Postavila jsem manžela před těžké rozhodnutí.
Mami, a proč jedeme k babičce Haně? Mně se tam nechce, je tam nuda.
Podívala jsem se přes zpětné zrcátko na Sáru. Dcera seděla vzadu, zabořená do svého růžového tabletu, oči ani nezvedla. Šest let a už uměla mluvit tím tónem, jako by nám dělala laskavost už jen svou přítomností.
Protože dneska slaví Honza, tvůj bratranec, narozeniny. Pamatuješ si ho?
Pamatuju. Je otravnej.
Sáro!, otočila jsem se, ale Tomáš mi položil ruku na rameno.
Nezačínej, prosím. Aspoň dneska ne.
Podívala jsem se na manžela. Seděl za volantem úplně napjatý, jako by nejel na dětskou oslavu, ale na výslech. Tmavě modrý oblek, bílá košile tu jsem ráno žehlila půl hodiny, protože jsem věděla, že tchyně určitě hned uvidí jediný nevyžehlený záhyb a nenápadně si všimne, že nejsem dobrá hospodyně.
Nezačínám, Tome. Jenom vysvětluju Sárince, proč tam jedem.
Vysvětluješ to tak, že Sára už pochopila, že tam vlastně nejsme vítaní.
A jsme tam vítaní?
Mlčel. Na semaforu bliklo oranžové, zastavil. Do ticha bylo slyšet, jak Sára hraje na tabletu nějakou blikačkovou hru.
Hele, domluvme se: přijedeme, popřejeme Honzovi, posedíme dvě, maximálně tři hodiny a jedeme domů. Žádné řeči o minulosti, žádné výčitky, žádné hádky. Prostě rodinná oslava, jo?
Chtěla jsem říct, že si nejsme jisti, zda to zvládneme vždycky si to řekneme, ale skončí to stejně tak, že sedím v babiččině kuchyni a poslouchám další přednášku o tom, jak špatně vychovávám dítě. Nebo že moc pracuju a málo se starám o rodinu. Nebo že moje maminka, ať jí země lehká, mě nenaučila vařit tak, jako to umí paní Hana.
Jenže jsem mlčela. Kývla jsem hlavou a otočila se k oknu. Za sklem svítily sluncem zalité květnové ulice. Ženy v šatech, muži v košilích s ohrnutými rukávy, děti s nanuky. Sobota, jaká by si zasloužila návštěvu parku, nebo posezení na balkoně s knihou, ne cestu přes celé Brno k lidem, kteří o vás nestojí.
Mami, a Honza dostane hodně dárků? Sára konečně zvedla hlavu od tabletu.
Určitě, má přece narozeniny.
A já dostanu taky?
Otočila jsem se. Oči měla velké, hnědé, v nich dychtivé očekávání. Byla zvyklá, že na každé oslavě vždycky něco dostane. Já k tomu sáru naučila, teď jsem to chápala. Každé Vánoce, karneval v mateřské školce, každá návštěva u mých kamarádek Sára nikdy neodešla s prázdnou.
Sáro, dneska má narozeniny Honza. Dneska dárky dostává on.
Ale já taky chci!
Na tvojí narozeniny příště budeš mít dárků dost. Dneska dáváme dárek jen Honzovi. Pamatuješ, jak jsme mu včera koupily stavebnici?
Pamatuju. Ale já chci taky stavebnici!
Doma máš celou místnost plnou hraček, nevydržel Tomáš. To vydržíš jeden den bez dárku?
Sára se nafoukla a znovu se ponořila do tabletu. Podívala jsem se na Tomáše. Držel volant tak křečovitě, že mu zbělely klouby. Věděl, že jeho matka si všimne každého Sáryiného rozmaru a pak to po našem odchodu bude komentovat. Spolu se svou dcerou Lucií budou řešit mé výchovné metody ještě týdny.
Zbytek cesty jsme mlčeli. Dvacet minut ticha, narušovaného jen tabletem a šumem aut za okny. Dívala jsem se na paneláky, stromy, mraky a přemýšlela, jak jsem si před třemi lety přísahala, že už do toho domu nikdy nevkročím. Po té hádce, kdy mi paní Hana řekla do očí, že neumím být ani manželkou, ani matkou.
Tehdy jsem odešla, práskla dveřmi. Tomáš mě doběhl na ulici, přemlouval, abych se omluvila. Nevrátila jsem se. Domů jsme jeli každý zvlášť, celou cestu jsme mlčeli. Myslela jsem tehdy, že je to asi konec. Možná bych měla sbalit kufr a odjet za sestrou do Prostějova.
Neudělala jsem to. Milovala jsem ho. Byla tu Sára. Nejsem zvyklá utíkat před problémem.
Rok jsme se s jeho rodinou nestýkali. Pak mě začal přemlouvat už na Vánoce, abych přijela. Odmítla jsem. Potom zkusil Velikonoce. Zase jsem odmítla. Až když paní Hana skončila v nemocnici se srdcem, svolila jsem, že ji půjdu navštívit. Sára jí donesla kytku a ovoce. Ležela tam unavená, zestárlá, a já jsem pocítila cosi jako lítost.
Poděkovala za dary, pohladila Sáru po vlasech, řekla, že jí chybí vnučka. Ani slovo o omluvě. Ani slovo o hádce. Jako by se nic nestalo.
Tehdy jsem si pomyslela: možná je to tak lepší. Dělat, že se nic nestalo, a jet dál. Možná, že to je dospělost umět spolknout křivdu a usmívat se.
Ale když mi Tomáš včera večer oznámil, že jsme pozvaní na Honzovy narozeniny, pochopila jsem, že jsem nezapomněla nic. Že ta křivda ve mně pořád dřímá jako tříská.
Jsme tu, řekl Tomáš a přerušil mé myšlenky.
Zastavili jsme před známým panelákem v Líšni. Dům, kde Tomáš vyrůstal, kde jeho máma žije už čtyřicet let. Místo, kde jsem byla vždycky cizí.
Sáro, vypni tablet, jdeme, řekla jsem klidně.
Vystoupili jsme. Tomáš vytáhl z kufru dárkovou tašku se stavebnicí pro osmiletého kluka. Včera jsme ji vybírali skoro hodinu já chtěla něco střídmého, Tomáš trval na slušném dárku.
Co znamená slušný?, zeptala jsem se tehdy v obchodě mezi regály.
Aby to nevypadalo, že jsme škudlili.
Tomáši, dáváme dárek dítěti, ne vystavujeme své příjmy.
Ale mamka to pozná. A Lucie taky.
Ustoupila jsem. Koupili jsme stavebnici za čtyři a půl tisíce, i když mi to připadalo moc. Jenže Tomáš měl pravdu: u jeho rodiny se všechno počítá kolik co stálo, kde je to z obchodu, jaká je to značka. Všechno je poznámka.
Vyšlapali jsme do čtvrtého patra, výtah byl jako vždy nefunkční. Sáře se nechtělo, tak jsem ji vedla za ruku. Tomáš šel vepředu s těžkou taškou, záda napjatá jako provaz.
Na chodbě se otočil: Jsi připravená?
Chtěla jsem říct, že ne. Že chci jít pryč. Že nechci znova předstírat, že je všechno v pořádku. Ale kývla jsem a usmála se.
Zazvonili jsme. Zevnitř se ozývaly hlasy, smích, hudba oslava v plném proudu. Zaslechla jsem, jak Tomáš schválně načasoval náš příchod, abychom nepřišli mezi prvními.
Dveře otevřela Lucie, Tomášova sestra. O dva roky mladší, ale vypadala starší nakrátko ostříhané zrzavé vlasy, ostré rysy, úzké rty.
Konečně jste tady! Pojďte dál, už jsme začali bez vás.
Ahoj, Lucko, Tomáš ji políbil na tvář. Promiň, byly zácpy.
No jasně, zácpy, přehodila pohled na mě. Ahoj, Marie.
Ahoj.
Formální obejmutí, cítila jsem chlad její kůže. Nebo to byl můj chlad.
No a kdo je tohle? Sárenka? To už je velká slečna! Já tě vůbec nepoznala!
Sára se schovala za moji sukni.
Tak pozdrav přece, Sáro, pobídla jsem ji.
Dobrý den, špitla Sára a hned se znovu schovala.
No ježiš, jak stydlivá, narovnala se Lucie. Tak pojďte, máma je v kuchyni, Honza v obýváku. Za chvíli bude dort.
Vešli jsme a obklopila mě směs vůní něco mezi levandulí a jablečným koláčem. Paní Hana vždycky voňavé bylinky a vždy o víkendu peče. Dnes jablka, jak jsem poznala.
V předsíni bylo plno bot: dětské tenisky, dámské lodičky, pánské mokasíny. Už je tu plno hostů. Vyzula jsem si nové lakované sandály kupovala jsem je právě na tuto návštěvu a oblékla si baleríny. Sára si nechtěla sundat sandály, beze slova jsem jí je stáhla, snažila jsem se nevnímat Luckin pohled.
Tomáši, běž do obýváku, Honza už čeká na svého strejdu, řekla Lucie. A vy, holky, pojďte za mámou do kuchyně.
Holky. Zabolelo mě to. Je mi čtyřicet dva, jsem devatenáct let vdaná, mám dítě, vedu účetnictví stavební firmě, platím hypotéku i daně a ona mě oslovuje jako malou holku.
Tomáš se na mě podíval pohledem, který žádal o shovívavost. Kývla jsem a on šel do obýváku s dárkem. Já chytla Sáru za ruku a zamířila do kuchyně.
Kuchyň světlá, s oknem do dvora. Na parapetu pelargonie, na zdi vyšívané utěrky, na stole krajkový ubrus. Všechno tu bylo stejné jako před dvaceti lety, když jsem tu byla poprvé.
U stolu seděla paní Hana s nějakou ženou, kterou jsem neznala. Smály se. Když mě uviděla, starostlivý úsměv jí na tváři ztuhl.
Marie! Jsem moc ráda, že jsi přišla! zvedla se a bylo vidět, jak zestárla úplně šedivé vlasy, hlubší vrásky, shrbená záda.
Ale pohled stejný. Ostrý, pronikavý.
Dobrý den, paní Hano, přistoupila jsem k ní. Formální obejmutí.
Vítej, děvče. A tohle je moje vnučka? No to je krása! Celá babička!
Sára se schovala za mě, pohladila jsem ji po vlasech.
Sáro, pozdrav babičku.
Nechci.
Tichá pauza. Paní Hana se pomalu narovnala a v očích jí krátce zazářilo něco jako výčitka.
No co, děti, stydí se. To je normální.
Ale tón řekl, že to normální není vychované dítě se má přece zdravit. Matka by to měla naučit.
Ona je unavená z cesty, řekla jsem, i když jsem věděla, že to zní jako výmluva.
Ano, nenechám vás tu dlouho. Radši čaj, nebo kávu?
Prosím čaj.
Posadila jsem se, Sára vedle mě. Cizí žena se představila jako žena paní Hany: Jsem Blanka, moc mě těší.
Marie, těší mě.
Paní Hana obratně vařila čaj, vytahovala hrnečky.
Jak se máš, Maruško? Ještě pořád jsi v té stavební firmě?
Pořád.
A spousta práce, viď?
Dost.
A kdo vodí Sáru ze školky, když jsi do večera v práci?
A je to tu. Zhluboka jsem se nadechla.
Já většinou. Mám flexibilní pracovní dobu.
Aha, já myslela, že máte paní na hlídání. Teď je to běžné.
Ne, zvládám to.
Postavila přede mě hrnek s čajem a posadila se naproti. Dlouhý pohled.
Zhubla jsi.
Ani ne, pořád stejná.
Ale ano. Obličej ti pohubl. Měla bys víc jíst, chlapi mají rádi, když je žena kus.
Sevřely se mi rty. I tohle znám: komentáře na mou váhu, oblečení, domácnost. Vždycky s úsměvem, vždycky s dobrou radou, ale nikdy bez ostnu.
Jsem v pořádku, děkuji.
Já jen že mám o vás starost, víš. S Tomášem jsem se právě včera těšila, že přijedete. Doufala jsem, že jste na nás nezapomněli.
Byli jsme zaneprázdnění. Sára má odpolední aktivity, my práci.
To chápu, potom ale nesmíte zapomínat na rodinu, Maruško. Rodina je to nejdůležitější.
Byla jsem zticha. Čaj pálil v puse. Sára se ošila, nudila se.
Mami, můžu se podívat do jiné místnosti? šeptla.
Běž, ale chovej se tiše.
Sára vyskočila a běžela pryč. Paní Hana za ní pohlédla.
Živá holka. Po Tomášovi. Vždycky v pohybu.
Ano, je temperamentní.
A co ve školce? Umí poslouchat?
Většinou ano.
Většinou, zopakovala významně. A stává se, že neposlouchá?
Položila jsem hrnek.
Stává. Je to dítě.
Každý je jiný. Honza je ale zlatý kluk, Lucie ho dobře vychovala. Samé pochvaly ze školy.
Blanka přikývla.
To je pravda, viděla jsem, jak je vzorný. Umí poděkovat, sám vítá hosty. Opravdu vychovaný kluk.
Cítila jsem, jak mě polévá zlost. Nic neříkaly napřímo, ale smysl byl jasný: Honza je dobrý, Sára asi ne. A to je moje vina.
Z obýváku se ozval dětský smích a Tomášův hlas. Představila jsem si, jak tam stojí a předstírá, že je všechno úžasné, jedna velká šťastná rodina.
Paní Hano, můžu jít popřát Honzovi?
Jasně, utíkej. Za chvíli bude dort, nechoď daleko.
Vyšla jsem z kuchyně s pocitem, že na mě upírají pohledy. V chodbě bylo ticho, z obýváku se nesly hlasy. Opřela jsem se o stěnu, zavřela oči. Jsme tu jen deset minut a už chci pryč.
V kapse mi zavibroval telefon. Zpráva od Tomáše: Jak se máš?
V pohodě, odepsala jsem. Lhala jsem, co jiného? Měla jsem napsat, že jeho matka už stačila poznamenat tři věci, které mě pálí?
Z obýváku vyšel cizí muž kolem padesáti, kývl na mě a prošel dál. Zůstala jsem opřená o zeď, přemýšlela, jak dlouho to tu musím ještě vydržet.
Teto Marie?
Otočila jsem se. Ve dveřích stál Honza, v pěkné košili a kalhotách. Oslavenec. Viděla jsem jen fotky, naživo naposledy, když mu bylo pět.
Ahoj, Honzo! Všechno nejlepší k narozeninám!
Děkuju, usmál se. Strejda říkal, že mi nesete dárek.
Ano, přinesli jsme ti ho.
Veliká krabice, to je stavebnice?
To je překvapení, uvidíš.
Zaběhl zpátky do obýváku. Vychované dítě. Takové, jaké by podle paní Hany měla být Sára.
S povzdechem jsem šla do pokoje bylo tam asi dvanáct lidí: dospělí posedávali po sedačkách a v křesle, děti běhaly kolem stolu. V rohu hromada dárků, barevných krabic. Některé tváře jsem poznávala Tomášova sestřenice s mužem, další příbuzní. Všichni na mě hleděli s jakýmsi zájmem.
Tomáš seděl s nějakým mužem, když mě spatřil, zvedl se.
Tohle je moje žena Marie, představil mě.
Pozdravila jsem, podala několik rukou, vyslechla povinné fráze žádná upřímnost, Tomáš o naší rodině nikdy nemluvil, hlavně ne před matkou.
Sára seděla v koutě, zase ponořená do tabletu. Šla jsem k ní:
Sáro, odlož tablet. Nechovej se tak v návštěvě.
Nechci. Je tu nuda.
Sáro!
Lidé se otočili. Cítila jsem, jak rudnu.
Odlož tablet, teď hned.
Sára se urazila, ale poslechla. Tablet jsem schovala do kabelky. Cítila jsem na sobě pohledy odsuzující podívejte, ta nezvládá ani svoje dítě.
Lucie vešla s tácem plným skleniček s vínem a džusem.
Tak, všichni, připijeme na Honzu! Honzo, pojď sem!
Honza přistoupil, Lucie ho objala. Společné focení, mobil v každé ruce.
Na Honzu! Ať je zdravý, chytrý, šťastný!
Ať má samé jedničky!
Ať dělá radost rodičům!
Všichni si přiťukli. Já upila víno, kyselé a levné. Tomáš stál vedle mě, viděla jsem, jak je pořád napjatý.
A teď dárky! zahájila Lucie. Honza si sedl do křesla, hosté postupně předávali dárky. První byla nějaká teta malířská sada, Honza poděkoval, rozbalil, ukázal.
Pak přišel strýc velká krabice robot na ovládání. Děti tleskaly, Honzovi svítila očička.
Pak další dárky: knížky, stavebnice, hry, oblečení. Každým dárkem stoupala v Honzově rohu hromada. Poděkoval, objal dětská dokonalost.
Bokem jsem zahlédla Sáru upřeně sledovala horu dárků, v očích záblesk, který se mi nelíbil: závist, dychtivost.
Sáro, nedívej se tak, šeptla jsem.
Ale proč má tolik dárků?
Má narozeniny.
A kdy budu mít já?
Za čtyři měsíce. V září. Přeci to víš.
To je dlouho!
Teď potichu.
Tomáš přistoupil a předal Honzovi náš dárek. Velkou krabici se slavnostní mašlí. Honza roztrhl papír a rozjasnil se.
Wau! To je Technic MegaStavebnice 3000! Mami, to jsem chtěl!
Lucie se usmála. Vědí, co máš rád. Děkujeme vám.
Honza skočil Tomášovi kolem krku a pak se, nejistě, přitulil i ke mně.
Děkuji, teto Marie.
Rádo se stalo, Honzo. Užij si to.
Hosté chválili náš dárek, někdo poznamenal: To je drahé! Další přikývl, že to je dobře, že rozvíjející. Paní Hana přišla do pokoje a se zalíbením prohodila:
Hlavně, že jste na Honzu nešetřili.
Svřela jsem pěsti. Jako by to byla zásluha.
Sára mě zatahala za rukáv.
Mami, já taky dostanu dárek?
Naklonila jsem se.
Dneska ne, Sáro. Dnes má svátek Honza.
Ale já chci taky!
Sáro, ne teď.
Neposlechla. Vstala, přistoupila k Honzovi a pověděla přes celý pokoj:
Honzo, dáš mi jeden dárek?
Všichni zmlkli. Honza vykulený.
Cože?
No máš jich tu tolik. Aspoň jeden mi můžeš dát, ne?
Vyskočila jsem, přistoupila k ní a pevně ji vzala za ruku.
Jdeme.
Ale já chci dárek! Já taky chci!
Sáro!
Vyrvala se mi a rozplakala se na celé kolo padla na koberec, tlučla nohama. Skutečná scéna.
Lucie zbledla. Paní Hana složila ruce na prsou, triumfovala pohledem: Říkala jsem to. Rozmazlené dítě.
Tomáš se Sáru snažil utišit.
Sáro, co to je? Pojď sem, vysvětlím ti to.
Já nechci vysvětlení! Já chci dárek!
Válí se na koberci, křičí, pláče. Ostuda. Cítila jsem na sobě pohledy plné odsouzení.
Zlomilo se ve mně něco.
Sáro, vstávej. Odcházíme.
Zvedla jsem ji, třásla se vzteky.
Marie, nebuď tak prudká. Je to dítě! pokusila se mě zastavit paní Hana.
Podívala jsem se jí do očí. Najednou ani nevím proč, všechno jsem řekla nahlas:
Víte, paní Hano, kdybyste nevnucovala svým dětem, že dárky a peníze znamenají lásku, možná by Sára takhle nevyváděla!
Zbledla.
Cože?
Přesně to, co říkám. Celý život tu pěstujete atmosféru závisti a měření, kdo má co lepší. Měříte všechno dárky, peníze, oblečení, dokonce i dětem. Pak se divíte, že děti chtějí stejnou pozornost!
Marie, přestaň!, chytil mě Tomáš.
Ne, neskončím. Tři roky mlčím. Tři roky vydržím vaše narážky, kritiku, pohledy. Nejsem dobrá kuchařka, matka, žena! Už dost!
Lucie se vložila:
Vždyť jsi v našem domě a děláš scénu!
Ne, jen říkám pravdu!
Tak to, že tvoje dítě neumí držet jazyk za zuby, je naše vina?
Když dáváte najevo, že Honza je lepší, Sáru odstrkujete! Vždyť loni jste jí ani nezavolala k narozeninám! Celá rodina se tu schází jen na Honzovy svátky.
To není pravda, sama jsi nás odháněla!
Proto, že jsem pokaždé odcházela s pocitem méněcennosti!
Hosté ztichli. Někdo odešel na chodbu. Sára přestala brečet a držela se mé sukně.
Tomáš stál bledý a rozpačitý.
Marie, už dost, zašeptal.
Pohled na něj mě bodl, ale nemohla jsem přestat.
Tomáši, mám toho dost. Nechci se už tvářit, že je všechno v pořádku. Stále jsem tu cizí!
Nikdo tě za cizí nemá!
Od prvního dne jsem byla hodnocena: Doufám, že budeš hodna mého syna. Opravdu? Takhle se ptáte někoho, kdo má být člen rodiny?
Paní Hana kroutila hlavou.
Já to tak nemyslela.
Ale řekla jste to tak. Dokažte, že jste mě za těch devatenáct let opravdu přijala.
Lucie protočila oči.
Měla bys dokázat, že si úctu zasloužíš.
Kolik let je málo? Já se starám o syna, vnučku, pracuji, vedu domácnost. Koho bych měla přesvědčovat?
Máš být slušná! Nevystavovat naši mámu hádkám na dětské oslavě!
A vy nesmíte rozdělovat rodinu. Tím, že táta musí být mezi dvěma stranami. Patríte, že dítě v tomto domě není vítané.
Tomáš si schoval tvář do dlaní.
Marie, dost.
Dobře. Odcházíme. Jdeme, Sáro.
Vyšla jsem s ní na chodbu, Tomáš přede mě postavil.
Kam jdeš?
Domů.
Počkej. Probereme to.
Není co. Všechno jsem řekla. Uvidíš sám, jestli si vybereš.
Zbledl.
Vybíráš si nebo já?
Dělal jsi to léta sám. Mlčel jsi, když jsem byla ponižována, když Lucie zesměšňovala. Vždycky jsi chtěl klid, místo abys mě chránil.
Mlčel, hlavu sklopenou.
Pojď, Sáro.
Zabouchla jsem za sebou dveře. Po schodech dolů, Sáry slzy i moje. Neohlížely jsme se.
Přivolala jsem TAXI. Po pěti minutách jsme nastoupily. Sáře padla hlava na klín, brečela a usnula.
Doma jsem ji svlékla, uložila do postele, přikryla peřinou, pohladila po hlavě. Spala, ale tvář měla ještě uslzenou.
Moje holčička. Rozmazlená a tvrdohlavá, ale milovaná.
Věděla jsem, že jsem neměla dovolovat tolik že jsem ji rozmazlovala, ale chtěla jsem jí dát to, co jsem sama neměla. Pozornost. Jistotu, že ji mám ráda. Ale kde je hranice mezi péčí a rozmazlováním?
Nevím.
Po dvou hodinách klíč v zámku Tomáš. Bez pohledu, bez slov přešel do kuchyně. Postavila jsem vodu na čaj.
Spí? zeptal se tiše.
Ano.
Dlouho ticho.
Máma je hodně rozhozená.
Vím.
Lucie říká, žes byla hysterická.
Možná.
Marie, víš, co jsi řekla?
Nalila jsem čaj.
Ano. Byla to pravda.
Jaká pravda? Obvinila jsi mámu, že nemá ráda Sáru!
Má ji ráda? Viděla ji za poslední tři roky třikrát.
Zamračil se.
Je to starší žena, není zdravá, těžko se jí cestuje.
Ale za Lucií si dojede klidně každý týden.
Ztichl. Sedla jsem naproti.
Nechci už se hádat. Nechci dál být stranou, Tomáši.
Jak to myslíš?
Chci, abys byl na MÉ straně. Když tě máma shazuje, ne abys mlčel, ale abys mě bránil!
Ale já tě chráním!
Ne, Tome. Ty se snažíš všechny usmířit. Ale to nejde, když tvoje máma vlastně nikdy nechce smíření. Chce, abych pasovala do její představy. Já tam pasovat nemůžu.
Zavrtěl hlavou. Potichu, skroušeně:
Chceš, abych si vybíral?
Chci, abys stál za svou rodinou. Za mnou a Sárou. Jsme tvoje rodina.
Ale ona je přece taky rodina!
Ale já jsem tvoje manželka. A mám právo na tvou podporu.
Dlouhé ticho. Čaj stydl.
Nevím, co dělat.
Já taky ne.
Chceš, abych už s mámou vůbec nemluvil?
Zamyšleně Chci to vlastně? Ne. Chci klid. Chci respekt. Chci, aby Sára nebyla odstrčená.
Chci, aby když se stýkáme, nepanovala tam nadřazenost Zároveň, žádné povyšování. Aby i naše dítě bylo SÁMOSPRÁVNÉ v tom rodu.
A když se máma a Lucie nikdy nezmění?
Tak už se prostě nestýkáme.
Obrátil oči k oknu.
Vždycky jsem chtěl být dobrý syn. A trochu jsem zapomínal být dobrý muž.
Přišla jsem zezadu, objala jej přes záda.
Nechci, abys s mámou přerušil styky. Jen aby pochopila, že máme svou rodinu a vlastní pravidla.
A když to nepochopí?
To už je její volba.
Objal mě.
Mám tě rád.
Já tebe taky.
Ale nevím, jak to změnit.
Najdeme způsob.
Šla jsem k Sáře, spala roztažená v posteli. Pohladila jsem ji. Moje holka. Kvůli ní to všechno začalo? Vůbec ne byla to moje neschopnost říct ne, moje snaha vykompenzovat její babičce chybějící zájem.
V kuchyni Tomáš zíral do mobilu.
Máma píše, ať přijedeme zítra.
Chceš jet?
Jestli pojedeš se mnou a budeš stát při mně, tak ano.
Ano. Pojedu.
Celou noc jsem přemýšlela, co říct. Jaká bude paní Hana po včerejšku. Je možné najít s ní společnou řeč?
Sáru jsme nechali u mé sestry. Jeli jsme mlčky. Tentokrát bylo nebe zatažené.
Doma nás přivítala paní Hana bledá, mračivá.
Pojďte dál.
Kuchyň stejná jako včera.
Dáte čaj?
Ne, díky.
Dlouhé mlčení.
Tak povídejte.
Nadechla jsem se.
Paní Hano, omlouvám se za včerejší hádku. Neměla jsem křičet. Ale to, co jsem řekla, stále platí. Máte ke mně odstup. A ke Sáře také.
Ztuhla.
S tím nesouhlasím.
Nechcete to vidět. Kritikou jste mi vždy dávala najevo, že nejsem dost dobrá. A i když mě chcete mít ráda, působí to opačně.
Pohledem se odvrátila:
Možná to neumím jinak dávat najevo. Ale nikdy jsem vám záměrně nechtěla ubližovat.
Láska není slovo, ale čin. A také respekt.
Respektuji vás!
Ne, tolerujete mě. Chci být rovnoprávná součást.
Dlouho mlčela.
Dobře. Odteď začneme znovu. Ale neměňte mě ze dne na den.
To nečekám. Ani já nejsem bez chyb.
Poprvé za dlouhou dobu jsem v jejích očích zahlédla náznak porozumění.
Tomáš nás vzal obě za ruce.
Děkuju vám.
Domluvili jsme se, že příště opět přijdeme i se Sárou, na koláč.
V autě mi stiskl ruku.
Myslíš, že to půjde?
Nevím. Ale pokusím se.
Doma nás uvítala Sára s kresbou my tři a vedle babička, všichni za ruce.
Pohladila jsem ji, usmála.
V tu chvíli jsem uvěřila, že možná se to povede. Ne hned. Ale s časem.
Když Sára večer spala, seděli jsme s Tomášem u čaje.
Co myslíš, jak to půjde dál? zeptal se.
Pokrčila jsem rameny.
Nevím. Ale podstatné je, že jsme to aspoň zkusili.
Objal mě. Seděli jsme v klidné kuchyni, za okny noc.
Nenajde-li se cesta za jediný den, dá se hledat. Důležité je nevzdávat se, nestavět zdi, které rozdělují. Každý máme právo na své místo v rodině a proto není ostuda bojovat o spravedlnost, ale vždy je potřeba hledat cestu k pochopení.
A to je možná největší životní lekce, kterou si jednou naše děti odnesou že vztahy, ať jsou jakékoliv, je třeba chránit upřímností, respektem a snahou dát druhému pochopení.




