Můj syn zamkl dveře, když jsem ho přišel navštívit a předstíral, že není doma.
Věděl jsem, že tam je.
Svítilo světlo.
Slyšel jsem i televizi.
Ale když jsem zazvonil, nastalo to zvláštní ticho, které přijde jen ve chvílích, kdy někdo záměrně nechce otevřít.
Stál jsem před dveřmi a čekal.
Zazvonil jsem podruhé.
Pak potřetí.
Nakonec jsem se jen opřel o zeď na chodbě a zašeptal:
Tomáši vím, že jsi doma.
Nic.
Jen televize dál mluvila.
V tu chvíli jsem pochopil, že člověk se může cítit ještě osamělejší před zavřenými dveřmi, než když je opravdu sám.
Jsem jeho otec.
Vychovával jsem ho sám.
Jeho matka odešla, když byl Tomášovi šest let.
Pamatuji si, jak jsem ho každé ráno vodil do školy. Jak jsem nespal, když měl horečku.
Pamatuju i na to, jak se jako malý bál tmy a chodil ke mně do postele.
Tati, nenechávej mě samotného.
A teď jsem já stál sám před jeho dveřmi.
Za chvíli se otevřel výtah.
Sousedka z třetího patra vyšla ven.
Podívala se na mě.
Čekáte na někoho?
Usmál jsem se rozpačitě.
Na syna.
Podívala se směrem k jeho dveřím.
Ale on teď přišel domů, ne?
V srdci mě píchlo.
Vím to.
Sešel jsem po schodech, protože jsem nechtěl čekat na výtah a rozbrečet se před ostatními.
Jakmile jsem vyšel na ulici, zadrnčel mi mobil.
Zpráva.
Od Tomáše.
Tati, omlouvám se. Nebyl vhodný moment.
Vhodný moment.
Ta slova byla pro mě cizí.
Tu noc jsem vůbec nespal.
Druhý den jsem si řekl, že mu nenapíšu.
Nemůžeš někoho přinutit, aby ti otevřel dveře, když sám nechce.
Uběhly tři dny.
Potom mi zavolal telefon.
Byl to Tomáš.
Jeho hlas zněl jinak.
Tati můžeme se vidět?
Proč?
Na chvíli se odmlčel.
Protože se včera něco stalo.
Co?
Syn souseda se mě na něco zeptal.
Vzdychl.
Ptá se, proč jeho babička často chodí na návštěvu, a moje maminka nikdy nepřijde za mnou.
V srdci mi zatrnulo.
A co jsi mu řekl?
Nic nevěděl jsem, co odpovědět.
A potom tiše dodal:
Uvědomil jsem si, že když budu v tom pokračovat, jednoho dne i můj syn bude považovat za normální, že máma nebo táta stojí před zavřenými dveřmi.
Bylo ticho.
Tati přijdeš zase?
Dlouho jsem se díval na telefon.
Pak jsem potichu řekl:
Otevřeš tentokrát dveře?
A z druhé strany zazněla jednoduchá odpověď.
Ano.
A právě to je někdy to nejtěžší, co člověk musí udělat.
Otevřít dveře.
Jak byste se zachovali vy na mém místě?
Press «Like» and get the best posts on Facebook ↓



