Přišel o deset let později

Zpozdil se o deset let
Dělal všechno správně. Aspoň si to myslel, když stoupal do třetího patra starého pětipatrového domu na Lesní ulici v Praze. V kapse kabátu měl malou sametovou krabičku z klenotnictví Rubin a Adam se jí pořád dotýkal prsty, jako by se chtěl ujistit, že se neztratila. Prsten stál hodně korun, vybíral ho skoro hodinu, prodavačka přinášela patroly šperků, on prohlížel, přemýšlel, jak by asi Radka zareagovala. Měla by být šťastná. Deset let, to není jen tak.

Na chodbě to vonělo po cizí polévce a kočičím záchodě. Adam se zašklebil a zazvonil. Listopad byl letos protivný, od rána padal mokrý sníh, Adamovi ne a ne se zahřát ruce. Přenášel váhu z nohy na nohu, ještě jednou zkontroloval krabičku v kapse.

Za dveřmi něco cinklo, pak se ozvaly kroky. Zřetelně mužské, těžké. Adam netušil, co to znamená, jen to vnímal a ztuhl.

Dveře se otevřely.

Na prahu stál neznámý muž. Kolem pětačtyřiceti, drobný a zavalitý, v domácí kárované košili a tmavých kalhotách. Upřeně se díval na Adama, klidně, bez překvapení pohled, jaký má člověk na listonoše nebo souseda, kterého nikdy dřív neviděl.

Koho hledáte? zeptal se tiše.

Adam zamrkal.

Radku. Je doma?

Muž přikývl, zůstal stát, jen otočil hlavu do bytu:

Radko, máš tu návštěvu.

Uběhlo několik vteřin, které se Adamovi zdály nekonečné. Pak se v chodbě objevila Radka. Měla krémový domácí svetr, vlasy vyčesané, bez make-upu. A co bylo zvláštní, vypadala líp než v Adamových vzpomínkách ne slavnostněji, ne zářivěji, prostě jinak, klidněji, něco v ní jakoby svítilo zevnitř.

Zastavila se, když Adama uviděla. Nedokázal z ní vyčíst vůbec nic radost, hněv, nic. Jen ticho, uzavřenost.

Adame, řekla, neměl jsi sem chodit.

Otevřel ústa, zase je zavřel. Podíval se na muže v košili, pak zpět na Radku.

Kdo to je? zeptal se, i když už tušil, jen si to nechtěl připustit.

To je Petr, řekla klidně. Žije tady.

Tak takhle to chodí. Někdy není třeba nic vysvětlovat. Stačí jediná věta bez chvění v hlase, bez omluv, bez slz. Jednoduchý fakt. On tu žije. A člověk stojí na předsíňovém koberci v listopadovém kabátě, s prstenem v kapse a cítí, jak mu po zádech jde zima, i když z bytu sálá teplo a ve vzduchu je vůně boršče.

Adam ji vnímal jasně. Boršč. Opravdový, s červenou řepou a česnekem, přesně takový, jaký Radka vařila na výročí jejich seznámení, když on přinesl víno, seděl v kuchyni a díval se, jak pobíhá okolo sporáku a myslel si: tak, tahle žena tu je a zůstane, je připravená čekat, nikam neuteče.

Mýlil se.

Bude tu, říkal si roky. Kam by šla, je jí už pětatřicet, pak sedmatřicet, teď skoro třicet osm. Kdo ji bude chtít, když ne já. Byl si jistý, tak jako jsou si jisti lidé, kteří nikdy skutečně neprověřili svojí jistotu.

Radko, počkej, řekl. Potřebuju s tebou mluvit, je to důležité.

Slyším tě, řekla. Mluv.

Ne tady, kývl na Petra.

Petr ani necouvl, ani neodešel prostě jen stál kousek stranou a tvářil se, jako by se ho to všechno týkalo, ale nijak se tím nestresoval. Adam k němu ucítil něco ostrého a nepříjemného, nebyl to hněv, spíš podráždění smíšené se strachem.

Petr ví, kdo jsi, řekla Radka. Klidně mluv.

Nějakou chvíli zůstal Adam zticha. Pak vytáhl z kapsy krabičku. Byla tmavě modrá, sametová, s pozlacenou ražbou Rubin na víku. Nastavil ji Radce.

Přišel jsem ti něco nabídnout, řekl. Už dávno jsme to měli udělat. Vím, že jsem to protahoval. Ale chci, abychom se vzali.

Radka se zadívala na krabičku. Nevzala ji. Pak se Adamu podívala do očí; to, co v nich uviděl, ho nepříjemně zaskočilo. Nebyla to hořkost, ani vítězoslavnost, ani uraženost. Spíš unavený soucit.

Dej to pryč, Adame, řekla tiše.

Radko

Prosím, schovej to.

Uložil krabičku zpátky do kapsy. Ruka se mu lehce chvěla, nejdřív to ani nepostřehl.

Tím to končí? zeptal se skoro drsně, protože jinak teď nedokázal.

Končí, řekla. Promiň, že to tak dopadlo. Ale měl jsi vědět, že jednou se změní všechno.

Mohla jsi mi to říct.

Říkala jsem ti to mnohokrát. Jinými slovy, ne takhle, ale říkala. Neslyšel jsi.

Ještě vteřinu se na něj dívala. Pak lehce kývla, jakoby si v sobě něco uzavřela a řekla:

Sbohem, Adame.

Dveře se zavřely. Ne zabouchly, jen tiše zapadly a cvakl zámek. Adam zaslechl cinknutí talíře nebo lžíce a znovu zabouchalo borščem, ale pak už byl klid.

Stál na chodbě ještě asi tři minuty. Pak sešel dolů, vyšel ven, nasedl do své šedé škody Octavia, na kterou byl hrdý, a dlouho tam seděl a díval se, jak na čelní sklo padá mokrý sníh.

Prsten v kapse pálil skrz kabát.

První dny po té návštěvě si Adam opakoval, že to pořád lze napravit. Byl zvyklý řešit problémy. Pracoval ve stavební firmě Granit, zabýval se komerčními nemovitostmi, uměl se domluvit, uměl vyjednávat, dosahovat cíle. Život ho naučil, že ke každému problému se dá najít nástroj.

Takže teď stačilo najít ten správný nástroj.

Zavolal jí druhý den. Zvedla to hned, což ho překvapilo.

Musíme si promluvit, řekl.

Už jsme si včera povídali.

Opravdu promluvit. Sejít se někde.

Proč, Adame?

Nemůžeš prostě vymazat deset let. Prožili jsme spolu tolik věcí.

Pauza. Pak řekla:

Nic nevymazávám. Bylo to. Ale žiju teď, ne tehdy.

S ním?

Ano.

Znáš ho půl roku! Půl roku, Radko.

Tebe jsem znala deset let, odpověděla klidně, a co z toho?

Na to neměl odpověď. Rozloučila se a zavěsila. Adam seděl s telefonem v ruce, snažil se pochopit, kde se ve všem mýlil. Na nic nepřišel.

O tři dny později zavolal do květinářství Narcis v Komenského ulici a objednal kytici. Ne obyčejnou, ale velikou, slavnostní, sto jedna bílých růží s eustomou sotva prošla dveřmi. Prý ženy mají rády lichá čísla. Kurýr donesl kytici přímo do knihovny na Březové, kde Radka vedla oddělení. Adam schválně zvolil pracovní místo, doufal, že ve společnosti jí to zaskočí, dojme, něco se změní.

Přiložil vzkaz: Promiň. Byl jsem hlupák. Dej mi šanci.

Večer mu Radka napsala: jedno krátké: Nenos už květiny do práce, je mi to trapné.

Četl to třikrát. Trapné. Ne děkuju, ne dojalo mě to, ne přemýšlím. Jen trapné.

Odložil mobil a šel do kuchyně nalít si čaj. Stál u okna, díval se na ulici. Listopad byl pořád protivný, stromy holé, lampy mdlé, asfalt vlhký. Chlad jaksi prosakoval i domů, i když topení hřálo.

Vzpomínal na minulé roky. Bez omlouvání prostě vzpomínal. Poznali se, když jemu bylo třicet, jí dvacet osm. Společní známí, nějaká oslava, on byl v Granitu nově, ambiciózní, netrpělivý, myslel víc na kariéru a peníze než na cokoli jiného. Radka mu byla sympatická okamžitě. Ne že by se zamiloval jak ve filmu, prostě mu sedla. Tichá, chytrá, ne povrchní, uměla poslouchat i mlčet, což je vzácné.

Začali spolu chodit. On nepřeháněl se závazky, ona nenaléhala. Myslel si, že jí to taky vyhovuje. Možná se nikdy pořádně nezeptal.

Občas se ptala: Adame, jak si představuješ nás dva za rok, za pět let? Odpovídal vyhýbavě: V pohodě si to představuju, jsme spolu, proč to hrotit. Měla ticho a on to bral jako souhlas.

Jsou tu Silvestry, které někdy trávil s ní, jindy s kamarády. Její narozeniny v únoru, vždycky si vzpomněl, ale někdy jen zavolal, nepřijel, prý práce. Řekla dobře a Adam si myslel: je rozumná, chápe, že práce je práce.

Teď, u okna s vlažným čajem, uvažoval jinak.

Ona čekala. Celé ty roky čekala na to, že on něco jasně řekne. On to neřekl, protože myslel, že je to jasné, není potřeba. A protože když si je konečně aspoň teď upřímný vždycky v sobě nechával otevřené dveře. Co kdyby se objevila někdo zajímavější, něco lepšího? Ne že by měl Radku do rezervy, on jen nikdy opravdový výběr neudělal. A ona čekala.

Mezitím dospěla.

To Adam pochopil až mnohem později, po týdnech, když měl dost prostoru ji znovu porovnat se vzpomínkou. Ta Radka, kterou znal ze starých časů, byla měkčí, úzkostnější, často se na něj dívala tázavě. Teď se dívala přímo, mluvila krátce, nic zbytečného nevysvětlovala. Něco v ní se narovnalo.

Zavolal svému známému Honzovi, kamarádovi ještě z vysoké.

Hele, bydlí s nějakým chlápkem, řekl Adam. Už půl roku.

To jsi zjistil až teď? udivil se Honza.

Jo, chvíli mlčel Adam. Ty jsi to věděl?

Jen tak okrajově. Myslel jsem, že víš.

Nevím.

Hele, mlčel Honza. Adame, ani ty jsi ji příliš nerozmazloval, ne? Možná je to logické.

Adam už dál nemluvil. Rozloučili se.

Logické. Honza to myslel dobře. Ale Adam nechtěl o logice nic slyšet. Chtěl vědět, jak věci napravit.

Další krok byl možná nejtrapnější z poslední doby, i když si to tehdy nemyslel. Vytáhl si její číslo, zavolal:

Radko, přijď na chvíli před dům. Čekám tady.

Pauza byla dlouhá. Pak se zeptala:

Proč?

Prosím, jen na chvíli.

Vyšla. V bundě, v čepici, ruce v kapsách. Adam stál před domem a když přišla, udělal, co si předem naplánoval: klekl si na jedno koleno rovnou na vlhký chodník, vytáhl krabičku z Rubinu a znovu jí ji nabídnul.

Bylo asi minus osm, šla okolo nějaká paní se psem, zastavila se, podívala. Adam koutkem oka viděl, že se paní dojímá, přiložila ruku na srdce. Doufal, že Radka taky něco ucítí.

Dívala se na něj tři vteřiny. Pak tiše řekla:

Vstaň, prosím.

Radko

Vstaň. Zmrzneš.

Adam vstal. Koleno měl promočené, hned to pocítil. Schoval krabičku.

Nerozumíš, řekl. Myslím to vážně. Chci rodinu, s tebou.

A chtěl jsi ji před deseti lety? zeptala se, ne vyčítavě, spíš jako otázku, na kterou ona už sama znala odpověď.

Tehdy jsem o tom nepřemýšlel tak, jako teď.

Vím, řekla. Opět to nebylo zlé, jen unavené, laskavě unavené. Adame, nezlobím se, opravdu. Jen je prostě konec. To, co bylo, už není. Já žiju jinak.

A kdybych ti řekl, že tě miluju?

Podívala se na něj, ale pak se zadívala stranou.

To nestačí, řekla. Slova nic neváží, pokud za nimi nic není. Teď miluješ proto, že jsi ztratil. Není to totéž, jako milovat, když je všechno v pořádku a ty bys mohl vybrat jinak, ale nevybral jsi.

Paní se psem odešla. Lampa nad vchodem poblikávala, něco v ní skřípalo. Radka stála v tmavé bundě a Adam si najednou uvědomil, že neví ani jakou má velikost, kdy si ji koupila, jestli vůbec má ráda zimu. Deset let a tyhle drobnosti nevěděl.

Jdi domů, řekla tiše. Je už pozdě a zima.

Otočila se a vešla do domu. Dveře kovově cvakly.

Adam tam stál ještě chvíli. Pak odešel k autu.

V prosinci jí opět několikrát volal. Brala to, mluvila klidně, nehrubla, ale bylo jasné, že mu nedává žádnou naději. Jednou zkusil jiný přístup, zmínil jejich společnou minulost, vzpomínky a že to nejde jen tak zahodit. Souhlasila: není třeba nic házet pryč, vzpomínky zůstávají. Ale žít ve vzpomínkách už nechce.

Jindy zkusil zahrát na city. Přiznal se, že špatně spí, v práci se mu nedaří, neví, jak dál.

Radka vyslechla. Pak prostě řekla:

Adame, to přejde. Jsi silný, zvládneš to.

To mi moc nepomáhá.

Vím, ale pomoci ti tak, jak bys chtěl, nemůžu.

Adam ucítil něco naštvaného a řekl:

A ten tvůj Petr, znáš ho vlastně dost? Odkud je, co dělá, jaký je?

Znám ho, řekla prostě.

Znáš ho půl roku.

A myslíš, že za půl roku se člověk nepozná?

Mlčel.

Nebo si myslíš, že po deseti letech člověka poznáš vždycky? dodala klidně.

Zase neměl co říct. Rozloučil se a schoval mobil.

Tehdy mu napadla myšlenka, za kterou se později styděl. Vyhledal na internetu soukromou detektivní agenturu Štít. Specializovali se na prověřování lidí, sledování, sbírání informací. Rozhodoval se dlouho, přesvědčoval sám sebe, že na to má právo, že je to péče o Radku.

Agentura Štít sídlila v obyčejném domě blízko centra. Adam tam přišel o pauze. Přijal ho unavený pán, pan Janák.

Úkol je jasný, rezumoval pan Janák. Standardní prověření. Kariéra, místo práce, majetky, okolí, trestní rejstřík, reference. Když chceš, sledujeme pohyb týden, dva.

Sledujte, řekl Adam.

Cíl? Chcete najít něco konkrétního?

Chci vědět, kdo to je.

Pan Janák přikývl bez souzení, vzal zálohu, požádal o údaje, co měl Adam k dispozici.

Za týden a půl volal z Štítu pan Janák. Mluvil stručně.

Petr Novotný, 46 let, pracuje jako mistr údržby v Motorletu, praxe dvacet let. Rozvedený, má dospělou dceru, vídá ji. Má byt na Vinohradech, teď fakticky bydlí s vaší známou. Je bezúhonný, nemá větší dluhy. Podle sledování klidný život, o víkendech s dcerou, občas i s vaší známou. Nic znepokojujícího jsme nenašli.

Adam se odmlčel.

Vůbec nic?

Opravdu, obyčejný člověk.

Poděkoval, doplatil a jel do kanceláře. Cestou přemýšlel: obyčejný člověk. Mistr údržby. Ne bohatý, ne mimořádný, podle Adamových měřítek spíš šedý průměr. A přesto s ním Radka žije, vaří boršč, plánuje.

Nechápal, proč je to tak bolestné.

Další týden jí opět volal. Vůbec nevěděl proč, prostě musel.

Dělá v Motorletu jako mistr, začal Adam.

Pauza.

Odkud to víš? poprvé v jejím hlase něco ostřejšího.

Adam si uvědomil, že zašel daleko.

Nechal jsem si ho prověřit.

Ticho. Nakonec promluvila. Hlas byl pevný, ne zlý, ale rozhodný.

Adame, to je už příliš. Sledoval jsi ho?

Jen jsem chtěl mít jasno.

Proč?

Abych pochopil, co na něm vidíš.

Takhle to nikdy nepochopíš, řekla. To není v životopise.

Radko

Nevolej mi už. Prosím. To je moje přání.

Opravdu?

Ano. A jestli zavoláš, už ti neodpovím.

Položila to.

Adam seděl v autě a cítil něco nového, chladného, hlubšího než hněv.

Stejně zavolal. Pět dní před Silvestrem, když bylo všude veselo. Stál v supermarketu Hvězda s košíkem, najednou to na něj přišlo, jako vlna. Vytočil její číslo.

Nezvedla to.

Napsal SMS: Přeji krásný nový rok. Promiň mi všechno.

Odpověď přišla za hodinu. Dvě slova: Přeji taky.

Nevěděl, co si pod tím představit. Odpustila? Prostá slušnost? Uložil tu zprávu a často ji četl znovu.

Silvestra trávil u Honzy s jeho ženou a pár dalšími. Pil, klábosil. Honzova žena Alena, milá, nenápadně na něj zírala se smutným pochopením.

O půlnoci šel Adam na balkon. Leden byl mrazivý, nebe čisté, ještě vybuchovaly petardy. Adam přemýšlel, kde je Radka. Asi doma s Petrem. Asi slaví, smějí se, třeba vařila boršč.

Co dělal minulý Silvestr on? Byl s kamarády na horách. Prvního večer zavolal Radce, krátce popřál. Řekla děkuju, také. Nevšiml si tehdy, jak málo toho bylo.

Honz přišel ven za ním, postál vedle.

Vše v pořádku?

Jo.

Nepřipadá mi. Myslíš na ni?

Přemýšlím, jak to tak dopadlo.

Honz chvíli mlčel. Pak opatrně:

Myslíš, že ona taky něco čekala? Celé ty roky?

Teď už vím, že ano.

Že to neměla lehké.

Chápu.

Je dobrá, řekl Honz. Vždycky jsem to říkal.

Jo, přitakal Adam.

Stáli tam ještě chvíli, pak se vrátili dovnitř.

V lednu jí Adam zavolal ještě jednou. Věděl, že ho o to žádala, ale byl tu moment, na který myslel stále.

Zvedla to, proti očekávání.

Říkala jsi mi dřív, začal, že stojíš o rodinu, jistotu. Já dělal, že to neslyším.

Ano, odvětila.

Proč jsi tedy odešla tak pozdě? Proč jsi čekala?

Pauza trvala dlouho, pak tiše:

Protože jsem tě milovala. Myslela jsem, že se změníš. Člověk nerad opouští něco, co už má, i když cítí, že je toho málo. Lidé obecně čekají dlouho, než si přiznají, že už nemá cenu čekat.

A pak?

Pak mi došlo, že už nečekám na tebe, ale na toho, kým by ses mohl stát. Ale ten neexistoval. Byl jsi jen ty, takový, jaký jsi.

Rozhodla ses.

Ano. Ne hned, nebylo to lehké. Ale rozhodla jsem se.

Adam mlčel.

Je Petr dobrý člověk?

Bez zaváhání:

Ano. Moc.

Jsi šťastná?

Delší pauza.

Jsem klidná, řekla. Myslím, že to je štěstí. Nečekat pořád katastrofu, vědět, že jsi s člověkem, který tu zůstane. Můžeš žít, neřešit, jestli jsi někomu na obtíž, nebo chceš moc.

V těch slovech ho něco stáhlo uvnitř, raději neřešil co.

Myslela sis, že jsi mi na obtíž?

Často jsem to cítila, řekla. Ne vždycky, ale často. Když jsi rušil věci na poslední chvíli. Když jsi na svátky byl raději s kýmkoliv jiným než se mnou. Když jsem se ptala na budoucnost a ty jsi uhýbal. Drobnosti, ale nasčítají se.

Poslouchal mlčky.

Neříkám to, abych tě ranila, dodala. Jen ses ptal. Byl jsi vždy dobrý člověk, Adame. Jen ne ten můj.

Ne ten můj. Tři slova, úplně uzavírající kapitolu.

Dobře, řekl. Promiň, že obtěžuji.

Neboj, řekla. Jen to všechno zkoušíš pochopit, je to normální.

Rozloučili se. Na rozloučenou v jejím hlase přece jen malinko hřálo něco, co připomínalo úctu. Jako by ocenila, že nevolal s prosbou, ale s otázkou.

Po tomhle hovoru uběhlo několik týdnů a Adam už nevolal. Ne že by to bolelo, prostě to bylo jasnější. Ne všechno je fajn, ale aspoň přesně věděl, co se stalo.

Začal jinak přemýšlet o čase. Předtím měl pocit, že má stále čas, jako peníze na účtu. Třicet? Mladý. Třicet pět? Vždyť je čas. Čtyřicet pak to přijde. Mezitím někdo jiný prostě žil. Nepřemýšlel tolik, nezdržoval se, prostě žil. Přišel k Radce, řekl něco jasného a ona to slyšela.

V únoru projížděl Adam Lesní ulicí kolem jejího domu a bezděčně zpomalil. Na třetím patře svítila lampa, v okně se mihla silueta nepoznal kdo a hned jel dál.

V březnu za ním v práci přišel kolega Martin, pětatřicet, právě zasnoubený se svou přítelkyní. Vyprávěl o prstenu, jak žádal o ruku, o restauraci. Adam kýval, sledoval, gratuloval. Martin se zeptal, proč je Adam tak zamyšlený.

Jak zamyšlený? podivil se Adam.

Nevím. Jsi moc hloubavý.

Jen přemýšlím, řekl Adam.

O čem?

Že je potřeba vše dělat včas, odpověděl.

Martin se zasmál, vzal to jako pochvalu a odešel.

Jaro přišlo brzo. Koncem března už bylo teplo, sníh roztál, Praha se hned rozsvítila. Adam seděl večer u okna s kávou a jen tak pozoroval první travičku.

Přemýšlel o klíčích.

Zvláštní nápad. Měla jeho náhradní klíče, dal jí je už někdy před šesti lety. Nikdy jich nezneužila, nikdy nešla bez ohlášení. On její klíče nikdy neměl, nikdy o ně nepožádal. Až teď mu došlo, že to leccos znamená. Ne že by nevěřila, ale vnitřní pocit, že ho nikdo vlastně moc nezve. Jeho místo bylo trošku mimo.

Nebo že si sám takové místo určil.

Asi spíš to druhé.

V dubnu ji potkal náhodou. Bylo to v knihkupectví Stránka na Sadové. On tam šel pro doporučenou odbornou knihu, ona stála u regálu s beletrií ve světle béžovém plášti, prohlížela knihu a byla v pohodě. Ne okatě šťastná, prostě spokojená.

Uviděli se najednou. Radka lehce kývla, Adam musel přijít.

Ahoj, řekl.

Ahoj, odpověděla.

Stáli chvíli. Viděl na ní klid, žádné napětí, dívala se na něj s odstupem, ale ne chladně, prostě jako na někoho, s kým ji pojí vzdálená, neutrální vzpomínka.

Jak se máš? zeptal se.

Fajn. Ty?

Jde to. Pracuju.

Dobře.

Pauza, ne trapná, jen prázdná.

S Petrem jedeme v létě k moři, řekla, a bylo poznat, že nechce zraňovat, prostě to tak přišlo do řeči. Nikdy jsem nebyla v Chorvatsku, chceme to zkusit.

Pěkné, řekl Adam. Na víc se nezmohl.

Usmála se, vzala knihu.

Tak ahoj, Adame. Hodně štěstí.

Díky, tobě taky.

Šla ke kase. Adam ji sledoval tři vteřiny, pak se vydal hledat svou sekci. Knihu našel, prolistoval, koupil. Vyšel ven.

Dubnem bylo teplo, slunce, na stromech se zrovna objevovaly první listy. Adam stál před knihkupectvím a sledoval ulici. Okolo chodili lidé, většina měla v obličeji to jarní rozptýlené zalíbení v životě.

Radka vyšla za chvíli, prošla kolem, podruhé kývla a šla na zastávku v plášti, lehkým krokem, knížka pod paží. Otočila se jednou, jen kvůli zvonícímu telefonu, zvedla ho a smála se.

Adam ji sledoval, dokud nezmizela za rohem.

Vytáhl z kapsy malou sametovou krabičku. Pořád ji nosil, ani nevěděl proč. Otevřel ji. Prsten lesklý, jednoduchý, s malým diamantem. Hezký prsten, drahý, pečlivě vybíraný.

Krabičku zavřel. Schoval zpět.

Šel k autu.

Večer téhož dne seděl doma v bytě na Hlavní, který si koupil před čtyřmi lety a byl na něj pyšný. Dobrý byt, prostorný i pohodlný, podle jeho vkusu. Všechno na svém místě. Jen v té bytě bylo trochu moc ticho, které dřív neslyšel.

Uvažoval, co znamená propásnout čas. Ne filozoficky, ale konkrétně: když držíš v ruce něco živého a zahřeješ, myslíš si, že nikam nezmizí, ale ono odejde. Bez hněvu, bez scén, prostě odejde, protože živé věci stojí buď rostem, nebo schnou, a Radka vybrala růst.

Přemýšlel: co jsem vybíral já?

Komfort. Možnost mít někoho bez skutečné zodpovědnosti. Nebýt konkrétní, neříkat nahlas nic závazného. Myslel si, že je to rozumné. Teď to viděl jako obyčejnou zbabělost skrytou za rozum.

Prsten ležel na stole. Dlouho se na něj díval.

Pak vstal, dal ho do zásuvky v psacím stole. Zavřel.

Natočil si vodu. Vypil.

Za oknem duben žil svým životem. Děti v zahradě křičely, někde pouštěli muziku, voněla hlína a poslední listí. Všechno bylo poblíž, a přesto vzdálené.

Přišel k oknu, opřel se čelem o sklo a zavřel oči.

Tak takhle. Tak to nakonec je. Deset let a úplně jinak, než si představoval. Ne Radka byla zálohou, ale on sám vmanévroval do kouta, když si myslel, že má svobodu. A zatímco si připadal volný, ona to opravdu dokázala. On stojí u okna a poslouchá cizí jaro.

Neví, co bude dál. Život asi poběží. Práce, schůzky, noví lidé, možná časem někdo další. Třeba si opravdu něco zapamatuje, i když lidé často tvrdí, že se poučí a jen opakují vlastní chyby. Možná ne, ale bude vědět.

Vstal od okna a posadil se na gauč.

Radka je teď doma, pomyslel si. Asi vaří. Nebo čte tu knihu. Petr je s ní, ten klidný chlap v kárované košili, který otevřel Adamovi a jen se díval nepotřeboval nic dokazovat, ničeho se nebál. Má to, co Adam s Radkou nikdy neměl: jistotu, že přišel včas a udělal to správně.

Adam si uvědomil, že Petru vlastně nezávidí. Ne úplně, něco v něm zůstává, ale víc než závist cítí něco jako respekt. K ní. K tomu, jak to udělala. Bez hádek, bez pomsty, bez nutnosti dokazovat štěstí. Žila si, vyrostla, vybrala si.

Vzpomněl si, co mu řekla u domu v mrazu: Teď miluješ proto, že jsi ztratil. To není to stejné, jako milovat, když bys mohl volit jinak, ale neudělal jsi to.

Přesné. Uhodila hřebíček.

Seděl v tichu svého bytu a myslel: mohl jsem volit jinak. Tolikrát. Po třech letech, po pěti, po sedmi. Každé její narozeniny v únoru, každý Silvestr, kdy jsem raději odjel. Kdykoliv se ptala na budoucnost a já uhýbal.

Šlo by to jinak? Určitě. Teď to ví naprosto jasně. Jen problém je, že to ví teď když už není na výběr.

Takovéhle zpoždělé pokání, pomyslel si. Není dramatické, spíš tiché pochopení, že čas odešel, sám jsi ho držel otevřený, myslel, že neodejde.

Vstal. Šel do kuchyně. Postavil konvici. Jak hřála, díval se na sporák a napadlo ho, že by se mohl naučit vařit boršč. Blbost, nemá to s ničím konkrétním spojeno, prostě nápad. Usmál se sám pro sebe.

Konvice cvakla.

Adam si nalil do hrnku, dal lžičku medu, prý uklidňuje. Sedl ke stolu v kuchyni. Venku tma, jen světla lamp a cizí okna naproti.

V cizích oknech žil cizí život. Někde se večeřelo, někde přecházeli lidé po místnosti, někde běžel televize. Obyčejné, a přece najednou nepřehlédnutelné.

Přemýšlel o klíčích. Nikdy nechtěl klíče od jejího bytu. Ne proto, že by nechtěl. Prostě nikdy doopravdy nechtěl, aby mu patřila. A teď je dveř zavřená. Ne klíčem, něčím jiným, tím, co žádný nástroj neotevře.

Hrnek hřál v dlaních, držel ho oběma rukama.

Myslel: jsou věci, které se nedají vrátit. Ne proto, že by někdo byl zlý nebo zásadový. Prostě čas jde jen dopředu a my sami si namlouváme, že stojí, než se rozhodneme. Ale on nestojí. Běží a lidé s ním, dospívají, mění se, rozhodují. Když zůstaneš vzadu, stojíš u okna a díváš se, jak někdo jde vedle ženy, kterou bys mohl mít, ale nechtěl není to zrada. Je to život.

Položil hrnek na stůl.

Venku bylo ticho. Duben byl letos milý, bez mrazíků, bez větru. Jen obyčejný večer, jakých je ještě hodně před ním.

Pomyslel si: je třeba jít dál. Ne že by bylo najednou jednoduché, ne že by pochopil a uzdravil se jen není jiná možnost. Život nečeká, než člověk polkne svou ztrátu.

A zároveň si řekl, že pokud mu ještě někdy na někom záležet bude, nebude čekat. Ne že by byl najednou moudrý prostě už zná, jak vypadá zavřená dveř, na kterou je pozdě klepat.

Vstal od stolu. Umyl hrnek. Dal ho na odkapávač.

Tak a dost, pomyslel si. Bez zloby, bez výčitek, ani ne tolik lítosti jen tiché, chladné vědomí: stalo se to. Je to fér, i když ne teď a ne pro mě.

Zhasl v kuchyni a odešel do pokoje.

Někde ve stole ležela malá sametová krabička. Zítra ji odnese zpátky do Rubinu. Nebo až bude připravený.

Rate article
DoN
Přišel o deset let později