Souhlasila jsem, že pohlídám dítě své nejbližší kamarádky, aniž bych tušila, že je vlastně mého manžela.
Moje nejlepší kamarádka byla těhotná před čtyřmi lety. V té době jsem žila relativně klidný život byla jsem vdaná, měla jsem stabilní práci, byt v Praze a pocit domova. Ona ale byla sama, partner nikde, jistotu ani omylem. Jednou mi s pláčem volala a mezi vzlyky blekotala, že absolutně netuší, co si s tím miminem počne, že musí chodit do práce a neví, kdo by jí malou hlídal. Prosila mě o pomoc:
Jsi jediná, komu opravdu věřím, Eliško.
Ani mě nenapadlo jí odmítnout. Byly jsme si blízké snad od základky kdo by v takové situaci řekl ne?
Nejdřív jsem malou hlídala jen pár hodin po večerech. Ale pak to sklouzlo do celých dnů. Koupala jsem ji, krmila, uspávala v náruči. Můj muž Tomáš byl doma taky, občas si s holčičkou hrál, někdy ji nosil v náručí, dokonce jí vozil plyšáky z hračkářství za stovky korun. Všechno mi připadalo naprosto běžné. Možná až dojemné.
Kamarádka jmenovala se Markéta, protože jak jinak by mohla vypadat pravá česká tragikomedie nás často navštěvovala. Občas zůstala na oběd, někdy nás dokonce se Tomášem nechala v kuchyni samotné a sama šla do ložnice nebo na balkon volat. Nikdy mi to nepřišlo zvláštní. Věřila jsem oběma. Podezření? To mi fakt vůbec nenapadlo.
Časem se začaly objevovat drobnosti, které dnes vypadají jako varovná červená kontrolka. Holčička (říkejme jí Hanička) byla Tomášovi nápadně podobná nos, brada, úsměv. Říkala jsem si, že už asi blbnu. Jednoho dne mi ale při hraní mimčo řeklo maminko. Markéta se zasmála, prý se děti často spletou. Zasmála jsem se taky. Jen abych nemusela nad ničím přemýšlet.
Všechno šlo ke dnu ve chvíli, kdy Hanička dostala vysokou horečku. Markéta byla zrovna někde v Brně služebně a na telefonu samozřejmě nedostupná. Děsila jsem se, že bude zle, a tak jsem běžela s malou na pohotovost do Motola. Tomáš šel se mnou. U přepážky chtěli údaje otce. Nikdo se jeho neptal přímo, ale Tomáš si suverénně řekl celé své jméno:
Tomáš Novotný.
V ten moment mi to došlo. Zeptala jsem se ho:
Proč jsi to řekl?
A on na to, trochu uhýbavě:
Nevím byl jsem nervózní.
Obličej ale mluvil jasně.
Když jsme odcházeli z nemocnice, nahnala jsem ho u zamlženého auta ke zdi a ptám se:
Tomáši, je to tvoje dítě?
Nejdřív všechno kategoricky popřel. Že prý jsem se zbláznila, jak mě vůbec může něco takového napadnout. Nedala jsem se odbýt a ptala se dokola. Zmlknul. Sklopil hlavu. To ticho promluvilo za vše.
Ještě ten večer jsem zavolala Markétě, ať okamžitě přijde. Až dorazila, zeptala jsem se bez okolků:
Je to dítě mého muže?
Začala brečet. Přiznala barvu:
Nechtěla jsem ti ublížit, Eliško.
Odpověděla jsem jí, že mě donutila se o její dítě starat, a přitom mi neřekla pravdu. Ona se přiznala, že když otěhotněla, Tomáš jí zakázal, aby mi cokoli řekla. Prý to vezme na sebe, ale já nesmím nic vědět. No, a tak to taky dotáhl do praxe. Dítě vyrůstalo u mně v bytě, já platila za pleny, mluvila na ni česky před spaním a nosila ji do školky. Prostě celá šaškárna.
Tehdy mi došlo, proč Hanička byla pomalu inventářem naší domácnosti, proč se Tomáš nikdy nevzpouzel pomáhat, proč ke mně měla Markéta takovou důvěru. Byla jsem prostě chůva, zdravotní sestra a zároveň skoro-máma vlastnímu muži.
Něco ve mně v tu chvíli prasklo.
Ještě ten týden jsem Tomášovi solařila kufry ke dveřím. O Markétě už taky nikdy nepadlo slovo. Nejlepší kamarádka? Ha. Manžel? Děkuji, už bylo.
Za Haničku nemůžu, vím to. Malá za nic nemůže. Ale už jsem ji nechtěla vídat. Dnes sedím se sklenicí moravského na balkoně svého bytu, s klidem v duši a světe div se s nulovým počtem zrádců v telefonu.




