Táta není v ničem horší než máma

Hele, musím ti povyprávět jeden příběh o rodině, který jsem nedávno slyšela skoro jako z filmu, ale úplně běžný život u nás.

Takže, druhého manžela potkala Anna na dobrovolnickém táboře, kde chránili hnízda vzácných ptáků před pytláky. Přijela tam i se svým desetiletým synem Štěpánem.

Anatol byl srdcem celé akce takový nadšený biolog s jiskrou v očích. Organizoval netradiční výlety s kamarádem ze základky, což mu dělalo radost a zároveň si tím trochu přivydělával.

Po třech dnech si Anna na mokrých kamenech vyvrtla kotník. Anatol, jak se ukázalo, nebyl jen fanatik do přírody, ale i doktorem. Zatlčil jí pevný obvaz, donesl ji do stanu a celý týden se o ni staral jak o dítě.

Štěpán pomáhal vědcům a byl u toho nadšený. Anna a Anatol si začali rozumět, mezi nimi to jiskřilo. Jenže oba už měli za sebou špatné zkušenosti, tak se snažili držet zpátky a nenechat se unést.

Po dovolené Anna skočila do práce po hlavě, dělala všechno proto, aby zapomněla na ten románek z tábora. Anatol si taky myslel, že to byla jen krátká přitažlivost, ale za dva týdny už hledal její adresu

Za půl roku bydleli spolu, za rok měli svatbu.

Anatol se úplně ponořil do otcovské role vždycky chtěl děti, jenže na ně nikdy neměl čas, zabraly ho práce a koníčky. Štěpán, který vyrůstal jen s mámou a babičkou, si ho rychle oblíbil, brzy mu říkal táto. Koupili prostorný byt s výhledem do parku a začali plánovat vlastní dítě. Anna dlouho snila o holčičce a naštěstí manžel měl stejné přání. Jméno už dokonce vybrali Ema. Vypadalo to, že mají pohádkový život.

Jenže po narození dvojčat se všechno změnilo narodila se Ema a k ní ještě syn, dostal jméno Michal. Anna byla až po uši v chaosu plenek, kaší a probdělých nocí. S miminky se jí snažila pomoct její maminka. Anatol, aby uživil svou rozrostlou rodinu, nastoupil do farmaceutické firmy, kde míval dlouhé služební cesty a hromady papírování. Brzy si uvědomil, že se mu vlastně nechce vracet domů, kde miminka neustále brečí a unavená žena nemá energii vést normální rozhovor.

On si říkal, že kdo nosí domů peníze, má taky nárok na svoje soukromí a odpočinek. Anna byla přesvědčená, že děti jsou společná zodpovědnost, a že by Anatol měl převzít kus denních povinností. Hádek přibývalo, vzdálenost mezi nimi rostla, každá debata končila výčitkami o tom, kdo má dělat co v rodině.

Záchranou se stal mateřský školka. Emě a Michalovi ještě nebyly tři, když se Anna mohla vrátit k práci jako designérka. Štěpán byl velký pomocník. Napětí v rodině trochu opadlo. Ale ne na dlouho.

Za dva roky se Anatol zamiloval. Do nové kolegyně, nadšené pro práci, svobodné a krásné takové, jaký byl kdysi on sám. Po nevěře Ana­tol, jako upřímný člověk, hned všechno Anně přiznal, a že je čas, aby se rozešli.

Vždycky ti pomůžu s dětmi, slibuju. Bydlení pro vás vyřešíme během roku. Ale teď tě prosím, abys vzala děti a přestěhovala se ke své mamince. O rozvod požádám sám.

Nezapomněl jsi, že ten byt jsme koupili spolu právě pro naši velkou rodinu? ptala se Anna klidně.

Nezdržuj to! Navrhuji normální řešení! vybuchl Anatol.

Musím si to promyslet, řekla Anna pořád klidně.

Týden přemýšlela, a pak přišla s rozhodnutím:

Zamiloval ses do jiné. To se stává, chápu. Ale děti nejsou jen moje, jsou i tvoje. Zůstanou našimi navždy, že jo? Nebudu s tebou dělit byt, i když na to mám právo můžeš v něm bydlet s novou ženou. Rozdělíme si rodičovské povinnosti. Já si vezmu Štěpána a Emu. Michal zůstane u tebe.

Anatol byl v šoku.

Ty to myslíš vážně? Sám přece nemůžu vychovávat předškolní dítě! Pracuju! Dítě potřebuje mámu!

Opravdu? Anna se na něj podívala překvapeně. Ty sis přál vlastní děti, opravdovou rodinu. Tady máš. Já taky pracuju, nebo nevíš? Chceš začít nový život a na mě necháš tři děti? Ne, milý, alespoň jednoho si vezmi na starost. Je to fér.

Strhla se hádka.

Anatol vzteky odešel a všude o tom vyprávěl kamarádům, příbuzným, kolegům. Všichni byli v šoku. Volali Anně, přemlouvali ji, vyčítali, tvrdili, že to je kruté. Její vlastní máma jí řekla, že jí to nikdy neodpustí. Ale Anna trvala na svém: Proč by měl být otec horší než matka? Vždyť děti miluje! A Michal už není žádné mimino, je dost samostatný.

Anatol, zničený a bezradný, nakonec souhlasil. Jeho maminka hlídat vnoučka nemohla zdravotně to nezvládla. Nová láska, když viděla realitu života s dítětem, zmizela po třech týdnech. Péče o cizí dítě se do jejího života nevešla.

***

Po třech měsících.

Jedno odpoledne přišla Anna vyzvednout Štěpána, který byl zrovna u táty. Otevřel jí Anatol. Byt byl uklizený, vonělo to kaší, Michal si hrál s kostkami na zemi.

Anatol působil unaveně, ale klidně.

Pojď dál, řekl potichu.

Štěpán běžel balit věci a oni zůstali v kuchyni sami.

Víš, začal Anatol, aniž by se na Annu podíval, první týdny jsem tě nesnášel. Fakt jsem si myslel, že je to tvoje největší pomsta. Ale pak pak jsem prostě poznal Michala. On miluje rajčata a pomeranče. Bojí se vysavače. Strašně rád staví kostky. Ve spaní hrozně srandovně funí. Usne jenom, když mu drbu záda.

Podíval se na ni:

Stal jsem se jeho tátou. Doopravdy. Ne jen na víkend, ale každý den.

Anna mlčky poslouchala.

Žádat o odpuštění nebudu. Ale jsem ti za to vděčný, kývl hlavou směrem k synovi. Za nás dva.

Já jsem to věděla, konečně řekla Anna.

Co jsi věděla? Že to zvládnu?

To je jasné. Ale hlavně jsem si byla jistá, že ho opravdu začneš milovat. To je to hlavní. My dva jsme vždycky byli maximalisti, Anatole. V lásce, v práci i v rodičovství, to je jasné.

Takže to byla přece jen pomsta?

Anna se usmála a při odchodu z kuchyně jen řekla:

Ne. To byla jediná možnost, jak v tobě znovu vidět člověka, za kterého jsem se kdysi vdala. A myslím, že se mi to povedlo.

Odešla a nechala ho v tichém bytě s jejich synem. Poprvé po dlouhé době oba chápali, že ačkoliv jejich manželství skončilo, rodina trochu zvláštně a bolestivě přežila.

Rate article
DoN
Táta není v ničem horší než máma