Dnes večer přemýšlím nad tím, jak moc se i drobnost může proměnit v symbol. S manželem Jirkou jsme nedávno dokončili rekonstrukci ložnice našeho prvního opravdu vlastního prostoru po letech podnájmů po celé Praze. Bylo to přesně tak, jak jsem si přála: světlé stěny barvy ranní oblohy, široké okno s výhledem na malý vinohradský park, dubová postel s jemným čelem a jednoduchý, nízký prádelník. Nic přebytečného. Ticho, vzduch, klid. Nové textilie a čerstvá vůně nátěru. Teprve teď jsem si uvědomila, jak moc může prostor ovlivnit pocit skutečného domova.
Když u nás byla tchyně, paní Věra, poprvé po rekonstrukci, prošla všechny místnosti jako zkušený inspektor. Trochu nám to pochválila, odsouhlasila kývnutím, ale v očích jsem jí poznala, že s výsledkem není spokojená. Snad jí chyběl osobní dotek ten její.
Hezké, světlé to máte, řekla v obýváku. Ale trochu tomu chybí duše. Je to takové… bezosobní.
Moc jsem neodpovídala. Věděla jsem, že duše znamená v jejím světě masivní nábytek, přehozy, koberce, tisíc dekorací… zkrátka, všechno, z čeho jsme chtěli utéct.
A za týden bylo překvapení
Přesně za týden se objevila znovu tentokrát s obrovským balíkem, zabaleným do deky. Ve tváři vítězoslavný úsměv, jako by právě udělala něco mimořádného.
Přinesla jsem vám důležitý dar, oznámila slavnostně. Hlavně do ložnice! Nad postelí to máte pusté, je to neúplné!
Rozbalila deku a já spatřila obrovský portrét v mohutném pozlaceném rámu. Na obraze byla ona, ještě mladší, Jirka jako puberťák a zesnulý tchán. Těžký rám, atmosféra ještě těžší, pohledy na obraze jako by sledovaly celou místnost.
Pro požehnání, prohlásila. Nad manželskou postel patří obraz rodiny. Chrání, připomíná kořeny.
Uvnitř mě sevřelo. Podívala jsem se na Jirku. Nejistě se usmíval a zkoumal svou tvář z dávných časů.
Mami… děkujeme, ale je fakt veliký… a stylově… není to úplně náš vkus, pokoušel se opatrně.
Jaký vkus?! zarazila ho. To je rodina! O té se nediskutuje!
Zmlkl. Podíval se na mě a v očích jsem měla prosbu. Pak na matku, v jejím pohledu byla výzva. A jako vždy, zvolil ticho.
Veroniko… máma to myslí dobře. Nechme ho tam kdyžtak to časem sundáme.
Jenže to kdyžtak nikdy nepřišlo
Portrét zavěsili nad naši postel. A zůstal tam. Tchyně vždy přišla a první, co udělala, byla kontrola v ložnici a pak spokojené kývnutí.
No! Teď je to správně rodinné.
Jirka si zvykl rychle. Člověk si zvykne na vše. Já už tolik ne. Pro mě to nebyl jen obraz. Byl to symbol. Důkaz, že ani v naší ložnici nemáme úplné soukromí. Každé ráno jsem otevírala oči a viděla právě ten portrét.
Až jedna večeře byla poslední kapka
Na rodinné oslavě narozenin tchyně si znovu neodpustila zmínku o skutečných rodinných hodnotách. Přede všemi prohlásila:
Jsem ráda, že Jirka s Veronikou mají svůj byt. I já přispěla dali tam náš rodinný portrét. Správně! Aby se nikdy nezapomnělo na to podstatné!
Všichni přikyvovali, úsměvy. Jirka přikyvoval také.
Právě v tom přikývnutí mi všechno došlo.
Jestli mám čekat, že on určí hranici nikdy se nic nezmění. On zvolí klid za každou cenu. I kdyby to mělo znamenat ztrátu mého prostoru.
Hned druhý den jsem se rozhodla jednat
Moje kamarádka, fotografka Petra, fotila naši svatbu. Měla jeden snímek vypadá téměř náhodně, přitom dokonale souhrnný: já a Jirka se objímáme a líbáme, vzadu v koutku je vidět tchyně, jakoby se snažila být na fotce, ale zůstala trochu mimo dění.
Vzala jsem tu fotku do rámovna.
Nechala jsem ji vytisknout stejně velkou jako portrét a dala do stejně mohutného, zlatého rámu.
Když dorazila na návštěvu vrátila jsem jí její gesto
Při další její návštěvě, když v obýváku znovu vykládala, co by mělo být v pořádné domácnosti, jsem ji přerušila nejzdvořilejším tónem:
Paní Věro, i já vám chci dát dárek. Jako výraz vděku za vaši péči o náš domov.
Přinesla jsem balík a položila před ni.
Co to je? ptala se podezřívavě.
Otevřete, poznáte.
Odpila deku… a viděla naši svatební fotku, já s Jirkou v popředí, ona stranou a trochu v pozadí. Pod fotkou bylo napsáno:
S láskou, 12. července
V obýváku nastalo ticho.
Tchyně zbledla a pak zrudla.
Co to má být? řekla zostra.
Moje oblíbená svatební fotka, odpověděla jsem klidně. Pochopila jsem, že jsou portréty důležité. Když váš visí v naší ložnici a připomíná rodinu, tahle bude viset u vás a připomínat naší svatbu. Že váš syn má svou rodinu.
A pak jsem jasně nastavila pravidla
Odmítla mít tu fotku doma.
Kývla jsem:
Chápu. Pak je ale fér, abychom i my odstranili portrét z naší ložnice.
Vzala jsem stoličku, sundala obraz ze zdi a podala ho Jirkovi.
Pomoz mamince schovat portrét. Do komory.
A ráno poté
Ráno byla zeď nad postelí prázdná. Po dlouhé době ložnice opět patřila jen nám.
Někdy spravedlnost nepřichází přes hádku, ale když člověk druhému ukáže jeho chování jen z druhé strany.
A přemýšlím co byste udělali na mém místě vy?
Dali byste prostor tchynině a jejím darům kvůli klidu, nebo ihned vymezili hranice, i s rizikem konfliktu?
Kdo je vlastně v právu? A měl by muž bránit svou manželku v takové situaci?




