůzka – byla trochu odměřená, ale když Antonie zmínila, že má ráda Harryho Pottera, nešla zastavit. Na druhém setkání ji sama vzala za ruku, na třetím chtěla uplést copánky jako Elsa. – Má tě ráda, – shrnul Dmitr. – Jinak s nikým ještě nebyla tak rychlá. Dva roky utekly. Antonie se nastěhovala, naučila se dělat lívance, znala všechny díly Tlapkové patroly a dokázala znovu milovat. Upřímně, bez strachu. Na Silvestra, když odbila půlnoc, si něco přála. „Chci dítě“, zašeptala. Vyděsila se vlastních slov, ale přání vystřelilo vzhůru do vesmíru. Za měsíc – zpoždění. – To není možné, – dívala se na dvě čárky na testu. – To je vadný. Druhý test. Dva proužky. Třetí, čtvrtý, pátý! – Dmitře… asi… já nevím, jak je to možné… Pochopil dřív než domluvila. Vzal ji do náruče, rozesmátě jí líbal na čelo. – Já věděl, že to dokážeš! Vždyť jsem ti to říkal! Lékaři kroutili hlavou, prohlíželi staré zprávy, nové testy. – To je nemožné, s vaším nálezem… za dvacet let jsem to neviděla. – Ale jsem těhotná? – Těhotná. Osmý týden. Vše v pořádku. Antonie se rozesmála. Čtyři měsíce poté narazila v supermarketu na Michalova kamaráda. – Slyšela jsi o Michalovi? – koukl na její bříško. – Potřetí ženatý. A pořád nic. – Nic? – Děti. Ani s druhou, ani s třetí. Prý má problémy on sám. A pořád to házel na tebe! Antonie nevěděla, co říct. Uvnitř necítila nic – ani zlost, ani zlomyslnou radost. Prázdno. …Syn se narodil v srpnu, v slunečné ráno. Dára s Dmitrem čekali na chodbě. – Můžu ho pochovat? – zeptala se Dára. – Opatrně, – podala jí uzlíček. – Podržíš hlavičku. Dára koukala na bráchu, pak na Antonii. – Mami, on bude pořád tak červený? Mami… Antonie se rozplakala, Dmitr je objal, Dára nechápala, proč všichni brečí. A Antonie pochopila jedno: někdy stačí potkat toho pravého člověka, abyste mohli uvěřit i v nemožné… A co si o tom myslíte vy? Napište do komentářů, podpořte autora lajkem!

Ty jsi mě podvedla! Milan stál uprostřed obýváku, rudý vzteky.
Jak to myslíš, že jsem tě podvedla?
Vědělas to! Vědělas, že nemůžeš mít děti, a stejně sis mě vzala!

Budeš ta nejkrásnější nevěsta, říkala máma, když mi upravovala závoj, a Jarmila se usmála na svůj odraz ve zrcadle.

Bílé šaty, krajka na rukávech, Milan v nažehleném obleku Všechno přesně tak, jak o tom snila od patnácti: velká láska, svatba a plno dětí. Milan chtěl syna, ona dceru, a shodli se na třech aby nikomu nebylo líto.

Za rok už budu hlídat vnoučata, posmrkávala maminka do šatů, když zamáčkla slzu.

A Jarmila věřila každému slovu.

První měsíce po svatbě bylo všechno zalité sluncem. Milan chodil z práce, ona mu připravovala večeři, usínali v objetí a každé ráno kontrolovala kalendář se zatajeným dechem. Zpoždění? Ne, to se mi jen zdálo. Ještě měsíc. A pak další. A další.

Do zimy Milan přestal s tím nadějným Tak co? v hlase. Místo toho jen potichu sledoval Jarmilu, když vycházela z koupelny.

Nechceš k doktorce? navrhla ona jednou v únoru, když byl skoro rok po svatbě.

To už je dávno na čase, zabručel Milan, oči připíchnuté k telefonu.

V čekárně to vonělo savem a beznadějí. Jarmila seděla mezi podobně strnulými ženami, listovala časopisem o šťastném mateřství a říkala si, že to musí být omyl. Vždyť ona je v pořádku. Jen měla prostě zatím smůlu.

Testy. Ultrazvuky. Další testy. A pořád dokola. Slovíčka procedur už přecházela v nekonečnou šedou šňůru studených čekáren a tváří sester.

Šance na přirozené početí je tak pět procent, oznámila lékařka, aniž by zvedla oči od papírů.

Jarmila přikyvovala, vše si zapisovala do notýsku, kladla otázky. Ale uvnitř se v ní všechno obrátilo v led.

Léčba začala v březnu. A s ní přišly první změny.

Ty zase brečíš? Milan stál ve dveřích ložnice a byl v jeho hlase spíš vztek než lítost.

To jsou ty hormony

Tři měsíce? Nedělej ze sebe chudinku! Už toho mám dost!

Chtěla mu vysvětlit, že terapie zabere čas, že lékaři slíbili výsledky nejdřív za půl roku, ale Milan už zmizel a práskl dveřmi.

Na první umělé oplodnění šla na podzim. Dva týdny skoro nevstala z postele, jak se bála přijít o zázrak.

Negativní, štěkla sestřička do telefonu.

Jarmila se složila na podlahu v předsíni a zůstala tam, dokud Milan nepřišel domů.

Kolik už jsme za to utratili? zeptal se, místo aby řekl Jak ti je?

Nevím, nepočítala jsem to.

Já jo. Skoro milion korun. A co z toho?

Neměla co odpovědět.

Následoval druhý pokus. Milan chodil domů po půlnoci a cítila na něm cizí parfém, ale Jarmila se neptala. Vědět nechtěla.

Zase negativní výsledek.

Není toho už dost? seděl Milan naproti ní v kuchyni a nervózně točil v ruce prázdný hrnek. Jak dlouho tohle ještě hodláš dělat?

Doktoři říkají, že třetí pokus bývá úspěšný.

Doktoři řeknou všechno, za co se jim platí!

Třetí pokus už zvládala skoro sama. Milan pracoval přesčasy každý večer. Kamarádky přestaly volat už je nebavilo ji utěšovat. Mama do telefonu jen plakala: Tak mladá, pěkná holka, proč zrovna ona

Až když sestřička potřetí řekla bohužel, Jarmila už ani neplakala. Slzy zůstaly někde mezi druhým kolem léčby a dalším hádkou o peníze.

Ty jsi mě podvedla!

Milan stál uprostřed pokoje, rudý jako rajče.

Jak to myslíš?

Vědělas, že jsi neplodná, a stejně jsi mě donutila, abych si tě vzal!

To není pravda! Ten verdikt jsem slyšela až rok po svatbě, byl jsi u doktora se mnou

Nelži mi! šel směrem k ní a Jarmila instinktivně ustoupila. Všechno sis to nalajnovala! Sehnala sis vola, co tě ožení, a pak překvapení děti nebudou!

Milane, prosím

Dost! čapnul vázu ze stolu a mrštil ji o zeď. Já si zasloužím normální rodinu! S dětmi! Ne tohle!

Ukázal na ni, jako by byla chyba v Matrixu.

Hádky se staly denní rutinou. Milan chodil domů naštvaný, mlčel celý večer, pak vybuchl kvůli každé blbosti: špatně uložený ovladač, přesolená polévka, dýchej tišeji.

Rozvedeme se! oznámil stroze jedno ráno.

Cože? Ne! Milane, můžeme si dítě adoptovat, četla jsem, že

Já nechci cizí dítě! Já chci svoje! A manželku, která mi ho porodí!

Dej mi ještě šanci! Milane, já tě miluju

To já už tebe ne!

Řekl to klidně. Díval se jí do očí. A právě to bolelo nejvíc.

Večer si sbalím věci, oznámil v pátek.

Jarmila seděla na gauči v dece, koukala, jak hází košile do kufru. Ale ani teď to nemohl nechat být.

Odcházím, protože jsi k ničemu.

Milan nezapomněl jízlivosti.

Najdu si normální ženskou.

Jarmila mlčela.

Dveře zaklaply. Byt se ponořil do ticha. A v tu chvíli se rozplakala poprvé po měsících tak, že nemohla přestat.

První týdny po rozvodu byly jen rozmazaná šedá mlha. Vstávala, pila čaj a šla si znovu lehnout. Občas zapomněla jíst, občas nevěděla, jaký je den.

Kamarádky chodily, nosily jídlo, uklízely, pokoušely se ji rozmluvit Jarmila jen kývala, souhlasila a zase se zabalila do deky a zírala do stropu.

Ale čas běžel. Den za dnem, týden za týdnem. A jedno ráno Jarmila vstala s tím, že už stačí.

Dala si sprchu, vyhodila všechny léky z lednice a zaregistrovala se do fitka. V práci si vyžádala nový projekt náročný, na tři měsíce, vyžadoval plné nasazení.

O víkendech začala jezdit na výlety Kutná Hora, Český Krumlov, Olomouc. Život šel dál.

Dana poznala v knihkupectví, když oba sáhli po posledním výtisku nového románu od Kinga.

Dáma má přednost, usmál se a uhnul.

A co kdybych vám ho přenechala, když mě pozvete na kávu? vybafla Jarmila naprosto spontánně.

Zasmál se a jeho smích byl pro ni jako hřejivé objetí.

U toho kafe vyprávěl o Aničce sedmileté dcerce, kterou vychovává sám už pět let po smrti manželky.

O tom, jak první měsíce nemohl v noci spát, jak Anička pořád volala maminku, jak se učil plést copánky podle YouTube.

Jsi dobrej táta, řekla mu.

Snažím se.

Nechtěla mu lhát. Na třetím rande, když bylo jasné, že to není jen náhoda, mu řekla všechno.

Nemůžu mít děti. Mám to černé na bílém tři neúspěšná umělá oplodnění, manžel odešel. Jestli je to pro tebe důležité, radši to vědět teď.

Dana chvíli mlčel.
Já mám Aničku. Já potřebuju tebe, i kdybychom spolu další děti neměli.

Ale
Zvládneš to, skočil jí do řeči.

Co myslíš?

Být máma. Zvládneš to, jestli budeš chtít. Moje máma měla podobnou diagnózu a podívej, tu sedím. Občas se dějí zázraky.

Anička si ji oblíbila překvapivě rychle. Při prvním setkání se jen dívala zamračeně a odpovídala jednoslovně, ale jakmile se Jarmila zeptala na její oblíbenou knížku, rozmluvila se na půl hodiny o Harrym Potterovi. Na druhém setkání sama vzala Jarmilu za ruku. Na třetím chtěla zaplést copánky jako má Elsa.

Má tě ráda, usmál se Dana. Nikdy nikoho tak rychle nepřijala.

Dva roky utekly jak voda. Jarmila se k nim nastěhovala, naučila se smažit palačinky na soboty, znala všechny díly Tlapkové patroly nazpaměť a znovu našla sílu milovat. Opravdově, bez strachu a bez očekávání dalších ran.

O silvestru, když na orloji odbíjelo půlnoc, si Jarmila něco přála. Tak potichu, že to ani neslyšela sama Chci dítě.

A hned se lekla vlastní myšlenky proč si znovu drásat staré rány? Ale přání už někam ulítlo.

Za měsíc jí přišlo zpoždění.

To není možný, koukala na dvě čárky na testu, ten test musí být rozbitý.

Druhý test. Dvě čárky.

Třetí, čtvrtý, pátý.

Dano, vykročila z koupelny úplně rozklepaná Asi já nevím, jak je to možné

Došlo mu to dřív než jí. Vzal ji do náruče, zatočil s ní po obýváku, líbal ji do vlasů, na nos i na rty.

Já věděl, že to zvládneš!

Doktorka v klinice na ni koukala jak na zjevení. Vytáhla staré karty, projela všechny výsledky a objednala nové testy.

Tohle je nemožné, vrtěla hlavou. S vaší diagnózou Tohle jsem tu za dvacet let nezažila.

Ale jsem těhotná?

Jste. Osmý týden! Vše v pořádku.

Jarmila se rozesmála.

Za čtyři měsíce potkala v Tescu Milanova kamaráda.

Slyšela jsi o Milanovi? mrknul očkem na její bříško. Potřetí ženatý. A pořád nic.

Nic?

No, žádné děti. Ani s druhou, ani s třetí ženou. Doktoři říkají, že má problém on. Chápeš? A to to celou dobu házel jen na tebe.

Jarmila nevěděla, co říct. Uvnitř necítila vůbec nic. Žádnou zlomyslnost, ani lítost jen prázdno tam, kde kdysi byla láska.

Syn přišel na svět v srpnu, v jedno slunečné ráno. Anička seděla na chodbě s Danem a byla nervózní víc než všichni ostatní.

Můžu si ho pochovat? nakukovala opatrně do pokoje.

Opatrně, podala jí Jarmila malý uzlíček. Podpírej hlavičku.

Anička koukala na malého brášku překvapenýma očima, pak zvedla pohled na Jarmilu.

Mami, on bude pořád tak červený? Mami

Jarmila se rozplakala, Dana je všechny objal a Anička zaraženě střídala pohled mezi rodiči a bráškou, nechápajíc, proč všichni brečí.

A Jarmila v tu chvíli pochopila jednu věc někdy člověk potřebuje tu správnou osobu vedle sebe, aby uvěřil v nemožnéJarmila je jemně pohladila po vlasech. On už se vybarví, neboj. Anička si přitáhla brášku blíž a zhltla ho očima, jako by se bála, že jim tenhle okamžik uteče.

Venku bylo vidět slunce zalité v pozdním létě. Dana seděl vedle ní, držel ji za ruku a mezi nimi spalo splněné přání, které nemělo nikdy přijít a přesto přišlo.

Jarmila se s klidným úsměvem rozhlédla po svých nejbližších. V tom tichu, kdy bylo slyšet jen tiché funění miminka, si uvědomila, že některé věci si život napíše sám a lépe, než by kdy dokázala vymyslet ona.

Možná nikdy nebude umět vysvětlit, proč to všechno muselo být tak těžké. Ale právě teď, obklopená rodinou, si byla jistá jediným:

Štěstí nakonec vždycky najde cestu domů.

Rate article
DoN
„– Ty jsi mě podvedla! – Michal stál uprostřed obýváku, rudý vzteky. – Jak jako podvedla? – Věděla jsi to! Věděla jsi, že nemůžeš mít děti, a stejně sis mě vzala! – Budeš ta nejkrásnější nevěsta, – maminka upravovala závoj a Antonie se usmála do zrcadla. Bílé šaty, krajka na rukávech, Michal ve slušivém obleku. Vše přesně tak, jak o tom snila od patnácti: velká láska, svatba, děti. Spousta dětí. Michal chtěl syna, ona dceru, domluvili se na třech, aby nikomu nebylo líto… – Za rok už budu vozit vnoučata v kočárku, – brečela mamka. Antonie věřila každému slovu. První měsíce v manželství byly jako sen. Michal přišel z práce, ona ho vítala večeří, usínali v objetí a každé ráno Antonie kontrolovala kalendář. Zpoždění? Nic. Další měsíc. A další. V zimě už se Michal neptal „Tak co?“. Jen mlčky sledoval, když Antonie vycházela z koupelny. – Nechceš jet k doktorovi? – navrhla v únoru, skoro po roce. – Už by to chtělo, – zamručel Michal, aniž by odlepil oči od telefonu. Klinika voněla dezinfekcí a beznadějí. Antonie seděla v čekárně s ostatními ženami s prázdnýma očima, listovala časopisem o šťastném mateřství a doufala, že je to jen chyba. Že je zdravá. Že jen neměla štěstí. Vyšetření, ultrazvuky, další testy. Zdravotní sestry s ledovýma očima. A pak ortel: šance na přirozené početí – asi pět procent. Antonie si psala poznámky, ale uvnitř z ní vše vyprchalo. Léčba začala v březnu. Spolu s ní se vše změnilo. – Zase brečíš? – stál Michal ve dveřích ložnice, jeho hlas byl podrážděný, ne soucitný. – To jsou hormony. – Tři měsíce? Nebylo už dost divadýlka? Už mě to nebaví! Chtěla vysvětlit, že takhle funguje léčba, že to chce čas, ale Michal už bouchnul dveřmi. První umělé oplodnění naplánovali na podzim. Dva týdny Antonie ležela v posteli, bála se pohnout. – Negativní, – oznámila sestra do telefonu. Sesunula se na zem a seděla tam až do večera, než se Michal vrátil. – Kolik už jsme do toho narvali peněz? – místo „jak ti je?“ se zeptal. – Nevím. – Já jsem počítal. Skoro milion. A co z toho? Mlčela. Odpověď nebyla. Druhá šance. Michal chodil domů po půlnoci, voněl cizím parfémem a Antonie se na nic neptala. Zase neúspěch. – A dost, – Michal seděl naproti s prázdným hrnkem. – Jak dlouho to chceš ještě zkoušet? – Lékaři říkali, že třetí pokus vyjde často nejlépe. – Lékaři řeknou, co si zaplatíš! Třetí pokus zvládla skoro sama. Michal „zůstával v práci“. Kamarádky už nevolaly, došly jim slova útěchy, máma brečela do telefonu. Když potřetí slyšela „bohužel“, už neplakala. Slzy došly mezi druhým pokusem a další hádkou o peníze. – Ty jsi mě podvedla! Michal stál uprostřed obýváku, rudý vzteky. – Jak jako podvedla? – Věděla jsi, že jsi neplodná, a přesto sis mě vzala! – Já to nevěděla! Diagnózu mi řekli až rok po svatbě, byl jsi u toho! – Nelži! – šel k ní a Antonie couvla. – Všechno jsi to naaranžovala! Našla sis troubu, vzala sis ho a překvapení! Žádné děti! – Michale, prosím… – Dost! – vzal vázu a hodil ji o zeď. – Já si zasloužím normální rodinu! S dětmi! A ne tohle! Ukázal na ni, jako by byla něco odporného. Hádky byly každý den. Michal chodil domů naštvaný, mlčel a vybuchl kvůli maličkostem. – Rozvedeme se, – řekl jedno ráno. – Cože? Michale, můžeme adoptovat, četla jsem o tom… – Cizí dítě nechci! Chci svoje! A ženu, která mi ho dá! – Dej mi ještě šanci! Prosím. Miluju tě. – Ale já už tebe ne! Řekl to tiše, ale o to to bolelo víc. – Balím si věci, – oznámil v pátek večer. Antonie seděla na gauči, koukala, jak si hází oblečení do kufru. – Odcházím, protože jsi jalová. Michal dál bodal do živého. – Najdu si normální ženskou. Antonie mlčela… Dveře se zavřely. Byt pohltilo ticho. A teprve tehdy Antonie opravdu plakala. První týdny po rozvodu byly šedé. Ráno vstala, uvařila čaj, šla spát. Někdy zapomněla jíst, někdy nevěděla, jaký je den. Kamarádky chodily, nosily jídlo, uklízely, ale většinou jen přikyvovala a pak se znovu zachumlala do deky. Ale čas běžel. Den za dnem. A jedno ráno Antonie procitla s myšlenkou: Dost. Osprchovala se, vyházela léky z lednice, zapsala se do posilovny. V práci si vyžádala těžký nový projekt. Začala jezdit na výlety – Praha, Brno, Krumlov. Život pokračoval. Dmitra potkala v knihkupectví – oba sáhli po posledním Kingovi. – Dáma má přednost, – usmál se. – A co když ho pustím vám a vy mě pozvete na kávu? – překvapila i sebe. Smál se, tím smíchem jí zahřál u srdce. U kávy vyprávěl o Daře – sedmileté dceři, kterou vychovává sám od pěti let, co jim zemřela maminka. Jak těžké to bylo, jak Dára hledala maminku a jak se učil zaplétat copánky podle youtube. – Jsi dobrý táta, – řekla Antonie. – Snažím se. Chtěla být upřímná. Na třetí schůzce řekla všechno. – Nemůžu mít děti. Diagnóza, tři nepovedená IVF, manžel mě opustil. Jestli je to pro tebe důležité, lepší to říct hned. Dmitr mlčel. – Já mám Dáru, – řekl nakonec. – Potřebuju tebe, i kdybychom neměli společné dítě. – Ale… – Zvládneš to, – přerušil ji. – Co myslíš? – Být mámou. Můžeš, když budeš chtít. Moje máma měla podobnou diagnózu. A tady mě máš. Zázraky se dějí. Dára ji přijala překvapivě lehce. První schůzka – byla trochu odměřená, ale když Antonie zmínila, že má ráda Harryho Pottera, nešla zastavit. Na druhém setkání ji sama vzala za ruku, na třetím chtěla uplést copánky jako Elsa. – Má tě ráda, – shrnul Dmitr. – Jinak s nikým ještě nebyla tak rychlá. Dva roky utekly. Antonie se nastěhovala, naučila se dělat lívance, znala všechny díly Tlapkové patroly a dokázala znovu milovat. Upřímně, bez strachu. Na Silvestra, když odbila půlnoc, si něco přála. „Chci dítě“, zašeptala. Vyděsila se vlastních slov, ale přání vystřelilo vzhůru do vesmíru. Za měsíc – zpoždění. – To není možné, – dívala se na dvě čárky na testu. – To je vadný. Druhý test. Dva proužky. Třetí, čtvrtý, pátý! – Dmitře… asi… já nevím, jak je to možné… Pochopil dřív než domluvila. Vzal ji do náruče, rozesmátě jí líbal na čelo. – Já věděl, že to dokážeš! Vždyť jsem ti to říkal! Lékaři kroutili hlavou, prohlíželi staré zprávy, nové testy. – To je nemožné, s vaším nálezem… za dvacet let jsem to neviděla. – Ale jsem těhotná? – Těhotná. Osmý týden. Vše v pořádku. Antonie se rozesmála. Čtyři měsíce poté narazila v supermarketu na Michalova kamaráda. – Slyšela jsi o Michalovi? – koukl na její bříško. – Potřetí ženatý. A pořád nic. – Nic? – Děti. Ani s druhou, ani s třetí. Prý má problémy on sám. A pořád to házel na tebe! Antonie nevěděla, co říct. Uvnitř necítila nic – ani zlost, ani zlomyslnou radost. Prázdno. …Syn se narodil v srpnu, v slunečné ráno. Dára s Dmitrem čekali na chodbě. – Můžu ho pochovat? – zeptala se Dára. – Opatrně, – podala jí uzlíček. – Podržíš hlavičku. Dára koukala na bráchu, pak na Antonii. – Mami, on bude pořád tak červený? Mami… Antonie se rozplakala, Dmitr je objal, Dára nechápala, proč všichni brečí. A Antonie pochopila jedno: někdy stačí potkat toho pravého člověka, abyste mohli uvěřit i v nemožné… A co si o tom myslíte vy? Napište do komentářů, podpořte autora lajkem!