Po letech, kdy jsem byla tou pohodlnou dcerou, mě jedná rodinná večeře úplně vyhodila z rovnováhy. Víš, sestra byla vždycky oblíbenkyní mámy. Já jsem byla ta klidná, rozumná, žádné drama, žádné průšvihy. Když táta odešel, zůstala jsem u mámy. Sestra už měla svůj byt s manželem a viděla jsem ji jenom v neděli.
Já platila účty, chodila nakupovat, v zimě nosila dřevo. Po práci jsem šla k mámě do paneláku, otevřela si klíčem, vyvětrala, uklidila drobnosti. Máma tvrdila, že to zvládne sama, ale nikdy mou pomoc neodmítla. Sestra říkala, že jsem ta silná. Minulý měsíc mě máma pozvala na rodinnou večeři.
Byla neděle, stůl slavnostně prostřený bílým ubrusem, který schovává už léta. Sestra s manželem přinesli velký dort, máma zářila už od dveří. Já přinesla salát a čerstvý chléb nikdo to moc nekomentoval.
Během večeře máma začala mluvit o budoucnosti. Řekla, že je potřeba řešit byt, aby nebyly jednou spory. Sestra souhlasně kývala. Já si krájela rajče na talíři, v tichu. Máma oznámila, že se rozhodla, že byt přenechá sestře. Prý proto, že sestra má dítě a větší potřebu. V tu chvíli sestrin muž položil ruku sestře na rameno, ona sklopila hlavu, jako by se styděla. Já zůstala s nožem ve vzduchu.
Nepotřebovala jsem odměnu, jen jsem čekala alespoň dialog. Klidně jsem se zeptala, proč se mnou máma o tom předem nemluvila. Máma mi na to řekla, že prý nemá smysl, protože já jsem přece vždy ta chápavá. Ty její slova mě zasáhla víc než samotné rozhodnutí. Znamená chápavost, že vlastně nemám žádnou cenu? Máma pokračovala – prý jsem samostatná, mám dobrý plat, že se o sebe postarám. Sestra mlčela. Večeře pokračovala, jako by nic; v pokoji bylo slyšet jen tikání hodin.
Po odchodu hostů jsem zůstala s nádobím na kuchyňské lince. Máma seděla u okna. Zeptala jsem se jí, jestli ji někdy napadlo, že i já potřebuju jistotu. Máma povzdechla a řekla, že prý jsem ta silná a že silní prý nic nechcou.
Tehdy jsem si uvědomila, že jsem celá léta byla pohodlná, ne hodná, ne milovaná, jen… pohodlná. Druhý den jsem mámin byt vynechala. Telefon zazvonil dvakrát. Máma se ptala, jestli jsem v pořádku. Řekla jsem, že jsem, ale že už nemůžu chodit každý den. Máma jen mlčela.
Později zavolala sestra, ať se prý nezlobím. Nejsem naštvaná. Jsem jen unavená. Léta dávám své potřeby na poslední místo. Léta poslouchám, že prý se vždycky postarám. Teď se vracím domů do svého bytu a když jsem vyčerpaná, klidně nechám nádobí do rána. Kupuju si kytky jen tak, pro sebe.
Když máma něco potřebuje, zeptám se nejdřív sestry, jestli to zvládne ona. Někdy je sestra zaneprázdněná. A tehdy mi dochází, že ta tíha nikdy nebyla rodinná, byla prostě moje. Sama jsem si ji nabrala.
Nevzala jsem si s mámou pauzu jen už nejsem vždycky na povel. Máma se mnou začala jednat opatrněji. Sestra, ta najednou nabízí pomoc sama.
Nevím, jestli rozhodnutí o bytě změní. Ale něco uvnitř mě se změnilo. Došlo mi, že síla neznamená mlčení. A že když na tebe všichni spoléhají, občas je potřeba trochu ustoupit, aby viděli, co to vlastně znamená. Je normální dávat si hranice i v rodině, i když tím možná někoho zklameš?




