Jak jen mohla?! Ani se nezeptala! Neporadila se! Tohle je vrchol přijít někomu do bytu a chovat se tam jako doma! Žádný respekt! Panebože, čím jsem si to zasloužila? Celý život se kolem ní točím, a takhle mi to vrací! Ona mě snad ani nepovažuje za člověka! Ivana si setřela slzu, která jí stekla po tváři, jí se prý můj život nelíbí! Na svůj by se měla podívat! Sedí si ve svém panelákovém bytě 1+1 a myslí si, že chytila štěstí za pačesy. Žádný pořádný chlap, žádná slušná práce nějaký home office! Čím se vlastně živí? A ještě mě bude poučovat, jak mám žít! Já už jsem dávno zapomněla to, o čem ona teprve začíná přemýšlet!
Tahle poslední myšlenka vyhnala Ivanu z křesla. Šla do kuchyně, postavila konvici na čaj, došla k oknu.
Dívala se na Prahu rozsvícenou svátečními světly a zase se rozplakala:
Všichni se připravují na Silvestr, jen u mě žádná radost Sama jako kůl v plotě
Z konvice začal stoupat pískot, Ivana, zabraná do vzpomínek, si toho ani nevšimla
Bylo jí dvacet, když její maminka ve čtyřiceti pěti porodila druhé dítě.
Proč si takhle ztěžuje život? nechápala tehdy Ivana.
Nechci, abys zůstala na světě sama, vysvětlovala jí maminka, je skvělé mít sestru. Jednou to pochopíš.
Já to chápu už teď, odpověděla tenkrát Ivana bez zájmu, jen počítej s tím, že já jí hlídat nebudu. Mám svůj život.
Svůj život už teď moc nemáš, usmála se maminka.
A měla pravdu. Když její sestře bylo tři, maminka odešla, a táta umřel ještě dřív.
Celá péče o malou Elišku zůstala na Ivaně, která se jí v podstatě stala druhou mámou. Do deseti ji Eliška tak i oslovovala.
Ivana se nikdy nevdala. Nebylo to kvůli sestře prostě nepotkala nikoho, kdo by jí opravdu učaroval. A snad ani nebylo kdy. Ivana nikam nechodila, nebavila se: domov, práce, sestra pořád dokola.
Rychle dospěla, když přišla o rodiče, a celý život zasvětila Elišce: vychovala ji, dovedla ji až k maturitě i do dospělosti.
Teď už je Eliška dospělá, žije samostatně, má před svatbou.
K Ivaně často chodí, jsou si velmi blízké, i když věkově, povahově i pohledem na svět jsou každá jiná.
Ivana je až přehnaně šetrná. Její byt je už spíš skladištěm starých, dávno nepotřebných věcí. Kdybyste pohledali, najdete tam župan, co nosila před deseti lety, když byla o dost hubenější, nebo účtenky za nájem z doby před dvaceti lety.
V kuchyni má prasklé hrnky, oloupané smaltované hrnce, pánve bez držadel. Už dávno je na nic nepoužívá, ale nechce je vyhodit co kdyby se ještě hodily?
V bytě už léta žádný, ani drobný, facelift neudělala. Ne že by neměla peníze, ale tapety jsou přece ještě vcelku.
Zvyk šetřit na sobě a vlastním pohodlí kvůli sestře udělal svoje.
Eliška je naprostý opak: veselá, spontánní, má ráda pořádek. U ní doma je jen to nejnutnější. Žádný skladiště! Jen to, co skutečně používá.
Dokonce má zásadu: Když jsem něco nepotřebovala celý rok, je čas se toho zbavit!
Proto je u Elišky doma vzdušno, světlo, pohoda.
Kolikrát už říkala Ivaně:
Pojďme udělat v bytě malou rekonstrukci. Aspoň vytřídíme věci, vždyť za chvíli se tam nevejdeš ani sama.
Nic vyhazovat nebudu a nic měnit nechci, odsekla Ivana, a žádnou opravu nepotřebuju.
Ale potřebuješ! Jen se podívej na předsíň! Tyhle reliéfní tapety jsou tu snad od sametové revoluce. Když vejdeš, je to jak do sklepa. A ta hromada harampádí vysává veškerou energii! To ti určitě neprospívá, přesvědčovala Eliška.
Ivana pokaždé odmítala.
A tak se Eliška rozhodla, že sestře udělá malou rekonstrukci sama. Aby viděla a hlavně cítila rozdíl.
Jako překvapení si vybrala právě předsíň: tam bylo málo nábytku a jen trochu věcí.
Týden před Silvestrem, když Ivana musela na noční směnu (měla směnný provoz), Eliška s budoucím manželem Pavlem přišla do jejího bytu (měly totiž klíče od sebe navzájem) a vyměnily tapety: z temných, těžkých stěn se staly světlé, limetkové s jemným zlatavým vzorem.
Pak vše dali zpět na místo (Eliška si netroufla věci sestry vyhazovat) a odešli.
Nic netušící Ivana přišla domů a v první chvíli zas vyběhla ven. Myslela, že je ve špatném patře.
Podívala se na číslo bytu.
Sedí
Vešla znovu.
A pochopila.
Eliška!
Jak jen mohla?
Ivana popadla telefon a hned sestru pořádně zpražila, pak položila.
Za půl hodiny už Eliška stála ve dveřích.
Kdo tě o to prosil?! vítala ji Ivana zostra.
Ivanko, chtěla jsem ti udělat radost. Podívej, jak je to tady najednou čisté, světlé, vzdušné omlouvala se Eliška.
Nedovolím ti, abys mi tu velela! nemohla se uklidnit Ivana.
Obviňující slova padala jedno za druhým.
Nakonec to Eliška nevydržela:
Dost. Žij si v té své veteši, jak chceš. Už mě tu neuvidíš!
Co je, pravda bolí? Utíkáš?
Je mi tě líto, odpověděla tiše Eliška a odešla.
A už týden se neozývá. Nikdy se sestry nepohádaly na tak dlouho. A teď ještě ty svátky Opravdu je oslaví každá zvlášť?
Ivana si šla sednout do předsíně na stoličku.
Vždyť je tady doopravdy víc místa, povzdechla si a představila si, jak Eliška s Pavlem lepili tapety, jak se snažili, jak čekali na její překvapení. A proč já vlastně vyletěla? Je to tu teď lepší. Veselejší. I v duši je mi nějak líp. Možná má Eliška pravdu?
Najednou zazvoní telefon
Ivanko Ivana slyší, že Eliška pláče promiň mi to. Nechtěla jsem tě ranit. Chtěla jsem tě potěšit
Ale kdepak, holčičko moje, už se dávno nezlobím, i já se rozbrečela dojetím, a ani nemám co odpouštět: máš pravdu a ty tapety jsou nádherné. Hned po svátcích spolu začneme třídit ty moje hromady. Pokud nebudeš proti.
Jasně, že proti nebudu! Ráda pomůžu! A dneska? Já si nedokážu představit, že bych slavila Silvestra bez tebe
Já taky ne
Tak se sbal, spustila Eliška radostně, u nás je vše připravené: máme živý smrček, světýlka, svíčky. Všechno, co máš ráda. A neblázni s nákupy, já už jsem skoro všechno zařídila. Věřila jsem do poslední chvíle, že si to urovnáme a nový rok začneme spolu. Klidně se nachystej, nespěchej. Pavel pro tebe přijede.
Ivana se ještě jednou podívala na zářící noční Prahu z okna. Najednou jí to všechno připadá jásavější.
Dívá se na město jinýma očima.
A myslí si: Děkuji ti, maminko za sestruUsmála se, popadla kabát a rychle do batohu schovala lahvičku domácí višňovky každá kapka vzpomínky se přece ještě může hodit. Ještě jednou se rozhlédla po předsíni zaplavené novým, nečekaným světlem, a jako by jí v hrudi něco povolilo, napadlo ji: možná je čas nechat nové světlo vejít i do života.
Když Pavel zazvonil, byla už téměř připravená. Otevřela mu a v jeho očích zahlédla laskavé pochopení. V autě se jim proplétaly stíny po zdech domů i ulicích tolik osudů, tolik příběhů, a ona byla konečně na cestě zpátky ke své rodině.
Eliška ji objala ve dveřích, jako by jí už dávno odpustila, a voňavý teplý byt byl plný smíchu, světla a drobných radostí. Společně připíjely na to, co bylo, i na to, co teprve přijde. A když odbila půlnoc, Ivana naposledy potichu, pro sebe, šeptla: Děkuju, mami.
V tom okamžiku se přestala bát pustit staré věci protože si uvědomila, že to, co jí v bytě opravdu vždycky chybělo, nikdy nebyl nový nátěr nebo moderní svícen, ale otevřené dveře a smích jejich lásky. A tak, zatímco za okny hřměly ohňostroje a nový rok vítal všechny naděje, Ivana věděla, že domov není místo ale lidé, kteří v něm mají své nevyhazovatelné místo už napořád.




