Příbuzní manžela u nás bydleli celé týdny, dokud jsem jim nevystavila účet za jídlo

Kde je ten sýr? Ten tvrdý, který jsem koupila speciálně na salát? zeptala se, roztržitě přesouvala na polici poloprázdnou sklenici nakládaných okurek a osamělou krabici kefíru.

Manžel, sedící u kuchyňského stolu a snažící se vtáhnout hlavu mezi ramena, se provinile zadíval k oknu, kde šedý podzimní déšť vytrvale bubnoval na sklo.

No, Lída dělala dětem chlebíčky Po procházce byli hladoví, mumlal, potichu, jako by nadměrný hluk mohl rozbořit stropy bytu. Klára, proč to zase řešíš kvůli kousku sýra? Koupíme další.

Klára pomalu zavřela lednici. Zima přestala ochlazovat její nohy, ale uvnitř se rozpalovala jako starý sporák. Zhluboka se nadechla, počítala do deseti zvyk z posledních tří týdnů, který fungoval čím dál tím hůř.

Petr, ten kus stál patnáct set korun, řekla bez emocí, když se otočila k manželovi. Chtěla jsem udělat slavnostní večeři na oslavu dokončení projektu. A teď? Lednice prázdná. Zase. Stejně jako včera, kdy zmizela šunka, a předvčírem, když jsem nenašla balení lososa. Pracujeme doslova na hajzl, rozumíš?

Petr se zkřivil, jako by ho zaskočila bolest od zubu. Byl rozpačitý, ale rodinné povinnosti, vtloukané od dětství, převyšovaly zdravý rozum.

Jsou to přeci hosti, Kláro. Vždyť mají doma rekonstrukci, sama víš. Prach, špína, nedá se dýchat. Kam by šli? Vydrž chvilku, brzy odjedou.

To brzy se v jejich bytě ozývalo už dvaadvacátý den. Na začátku to byla nevinná prosba: telefonát švagrové Lídy, úpěnlivý příběh o tom, že dělníci rozebrali podlahu v jejich dvoupokojovém a omylem poškodili trubku, takže bydlení se stalo nemožné. Lída, sestra Petra, prosila, zda by mohli “jen tři, maximálně čtyři dny” přespat, než vše vyschne a položí novou stěrku. Klára, dobrosrdečná duše, souhlasila. Vždyť rodina je rodina.

Tři dny klouzaly do týdne, týden do dvou, a už byl druhý měsíc podzimu bez konce. V třípokojovém bytě Kláry a Petra, kdysi tichém a útulném, vládl chaos. Lída s mužem Milanem obsadili obývák, jejich dva synové, devět a deset let, spali na nafukovací matraci, ale reálně žili po celé bytě.

Večery se staly zkouškou. Klára se vracela z práce toužící po teplé sprše a tichu, ale doma ji čekalo jakési nádražní polopeklo. Televize hlasitě hrála, protože Milan miloval zpravodajství s atmosférou. Koupelna byla stále obsazená synovci se rádi cákali čtyřicet minut, spotřebovali lahve drahého sprchového gelu, zanechali na podlaze louže, do nichž Klára pravidelně vstupovala v ponožkách.

Nejpalčivější bylo jídlo. Klára vydělávala slušně, Petr si nestěžoval, byli zvyklí na kvalitní potraviny. Dobrý steak, čerstvá zelenina, ovoce, mléčné výrobky. Plánovali rozpočet, šetřili na dovolenou a hypotéku, kterou už skoro splatili. Po příchodu příbuzných rozpočet praskal, až nakonec explodoval.

Lída, štíhlá a milující dobré jídlo, k plotně zásadně nechodila.

Klárinko, já jsem tak vyřízená z té rekonstrukce, celé dny nervy, vzdychala na gauči s talířem hroznů, stejně vaříš, není těžké dát o pár naběraček polévky víc?

Jenže pár naběraček se změnilo v pětilitrový hrnec boršču, mizící za večer. Milan, řidič v režimu 24/72, měl apetit větší než vojenská jednotka. Synovci, zkrátka rostoucí, brali vše, neptali se, k čemu byl produkt koupen.

Klára sundala sako, pověsila ho přes židli a unaveně si promasírovala spánky.

Petře, dnes jsem mrkla do banky, řekla, zadívala se manželovi do očí. Za tři týdny jsme projedli to, co obyčejně vystačí na dva měsíce. Nekecám. Ani chleba si nekoupili.

No, mají výdaje, rekonstrukci Materiál zdražil, začal Petr, ale už bez přesvědčení.

I my máme výdaje, odsekla Klára. Nepodepsala jsem smlouvu, že sama živím čtyři dospělé a dvě děti. Viděl jsi někdy, že by Lída donesla nákup? Koupila sušenku k čaji?

V tu chvíli vešla Lída v Klářině županu ten její byl moc horký, tenhle hebký a lehoučký. Klára skřípala zuby, ale mlčela postřehla skvrnu od marmelády na límci.

Ó, Klárka je doma! zvolala švagrová k veselosti, míříc k rychlovarné konvici. Tolik jsme tě čekali. Máme velký hlad. Milan cítí smažené Říká, že máš rozmražené mleté.

Klára na ni pohlédla dlouze, zamyšleně. Něco v ní cvaklo. Ten pojistný obvod slušnosti a vychovanosti se přepálil.

Karbanátky dnes nebudou, řekla klidně.

Jak to, že ne? Lída zůstala stát s hrnkem v ruce. Co budeme jíst? Děti potřebují režim.

Mleté jsem dala zpět zamrazit. Dnes večer máme pohanku. Holou.

Holou? Lída vytřeštila oči. Bez masa? Bez omáčky? Milan to žrát nebude, muž musí mít maso.

Milan má možnost zajít do obchodu, koupit a uvařit si, Klára se usmála, ale v očích zůstala ledová hladina. Adresu Tesca zná, je naproti.

Lída ucedila, hlasitě postavila hrnek na stůl a semkla rty.

Klárko, co ti je? Vyčerpaná z práce, chápu, ale proč rodině pokazit náladu? Petr, řekni jí, ať se vzpamatuje!

Petr, mezi dvěma ohni, vypadal, že by se nejraději propadl k sousedům.

Kláro, možná uvaříme pelmeně? Někde byly

Byly, Klára kývla. Včera. Než synovci uspořádali soutěž, kdo sní víc.

Večer byl tichý, nervózní. Klára uvařila pohanku, přidala máslo a sůl. Milan v reakci demonstrativně šťoural v talíři, zamručel cosi o vězeňském přídělu a odešel sledovat seriál. Lída dětem pohanku dosladila (ze Klářiných zásob) a s úšklebkem odešla naposledy pronesla:

Snad zítra uvaříš něco normálního.

Klára nespala. Ležela v temné ložnici, poslouchala Milanovo chrápání z obýváku, manželovo oddechování vedle sebe, a přemýšlela. O tom, jak dobrota se trestá, hranice je nutno bránit, a když to neudělá teď, zůstanou tady navždy. Rekonstrukce je jen záminka Milan za tři týdny na byt nešel ani jednou zkontrolovat stěrku. Prostě pohodlná strava a bydlení zadarmo, plný servis.

Ráno Klára vstala před všemi ostatními. Připravila si kávu, vypila ji v tichu, odešla do práce, lednice zůstala nedotčená v noci přesunula zbytky normálního jídla do chladicí tašky a odnesla k mamce ze sousední ulice.

Den hektický v práci, ale v hlavě Kláry rostl plán. Večer se domů vrátila, v rukou měla složku, ne tašky s nákupem.

Atmosféra doma byla ponurá. Lída čekala v předsíni, ruce v bok.

Klárko, představ si: v lednici pusto! Ani vejce. Děti jedly suché vločky bez mléka! To je přes čáru!

Z obýváku vykoukl Milan, drbal si břicho pod vytahaným tričkem.

No jo, hospodyňko, už tě to nebaví? Umíráme tu hlady Byla jsi v obchodu?

Klára klidně odložila boty, prošla do kuchyně, položila složku na stůl a zvolala:

Všichni do kuchyně. Mám k vám proslov.

No konečně, zaradoval se Milan, mnul si ruce. Takže menu Dám si steaky nebo aspoň grilované kuře.

Když dospělí (děti s tablety v pokoji) seděli kolem stolu, Klára otevřela složku.

Představte si, začala pevným hlasem, který používala při jednáních s obtížnými klienty. Obýváte nás tu 23 dní. Ani jednou jste nenakoupili, neplatili služby, nepomohli s úklidem.

Ó, to začíná být výživné! protočila Lída oči. Počítáš porce? Jsme rodina!

Právě proto jsem vydržela tři týdny, vytáhla tabulku z papíru. Audit výdajů. Tady, ukázala na sloupec, běžný měsíční výdaj na jídlo. Tady za tři týdny. Čtyřiapůlnásobek.

Milan se naklonil.

Co to za papíry? Sbíráš účtenky? uchechtl se. Klárko, tys teda skrblík. Petře, jak s ní můžeš žít?

Petr zrudl. Klára mu nedala šanci.

To není skrblení, Milane, je to účetnictví. Tabulka obsahuje vše: maso, ryby, sýry, jogurty, ovoce, zeleninu, drogerii, vodu, elektřinu. Měřiče nelžou.

Kam tím míříš? Lída pištěla.

Tím, položila na tabulku list s číslem účtu, že bezplatný penzion končí. Vyúčtování za tři týdny zde dole.

Lída popadla papír, dočetla se ke konci, vyvalila oči a papír spadl.

Zbláznila ses?! Padesát tisíc korun?! Za jídlo?! To nejsme v restauraci!

Skoro ano, přikývla Klára. Jste jedli jen svíčkovou, drahou šunku, lososa, vařila jsem jen já a neúčtovala jsem si služby kuchařky a uklízečky. To je rodinná sleva.

Nikdy neplatím! vybuchl Milan, vstal od stolu. To je drzost! Petře, proč mlčíš?! Tvoje žena vyždímá tvou sestru!

Petr vzhlédl. Viděl Milanovo rudé tváře, Lídin vztek, a pak unavenou Kláru. Vybavil si, jak včera sama plakala ve vaně, zapnutou sprchu, aby ji nikdo neslyšel. Prázdnou peněženku před výplatou.

Co mám říct? řekl tiše.

Že je blázen! pištěla Lída. Jsme přeci hosté! Kde se vybírá od hostů peníze?!

Hosté, Lído, přijíždějí s dortem, pijí čaj a odjíždějí večer, najednou řekl Petr pevně. Nebo přijedou na pár dní na pozvání. Vy tu měsíc bydlíte, jste na našem, a stěžujete si, že pohanka je holá.

Ticho, cinkající ticho. Lída zírala na bratra, jakoby mu narostla třetí ruka.

Ty… ty nás vyhazuješ? šeptala tragicky.

Nevyhazuji, vstoupila Klára. Podmínky se mění. Kdo chce zůstat, platí polovinu všech nákladů, plus komunální služby. Vaříme na střídačku. Dnes já, zítra Lída. A ten účet, poklepala na papír, je třeba uhradit do konce týdne.

Jděte… Milan kopnul židli. Lído, sbal se. Takové příbuzenstvo nepotřebujeme. Vemte si svou šunku!

Kam půjdeme, v bytě je stále rekonstrukce! kvílela Lída.

K mamce. Těsno, ale je to lepší než tady. Ani krok už sem!

Balili hodinu. Nejhlasitější hodina dějin domu. Lída lomcovala dveřmi, Milan nadával pod vousy, děti fňukaly, že je odtrhují od pohádek.

Klára seděla v kuchyni, pila studený čaj, nezasahovala. Věděla, že kdyby pomáhala nebo se omlouvala, vše se vrátí. Petr nesl tašky do chodby, zamračený a tichý.

Až se dveře zabouchly, odřízly Lídiny výkřiky už nikdy a jak tě může země nosit, v bytě zavládlo posvátné, husté ticho.

Petr se vrátil do kuchyně, posadil se naproti Kláře, přikryl si rukou obličej.

Proboha, je to ostuda, zamumlal. Matka začne volat, bude proklínat

Ať volá, Klára mu položila dlaň na ruku. Petře, neudělali jsme nic špatného. Branili jsme svůj domov. Viděl jsi, jak na nás sedli.

Viděl, povzdechl. Jen… rodina.

Rodina má respekt. Tohle bylo vyžírání. Volala jsem dnes tvojí mamce.

Petr užasl.

Proč?

Zeptat se, jak se má. A zjistila jsem, že žádná rekonstrukce u Lídy není.

Cože? Petr zbledl.

Tak. Byt pronajali dělníkům na dva měsíce. Chtěli si přivydělat, zatím bydlet u hodného bratra. Mamka se prořekla.

Petr bledl, červenal, oči se rozšířily překvapením.

Pronajali?! Takže brali peníze za byt, žili u nás, jedli za naše, a…

A brblali o pohance, doplnila Klára. Teď se ještě stydíš?

Petr mlčel. Pak vstal, otevřel lednici, podíval se na prázdné police, zasmál se nervózně.

Teď už ne. Kláro, promiň. Byl jsem pitomec.

Byl, přikývla Klára a vstala. Ale poučený. Půjdeme na nákup? Koupíme sýr. A víno.

I maso, rozhodně Petr. Jen pro nás dva.

Za týden Lída volala. Ne Kláře, samozřejmě, ale Petrovi. Klára slyšela, protože měl hlasitý odposlech při mytí nádobí.

…Petříčku, víš, trochu jsme přehnali, cukrovala sestra. U mamky je těsno, děti nemůžou udělat úkoly, Milan nemůže spát… Přemýšleli jsme, jestli se můžeme vrátit? I nákup koupíme. Sáček brambor, balík těstovin.

Petr vypnul vodu, utřel ruce, podíval se na usmívající se Kláru a pronesl pevně:

Ne, Lído. K mamce, tak k mamce. U nás… je v plánu rekonstrukce. Morální. Místa není.

Stiskl odpojit a poprvé za měsíc byl absolutním pánem ve vlastním domě. Klářin účet nikdy nezaplatili, ale klid a ticho v bytě byly mnohem dražší než padesát tisíc. Byla to cena za životní lekci někdy, chceteli chránit rodinu, musíte zavřít dveře před příbuznými.

Líbil se vám příběh? Dejte palec nahoru, sledujte kanál a napište komentář!

Rate article
DoN
Příbuzní manžela u nás bydleli celé týdny, dokud jsem jim nevystavila účet za jídlo