Řekla jsem manželovi, ať pozve svoji maminku na večeři. Netušila jsem, že té samé noci odejdu z našeho domova.
Nikdy jsem nebyla ženou, co dělá scény. I když jsem chtěla křičet, jen jsem polkla slova. Když mě něco zabolelo, usmála jsem se. I když jsem cítila, že je něco špatně, říkala jsem si: klid nech to být nemá smysl se hádat.
Jenže ten večer to nebylo jen tak.
A pravdu říct, kdyby nezazněla jen jediná věta, která padla téměř mimochodem, žila bych možná ve stejné lži roky.
Všechno začalo úplně obyčejně.
Rozhodla jsem se uspořádat večeři. Prostě večeři žádná oslava, žádná zvláštní příležitost, žádné okázalosti. Prostě stůl, domácí jídlo a snaha dát rodinu dohromady. Pokojná atmosféra. Povídání. Úsměvy. Aby to vypadalo normálně.
Už dlouho jsem cítila napětí mezi mnou a jeho matkou bylo to jako napjatá struna.
Nikdy mi přímo neřekla: Nemám tě ráda.
Ne, byla chytřejší. Jemná, slizká.
Říkala věci typu:
Ty jsi taková zvláštní.
Nikdy jsem si nezvykla na tyhle moderní ženy.
Vy mladí myslíte, že znáte všechno.
A vždy s tím úsměvem, který tě nepozdraví spíš tě bodne.
Ale myslela jsem si, že to zvládnu, když se budu snažit víc, než jsem měkká, milá, trpělivá možná to půjde.
Manžel přišel z práce unavený, hodil klíče a už v předsíni si sundával sako.
Jaký byl den? ptala jsem se.
Pořád stejný. Chaos.
Jeho hlas byl bezbarvý. Poslední dobou byl takový vždycky.
Přemýšlela jsem co kdybychom pozvali v sobotu tvoji mámu na večeři?
Zastavil se. Podíval se na mě zvláštně, jako by to nečekal.
Proč?
Abychom nebyli pořád tak odtažití. Chci to zkusit. Je to přece tvoje maminka.
Zasmál se. Nebyl to veselý smích. Ten typ smíchu, co říká, že nechápeš, oč jde.
Jsi blázen.
Nejsem blázen. Jen chci normální věci.
Normální to nebude.
Aspoň to zkusme.
Vzdychl jako bych mu položila další zátěž na záda.
Dobře. Pozvi ji. Jen nedělej z toho drama.
To poslední mě naštvalo.
Protože já nikdy drama nedělala. Hltala jsem ho.
Ale mlčela jsem.
Sobotní odpoledne jsem vařila jako při zkoušce. Záměrně jsem udělala jídla podle jejího gusta. Stůl jsem prostřela slavnostně. Zapálila svíčky, které schovávám na zvláštní příležitosti. Oblékla jsem se decentně, tak abych působila s respektem.
Celý den byl manžel nervózní. Procházel se po bytě, otevíral lednici, zase ji zavíral, sledoval hodiny.
Klid řekla jsem mu. Je to jen večeře, ne pohřeb.
Podíval se na mě, jako bych řekla něco úplně nesmyslného.
Nevíš, o čem mluvíš.
Přišla přesně na čas. Ani minutu dřív, ani minutu později.
Když zazvonila, manžel ztuhl jak struna. Narovnal se, upravil si tričko, jen letmo na mě mrknul.
Otevřela jsem.
Stála tam v dlouhém kabátě a s tou jistotou, jakou mají ženy přesvědčené, že jim svět dluží. Sjela mě pohledem od hlavy k patě, zastavila se na mém obličeji a usmála se ne ústy, ale očima.
Tak ahoj řekla.
Vítejte odpověděla jsem. Jsem ráda, že jste přišla.
Vešla dovnitř jako inspektor na kontrolu.
Prohlédla si chodbu. Obývák. Kuchyň. Pak zase mě.
Je to pěkné. Na byt.
Tvářila jsem se, že jsem tu poznámku přeslechla.
Posadili jsme se. Nalila jsem víno, položila salát. Snažila jsem se vést konverzaci, ptala se na novinky odpovídala stručně, přesně, ostře.
Pak to začalo.
Jsi moc hubená utrousila, když se na mě dívala. To není pro ženu dobré.
Taková prostě jsem usmála jsem se.
Ne, to je nervozita. Když je žena nervózní, buď tloustne, nebo hubne. A taková žena domovu dobré nenese.
Manžel neřekl nic.
Podívala jsem se na něj, čekala nějakou reakci. Mlčel.
Jez, děvče. Nechovej se jako víla pokračovala.
Přidala jsem si kousek na talíř.
Mami, dost řekl manžel bez zájmu.
Ale bylo to dost jen do protokolu. Ne obrana.
Podávala jsem hlavní chod. Ochutnala a pokývla.
Dá se to. Není to jako moje, ale dá se.
Potichu jsem se zasmála, aby nevzniklo napětí.
Jsem ráda, že vám chutná.
Napila se vína a podívala se mi do očí.
Opravdu věříš, že láska stačí?
Otázka mě zaskočila.
Promiňte?
Láska. Myslíš, že stačí? Že je to dost, aby byla rodina?
Manžel se ošil na židli.
Mami
Ptám se jí. Láska je fajn, ale není vše. Je rozum. Je zájem. Je rovnováha.
Cítila jsem, jak je vzduch těžký.
Chápu řekla jsem. Ale my se máme rádi. Fungujeme.
Pomalu se usmála.
Opravdu?
Pak se obrátila k němu:
Řekni jí, že to funguje.
Zakuckal se kusem masa.
Funguje řekl potichu.
Ale neznělo to přesvědčeně. Jako by říkal něco, čemu sám nevěří.
Začala jsem se do něj dívat.
Je něco? zeptala jsem se opatrně.
Zamával rukou.
Nic není. Jez.
Matka si utřela ústa a pokračovala:
Já proti tobě nic nemám. Nejsi špatná. Ale Jsou ženy na lásku a ženy na rodinu.
Tehdy mi došlo, že to není večeře. Je to výslech. To věčné hodnocení, jestli si zasloužíš. A já nevěděla, že jsem ve hře.
A jaká jsem já? ptala jsem se bez výčitek, jen s jasností.
Naklonila se ke mně.
Jsi žena, která je vhodná, když je potichu.
Podívala jsem se na ni.
A když není potichu?
Je problém.
Nastalo ticho. Svíčky poblikávaly. Manžel hleděl do talíře, jako by tam byla spása.
To si o mně myslíš? otočila jsem se k němu. Že jsem problém?
Vzdychl.
Prosím tě, nezačínej.
Nezačínej byla facka.
Já nezačínám. Ptám se.
Začal být nervózní.
Co chceš slyšet?
Pravdu.
Matka se usmála.
Pravda se nehodí vždycky na stůl.
Ne řekla jsem. Právě že se na stůl hodí. Protože tady je vidět vše.
Podívala jsem se mu do očí.
Řekni mi, opravdu chceš tuhle rodinu?
Zmlkl. A jeho ticho bylo odpověď.
Cítila jsem, jak se ve mně rozvazuje uzel, který se roky napínal.
Matka se zapojila hlasem ženy, co moc lituje.
Poslouchej, nechci vám vztah kazit. Ale muž potřebuje klid. Domov musí být přístav, ne ring na napětí.
Napětí? zopakovala jsem. Jaké napětí?
Pokročila rameny.
No ty. Ty jsi to napětí. Pořád něco řešíš. Pořád chceš povídat. Vysvětlovat. To muže ničí.
Znovu jsem se obrátila k němu.
Říkal jsi jí to?
Zčervenal.
Jen svěřil jsem se. Máma je jediný člověk, komu můžu říct všechno.
Tehdy jsem slyšela to nejhorší.
Ne že mluvil. Ale že mě vykreslil jako problém.
Polkla jsem.
Takže ty jsi ten chudák a já přináším napětí.
Neotáčej to proti mně bránil se.
Matka už byla tvrdší:
Můj muž kdysi říkal: moudrá žena ví, kdy ustoupit.
Ustoupit zopakovala jsem.
A v tu chvíli řekla tu větu, která mě zamrazila:
No stejně je byt jeho, ne?
Podívala jsem se na ni.
Pak na něj.
A čas se zastavil.
Co jste řekla? ptala jsem se tiše.
Usmála se sladce, jako by mluvila o počasí.
No jestli ten byt koupil. Je jeho. To se v životě počítá.
Už mi nešlo dýchat normálně.
Ty řekl jsi jí, že byt je jen tvůj?
Zatřásl se.
Neřekl jsem to tak.
A jak?
Začal být podrážděný.
Jaký to má význam?
Má.
Proč?
Protože tady žiju. Dala jsem do toho hodně. Udělala jsem z toho domov. Ale ty jsi jí řekl, že je to tvoje, jako bych byla host.
Matka se pohodlně opřela.
Tak se neurážej. Tak to prostě je. Tvoje je tvoje, jeho je jeho. Muž má být chráněn. Ženy přicházejí a odcházejí.
V tu chvíli jsem přestala být ženou na večeři.
Stala jsem se člověkem, co vidí pravdu.
Tak takhle mě vidíte? zeptala jsem se. Jako ženu, která může odejít.
Manžel zavrtěl hlavou.
Nedělej dramata.
To není drama. To je jasná situace.
Vstal od stolu.
Už dost! Vždycky děláš z ničeho něco.
Z ničeho? zasmála jsem se. Vaše matka mi do očí řekla, že jsem dočasná. A ty mlčíš.
Pomalu vstala, předstírala dotčení.
Něco takového jsem neřekla.
Řekla. Svými slovy. Tónem. Úsměvem.
Podíval se na matku, pak na mě.
Prosím tě uklidni se.
Uklidni se.
Vždycky to slyším.
Když mě ponižují uklidni se.
Když mi berou hodnotu uklidni se.
Když začínám vidět, že jsem sama uklidni se.
Postavila jsem se. Hlas jsem měla tichý, ale pevný.
Dobře. Uklidním se.
Šla jsem do ložnice a zavřela dveře.
Seděla jsem na posteli a poslouchala ticho. Slyšela jsem tlumené hlasy. Matka mluvila poklidně, jako by slavila vítězství.
Pak to nejhorší:
Vidíš to. Je nestabilní. Není pro rodinu.
Manžel ji nezastavil.
A v tu chvíli se ve mně něco zlomilo.
Ne srdce.
Naděje.
Vstala jsem. Otevřela skříň. Vzala malou tašku. Začala jsem si balit jen to nejnutnější, klidně, bez hysterii. Ručí mi se třásly, ale pohyby byly jisté.
Když jsem vešla do obýváku, ztichli.
Díval se na mě, jako by nerozuměl situaci.
Co děláš?
Odcházím.
Ty cože? Kam půjdeš?
Tam, kde mě nebudou nazývat napětím.
Matka se usmála.
Jak myslíš…
Podívala jsem se na ni a poprvé jsem necítila strach.
Neberte to jako vítězství. Neodcházím, protože jsem prohrála. Odcházím, protože odmítám dál hrát tuhle hru.
Manžel se ke mně natáhl.
Přestaň, nedělej to
Nedotýkej se mě. Teď ne.
Můj hlas byl jako led.
Promluvíme si zítra v klidu.
Ne. Už jsme si promluvili. Dnes. U stolu. A tys volil.
Vyrazil bledý.
Já si nevybral.
Vybral. Když jsi mlčel.
Otevřela jsem dveře.
A on řekl:
To je můj byt.
Otočila jsem se.
Právě to je ten problém. Že to používáš jako zbraň.
Mlčel.
Vyšla jsem ven.
Venku v Praze je večer chladný. Ale nikdy se mi nedýchalo tak lehce.
Sešla jsem po schodech a pomyslela si:
Ne každý byt je domov.
Někdy je to jen místo, kde jsi vydržela příliš dlouho.
A právě tehdy jsem pochopila největší vítězství ženy není, když si ji někdo vybere.
Ale když si vybere sama sebe.
Jak byste jednali vy na mém místě zůstali byste a bojovali za takovéto rodinné štěstí, nebo byste odešli ještě ten večer?




