Tak hele, musím ti povyprávět, co se mi stalo, to je jak z nějakého českého filmu.
Honza už byl tak unavenej z večírků, rychlých románků a srandovních Tinder schůzek, že když poznal Simonu úplně normální, veselou a chytrou holku , hnedka mu došlo, že to je ona.
Šli spolu do kavárny na Karlově náměstí, pak postáli u jednoho pouličního muzikanta na Národní, probírali Honzovy pracovní úspěchy (dokonce povýšili v bance!) a Simona mu s nadšením vykládala o svých oblíbených sbírkách české poezie.
No a když se shodli, že nejlepší bramborový salát je s jablky, bylo jim jasné, že tohle musí někam vést.
Jako místo úžasného zrychlení vztahu určila Simona svůj byt na Žižkově a pozvala Honzu na večeři.
Honza si vzal svou top košili, pořádně se oholil, dokonce se naučil pár básniček od Skácela (protože Simona je zbožňovala), koupil kytici a lahev frankovky.
Šel tam fakt natěšenej, bezstarostnej jak pes, co celý den spí na gauči, a byl si jistý, že ho čeká parádní večer.
Všechno měl v hlavě srovnaný skoro jako šnek bažící po salátu, dokud se neozvalo: Dobrý večer, já jsem Štěpán.
Máma je ve sprše, pojďte dál.
Zůstal stát proti němu stál kluk, co by mohl už klidně dělat závozníka.
Natáhl k Honzovi ruku, že by za ni Honzovi klidně obepnul hlavu.
Chvilku si Honza myslel, že splet byt, ale když Štěpán hlasitě a legračně kýchl přesně jako Simona už nebylo pochyb.
Honza tedy vešel, sundal si boty a málem omdlel při pohledu na Štěpánovy tenisky mohl si je obout i přes své, a pořád by mu klouzaly na patách.
Simona byla stejně vysoká sotva do půlky Štěpánovi a Honzu napadlo, jaká škoda, že se do prstýnků nevkládá zlato, které by za deset let dorostlo jako on sám.
Mezitím už byl prostřený stůl a Štěpán bez štokrdle pověsil záclony.
Z koupelny se ozvalo: Pět minut a jsem u vás! No, bylo to spíš pětkrát pět minut, protože Simona vylezla slavnostně nastrojená, namalovaná a usměvavá, až Honza dělal, že nevidí jeho kyselý obličej.
Atmosféra romantiky byla v tu ránu pryč.
Simona v tichosti nandala jídlo oběma, nalila víno, aniž by čekala na Honzu, a začala jíst.
Nakonec Honza nevydržel: Proč jsi mi neřekla, že máš dítě? vyhrkl uraženě.
Ty ses lekl přívesu? uchechtla se smutně Simona.
Tohle není přívěs, to je celý nákladní vlak, odvětil Honza.
Je velkej, že?
Po tátovi.
Ten je až z Jeseníků, ještě větší než Štěpán a šel by holýma rukama na kance.
A kde je teď? polkl Honza.
Teď někde pendluje po vystoupeních…
S tím kanecem.
Občas nám pošle pohled, ale radši bych četla kančí písmo než jeho klikyháky.
Kolik mu je? kývl Honza ke zdi.
Čtrnáct, nedávno si vyzvedl občanku.
Silou?
Moc vtipné… odvětila Simona.
Chvíli ještě jedli v tichu, konverzace váznula.
Můžu si přidat maso? natáhl Honza talíř.
Strašně dobrý, co to je?
Srnčí.
Vařil Štěpán.
Fakt šikovnej kluk!
No, to má po tátovi.
Spolu s tou jeho starou kuchařkou, noži, spinningem, loďkou…
a dalším harampádím, co nám tu nechal.
Loď? polkl Honza.
Jojo, dole ve sklepě.
Někdy tam bývá, protože můj syn je nadšenej rybář.
Simoně v tom zazvonil mobil, šla si promluvit do pokoje.
Honzovi bylo jasný, že by měl zmizet.
Ale než vstal, vrátila se rozrušená Simona: Hele, Honzo, mám na tebe velkou prosbu.
V práci je průser.
Nesednul bys na dvě hoďky se Štěpánem?
Já?…
Se Štěpánem?…
Co bych s ním dělal?
Je nezletilej, víš jak.
A dneska se nikdy neví, kdo ti zazvoní u dveří…
To se bojíš, že ho někdo odnese?
Krátce zaplatím ti za ten večer i za hlídání a už ti nikdy nezavolám.
Bereš?
No…
co s ním budu dělat?
Kluci budou kluci, ne?
Předveď mužné povídání, já už fakt musím běžet.
Simona zmizela a Honza zůstal v kuchyni, dojedl, vypil zbytek vína a cítil se jako na cizí návštěvě.
Pak mu došlo, že musí najít nabíječku.
Zamířil ke dveřím Štěpánova pokoje a slyšel, jak vevnitř něco povědomého duní.
Zaklepal.
Je otevřeno, ozvalo se.
Vejde dovnitř a co nevidí na stole stařičký gramofon, z reprobedny tiše Iron Maiden (Honza je zbožňoval), v rohu chlapec šteluje rybářský prut a po stěně žádná díra všechno v terči.
Na skříni poháry, ze stropu boxovací pytel, u televize nový Xbox.
Teda tvoje máma tě živí jako hrabě, hvízdl Honza s kapkou závisti.
O takový pokojíč snil i jako dospělý.
Já o prázdninách makám, pokrčil rameny Štěpán a Honza se v tu chvíli cítil hloupě.
Nemáš někde nabíječku? ukázal svůj vybitý mobil.
Leží u mašinky, kývl Štěpán hlavou.
A Honzu teprve teď praštila do očí obří modelová železnice, kterou Štěpán vlastnoručně budoval s mostama a druhým patrem.
Můžem projet jedno kolo? vypadlo z Honzy skoro šepotem.
Za chvilku, zvedl se Štěpán a šel nastavit trať.
***
Simona dorazila po hodině, přesvědčená, že Honza už dávno zmizel.
Vletěla do pokoje a našla je s Honzou, jak leží na břiše u kolejiště a nadšeně skládají vagónky.
Nebylo jasné, kdo je víc dítě.
Honzo, už bys měl jít, zívla Simona.
Ježišmarja, kolik je vůbec hodin? vyskočil Honza.
Půl jedenáctý, povytáhla koutky Simona.
Zítra zase řeším havárku, potřebuju spát.
Vyprovodila Honzu ke dveřím a nabídla mu pár stovek.
Nebudu brát peníze od ženský, nafoukl se Honza.
Jak chceš…
Tak díky, že jsi pohlídal můj přívěs.
Honza se pousmál a šel.
***
Za dva dny Honza zavolal.
Čau, hele, můžu k vám zase na návštěvu?
Ne za tebou, ale za Štěpánem.
Koupil jsem mu super novou hru na Xbox.
Simona se zarazila, ale když zjistila, že už se domluvili i se Štěpánem, svolila: Tak jo, přijď dneska.
Tentokrát dorazil Honza navlečený v triku s Kabátem, s batohem plným chipsů a koly, s úsměvem jak puberťák.
Buďte potichu, mám za chvíli dvouhodinovej videohovor, přivítala ho Simona v županu, s obličejovou maskou a kusem cibule v puse.
Honza zamířil rovnou do dětského pokoje.
Večer je Simona skoro nemohla odtrhnout hádali se, jestli je lepší Balabán nebo Guy Ritchie.
Už brali popcorn na filmovej maraton, když je Simona vykopala z gauče.
V sobotu nezapomeň koupit vnadidlo! zavolal za Honzou Štěpán.
Jaký vnadidlo? obrátila se Simona na Honzu.
Rybářský, jdeme na štiky.
Štěpán říkal, že ví, kde mají nejlepší…
Těším se, roky jsem nebyl na rybách!
Vidím, že jste kámoši jak hrom.
A co já, to mě nevezmete na ryby?
Můžeš nakrájet chleby!
No jasně To zrovna.
Jděte, aspoň má kluk zábavu. usmála se Simona.
***
Uběhl měsíc a Simona se topila v práci, na něžnost ani nemyslela.
Zato Honza a Štěpán makali na železniční trati, jeli do jižních Čech pro raky, uvařili domácej kvas dle staré kuchařky.
Štěpán Honzu naučil orientovat se v lese, Honza zas Štěpána, jak sebrat odvahu a pozvat holku na rande.
Prostě idyla.
Až jednou, večer, někdo tak zabouchal na dveře, že Simona málem vylila čaj.
Otevře a v chodbě stojí její ex-manžel, otec Štěpána, a voní po divočině.
Všechno jsem pochopil! řve, padá na koleno (i tak je vyšší než Simona) a začíná slibovat tichý život v Jeseníkách, děti, rybaření, lov, a že má našetřeno a vezme je zpátky do vesnice.
No to je fór roku.
Deset let ti trvalo, než jsi to pochopil?
Kanec bude taky doma?
Ne, ten má novou smlouvu v cirkusu…
mě vykopli, zabručí ex.
Zrovna vejde Honza ve vypůjčeným Simoniným tričku: Simono, vzal jsem si tvoje triko, moje je od barvy, jak jsme…
ehm…
Simona stočí oči ke stropu: Dokáže tady někdo doříct větu? ptá se.
A tohle je kdo? zeptá se ex a směruje pěst na Honzu.
To je, váhá Simona.
V tom přilítne Štěpán, otočí otce jak Hadamczik na tréninku a přimáčkne ho ke zdi.
Tohle je náš přívěs, zasyčí.
Štěpdo!
To jsem já, táta!
Jaký přívěs?!
No přívěs, co s mámou zvládá všechno, cos nám tu nechal.
Ale já vám nic nenechal…, zamumlá ex sám trochu zmatený.
Honza i Simona se tisknou k sobě, sledují, jak Štěpán uzemnil tátu.
Nakonec ex vzdává: Dobře, dobře.
Jsi kus po mně, to vidím.
Zítra jdeme aspoň na lov, jo?
Potřebuju dohnat těch deset let.
Jsem přece jeho táta.
Simona tápe pohledem mezi dvěma chlapy, Honza už chápe a chystá se odejít.
Promiň říká Simona.
***
Druhý den táta a Štěpán vyrazí na lov.
Štěpán se večer vrací sám.
Spadne za stolem, rozvaluje se, sundává boty.
A kde je táta? vyhrkne Simona.
Odejít musel No spíš s tím kancem odjel.
Naložil si ho do přívěsu a jedou trénovat nové číslo do cirkusu.
Jen mě hodil do města a pádil dál.
Simona málem bouchla mobil o stůl: Já jsem fakt blbá, musím zavolat Honzovi.
Ani nemusíš, právě mě vysadil, šel jsem s ním domů.
Zítra slíbil, že zase přijde.
Vždyť sis nechal telefon doma!
Říkal, že nás stejně najde.
Potřeboval vědět, jestli jsme v pořádku
To vážně řekl?
Jo.
A ještě, že se na nás přilepil a už se nikdy neodlepí.Simona najednou zjistila, že se usmívá ze všech nejvíc.
Tak vítej doma, Honzo, broukla polohlasem do polotmy, zatímco se v předsíni rozlehlo zaklapnutí dveří.
Honza jen kývl, pohodil batoh ke skříni a rozpačitě přešlápl.
Štěpán se rozvalil do křesla a natáhl k Honzovi ovladač Xboxu: Dáme odvetu, nebo se bojíš? provokoval s úsměšným klidem.
Honza se rozesmál a pomalu se posadil vedle něj.
Simona rozsvítila světlo, aby na chvíli zahnala chlad jediného okna, které kdysi otevřel někdo jiný.
A pak už se celým bytem neslo jen těžké brumlání hry, vůně horkého kakaa a podivné ticho, ve kterém si bylo najednou všechno jasné že domov je vlastně parta trochu podivných lidiček, co si své přívěsy a vagónky vždycky nějak navěsí za srdce.
A když Honza o půlnoci s potlačovaným smíchem zašeptal: Jsem rád, že jste mě tu nechali zakotvit, Simona ho jen pohladila po vlasech a Štěpán zabručel: Už máš přidělený pokoj i misku na chipsy.
Venku hustě pršelo, vevnitř voněl noční klid.
A v tom starém žižkovském bytě se na chvíli rozhostilo přesně tolik štěstí, kolik unesou i největší koleje.
Press «Like» and get the best posts on Facebook ↓



