Přečetla jsem si příběh jedné osamělé maminky tady, která psala, že neví, co má dělat a nevidí východisko. A dostala jsem chuť podělit se i o ten svůj. Ne proto, abych soudila někoho jiného, ale protože když i

Přečetla jsem si příběh jedné osamělé maminky tady, která psala, že neví, co má dělat, že nevidí východisko. A cítila jsem potřebu napsat ten svůj. Ne proto, abych někoho soudila, ale protože když má člověk děti a ocitne se v nouzi, nemůže jen nečinně sedět a čekat, až mu spadnou peníze z nebe. Nikdo mi nikdy nic nedal. Všechno, co mám, jsem si musela vybojovat sama.
Odešla jsem z domova v šestnácti. Z trucu, z naivity, myslela jsem si, jak jsem dospělá, že s přítelem nám bude líp. Nastěhovali jsme se do malé garsonky na okraji Brna kuchyň v jednom, pokoj oddělený jen slabou stěnou, koupelna na dvoře za domem. Nebyl to žádný luxus, ale patřilo to nám. O dva roky později, právě když jsem slavila osmnáctiny, jsem otěhotněla se svým prvním dítětem. Ze začátku bylo všechno normální. On jezdil s taxíkem, nosil domů peníze na jídlo, platili jsme nájem. Nezbylo nám nikdy nic navíc, ale hladem jsme taky netrpěli.
Když byl synovi skoro rok, začala jsem si všímat, že nosí domů čím dál méně peněz. Pořád měl nějaké výmluvy špatná sezóna, velká konkurence, rozbilo se auto. Věřila jsem mu. Pak jsem opět otěhotněla tentokrát s dcerkou. Byla jsem ve čtvrtém měsíci, když prostě odešel. Bez varování. Jednoho dne přišel, naházel pár věcí do tašky a odešel k jiné ženě.
Nejvíc bolelo, že mě nejen opustil. Ale že mi všichni kolem sousedé, známí, příbuzní začali vyprávět, že se s tou ženou potkával měsíce, že za ní chodil, že u ní přespává. Nikdo mi nikdy nic neřekl, dokud jsme byli spolu. Všechno jsem se dozvěděla, až když jsem zůstala sama, těhotná a s malým chlapečkem.
Zmizel úplně. Děti ho nezajímaly, ani korunu na pleny nebo mléko neposlal. Seděla jsem na zemi, brečela celý den. Dívala jsem se do skoro prázdné lednice, mléko docházelo, druhé dítě na cestě, blížil se nájem, nebylo oblečení, nebyla postýlka. Jen jsem plakala. Ale druhý den jsem vstala a řekla si: Takhle to nejde.
Začala jsem právě v tom malém bytě. Objednala jsem si na dluh potraviny. Dělala jsem želé, dezerty ve skleničkách, domácí bábovky. Fotila jsem je na mobil a sdílela je ve stavech na WhatsAppu a Instagramu. Nelhala jsem. Psala jsem pravdu: Prodávám dezerty, abych mohla koupit pleny a mléko. Lidé začali kupovat. Někteří ze soucitu, jiní protože jim opravdu chutnalo. Z těch peněz jsem zaplatila potraviny, odkládala bokem na nájem, kupovala to nejnutnější.
Později jsem začala vařit i obědy na objednávku rýži, čočku, kuřecí maso na paprice, mleté maso. Jeden pán z ulice mi rozvážel jídlo na skútru, platila jsem mu za cestu. Vstávala jsem ve čtyři ráno, abych vařila, s obřím břichem a synkem kolem. Občas jsem byla tak vyčerpaná, že jsem prostě jen sedla a tiše se rozplakala. Ale ráno jsem zase rozžehla sporák.
Šetřila jsem korunu ke koruně. Když se blížil porod, zavolala mi maminka, abych přišla zpátky domů. Abych nebyla sama. Dcera se narodila u rodičů. Od té doby jsou moji nejbližší oporou. Neživí mě, ale drží mě nad vodou pohlídají děti, když mám objednávky.
Dnes je synovi šest let. Dcera rychle roste. S maminkou jsme si otevřely malé cukrářství. Není to žádná velká firma, máme jen malou provozovnu, pečeme dorty na oslavy, sladké stoly, zakázky na akce. Nejsme bohaté, ale nechodím spát hladová a neusínám s myšlenkou, že zítra nebude pro děti co jíst.
Vím, jak bolí, když muž opustí ženu s dětmi. Není to fér. Ale vím i to druhé: Nemůžeš čekat, že tě někdo zachrání. Nikdo nepřišel zachránit mě. Když máš děti, nemáš ten luxus vzdát to.

Rate article
DoN
Přečetla jsem si příběh jedné osamělé maminky tady, která psala, že neví, co má dělat a nevidí východisko. A dostala jsem chuť podělit se i o ten svůj. Ne proto, abych soudila někoho jiného, ale protože když i