Co to máš za dítě v čtyřicetjedné! křičel na Jarmilu muž. V tvém věku už se člověk obvykle stává babičkou. Jarmilo, přestaň si dělat hlouposti.
Dobře, podle nás ti to už lečím, to jsem pochopil. A co s tou dětmi, co si představuješ?
Nechci tančit se závěsnou kapkou pod paží na jejím svatebním dvoře!
A když něco s námi bude, dokud je ještě malá? Rozhodni se, nebo se s tebou rozejdu!
Jarmila se svým manželem PetrSvoboda žila už dvacet let. Pořádně mladá, ještě studentka, se provdala za Petra.
Celých dvacet let považovala Petra za svého nejbližšího člověka, oporu, ochránce. Nikdy by neřekla, že by se Petr někdy obrátil proti ní.
Nedávno v rodině Jarmily vypukl vážný spor příčinou byl nečekaný pozdní těhotenství.
Petr byl naprosto proti dalšímu dítěti:
Jarmilo, co to máš v hlavě? Chceš se v senilním věku stát matkou? Máme tři skvělé kluky Tomáš už studuje, Mikuláš a David končí osmý ročník. Není vám jich málo?
A co si o nás budou myslet ostatní? Co když se rodiče zblázní?
Petře, celý život jsem chtěla dceru trvala Jarmila když Bůh poslal dítě, proč by nemělo přijít na svět?
A pokud bude zase kluk, budeme mít páté děťátko? rozčílil se Petr.
Já jsem si jistá, že to bude holka.
Synové také Jarmilu nepodpořili. Když se dozvěděli o novém členu, dvojčata Mikuláš a David se rozhodně prohlásili, že už nechtějí sdílet pokoj s někým dalším.
Nejstarší, Tomáš, také přidal svůj názor:
Mami, co tě v tom věku nebaví? Co když se ti něco stane?
Všechno bude v pořádku ujistila Jarmila svého syna nejsem ještě tak stará!
Ve skutečnosti už Jarmila předtím podobnou situaci zažila. Když čekala na druhé dítě, Petr také nebyl nadšený.
Tomáškovi bylo tři a půl roku, peněz chybělo. Manželé bydleli u Petrových rodičů v Brně a Jarmila často hádala se sví a tchyní.
Když ale lékaři oznámili, že budou dvojčata, všechno se změnilo. Tchyně dala Petrovi peníze na první splátku na koupi bytu. Petr se stal pečlivějším.
Mikuláš a David se ukázali jako klidné miminka a Jarmila dokonce spala.
Tomáš byl nadšený, že bude mít s kým si hrát, a tak se věnoval bráškům, čímž mamince trochu ulevil.
Jarmila tak doufala, že jako mávnutím kouzelné hůlky vše dobře dopadne.
Ale už ve třetím týdnu se začaly potíže na pracovišti ji zvalila nevolnost.
Jarmila deset let pracovala jako manikérka, takže si zvykla na specifické vůně laků a olejů.
Nyní to bylo nesnesitelné, štíhla se už při pohledu na jasně barevné lahvičky.
Pilulky nepomáhaly, stav se nezlepšoval a musela obětovat výdělek.
Celý den ležela na plátně, ani mytí nádobí nebyla schopná. Úklid prostě nešel.
Jídlo pro rodinu musela kupovat, což Petra a kluky moc neudělalo.
Po propouštění peněz v rodině výrazně ubývalo.
Petr, který pracuje jako záchranář rychlé pomoci, začal pracovat po dva dny po sobě, aby vydělal víc.
Starší syn přešel na večerní směnu a přes den si přivydělával jako prodavač v elektro obchodě.
Každý den Jarmila viděla odsuzující pohledy rodiny, ani rodiče ji nepodpořili, říkajíce, že v takovém věku je nebezpečné mít dítě.
Sousedky z domu za rohem šeptaly, když Jarmila šla do obchodu. Cítila se nejistě.
Dostal se druhý trimestr a Jarmila měla podstoupit další vyšetření.
Lékař na ultrazvuku s vážným výrazem zíral do monitoru a mluvil s asistentkou o parametrech. Jarmila ležela nehybně, bála se i zhluboka dýchat.
Po půl hodině, když už to nemohla vydržet, se náhle zeptala:
Pane doktore, je to kluk nebo holka?
Děložní plod je ženský. Ale je tu jeden nepříjemný detail.
Co se stalo? vyděsil se Jarmila.
Nepanikařte, ale musím říct, že u dítěte je defekt vývoje nervové trubice, jedná se o vážnou patologii.
Do dvacátého třetího týdne by měla být nervová trubice uzavřena, ale u vaší dcery je otevřená. Dítě může skončit s postižením.
Jarmila rozplakala:
Není vůbec žádná naděje pomoci mému dítěti? Nějaké léky existují?
Lékař odvrátil oči a mlčel.
Jarmila opustila ordinaci a pomalu kráčela nemocničním chodbou. Zdálo se, jako by čas zastavil, nic neviděla, nic neslyšela.
Jako v noční můře dorazila k domu, ale nechtěla vystoupit z auta a v koutku prosila: Prosím, pomozte mi!
Počala se uklidňovat, otřela si slzy a vešla do bytu. Petr byl doma, ohříval večeři v mikrovlnce a sledoval zprávy v kuchyni.
Dětí doma nebylo.
Ten pravý okamžik na rozhovor s manželem pomyslela si Jarmila.
Byla jsem dnes na ultrazvuku začala Jarmila. Lékař řekl, že bude dívka, ale má zdravotní problémy.
Jaké problémy? zaujal se Petr.
Defekt vývoje nervové trubice.
A co řekl doktor Alexej Petrovič?
Nic Lékařka mi navrhla potrat, ale já jsem odmítla a nechtěla jsem žádné vyšetření. Nemohu to udělat! To je přece moje dcera!
Zbláznila ses! Víš, co to znamená? Dítě bude postižené, pokud vůbec přežije. Zítra půjdeme spolu k lékaři, já ti zařídím povolení.
Nepůjdu nikam, Petře. A nepřesvědčuj mě
Pak na mě nezávisíš! Nemůžu dál koukat, jak se trápíš a trápíš dítě!
Petr se zvedl od stolu a šel do ložnice. Z šatníku vytáhl veliký sportovní kufr a začal balit věci.
Petře, co děláš? vyplakala Jarmila. Opuštěš mě? Utíkáš před problémy? Dcera není jen moje, je i tvoje! Jak můžeš být tak lhostejný?
Nemám v úmyslu to snést! Souhlasil jsem, když jsi chtěla dítě odložit, myslel jsem, že bude všechno v pořádku. Teď ale nebudu tolerovat tvé výstřelky!
Myslíš na naše starší děti? Viděla jsi někdy děti s postižením? Moje matka po sedmi letech po mně měla syna s vrozenou vadou. Ten přežil jen půl roku.
Stále si připomínám ten hrůzostrašný okamžik v naší rodině. Mamka už potom už žádné děti nechtěla. Proto to nedělám. A chlapce vezmu s sebou!
Petr vzal kufr, oblékl bundu a vyrazil z bytu. Jarmila ho nezastavila.
Teta Hana, Petrova matka, byla velice překvapená, když viděla syna na prahu s kufrem.
Co se stalo, pohádali jste se s Jarmilou?
Pohádali se Podám se o rozvod! Jarmila chce přivést na svět nemocné dítě, a mě to nezajímá.
Synku, matka a dítě jsou jeden celek, nemůžeš to rozhodovat sám. Uklidni se, dám ti čaj.
Petr usedl na židli, hluboce si povzdechl a zeptal se matky:
Mami, přiváděla bys na svět Ivana, kdyby ses věděla, že je vážně nemocný?
Samozřejmě! Do posledního doufala, že je šance na záchranu. Jen tehdy neprováděli takové srdeční operace.
A co ultrazvuk, nikdy neomylný? Lékaři ve vaší nemocnici nikdy chyby nedělají?
Petr najednou vzpomněl, jak loni sousedka Kateřina řekla doktorovi Alexejovi Petrovičovi, že dítě má srdeční vadu, ale chlapec se narodil naprosto zdravý.
Obecně na toho specialistu bylo mnoho stížností. Petr přemýšlel a rozhodl se vše prověřit sám.
Ráno Petr jel do polikliniky. Vyšel na druhé patro do místnosti ultrazvuku. Dveře byly zavřené. Šel k sousední místnosti a zeptal se Alexeje Petroviče.
Dnes tu není vysvětlila sestra všechny termíny přesunuli, přístroj je rozbitý. Už podruhé selhává.
Vedoucí oddělení se hádal, koupili levný přístroj, a ten neustále selhává. Dnes čekáme na technika z kraje.
Petr byl plný pochybností o pravdivosti diagnózy. Jeho bývalý kolega pracoval v soukromé klinice a Petr se rozhodl tam vzít Jarmilu.
Když se Jarmila vrátila z obchodu, nečekala najít Petra doma. Petr se na ni vážně podíval a řekl:
Připrav se stručně pokračoval jedeme do soukromé kliniky. Podíváme se, co tam řeknou.
Jarmila se rychle oblékla, vzala platební kartu. Pártiše tiše sestoupili na ulici.
V soukromé klinice ji přijali okamžitě. Lékařka dlouze sledovala monitor a pak oznámila:
Všechny hodnoty jsou v normálu, dítě se vyvíjí dle termínu. Žádné vady nevidím. Máte bystrou dívku. Chcete slyšet srdce?
Petr i Jarmila přikývli. Petr se dokonce nečekaně rozplakal. Jarmila chtěla zjistit, co bylo s předchozím závěrem.
Řekli nám, že má naše dcera defekt vývoje nervové trubice.
Trubice je uzavřená, dítě je zdravé a roste dle termínu. Hned vám vytisknu výsledek.
Jarmile se ulevilo tíha z duše spadla. Petr ji pevně objal a políbil na tvář. I on pocítil úlevu.
Samozřejmě Jarmila podstoupila ještě několik kompletních vyšetření. A pokaždé dostala potvrzení, že vše je v pořádku.
Dcera Jarmily a Petra přišla na svět naprosto zdravá. Na propuštění byli přítomní všichni přátelé i příbuzní. I ti, kteří dříve Jarmilu přesvědčovali, aby se zbavila miminka.
Jak moc připomínáš mámu řekla těhotná babička Tereza, když poprvé držela vnoučku v náruči. Podívej, jaké má modré oči. Skvělá práce, Petře! Jsem na tebe hrdá, synku!
Petr zamiloval se do dcery na první pohled a veškerý volný čas s ní trávil.
Můžeš se mnou aspoň na televizi podívat, žertovala Jarmila, neboť pořád s Darinkou honíš.
Všechno později, odvětil Petr, s Darinkou máme ještě spoustu věcí! Tak, má krásko?
Starší bratři, kteří několikrát znovu tvrdili, že miminko nepotřebují, si naplánovali pravidelné procházky se sestrou.
Jarmila klidně nechala s nimi dítě věděla, že chlapci se o Darinku postarají.
Přátelé, pokud chcete číst další naše příběhy, zanechte komentář a nezapomeňte na lajky. To nás motivuje psát dál!




